QReferate - referate pentru educatia ta.
Cercetarile noastre - sursa ta de inspiratie! Te ajutam gratuit, documente cu imagini si grafice. Fiecare document sau comentariu il poti downloada rapid si il poti folosi pentru temele tale de acasa.



AdministratieAlimentatieArta culturaAsistenta socialaAstronomie
BiologieChimieComunicareConstructiiCosmetica
DesenDiverseDreptEconomieEngleza
FilozofieFizicaFrancezaGeografieGermana
InformaticaIstorieLatinaManagementMarketing
MatematicaMecanicaMedicinaPedagogiePsihologie
RomanaStiinte politiceTransporturiTurism
Esti aici: Qreferat » Documente pedagogie

didactic CLASA:a IV-a Limba si literatura romana - Calatorii si aventuri



Proiect didactic



CLASA:a IV-a

ARIA CURRICULARA:Limba si comunicare

DISCIPLINA:Limba si literatura romana



UNITATEA DE INVATARE:'Calatorii si aventuri'

CONTINUTUL INVATARII:Atributul exprimat prin adjectiv, substantiv si prin *numeral cu valoare de adjectiv

TIPUL LECTIEI:formare de priceperi si deprinderi

OBIECTIVE CADRU:

Dezvoltarea capacitatii de exprimare orala.

Dezvoltarea capacitatii de receptare a mesajului scris (citirea/lectura).

Dezvoltarea capacitatii de exprimare scrisa.

OBIECTIVE DE REFERINTA:

2.5-sa integreze adecvat, in exprimarea orala proprie, elementele de construc-tie a comunicarii studiate;

3.6-sa recunoasca in textele studiate elementele de constructie a comunicarii invatate;

4.3-sa redacteze diverse texte de mica intindere adaptandu-le destinatiei si scopului comunicarii;

4.4-sa utilizeze corect, in textele redactate, elementele de constructie a comu-nicarii studiate;

4.5-sa aseze corect in pagina textele scrise, respectand scrierea cu alineate pentru a marca trecerea de la o idee la alta.

OBIECTIVE OPERATIONALE:

COGNITIVE:

O1-sa identifice in diferite texte atributele exprimate prin partile de vorbire a-mintite;

O2-sa utilizeze atribute exprimate prin partile de vorbire amintite in contexte proprii;

O3-sa analizeze din punct de vedere gramatical atributele identificate;

O4-sa realizeze acordul gramatical intre adjectiv si substantivul determinat;

O5-sa schimbe topica unei propozitii prin schimbarea pozitiei atributului fata de substantiv;

O6-sa completeze enunturi / texte lacunare cu atributele care lipsesc;

O7-sa realizeze un scurt text pe baza unei ilustratii si a unor cuvinte de sprijin;

O8-sa completeze un rebus gramatical;

O9-sa realizeze desene pe calculator utilizand Aplicatia Paint, dupa un fragment de text.

AFECTIVE:

O1-sa realizeze descrieri verbale ale persoanelor/fiintelor dragi utilizand atribute potrivite;

O2-sa participe cu placere si interes la activitate.

PSIHOMTORII:

O1-sa pastreze pozitia corecta a mainii si spatelui in timpul scrierii;

O2-sa iti controleze tinuta corecta a corpului in timpul lucrului cu calculato-rul;

O3-sa isi coordoneze corect mislcarile mainii pentru realizarea unei scrieri li-zibile si corecte.

STRATEGII DIDACTICE:

METODE:conversatia, explicatia, desenul tematic, analiza gramaticala, demonstratia pe calculator.

MIJLOACE DIDACTICE:plansa didactica:'Atributul', calculator, CD, videoproiector.

FORME DE ORGANIZARE:frontala, pe echipe, individuala.

EVALUAREA:formativa(pe baza lucrului la calculator si a fisei de evalua-re).

BIBLIOGRAFIE:-BOGDAN, MADALINA:'Gramatica practica pentru ciclul primar', Editura Coresi, Bucuresti, 1996;

-BIZDUNA, MARIA:'Limba romana.Sintaxa', Editura Credis, Bucuresti, 2006;

-TOPIRCEANU, GEORGE:'Pagini alese', Editura Regis, Bucuresti;

-PERRAULT, CHARLES:'Motanul incaltat', Editura Regis, Bucuresti;

-MEC:'Programe scolare pentru clasa a IV-a', Bucuresti, 2005;

-PITILA, TUDORA;MIHAILESCU, CLEOPATRA: 'Limba si literatura romana'-manual pentru clasa a IV-a, Editura Aramis, Bucuresti, 2006.

DURATA LECTIEI:50 min.


SCENARIUL DIDACTIC


ETAPELE LECTIEI

ACTIVITATEA INVATATORULUI

ACTIVITATEA ELEVULUI

1.MOMENT ORGANIZATORIC

Pregateste materialele si aparatura necesare bunei desfasurari a activitatii.

Isi pregatesc cartile si caietele, pornesc calculatoarele.

2.REACTUALIZA-REA CUNOSTINTELOR

Controleaza temele avute acasa.

Fisa de lucru cu subiect unic(vezi anexa 1).


