QReferate - referate pentru educatia ta.
Cercetarile noastre - sursa ta de inspiratie! Te ajutam gratuit, documente cu imagini si grafice. Fiecare document sau comentariu il poti downloada rapid si il poti folosi pentru temele tale de acasa.



AdministratieAlimentatieArta culturaAsistenta socialaAstronomie
BiologieChimieComunicareConstructiiCosmetica
DesenDiverseDreptEconomieEngleza
FilozofieFizicaFrancezaGeografieGermana
InformaticaIstorieLatinaManagementMarketing
MatematicaMecanicaMedicinaPedagogiePsihologie
RomanaStiinte politiceTransporturiTurism
Esti aici: Qreferat » Documente pedagogie

didactic: Planul Marshall; Statutul Berlinului (1948 - 1989) Clasa: a VII-a istorie



Proiect didactic: Planul Marshall; Statutul Berlinului (1948 - 1989)


Unitatea de invatamant: Scoala Generala Nr. 3 "Nicolae Titulescu" - Bucuresti

Clasa: a VII-a A

Unitatea de invatare: Lumea postbelica si probleme sale

Tipul lectiei: mixt (evaluare si predare-invatare)

Timpul: 50 min.



Spatiul de instruire: sala de clasa.

Scopul lectiei

- informativ: de a transmite elevilor noi cunostinte despre evolutia relatiilor internationale in perioada razboiului rece, avand ca studii de caz Planul Marshall si statului Berlinului (1947 - 1989).

- formativ: de a dezvolta capacitatile de analiza, comparatie si sistematizare ale elevilor.

Nivelul initial al clasei: clasa cu un nivel bun de pregatire, cu deprinderi de analiza si sistematizare, avand un stil de munca organizat, elevii fiind interesati si motivati in studiul istoriei universale.

Material didactic

Florin Constantiniu, Norocica-Maria Cojescu, Alexandru Mamina, Istorie. Manual pentru clasa a VII-a, ed. Corint, 2004.

Sorin Oane, Maria Ochescu, Istorie. Manual pentru clasa a VII-a, Humanitas Educational, 2004.

Arborele Lumii.

Wilfried Loth, Impartirea lumii. Istoria razboiului rece. 1941 - 1955, ed. Saeculum  I.O., Bucuresti, 1997.

Strategia didactica: inductiva, cognitiva, euristica.

Metode didactice: expunerea sistematica, conversatie euristica, demonstratie, analogie, comparatie, invatare prin descoperire.


Obiective operationale

Elevii vor fi capabili:

Sa cunoasca continutul Planului Marshall;

Sa stabileasca importanta Planului Marshall in contextul razboiului rece;

Sa analizeze consecintele aplicarii Planului Marshall;

Sa recunoasca cele doua momente de criza ale Berlinului;

Sa analizeze cauza Blocadei Berlinului;

Sa inteleaga semnificatia zidului Berlinului.

Sa utilizeze limbajul de baza de specialitate;

Sa asculte si sa comenteze adecvat puncte de vedere diferite fata de cele proprii;


Evaluare:    - scrisa (din manual si fisele de lucru).

- orala.

Scenariul didactic


Secventele instruirii

Activitatea profesorului

Activitatea elevilor

1. Asigurarea conditiilor de desfasurare a activitatii.

2. Verificarea si actualizarea cunostintelor.


3. Captarea atentiei. Anuntarea continutului si a obiectivelor.




4. Prezentarea noului continut si conducerea invatarii.

































5. Fixarea si evaluarea cunostintelor, conexiunea inversa.

- Noteaza absentele.

- Verifica existenta materialelor necesare lectiei.

- O scurta evaluare, pe baza unei fise de lucru, a lectiei anterioare "O lume divizata. Razboiul rece".

- Realizeaza trecerea la tema noua.

- Scrie titlul temei pe tabla;

- Comunica elevilor principalele obiective ale lectiei.

- Prezinta cauzele aparitiei Planului Marshall.

- Solicita elevilor, pe baza fisei de lucru, sa stabileasca valoarea ajutorului material primit de Europa de la SUA.

- Pe baza cunostintelor anterioare ale elevilor, le solicita acestora sa stabileasca urmarile aplicarii Planului.

- Le prezinta elevilor principalele idei ale Doctrinei Jdanov.

- Pe baza informatiilor primite in lectia anterioara si a hartii din fisa de lucru, le solicita elevilor sa stabileasca statutul Berlinului in perioada razboiului rece.

- Le prezinta elevilor cauzele, desfasurarea si urmarile Blocadei Berlinului. Analizeaza imagini din manual si Arborele lumii. Defineste termenul de "pod aerian".

- Pe baza imaginilor din manual si a celor din Arborele lumii, prezinta cauzele construirii zidului Berlinului. Le solicita elevilor sa caracterizeze importanta acestuia din perspectiva razboiului rece.

- Prezinta sintetic Planul Marshall si statutul Berlinului in perioada razboiului rece.

- Profesorul evalueaza prestatia clasei.

- Comunica tema pentru acasa.

- Se organizeaza conform cerintelor profesorului.


- Participa activ la evaluarea orala.

- Raspund la intrebarile profesorului.

- Noteaza titlul lectiei in caiete.

- Elevii devin interesati de noua tema, care este o continuare a celei precedente.

- Prin dirijare didactica elevii sunt pusi in situatia de a descoperi valoarea ajutorului material oferit de SUA prin Planul Marshall.

