Administratie | Alimentatie | Arta cultura | Asistenta sociala | Astronomie |
Biologie | Chimie | Comunicare | Constructii | Cosmetica |
Desen | Diverse | Drept | Economie | Engleza |
Filozofie | Fizica | Franceza | Geografie | Germana |
Informatica | Istorie | Latina | Management | Marketing |
Matematica | Mecanica | Medicina | Pedagogie | Psihologie |
Romana | Stiinte politice | Transporturi | Turism |
Proiect didactic
Scoala: Generala "Apaczai Csere Janos"
Clasa: a IV-a A
Aria curriculara: Limba si comunicare
Disciplina: Limba si literatura romana
Subiectul Recapitulare-unitatea de invatare « Suna clopotelul »
Tipul lectiei recapitulare si sistematizare
Obiective cadru:
Dezvoltarea capacitatii de receptare a mesajului oral
Dezvoltarea capacitatii de exprimare orala
Dezvoltarea capacitatii de receptare a mesajului scris
Dezvoltarea capacitatii de exprimare scrisa
Obiective de referinta
-sa sesizeze legatura logica dintre secventele unui mesaj oral
-sa identifice caracteristici fizice si morale ale personajelor din textele citite
-sa manifeste cooperare in diferite situatii de comunicare
-sa utilizeze cuvinte ,in functie de tema abordata intr-o situatie de comunicare
-sa manifeste atentie si toleranta fata de partenerul de dialog
-sa valorifice in texte proprii un vocabular adecvat
-sa aplice in mod constient semnele ortografice si de punctuatie
-sa-si organizeze ideile intr-un plan simplu
Obiective operationale:
O1. Sa citeasca corect, constient, expresiv
O2. Sa utilizeze corect elementele de constructie a comunicarii;
O3. Sa caracterizeze personaje dupa datele furnizate de text;
O4. Sa foloseasca in comunicarea orala si scrisa un stil comunicativ functional
O5. Sa manifeste initiativa in comunicarea orala
O6. Sa desprinda semnificatia globala a unui text citit
O9.Sa duca la bun sfarsit fisa de lucru
O10.Sa manifeste interes pentru participarea la lectie si dorinta de afirmare
O11.Sa realizeze o buna colaborare in cadrul grupului
Strategie didactica:
Metode si procedee conversatia, metoda cubului, explicatia, analiza, observatia, munca independenta, expunerea.
Mijloace didactice: manual, coli mari albe, markere, cub,fise.
Forme de organizare: frontala, pe grupe.
Resurse:
Umane: colectivul clasei
Spatiale:sala de clasa
Temporale: 50 de minute;
Bibliografie:
Desfasurarea lectiei
Etapele lectiei |
Ob op. |
Unitati de continut |
Strategii didactice |
Evaluare |
|||
Activitatea invatatorului |
Activitatea elevilor |
Metode |
Mijloace |
Organizare |
|||
1. Moment organizatoric 2. Captarea atentiei 3. Anuntarea temei si a obiectivelor 4. Dirijarea procesului de recapitulare si sistematizare 5. Retentia si transferul 6. Evaluare 7. Incheierea lectiei |
O O6 O2O5O O1 O1 O2 O3 O4 O5 O6 O7 O8 O O O2 O5 O O6 O8 O9 |
Se va organiza sala de clasa pentru realizarea in conditii optime a procesului de predare invatare. Se vor pregati materialele necesare lectiei. Voi incepe ora de limba si literatura romana cu o discutie pe tema inceputului de an scolar -Ce reprezinta pentru voi ziua de 15 septembrie? Leg cu elevii un dialog despre scoala, despre ce se intampla in aceasta prima zi a anului scolar. Fac legatura cu titlul primei unitati de invatare din manualul nostru de limba si literatura romana. Astazi,la limba si literatura romana, vom recapitula impreuna cunostintele asimilate pe parcursul primei unitati de invatare. Rog elevii sa isi aminteasca cele patru texte literare pe care le cuprinde unitatea de invatare "Suna clopotelul". Impart elevii in sase grupe . Fiecare grupa are pe masa o foaie pe care este scrisa o sarcina de lucru care presupune citirea de catre unul din membrii grupului a unui anumit fragment din textele studiate. -grupa 1- Cititi ultimul alineat din textul "Nenea directorul"dupa George Sova -grupa 2- Cititi a doua strofa din poezia "Scoala" de Tudor Arghezi -grupa 3- Cititi