Rezolva sarcinile fisei.

3.CAPTAREA ATENTIEI

Proiecteaza un fragment al unui episod din serialul 'Ciresarii', scenariul:Constantin Chirita(5 min.).

Pune intrebari in legatura cu fragmentul proiectat.

Vizioneaza secventele.



Raspund la intrebari.

4.ANUNTAREA TEMEI SI A OBIECTIVE-LOR

'Astazi vom invata mai multe lucruri referitoare la atribut.La sfarsitul orei veti fi capabili sa analizati atribute, sa le puneti la forma corecta, sa le schimbati locul, sa alcatuiti o scurta compunere cu ajutorul lor, sa completati un rebus si sa lucrati independent la calculator.'

Asculta cu atentie.

5.DIRIJAREA INVATARII

Prezinta elevilor plansa 'Atributul'. Analizeaza fisele de lucru impreuna cu ei si conduce invatarea prin descoperire.Se ajunge la concluzia ca atributul poate fi exprimat prin adjectiv si substantiv.

Explica si demonstreaza faptul ca si unele numerale pot indeplini functia de atribut.

Da exemple:

'Al doilea tanar se aseza la masa imparatului.'

'Doi copii lipsesc astazi.'

Solicita elevilor sa deschida in 'My documents' folderul 'Analiza.doc'.Le cere sa analizeze din punct de vedere gramatical atributele din textul dat, potrivit tabelului dat.

Cere elevilor sa treaca atributele din paranteza la forma potrivita.

Cere elevilor sa schimbe locul atributelor fata de substantive.

Solicita elevii sa completeze enunturi lacunare cu atributele potrivite, utilizand 'underline'(subliniere).

Antreneaza elevii in rezolvarea unui rebus gramatical care sa aiba pe verticala A-B cuvantul 'ATRIBUT'.

ACTIVITATE TRANSCURRICULARA

Cere elevilor sa deseneze obiectele descrise in enunturile urmatoare utilizand Aplicatia Paint:

a)'Astazi am cules din gradina casei o lalea rosie si foarte frumoasa.'

b)'Aura a daruit mamei sale de 8 Martie un buchet de ghiocei albi.'

Asculta explicatiile.

Noteaza in caiete.










Analizeaza atributele.





Realizeaza acordul.


Schimba topica.


Completeaza enunturile.



Completeaza rebusul.




Deseneaza in Paint.

6.RETENTIE SI TRANSFER

JOC DIDACTIC PE CALCULATOR: 'GASESTE ATRIBUTUL POTRIVIT!'

Se cere sa se aseze atributele potrivite la locul potrivit intr-un text lacunar.Daca nu reusesc, atributele vor 'fugi' in locul de unde au fost luate.



Aseaza atributele potrivite.

7.EVALUARE

Fisa de evaluare(vezi anexa 2).

Corecteaza fisa de evaluare si face observatiile necesare.

Rezolva cerintele fisei de evaluare.

8.APRECIERI SI EVIDENTIERI

Face aprecieri si evidentieri colective si individuale.'Noteaza' elevii cu buline rosii,  roz sau galbene(dupa gradul de implicare in activitate si dupa performantele obtinute).

Asculta cu atentie.

Felicita pe cei evidentiati.

9.TEMA PENTRU ACASA

Anunta tema pentru acasa:

-exercitiile 2 si 4, pag.109.

Noteaza tema.





1.Identifica si subliniaza atributele din textele urmatoare:


'Am ascultat din umbra cantarea lor inalta.

Buchetele de trestii dormeau cu fosnet lin.

Era o luna plina in fiecare balta,

Si-n fiecare unda o piatra de rubin.'

(George Toparceanu-'Broastele')


'( . )Batrana zana, nu se multumi cu scuzele regelui, si murmura cateva cuvinte rele. O zana mai tanara, care statea langa ea, auzindu-i cuvintele, se ascunse dupa un paravan pentru a fi ultima ursitoare a copilei nevinovate si sa mai poata indrepta, astfel, raul pe care batrana il harazea, pe nedrept, bietei fete.!

(Charles Perrault-'Frumoasa din padurea adormita')


2.Alege cate un atribut din fiecare text si alcatuieste enunturi noi.


a) . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .


b) . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .










1.Se da textul:

'S-a zvonit ca in dumbrava frumoasa si veche s-ar afla o zana subtire si alba, cu o-chii albastri si cu parul de aur.S-a dus faima zanei peste noua mari si noua tari.Feciori de crai au venit sa gaseasca zana.'

(dupa Mihail Sadoveanu-'Dumbrava Minunata')

a)Identificati atributele si precizati la ce intrebari raspund.



b)Precizati prin ce parti de vorbire sunt exprimate.



2.Subliniati forma corecta:

unei fete frumoase/frumoasa;

doi baieti/doua baieti;

cartii recomandata/recomandate;

unei prietene buna/bune.



Nu se poate descarca referatul
Acest document nu se poate descarca

E posibil sa te intereseze alte documente despre:


Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate QReferat.com Folositi documentele afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul document pe baza informatiilor de pe site.
{ Home } { Contact } { Termeni si conditii }