- Raspund la intrebarile profesorului, identificand urmarile aplicarii Planului.

- Elevii noteaza schema de pe tabla.

- Elevii urmaresc expunerea profesorului si la finalul acesteia participa la un dialog constructiv.

- Analizeaza harta Europei postbelice din fisa de lucru.

- Raspund la intrebarile profesorului.

- Noteaza in caiete noile informatii.








- Stabilesc semnificatia Zidului Berlinului.







- Elevii urmaresc concluziile prezentate de profesor.

- Elevii isi noteaza tema pentru acasa.















Planul Marshall. Statutul Berlinului (1948 - 1989)



1. Planul Marshall.

In 1947, cele doua superputeri, SUA si URSS, doreau sa-si consolideze prezenta in zonele intrate sub influenta lor dupa razboi. Directia principala de actiune in Europa vlaguita in urma razboiului nu putea fi decat economica.

Cauzele aparitiei Planului Marshall:

- cresterea influentei URSS in Europa de est;

Autorul: gen. George Marshall, secretar de stat al SUA.

Obiectivele aplicarii Planului Marshall:

plan de refacere economica a tarilor europene.

Un efort de oprire a inaintarii comunismului.

Valoarea Planului Marshall:

- ajutor de 13 mld$ sub forma de livrari de marfa si prestari de servicii.

Urmarile aplicarii Planului Marshall:

pozitive: insanatosirea economiei Europei vestice; reluarea schimburilor si intarirea cooperarii economice intre Europa vestica si SUA.

negative: divizarea definitiva a Europei si a lumii in doua blocuri; replica ideologica a URSS prin Doctrina Jdanov.

2. Statutul Berlinului (1948 - 1989)

a) Blocada Berlinului (iunie 1948 - mai 1949)

Cauza Blocadei:

neintelegerile dintre URSS si SUA.

Riposta fata de introducerea de catre Alianta in partile vestice ale orasului a unei noi monede.

Forma de manifestare

- blocarea, de catre autoritatile sovietice, a cailor de acces (sosele, cai ferate) ale puterilor occidentale catre Berlin.

Solutia Aliatilor

- "podul aerian", iunie 1948 - mai 1949, pentru aprovizionarea populatiei din cele trei sectoare ale orasului.

b) Zidul Berlinului

Cauza ridicarii Zidului:

- exodul germanilor din partea estica a Berlinului in cea vestica, in perioada 1949 - 1961.

Semnificatia Zidului:

12/13 august 1961, la ordinul autoritatilor sovietice, se inalta un zid de separare intre cele doua parti.

Simbol al divizarii Europei, al confruntarii dintre cele doua blocuri politico-militare in razboiul rece.




Verificarea lectiei anterioare


O forma de viata se bazeaza pe vointa majoritatii si este reprezentata de institutii libere, un sistem de reprezentare a guvernului, alegeri libere, garantii pentru libertatea individuala, libertatea cuvantului, a religiei si inexistenta oprimarii politice. Cea de-a doua forma de viata se bazeaza pe vointa unei minoritati, impusa cu forta majoritatii. Se bazeaza pe teroare si persecutie, pe presa si radio controlate, pe alegeri manipulate si reprimarea libertatilor personale."

(Discursul presedintelui Trumann in fata Congresului, 12 martie 1947)

Care sunt cele doua "forme de viata alternative"?

Care a fost expresia care a consacrat divizarea Europei in aceste doua "forme de viata alternative"?



Fisa de lucru pentru lectia noua


I. "Criza trebuia evitata cu orice pret, toti observatorii americani fiind de acord cu acest lucru in primavara lui 1947, nu numai ca starea precara a guvernelor europene ducea inevitabil la masuri protectioniste periclitand politica open-door (acest argument nu era luat in seama pentru moment) si pentru ca un colaps al Europei ar fi lipsit SUA, amenintata deja de supraproductie, de o piata de comert si desfacere importanta, declansand o recesiune mondiala de dimensiuni inimaginabile, dar si pentru ca aceasta criza, cel putin asa parea, ar fi putut fi folosita de miscarea comunista ca, in interesul Moscovei, sa preia conducerea."

(W. Loth, Impartirea lumii. Istoria razboiului rece)

Care au fost, in viziunea autorului, cauzele aparitiei Planului Marshall?



II. "Constatarea ca Planul Marshall a fost din punct de vedere politic un instrument pentru oprirea expansiunii sovietice nu este in contradictie cu faptul ca oferta lui Marshall se indrepta si catre URSS si tarile est-europene, iar aceasta oferta nu poate fi inteleasa doar din punct de vedere tactic ca o incercare de a arunca asupra conducerii URSS raspunderea pentru impartirea Europei. O parte a expertilor care participasera la conceperea politicii Planului Marshall doreau cu tot dinadinsul ca tarile est-europene sa participe si ele, pentru a se forma o interdependenta economica europeana est-vest Atragerea tarilor est-europene era o sansa de a stavili influenta sovietica in regiune, ba chiar de a o micsora, mai ales daca URSS nu se implica in program."

W. Loth, Impartirea lumii. Istoria razboiului rece)

De ce SUA propune Planul Marshall si URSS-ului si blocului est-european?

Care ar fi fost urmarile acceptarii planului de catre blocul est-european?

Nu se poate descarca referatul
Acest document nu se poate descarca

E posibil sa te intereseze alte documente despre:


Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate QReferat.com Folositi documentele afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul document pe baza informatiilor de pe site.
{ Home } { Contact } { Termeni si conditii }