QReferate - referate pentru educatia ta.
Cercetarile noastre - sursa ta de inspiratie! Te ajutam gratuit, documente cu imagini si grafice. Fiecare document sau comentariu il poti downloada rapid si il poti folosi pentru temele tale de acasa.



AdministratieAlimentatieArta culturaAsistenta socialaAstronomie
BiologieChimieComunicareConstructiiCosmetica
DesenDiverseDreptEconomieEngleza
FilozofieFizicaFrancezaGeografieGermana
InformaticaIstorieLatinaManagementMarketing
MatematicaMecanicaMedicinaPedagogiePsihologie
RomanaStiinte politiceTransporturiTurism
Esti aici: Qreferat » Documente pedagogie

didactic Clasa: a-X-a - Metode de transmitere si insusire a noilor cunostinte



Proiect didactic




Unitatea de invatamant: Scoala Normala "V.Lupu"

Clasa: a-X-a A

Obiectul de studiu: Teoria si practica instruirii si evaluarii

Tema: Metode de transmitere si insusire a noilor cunostinte

Tipul lectiei: mixt

Scopul: Imbogatirea cunostintelor de specialitate cu privire la metodologia instruirii.

Obiective operationale:



O1: sa enumere metodele incluse in acest grup;

O2: sa definesca metodele: povestirea, descrierea, explicatia, problematizarea,etc.;

O3: sa identifice caracteristici ale fiecarei metode;

O4: sa exemplifice cu situatii concrete de utilizare a acestora, observate la practica pedagogica;

O5: sa identifice prezenta sau nu a acestora in lectia ce s-a desfasurat.

Strategia didactica:

  • Metode si procedee: conversatia, explicatia, problematizarea.
  • Mijloace de invatamant: plansa.
  • Forme de organizare: frontala.

Bibliografie:

  • Cerghit,I., Radu, I.T., Didactica-manual pentru clasa a X-a, scoli normale
  • Moise, C., Teoria si metodologia instruirii, curs.



Secventele lectiei

Ob.op

Timp

Continut instructiv - educativ

Metode si procedee

Evaluare

1

2

3

4

5

6

1.Moment organizatoric


2.Verificarea cunostintelor anterioare



3.Enuntarea temei si a obiectivelor


4.Predarea-invatarea noilor cunostinte



































































5.Asigurarea retentiei si a transferului


6.Incheierea activitatii




























O1












O2


O4











O2


O3











O3

O4





O2











O2

O3

O4










O5







Pregatirea resurselor materiale necesare desfasurarii optime a orei de pedagogie.


Se va urmari verificare modului de insusire a cunostintelor predate in ora anterioara, ce vor constitui baza noilor cunostinte.

Vor fi reamintite definitia si functiile metodelor, precum si modul de clasificare a acestora.


Se va specifica titlul lectiei: "Metode de transmitere si insusire a noilor cunostinte"; ca urmare si enuntarii sistemului de clasificare a metodelor


Va fi prezentata elevilor o schita, pe o plansa, ce va contine doar metodele ce sunt cuprinse in grupul enuntat ca titlu. Vor fi enumerate, iar apoi se va trece la detalierea fiecareia, in functie si de importanta acesteia in practica pedagogica.

In timpul discutiilor, pe plansa, in dreptul fiecarei metode vor fi scrise caracteristici si cerinte de realizare, precum si definitia.

Se va debuta cu definitiile expozitive:

Povestirea - definitie: metode prin care informatia este prezentata sub forma descriptiva sau narativa, respectand ordonarea in timp si spatiu a obiectelor, fenomenelor, evenimentelor.

Se vor preciza oral si motivatiile folosirii metodei, de asemenea si in cazul celor ce vor urma.

Explicatia - definitie: metoda prin care sunt dezvaluite, pe baza unei argumentatii deductive, date noi.

Descrierea - definitie: metoda prin care invatatorul infatiseaza direct aspecte ale realitatii inconjuratoare, reda verbal imaginea unui obiect, a unui fapt.

Instructajul - definitie: metoda ce precede sau insoteste desfasurarea unei activitati practice, ajutand la precizarea si clarificarea sarcinilor de indeplinit, a conditiilor si regulilor de ordine si disciplina, a modului de comportare a elevilor.

In continuare se va trece la metodele conversative:


Conversatia didactica - definitie: metoda de invatamant constand din valorificarea intrebarilor si raspunsurilor.

Se va insista pe formele acesteia, si anume:

a) conversatia euristica - definitie: conversatia ce se prezinta sub forma unor serii legate de intrebari si raspunsuri, la finele carora sa conduca la "descoperirea " a ceva nou pentru elev.

- caracteristici:- fiecare noua intrebare isi are punctul de plecare in raspunsul anterior;

- profesorul orienteaza gandirea elevului prin felul si ordinea intrebarilor.

v De ce fapt credeti ca este conditionata posibilitatea de utilizare a conversatiei euristice?

b) conversatia examinatoare - definitie: conversatia ce are ca functie constatarea nivelului la care se afla cunostintele elevului la un moment dat.

- caracteristici: inlantuirea logica a intrebarilor si raspunsurilor nu mai este prezenta.

In cadrul metodei conversatiei, indiferent de varianta, trebuie precizate calitatile intrebarilor si ale raspunsurilor.

v In ce cazuri credeti ca poate fi folosita ca metoda de predare-asimilare conversatia examinatoare?

Discutia colectiva - definitie: un schimb reciproc, organizat si constructiv de informatii, impresii, pareri, aprecieri critice, propuneri axate in jurul unui subiect luat in discutie.

Problematizarea - definitie: metoda didactica ce consta in punerea in fata elevului a unor dificultati create in mod deliberat, din depasirea carora, prin efort propriu, elevul invata ceva nou.

Motivatiile folosirii acestei metode vor fi expuse oral, de asemenea si conditiile ce fac posibila aplicarea metodei.

Pe intreg parcursul discutiilor vor fi urmarite din partea elevilor exemple de utilizare a metodelor.

In continuare se vor prezenta si metodele scrise, si anume:

Lectura explicativa - definitie: metoda care pune accentul pe analiza, intelegearea si trairea ideilor expuse in cuprinsul unui text, pe aprecierea modului in care sunt exprimate.

caracteristici: are o desfasurare specifica, pornind de la lectura integrala, continuad cu analiza pe parti si incheindu-de cu redarea intregului.

urmareste initierea elevului in lucrul cu manualul.

Lectura independenta - definitie: metoda in cadrul careia elevul trebuie sa stapaneasca unele deprinderi de a se folosi in mod independent si eficient de manual.

Se va preciza ca modul de realizare a acesteia depinde de nivelul elevilor in experienta de invatare a cititului.


In cadrul acestei etape se va solicita elevilor identificarea momentelor din propria lectie de pedagogie in care s-au folosit metodele invatate.



Se vor face aprecieri globale asupra modului de desfasurare a lectiei.








Conversatia























Conversatia

Explicatia
















Problematizarea









Problematizare









Conversatia

Explicatia













Conversatia

Explicatia




Nu se poate descarca referatul
Acest document nu se poate descarca

E posibil sa te intereseze alte documente despre:


Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate QReferat.com Folositi documentele afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul document pe baza informatiilor de pe site.
{ Home } { Contact } { Termeni si conditii }