Administratie | Alimentatie | Arta cultura | Asistenta sociala | Astronomie |
Biologie | Chimie | Comunicare | Constructii | Cosmetica |
Desen | Diverse | Drept | Economie | Engleza |
Filozofie | Fizica | Franceza | Geografie | Germana |
Informatica | Istorie | Latina | Management | Marketing |
Matematica | Mecanica | Medicina | Pedagogie | Psihologie |
Romana | Stiinte politice | Transporturi | Turism |
Proiect didactic
Data: 22.V. 2008
Scoala: Gr. Sc. Ind. "Unirea" Stei Clasa: IX B Subiectul: Campuri semantice. Relatii semantice Tipul lectiei: mixta Obiective operationale: - sa defineasca corect campul semantic, cuvintele polisemantice si omonimele - sa identifice campul semantic si omonimele dintr-un text dat - sa alcatuiasca enunturi cu diverse omonime si cuvinte polisemantice - sa utilizeze adecvat achizitiile lingvistice in receptarea diferitelor texte - sa argumenteze un punct de vedere Metode: conversatia, lucrul cu manualul, exercitiul, invatarea prin descoperire, explicatia, problematizarea
Resurse: manualul, texte lingvistice, fise de lucru, dictionare Bibliografie:
● Theodor Hristea, Sinteze de limba romana, Bucuresti, 1984.
● Paul Magheru, Notiuni de stil si compozitie, Bucuresti, Ed. Coresi, 1991. ● Zorela Creta, Cristina Gherman, Mic dictionar de omonime, paronime, sinonime, antonime, Bucuresti, Ed. ALL, 1996. ● Ioan Dersidan, Metodica predarii limbii si literaturii romane, Cluj-Napoca, Casa Cartii de Stiinta, 2003. ●Vistian Goia, Didactica limbii si literaturii romane pentru gimnaziu si liceu, Cluj-Napoca, Ed. Dacia, 2002.
Desfasurarea lectiei
Evenimente instructionale |
Activitati de invatare |
Observatii |
|
Activitatea profesorului |
Activitatea elevilor |
||
1.Moment organizatoric |
Notarea absentilor si organizarea clasei |
Elevii de serviciu prezinta absentii. |
|
2. Verificarea cunostintelor si a temei de casa |
Se verifica tema de casa si cunostintele despre povestirea fantastica "Lostrita" de Vasile Voiculescu. |
Elevii citesc tema si raspund la intrebari. |
|
3. Pregatirea si anuntarea subiectului a) Captarea atentiei b) Prezentarea noilor continuturi Fixarea si consolidarea cunostintelor (evaluare formativa) 5. Tema de casa |
Se cere elevilor sa enumere cateva fiinte fantastice. Se pune urmatoarea intrebare: Ce trasatura comuna gasiti la fiintele fantastice mentionate Se anunta titlul noii lectii si se scrie pe tabla. Cu ajutorul elevilor, se da definitia campului semantic, se amintesc categoriile semantice care se stabilesc intre cuvinte si se rezolva oral exercitiile 1, 2 de la pagina 222, din manual. Pe urma, se efectueaza exercitiul III,de la pagina 222, respectiv 1de la 223. Se scrie pe tabla enunturile: Azi am fost la banca. Azi am stat cuminte in banca. Se da definitia omonimelor, apoi se cere elevilor sa dea exemple de alte omonime cunoscute. Se rezolva exercitiile de pe fisele de lucru. Exercitiile 2,3 de la pagina 223, din manual. |
Elevii raspund la intrebare (inorogul, ielele, sirenele, stima,lostrita, zmeii, balaurii, dragonii, capcaunii) Elevii raspund la intrebare. Elevii noteaza in caiete. Elevii rezolva cerintele. Elevii evidentiaza diferenta dintre cuvintele monosemnatice si cele polisemantice. Elevii noteaza in caiete si sesizeaza intelesul cuvintelor. Elevii raspund.(luni, vin, mai, unde, mare, vara, veste, mire, post,etc). Elevii rezolva individual exercitiile. Elevii isi noteaza tema. |
|
SCHEMA TABLEI
Semantica este stiinta care studiaza sensul cuvintelor si evolutia lor. Campul semantic cuprinde toate cuvintele inrudite care apartin aceluiasi domeniu. Ex. Casa- cladire, locuinta, imobil, camera, odaie, constructie, incapere, resedinta, sediu, zidire Categoriile semantice sunt:
1.Sinonimele- cuvinte cu sens asemanator (actual- contemporan) (dictionar de sinonime - esinonime.com) 2.Antonimele- cuvinte cu sens opus ( altruism-egoism) 3.Paronimele- cuvinte cu sens diferit ( temporal-temporar) 4.Omonimele-cuvinte cu sens diferit (banca)
In functie de inteles, unele cuvinte sunt: a) monosemantice (cu un singur sens); b) polisemantice ( cu mai multe sensuri).
Obs. Sensurile unui cuvant polisemantic sunt mai mult sau mai putin apropiate, spre deosebire de sensurile omonimelor care sunt total diferite.
FISA DE LUCRU
R1 Se da textul: "Peste varfuri trece luna, Codru-si bate frunza lin, Dintre ramuri de arin Melancolic cornul suna." (Mihai Eminescu, Peste varfuri)
Se cere: a) Transcrie doua cuvinte care apartin campului semantic al naturii. . b) Construieste enunturi in care sa evidentiezi polisemantismul verbului "a bate". . ..c) Transcrie din text un omonim. d) Precizeaza sinonimul cuvantului "melancolic".
R2 Se da textul: "- Adio, pica frunza Si-i galbena ca tine,- Ramai si nu mai plange, Si uita-ma pe mine." (George Bacovia, Pastel)
Se cere: a) Transcrie doua cuvinte care apartin campului semantic al toamnei. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . b) Construieste enunturi in care sa evidentiezi polisemantismul verbului "a ramane". . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . c) Transcrie din text un omonim. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . d) Precizeaza antonimul cuvantului "a uita". . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Acest document nu se poate descarca
E posibil sa te intereseze alte documente despre: |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate QReferat.com | Folositi documentele afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul document pe baza informatiilor de pe site. { Home } { Contact } { Termeni si conditii } |
Documente similare:
|
ComentariiCaracterizari
|
Cauta document |