Administratie | Alimentatie | Arta cultura | Asistenta sociala | Astronomie |
Biologie | Chimie | Comunicare | Constructii | Cosmetica |
Desen | Diverse | Drept | Economie | Engleza |
Filozofie | Fizica | Franceza | Geografie | Germana |
Informatica | Istorie | Latina | Management | Marketing |
Matematica | Mecanica | Medicina | Pedagogie | Psihologie |
Romana | Stiinte politice | Transporturi | Turism |
Proiect didactic
Data
Grupa: mare
Categoria de activitate: Cunoasterea mediului
Tema: "Ce ne spune zana toamna?"
Tipul activitatii: consolidare
Mijloc de realizare: joc didactic
Scopul didactic
- imbogatirea si sistematizarea cunostintelor despre realitatea inconjuratoare;
- stimularea intereselor de cunoastere;
- dezvoltarea atentiei, a spiritului de observatie, a rapiditatii in gandire
Obiective operationale
- sa identifice roadele toamnei (fructe, legume, flori), clasificandu-le;
- sa recunoasca elementele de pe jetoane, denumindu-le corect;
- sa clasifice corect elementele pe baza criteriilor date (culoare, forma, marime);
- sa faca descoperiri punand intrebari;
- sa exprime verbal ce observa pe planse;
- sa descrie fenomenele caracteristice anotimpului toamna;
- sa sesizeze deosebirile si asemanarile dintre elementele date;
- sa argumenteze neapartenenta unui element la multimea respectiva, folosind limbajul adecvat;
- sa compare doua multimi, apreciind cantitatea;
- sa rezolve sarcinile impuse pe fisele individuale de lucru
Regulile jocului didactic
- semnalul educatoarei indica momentele de exprimare verbala sau de actiune
Elemente de joc
- surpriza, asteptarea, aplauze, manuirea materialului
Strategii didactice
- metode si procedee: conversatia, exercitiul, problematizarea, invatarea prin descoperire, ciorchinele, metoda mozaicului, turul galeriei, cubul
- mijloace de invatamant: flanelograf, jetoane diferite, fise individuale de lucru, creioane colorate, foarfece, jocuri de masa, stimulente
- forme de activitate: frontal, pe grupuri si individual
Durata: 35 minute
Material bibliografic
- "Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita de copii" - Ministerul Educatiei si Cercetarii, Bucuresti, 2005;
- "Cunoasterea mediului - Ghidul educatoarei", Editura Didactica si Pedagogica R.A., Bucuresti, 1998;
- "Metode interactive de grup" - Ghid metodic - Editura Arves;
- "Activitati matematice in gradinita", Editura Polirom, 1997;
- "Laborator prescolar" - Editura V & I Integral, Bucuresti, 2002
Evenimentul didactic |
Continutul stiintific |
Strategii didactice |
Evaluare |
Moment organizato-ric |
Se aranjeaza masutele si scaunelele din sala de grupa. Copiii intra ordonat in sala de grupa si se iau loc pe scaunele. |
|
|
Captarea atentiei |
Se va face prin prezentarea musafirilor. Apoi, educatoarea va stimula interesul copiilor prin anuntarea unei activitati interesante. |
explicatia frontal |
|
Enuntarea scopului si a obiectivelor |
Se va anunta titlul jocului didactic si se explica, in termeni accesibili, scopul acestui joc. Copiii asculta cu atentie si interes explicatiile educatoarei. |
explicatia frontal |
|
Prezentarea optima a continutului |
Se spune copiilor o ghicitoare si se solicita aflarea raspunsului. Apoi pe panou este asezata plansa ce reprezinta zana toamna. Se cere copiilor enumerarea altor notiuni ce se potrivesc cu cuvantul toamna. Educatoarea va scrie pe tabla ciorchinele, apoi fiecare cuvant este reprezentat la flanelograf printr-o imagine. Astfel, dupa ce educatoarea va afisa pe panou tot ce prezinta copiii, se stabilesc cele 4 grupe de lucru: fructe, legume, flori, fenomene ale naturii. Copiii vor intona un cantecel despre toamna, executand diferite miscari, apoi vor alege cate un numar de la 1 la 4. Copiii se vor organiza pe grupe de invatare si vor lua loc la masute, respectand cifra aleasa. In functie de cifra, fiecare grup are de rezolvat o anumita sarcina. Asadar, toti care au ales cifra 1 vor lua loc la sectorul Arta si vor decupa legume, fructe, flori sau imagini specifice toamnei. Cei care poarta cifra 2 vor lua loc la sectorul Biblioteca si vor scrie semne grafice in interiorul unor fructe, legume, etc., respectand alternanta semnelor. Copiii cu cifra 3 vor completa la sectorul Stiinta fisele individuale de lucru pregatite de educatoare, iar cei de la grupa 4 vor respecta regulile jocului de masa propus. |
ciorchinele metoda mozaicului explicatia conversatia plansa jetoane diferite flanelograf fise de lucru culori frontal pe grupuri |
- |
Evenimentul didactic |
Continutul stiintific |
Strategii didactice |
Evaluare |
Dirijarea invatarii |
Educatoarea va stimula copiii pentru a rezolva sarcinile propuse. Copiii vor desfasura cu atentie activitatea, iar educatoarea va corecta eventualele greseli. Copiii executa corect sarcinile impuse. Dupa expirarea timpului afectat lucrului, fiecare copil va reveni la grupa din care a facut parte initial (flori, fructe, legume, fenomene) si va realiza un poster, lipind elementele obtinute anterior. Fiecare grupa isi va desemna un lider care va afisa si va prezenta posterul, explicand si reamintind copiilor anumite notiuni despre anotimpul toamna. Copiii care raspund corect sunt aplaudati de colegii lor. |
metoda mozaicului turul galeriei explicatia postere individual pe grupe frontal |
apreciere verbala |
Obtinerea performantei |
Educatoarea va propune copiilor sa foloseasca pentru continuarea activitatii un cub colorat. Fiecare culoare a cubului va reprezenta executarea unei sarcini. Sarcinile vor fi diverse si vor fi stabilite de educatoare, astfel: la culoarea rosie a cubului copilul desemnat va raspunde la o ghicitoare; la galben va descrie un fruct sau o leguma; la verde vor formula o propozitie cu un cuvant dat, etc. Copiii care raspund corect la sarcinile impuse vor fi recompensati cu aplauze. |
explicatia exercitiul problematiza-rea metoda cubul cubul colorat pe grupe individual |
apreciere verbala chestiona-re orala |
Evenimentul didactic |
Continutul stiintific |
Strategii didactice |
Evaluare |
Asigurarea conexiunii inverse |
Se va realiza un concurs pe echipe. Pentru fiecare raspuns corect se va acorda echipei respective o bulina. La final se va stabili echipa castigatoare prin numararea bulinelor. |
exercitiul problemati-zarea |
chestiona-re orala |
Evaluarea |
Educatoarea va aprecia corectitudinea raspunsurilor date. Copiii asculta cu atentie explicatiile educatoarei. |
explicatia |
apreciere verbala |
Incheierea activitatii |
Se fac aprecieri asupra participarii la activitate si asupra comportamentului copiilor pe parcursul desfasurarii acesteia. Copiii urmaresc cu atentie explicatiile si primesc stimulente. |
explicatia stimulente |
apreciere verbala |
Acest document nu se poate descarca
E posibil sa te intereseze alte documente despre: |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate QReferat.com | Folositi documentele afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul document pe baza informatiilor de pe site. { Home } { Contact } { Termeni si conditii } |
Documente similare:
|
ComentariiCaracterizari
|
Cauta document |