Administratie | Alimentatie | Arta cultura | Asistenta sociala | Astronomie |
Biologie | Chimie | Comunicare | Constructii | Cosmetica |
Desen | Diverse | Drept | Economie | Engleza |
Filozofie | Fizica | Franceza | Geografie | Germana |
Informatica | Istorie | Latina | Management | Marketing |
Matematica | Mecanica | Medicina | Pedagogie | Psihologie |
Romana | Stiinte politice | Transporturi | Turism |
Proiect didactic
Data: 8 aprilie 2009
Clasa: I A (deficienta mintala severa, profunda sau asociata)
Aria curriculara: Terapia educationala complexa si integrata
Subiectul: 'Gaseste animalele'
Scopul
Mijloc de realizare: joc didactic
Tipul lectiei fixare si sistematizare de cunostinte
OBIECTIVE OPERATIONALE
a.obiective cognitive:
O1: sa recunoasca /identifice animalele domestice si salbatice de pe diverse materiale ;
O2: sa pronunte denumirile animalelor identificate ;
O3: sa asocieze corect imaginile pentru completarea perechii/ plansei.
b. obiective psihomotorii:
O4: sa pastreze o pozitie corecta la masuta
O5: sa manipuleze corect materialele de lucru;
O6: sa execute corect exercitiile practice date (extragere, asociere) singur sau cu ajutor (acolo unde este cazul).
c.obiective afective:
O7: participarea cu interes la lectie ;
O8: exersarea capacitatii de munca independenta;
O9:exersarea capacitatii de concentrare a atentiei.
Strategii didactice:
Metode si procedee: imitatia, conversatia, instructajul,
explicatia, exercitiul practic-aplicativ, observatia
dirijata, metode alternative de interventie specifice spectrului
autist (
Material didactic: joc loto, pictograme, abtibilduri, cutie, plansa, stimulente.
Forme de organizare: in grup;
Locul de desfasurare: sala de clasa.
Durata activitatii: 30-40 minute.
Bibliografie:
Bruin, Collete de - 'Give me 5- pedagogie moderna pentru lucrul cu persoane autiste', Ed. Fides, Iasi, 2008
Neamtu, C., Ghergut, A., - "Psihopedagogie Speciala", Ed. Polirom, Iasi, 2003
Desfasurarea lectiei
Etapele lectiei |
Ob. op. |
Continutul instructive-educativ |
Strategia didactica |
Evaluarea |
1. Moment organizatoric |
O7 |
Amenajarea spatiului de lucru: -pregatirea materialelor necesare pentru desfasurarea activitatii. - se precizeaza copilului schema de lucru a orei, prin aratarea si precizarea programului(cine va lucra,unde va lucra, cu cine va lucra, etc |
Observatia dirijata Metoda teacch *Pictograme |
Observatii asupra conduitei elevilor |
Captarea atentiei |
O7 O9 O4 |
Elevii vor sta la masutele asezate in cerc: - se indica cu sageata pe schema de zi faptul ca a inceput ora. - se aseaza pe masuta fiecaruia pictogramele necesare: 'activitate de grup', 'loto', 'a sta pe scaun'.. La mijlocul meselor se aseaza o cutie in care se afla mai multe jetoane cu imagini ale unor animale /pasari. Fiecare elev va primi cate o plansa pe care sunt imaginile a sase animale/pasari. |
*Jetoane *Pictograme *Cutie Observatia dirijata |
Observatii asupra conduitei elevilor |
2. Anuntarea temei si a obiectivelor |
O7 |
Copiii sunt anuntati atat verbal, cat si prin vizualizarea pictogramelor asupra sarcinii pe care o au de realizat. |
Conversatia Met. Give me 5 (cine,ce,cum, cand,unde) *Pictograme Met. |
Verificare orala |
3.Desfasurarea propriu-zisa a lectei |
O9 O1 O2 O3 O5 O6 O8 O5 O6 O8 |
Se imparte copiilor cate un cartonas pe care sunt imaginile a sase animale/pasari; pe masa se afla o serie de jetoane amestecate reprezentand diferite animale domestice si salbatice. Jocul incepe cu primul copil care extrage un jeton din cutie. Se uita pe plansa sa sa vada daca ii gaseste perechea si denumeste animalul/pasarea din imagine. Daca jetonul nu se potriveste pe plansa primului copil, acesta o da mai departe, colegului de langa el, care va denumi imaginea de pe jeton si ii va cauta perechea pe plansa sa. Apoi, urmatorul copil ia un jeton din cutie, pana cand fiecare termina de completat plansa sa. |
Conversatia Explicatia *Jetoane loto Instructajul Imitatia Exercitiul practic-aplicativ *Jetoane *Cutie *Plansa |
Observatii asupra conduitei elevilor Aprecieri verbale si practice |
4. Evaluarea |
|
Profesorul va face un clasament cu ordinea in care au terminat copiii de completat plansa si fiecare elev va primi cate un abtibild motivational pentru modul in care a lucrat. |
Abtibild motivational |
Aprecieri asupra desfasurarii activitatii |
Acest document nu se poate descarca
E posibil sa te intereseze alte documente despre:
|
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate QReferat.com | Folositi documentele afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul document pe baza informatiilor de pe site. { Home } { Contact } { Termeni si conditii } |
Documente similare:
|
ComentariiCaracterizari
|
Cauta document |