Administratie | Alimentatie | Arta cultura | Asistenta sociala | Astronomie |
Biologie | Chimie | Comunicare | Constructii | Cosmetica |
Desen | Diverse | Drept | Economie | Engleza |
Filozofie | Fizica | Franceza | Geografie | Germana |
Informatica | Istorie | Latina | Management | Marketing |
Matematica | Mecanica | Medicina | Pedagogie | Psihologie |
Romana | Stiinte politice | Transporturi | Turism |
Proiect didactic
Data
Clasa: a-XI-a E, M.I.
Disciplina: Consiliere si orientare scolara
Modulul: Calitatea stilului de viata
Tema: "HIV-SIDA, pericol social?"
Tipul lectiei: predare-invatare
Scopul: Elevii vor cunoaste informatiile corecte legate de HIV-SIDA si isi vor clarifica atitudinile legate de comportamentul sexual responsabil;
Obiective operationale
O1: sa defineasca notiunea de "HIV-SIDA";
O2: sa descrie caracteristicile infectiei cu HIV si manifestarile SIDA;
O3: sa identifice modalitatile de transmitere a virusului HIV;
O4: sa identifice modalitatile prin care nu se transmite virusul HIV;
O5: sa identifice modalitati de prevenire.
Strategia didactica
Metode si procedee: conversatia, explicatia, exercitiul, demonstratia.
Mijloace didactice: foi flipchart, marker, biletele cu situatiile problema, chestionar feed-back;
Forme de organizare: frontala, pe grupe;
Timp:45 min
Situatiile problema:
S1: Prietenul/prietena ta cea mai buna iti marturiseste ca tocmai a aflat ca este infectat/a cu HIV. Cum reactionezi?
S2: Partenerul/a nu doreste folosirea prezervativului in timpul contactului sexual.Tu in schimb esti pro folosirii. Ce faci?.
S3:In liceul tau este un elev infectat cu HIV. Majoritatea elevilor si parintilor acestora nu mai vrea ca acesta sa frecventeze cursurile liceului in care inveti si tu. Tu ce parere ai?
Etapele lectiei |
Ob.op |
Continut instructiv-educativ |
Metode si procedee |
Evaluare |
|
|
|
|
|
1.Moment organizatoric 2.Reactualizarea cunostintelor anterioare 3.Anuntarea temei si a obiectivelor 4.Dirijarea invatarii 5.Asigurarea retentiei si a transferului 6.Incheierea activitatii |
O1 O2 O3 O4 O5 |
Pregatirea clasei si a colectivului pentru desfasurarea orei de dirigintie. Se realizeaza o trecere in revista a discutiilor de ora trecuta despre droguri (tipuri, consecinte, efecte). Se precizeaza ca ora aceasta este destinata clarificarii notiunilor despre HIV-SIDA. Se solicita elevilor definitii pentru termenul de "HIV-SIDA", in final ajungandu-se la o sinteza a acestora: "Decizia este un proces in care o persoana face o alegere din una sau mai multe alternative.". Se va pune accent pe diferenta intre virusul HIV si boala SIDA,stabilind consecintele fiecareia; De asemenea, vor da exemple de modalitati de infectare cu virusul HIV Analizand tipurile de modalitati enumerate se va constata ca unele din acestea conduc si la alte boli. In continuare se prezinta elevilor urmatorul algoritm: Stabilirea problemei Stabilirea optiunilor Consecintele pozitive si negative Sentimente Alegerea deciziei Motivele alegerii Se explica ce presupune fiecare etapa in parte pentru o intelegere cat mai eficace, in perspectiva aplicarii acestuia. Elevii vor fi impartiti pe 3 grupe, fiecare grupa va primi cate o situatie problema. Pe cate o coala de flipchart vor prezenta algoritmul de luare a deciziilor pentru fiecare situatie. In final vor numi un reprezentant al fiecarui grup care va prezenta in fata clasei desfasurarea algoritmului pentru situatia data. Pe parcursul prezentarilor vor fi permise discutiile, insa fara a se pierde din vedere respectarea opiniei celuilalt si argumentarea propriei opinii. In urma discutiilor generate de prezentari se va solicita elevilor identificarea factorilor care conduc la protejarea fata de virusul HIV, precum si luarea deciziilor: presiunea anturajului, sentimente, obiceiuri, prejucati.Se va prezenta fereastra imunologica. Se va urmari si evidentia implicarea in realizarea sarcinilor de grup. Se imparte elevilor un chestionar cu mituri si realitati despre HIV-SIDA,pentru a verifica realizarea feed-back-ului. |
Conversatia Explicatia Demonstratia Exercitiul Conversatia |
Capacitatea de a asocia teoria cu practica Capacitatea de a aplica un algoritm stabilit |
FEREASTRA IMUNOLOGICA:
AXA CANTITATE
SIDA
Seronegativ seropozitiv
(+)
ANTICORPI
3-6 luni X(10,20 ani etc)
Contact sexual neprotejat AXA TIMP
CHESTIONAR MITURI SI REALITATI HIV-SIDA
SIDA este o maladie..
SIDA este produsa de un numit ..
Nu te poti infecta cu HIV donand sange. Adevarat/ fals
Nu te poti infecta cu HIV prin contacte obisnuite, cum ar fi sa ai un coleg de scoala care are SIDA. Adevarat/ fals
Exista tratament care sa vindece SIDA. Adevarat/ fals
Daca esti infectat cu HIV ai intotdeauna simptome. Adevarat/ fals
Exista un test pentru depistarea HIV. Adevarat/ fals
SIDA este o boala numai a homosexualilor. Adevarat/ fals
SIDA nu poate fi prevenita. Adevarat/ fals
Te poti infecta cu HIV si printr-o sarutare. Adevarat/ fals
Persoanele casatorite nu se infecteaza cu HIV. Adevarat/ fals
Daca esti sanatos, si in buna conditie fizica, nu te poti infecta cu HIV. Adevarat/ fals
SIDA poate fi vindecata. Adevarat/ fals
Numiti patru cai prin care se transmite HIV:
Odata ce SIDA se poate preveni, de ce sunt atat de multe persoane infectate?
CHESTIONAR MITURI SI REALITATI HIV-SIDA
SIDA este o maladie..
SIDA este produsa de un numit ..
Nu te poti infecta cu HIV donand sange. Adevarat/ fals
Nu te poti infecta cu HIV prin contacte obisnuite, cum ar fi sa ai un coleg de scoala care are SIDA. Adevarat/ fals
Exista tratament care sa vindece SIDA. Adevarat/ fals
Daca esti infectat cu HIV ai intotdeauna simptome. Adevarat/ fals
Exista un test pentru depistarea HIV. Adevarat/ fals
SIDA este o boala numai a homosexualilor. Adevarat/ fals
SIDA nu poate fi prevenita. Adevarat/ fals
Te poti infecta cu HIV si printr-o sarutare. Adevarat/ fals
Persoanele casatorite nu se infecteaza cu HIV. Adevarat/ fals
Daca esti sanatos, si in buna conditie fizica, nu te poti infecta cu HIV. Adevarat/ fals
SIDA poate fi vindecata. Adevarat/ fals
Numiti patru cai prin care se transmite HIV:
Odata ce SIDA se poate preveni, de ce sunt atat de multe persoane infectate?
Acest document nu se poate descarca
E posibil sa te intereseze alte documente despre: |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate QReferat.com | Folositi documentele afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul document pe baza informatiilor de pe site. { Home } { Contact } { Termeni si conditii } |
Documente similare:
|
ComentariiCaracterizari
|
Cauta document |