Administratie | Alimentatie | Arta cultura | Asistenta sociala | Astronomie |
Biologie | Chimie | Comunicare | Constructii | Cosmetica |
Desen | Diverse | Drept | Economie | Engleza |
Filozofie | Fizica | Franceza | Geografie | Germana |
Informatica | Istorie | Latina | Management | Marketing |
Matematica | Mecanica | Medicina | Pedagogie | Psihologie |
Romana | Stiinte politice | Transporturi | Turism |
Proiect didactic
Data 15.12.
Titlul lectiei: Fierul. Proprietati chimice.
Tipul lectiei: recapitulare, sistematizare si sinteza
Scopul lectiei: aprofundarea cunostintelor referitoare la proprietatile chimice ale aluminiului
Obiectivele lectiei
A. Obiective cognitive:
Elevul trebuie:
A1: sa utilizeze cunostintele teoretice acumulate
A2 : sa dobandeasca un sistem de cunostinte pe baza caruia sa se formrze si sa se dezvolte limbajul cu termeni chimici, caracteristici elementului studiat.
B. Capacitati si deprinderi intelectuale.
B1 : dezvoltarea mobilitatii in gandirea tehnica prin corelatii interdisciplinare.
C. Comunicare:
C1: prezentarea informatiilor si folosirea limbajului chimic in enunturi adecvate.
D. Rezolvare de probleme.
D1: recunoasterea tipului de problema
D2 : selectarea celei mai adecvate metode de rezolvare a unei probleme date.
D3 : aplicarea algoritmilor pentru rezolvarea problemelor
E. Deprinderi practice.
E1 : manuirea corecta a aparaturii, ustensilelor;
E2 : efectuarea unor experimente de laborator si intocmirea referatului de lucru pe baza observatiilor facute.
Metode si forme de activitate
Conversatia, problematizarea, modelarea, experimentul, descoperirea dirijata, exercitiul, algoritmizarea.
Exemple de activitati de invatare:
conducerea unor investigatii;
organizarea datelor sub forma de tabele;
urmarirea etapelor algoritmului de realizare a unui experiment;
comunicarea orala / scrisa a concluziilor, a ecuatiei chimice;
comunicarea utilizarii practice a fierului.
Mijloace de invatamant
- manualul, fise de lucru
Desfasurarea lectiei.
I. Moment organizatoric
- notarea absentelor
- impartirea elevilor in doua grupe
II. Anuntarea temei
Impreuna cu elevii, se stabileste un plan de discutie asupra temei
1. Structura atomului de fier si pozitia elementului in sistemul periodic;
2. Se reactualizeaza cunostintele referitoare la seria reactivitatii chimice, se va observa pozitia elementului in aceasta serie.
Se cer precizari asupra caracterului chimic si asupra caracterului electrochimic al fierului, asupra starilor de valenta.
Se va mentiona cu ce fel de substante poate reactiona fierul. Se va scrie la tabla:
Fe reactioneaza cu - substante simple:
- substante compuse:
Se vor imparti fise de lucru pentru patru grupe de elevi, grupele fiind impartite dupa metoda proverbelor. Doua grupe vor primi fisa nr.1, doua grupe vor primi fisa nr.2
Fisa nr. 1 Reactia cu substante simple.
Grupa |
Ecuatii chimice |
Materiale si substante |
Observatii |
Rezolvare de probleme |
I |
Reactia Fe cu substante simple 1. ..+..→ 2. ..+..→ 3. ..+..→ Precizati tipul fiecarei reactii chimice |
|
|
Considerand ca Fe reactioneaza cu 142g Cl2, determinati: a. ce cantitate de produs rezulta; b. in ce cantitate de apa trebuie dizolvata clorura de fier pentru a obtine o solutie de c = 25% Se dau : AFe = 56; ACl = 35,5 |
Fisa nr. 2 Reactia cu substante compuse
Grupa |
Ecuatii chimice |
Materiale si substante |
Observatii |
Rezolvare de probleme |
II |
1.Reactia cu apa .+.. → 2. Reactia cu acizi (HCl, H2SO4, HNO3) ..+..→ ..+..→ ..+..→ 3. Reactia cu sarurile .+..→ 4. Reactia cu oxizii .+..→ Precizati tipul fiecarei reactii chimice |
|
|
O placuta de Fe introdusa in 200g solutie de CuSO4 10 se consuma complet. Sa se calculeze masa placutei de Fe stiind ca si sulfatul de cupru s-a consumat in intregime. Se dau: ACu = 64; AFe = 56; AS = 32; AO = 16. |
III. Evaluare
Pe baza indicatorilor de performanta stabiliti si noteaza elevii ce au raspuns in timpul orei. Se vor rezolva in clasa exercitiile si problemele din cele doua fise de lucru.
IV. Tema pentru acasa
Se va da spre rezolvare o problema din manual.
Acest document nu se poate descarca
E posibil sa te intereseze alte documente despre:
|
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate QReferat.com | Folositi documentele afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul document pe baza informatiilor de pe site. { Home } { Contact } { Termeni si conditii } |
Documente similare:
|
ComentariiCaracterizari
|
Cauta document |