Administratie | Alimentatie | Arta cultura | Asistenta sociala | Astronomie |
Biologie | Chimie | Comunicare | Constructii | Cosmetica |
Desen | Diverse | Drept | Economie | Engleza |
Filozofie | Fizica | Franceza | Geografie | Germana |
Informatica | Istorie | Latina | Management | Marketing |
Matematica | Mecanica | Medicina | Pedagogie | Psihologie |
Romana | Stiinte politice | Transporturi | Turism |
Proiect didactic
Data 8-IV-.2009
Clasa: a- III-B
Invatator:
Aria curriculara: Limba si comunicare
Disciplina: Limba si literatura romana
Unitatea de invatare: Vara
Subiectul lectiei: Heidi,fetita muntilor-de Johanna Spyri
Tipul lectiei: consolidarea cunostintelor
Obiective de referinta:
2.3-sa redea prin cuvinte proprii continutul unui fragment dintr-un text citit sau dintr-un mesaj audiat
3.3-sa citeasca in mod constient,corect,fluent si expresiv un text cunoscut
Obiective operationale:
Pe parcursul lectiei elevii vor fi capabili:
O1 - sa citeasca textul in ritm propriu, respectand intonatia impusa de semnele de punctuatie;
O2 - sa formuleze intrebari/raspunsuri legate de continutul textului;
O3 - sa povesteasca textul citit,folosind caracterizarea personajelor;
O4 - sa indice sinonime, antonime ale unor cuvinte din text
O5 - sa alcatuiasca texte orale sau scrise,folosind cuvinte si expresii din fragmentul narativ studiat;
O6- sa analizeze substantive din enuntul dat.
STRATEGIA DIDACTICA
METODE SI PROCEDEE: exercitiul, analiza gramaticala, conversatia, explicatia, problematizarea,metoda Cubul,povestirea,citirea in lant,tronul autorului,exercitiu de spargere a ghetii,joc muzical
MATERIALE SI MIJLOACE DIDACTICE: flipchart, fise de lucru,creion,retroproiector,manual,ciorchine, postere cu sarcini diferentiate, markere
FORME DE ORGANIZARE: frontal, pe grupe, diferentiat, individual
BIBLIOGRAFIE
& Programa scolara pentru clasa a III-a (2004);
& Pitila, Tudora; Mihailescu, Cleopatra - Limba romana - Manual pentru clasa a III-a, Ed. Aramis, Bucuresti, 2005;
& Mitu, Florica: Metodica predarii-invatarii integrate a limbii si literaturii romane in invatamantul primar, Editura Humanitas Educational, Bucuresti, 2006
& Carmen Iordachescu-Sa dezlegam taina textelor literare-clasa a-III-a,-Editura Carminis,200
SCENARIUL LECTIEI
Nr. crt. |
Etapele lectiei |
Ob. op. |
Activitatea invatatorului |
Activitatea elevilor |
Metode si procedee |
Materiale si mijloace didactice |
Forme de organizare |
Forme de evaluare |
|
|
Moment organizatoric 1 min. |
|
Organizez elevii pe grupe omogene. Distribui materialul didactic. |
Se pregatesc pentru ora. |
|
|
frontal |
|
|
|
Verificarea temei 5 min. |
O5 |
Invit 2 elevi sa citeasca pe tronul autorului tema diferentiata:cvintet cu tema;HEIDI si fisa de lectura a cartii,,Heidi,fetita muntilor''de Johanna Spyri,precum si biografia succinta a autoarei. Incepem sa completam Harta povestirii pe care o terminam la sfarsitul lectiei. |
Citesc 2 lucrari. Apreciaza lucrarile colegilor. |
Tronul autorului Cvintet Citirea fiselor de lucru conversatia |
Fisa de lectura Cvintet Fisa de lectura Flip-chart Harta povestirii |
Frontal frontal |
Tema pentru acasa Evaluare orala |
|
|
Captarea atentiei 2 min. |
O2 |
Joc de dezghetare a ghetii: CREIONUL VORBITOR:Enumerati personajele,locul si timpul actiunii din lectura ,,Heidi,fetita muntilor'' |
Preiau creionul si denumesc un personaj din lectura,locul,timpul actiunii. |
Exercitiu de spargerea ghetii |
creion |
frontal |
Observa-rea sistemati-ca |
|
|
Anuntarea temei si a ob. op. 1 min. |
O1-O5 |
In aceasta ora vom merge imaginar in Muntii Alpi-pe muntele Alm in Elvetia,la cules de ,,clopotei,tintaura si albastrele.''impreuna cu vesela Heidi,eroina scriitoarei elvetiene Johanna Spyri,.Florile acestea se numesc:citirea fragmentelor,povestire,exercitii pe text,formulare de propozitii,texte orale ,scrise. Scriu titlul lectiei pe tabla. |