primul alineat din textul "Cuvintele vrajite"dupa Pierre Gamarra -grupa 4-Cititi ultimul alineat din textul "Mi s-a terminat caietul" dupa Mircea Santimbreanu. -grupa 5-Cititi strofa in care sunt enumerate jocurile copilariei la care copiii renunta odata cu intrarea in scoala. -grupa 6- Cititi fragmentul in care cuvantul PACE este desemnat presedinte Aplic metoda cubului. Prezint regulile jocului: -cubul meu are sase fete, deci voi avea sase cerinte; descrie . ., analizeaza . , argumenteaza . ., aplica . ., asociaza . ., compara . . -fiecarei cerinte ii corespunde o sarcina de lucru. -fiecare grupa isi va alege un numar de la 1 la 6 pentru a afla sarcina de lucru ce ii revine. Prezint materialele deja existente pe banca fiecarei grupe:o coala mare alba, un marker. In momentul aflarii sarcinii primite, grupa isi desemneaza un reprezentant care va nota pe coala de hartie rezolvarea ca mai apoi sa o poata prezenta in fata intregii clase. In rezolvarea sarcinii trebuie sa se implice toti membrii grupei. In urma alegerii numerelor, impart sarcinile : 1-Descrie atitudinea directorului din textul "Nenea directorul"dupa George Sovu 2-Compara textele "Cuvintele vrajite" si "Scoala"si precizeaza felul acestora tinand cont de asezarea in pagina. 3-Argumenteaza de ce un caiet trebuie folosit cu chibzuinta. 4-Analizeaza semnele de punctuatie din primele trei propozitii ale textului "Mi s-a terminat caietul" 5-Aplica regulile de asezare in pagina a unui text prin transcrierea primelor doua alineate din textul "Cuvintele vrajite"dupa Pierre Gamarra. 6-Asociaza cuvintele urmatoare cu foaia unui caiet:"Vorba zboara,scrisul ramane." In timpul in care elevii rezolva sarcinile de lucru,dau explicatii suplimentare acolo unde este necesar pentru ca toata lumea sa reuseasca sa duca la bun sfarsit sarcinile. Fiecare echipa isi prezinta sarcina de lucru si modul de rezolvare al acesteia. Se fac observatii,completari acolo unde este cazul. Fiecare elev primeste o fisa individuala. Se citeste sarcina si se dau explicatii. Voi face aprecieri generale asupra participarii elevilor la lectie si ii voi evidentia pe cei care s-au remarcat prin : creativitate, exprimare corecta si raspunsuri deosebite. |
Se pregatesc pentru inceperea lectiei Raspund la intrebari Fac cunostinta cu tema si obiectivele urmarite Raspund la intrebari Se impart in sase grupe Rezolva sarcina de lucru Sunt atenti la regulile jocului Observa materialele existente pe banci Citesc cu atentie sarcina primita Rezolva sarcina de lucru Prezinta rezolvarea sarcinii primite in fata clasei Rezolva cerinta din fisa de evaluare |
Conversatia Conversatia Explicatia Conversatia Conversatia Explicatia Observatia Conversatia Analiza Conversatia Explicatia Metoda cubului Observatia Conversatia Expunerea Explicatia Metoda cubului Conversatia Expunerea Explicatia Explicatia Expunerea Explicatia Observatia Analiza Munca individuala Conversatia |
Manualul Fisa cu sarcina de lucru Manualul Cubul Coala mare alba Marker Fisa cu sarcina de lucru Manualul Fisa de evaluare |
Frontal Frontal Frontal Frontal Pe grupe Pe grupe Pe grupe Pe grupe Pe grupe Pe grupe Pe grupe Frontal Individual Frontal |
Formativa Formativa Formativa Sumativa Sumativa Formativa Sumativa Sumativa Formativa Sumativa |
Mediu curat Mediu poluat
Mediu curat Mediu poluat
Mediu curat Mediu poluat
Mediu curat Mediu poluat
Mediu curat Mediu poluat
Mediu curat Mediu poluat
Mediu curat Mediu poluat
Mediu curat Mediu poluat
Acest document nu se poate descarca
E posibil sa te intereseze alte documente despre: |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate QReferat.com | Folositi documentele afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul document pe baza informatiilor de pe site. { Home } { Contact } { Termeni si conditii } |
Documente similare:
|
ComentariiCaracterizari
|
Cauta document |