Asculta si retin. Noteaza titlul lectiei. |
Explicatia |
|
Frontal Caiete tabla |
|
|
|
Fixarea si sistematizarea cunostintelor 28 min. Asigurarea feedbackului 5 min. Activitate in completare 1' Evaluarea 1' .Incheierea Activitatii 1' |
O1 O3 O1 O2 O4 O3 O5 O2 O1 O3 O4 |
Vom urmari un material power-point cu fragmentul din manual si vom povesti apoi fiecare fragment,folosind imaginile,intrebari din lectie,cuvinte si ideile principale. Se citeste fiecare fragment si se povesteste,in lant: - Cititi fragmentul in care este prezentat locul unde se petrece intamplarea. - Cititi fragmentul prin care Clara i se adreseaza Balaiei etc Elevii,impartiti in 6 grupe, vor lucra pe fise conform metodei Cubul. Fiecare grupa va rostogoli cubul si va primi o sarcina in functie de fetele cubului. Sarcinile vor fi diferentiate ca dificultate si continut. 1-DESCRIE-insusirile lui Heidi.(ciorchine) 2-COMPARA-pe Heidi cu Clara(diagrama Venn) 3-ASOCIAZA=Uneste cuvintele cu inteles asemanator si pe cele cu sens opus 4-ANALIZEAZA substantivele din propozitia;,,Peter se intinse la soare si,mangaiat de razele calde,adormi''. 5-APLICA-Completeaza enunturile urmatoare cu explicatii din text.(vezi anexa) 6-ARGUMENTEAZA-De ce Clara nu ar fi vrut sa plece niciodata din munti,de la Heidi? Monitorizez activitatea si dau indicatiile necesare.Anunt timpul necesar lucrului. Citim posterele,le discutam,aducem completari de forma si de continut. Ne intoarcem la Harta povestirii si o completam ,incercand sa spunem cum s-a incheiat intalnirea fetitelor din munti si care e mesajul lectiei. Am ,,cules''flori frumoase astazi,asa ca vom canta un cantecel. Aprecieri verbale ,colective si individuale.Notarea elevilor activi. Tema pentru acasa;Realizati un text sau o compunere folosind cuvintele de sprijin si expresiile din materialul power-point ,,Heidi''; dara de nor,clopotei,albastrele,bolta albastra,parfum suav si imbietor,mangaiat de raze calde. .Aduc explicatiile necesare privind calitatile unei compuneri. |
Urmaresc ppt-ul,citesc fiecare fragment in lant si povestesc. Elevii isi primesc fisele corespunzatoare fetelor cubului si coopereaza in rezolvarea sarcinilor. Elevii lucreaza ,folosind fiecare markerul sau pe fisa. Se incadreaza in timp,raportorii afiseaza posterele si citesc ce au lucrat pe fise. Comentam fisele colegilor,aducem argumente. Redau ,dupa opinia lor,incheierea intamplarii si mesajul lectiei. Completeaza si pe caiete harta. Canta cantecul ,,La padure'' Asculta si participa la aprecieri Noteaza tema. Asculta explicatiile |
conversatia citire in lant povestire Metoda Cubul explicatia lucrul in echipa Munca diferentiata Ciorchine Diagrama Venn exercitiul analiza gramaticala problematizarea conversatia conversatia Joc muzical conversatia conversatia |
Retroproiector ppt caiete manual Markere Fise de lucru cubul ciorchine fise-anexa Fisa cu textul lacunar Postere cu sarcini diferentiate Harta povestirii Flip-chart caiete cantec,,La padure'' frontal frontal |
Frontal Pe grupe Diferentiat Pe grupe frontal individual frontal frontal |
Evaluare orala Produsele elevilor Autoevalu-area Observa-rea sistemati-ca evaluare orala Aprecieri verbale |
|
Acest document nu se poate descarca
E posibil sa te intereseze alte documente despre: |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate QReferat.com | Folositi documentele afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul document pe baza informatiilor de pe site. { Home } { Contact } { Termeni si conditii } |
Documente similare:
|
ComentariiCaracterizari
|
Cauta document |