Administratie | Alimentatie | Arta cultura | Asistenta sociala | Astronomie |
Biologie | Chimie | Comunicare | Constructii | Cosmetica |
Desen | Diverse | Drept | Economie | Engleza |
Filozofie | Fizica | Franceza | Geografie | Germana |
Informatica | Istorie | Latina | Management | Marketing |
Matematica | Mecanica | Medicina | Pedagogie | Psihologie |
Romana | Stiinte politice | Transporturi | Turism |
Proiect didactic
CLASA: I
SCOALA DE ARTE SI MESERII, VALENI
ARIA CURRICULARA Matematica si Stiinte ale naturii
DISCIPLINA Matematica
SUBIECTUL Adunarea si scaderea numerelor naturale in concentrul 0-30, fara trecere peste ordin
TIPUL LECTIEI formare si consolidare de priceperi si deprinderi.
OBIECTIVE CADRU:
Cunoasterea si utilizarea conceptelor specifice matematicii;
Dezvoltarea capacitatilor de explorare investigare si rezolvare de probleme;
Formarea si dezvoltarea capacitatii de a comunica utilizand limbajul matematic;
Dezvoltarea interesului si a motivatiei pentru studiul si aplicarea matematicii in contexte variate.
OBIECTIVE DE REFERINTA VIZATE:
Sa inteleaga sistemul pozitional de formare a numerelor naturale formate din zeci si unitati;
Sa efectueze operatii de adunare si scadere in concentrul 0-30, fara trecere peste ordin;
Sa rezolve probleme care presupun o singura operatie dintre cele invatate;
Sa compuna oral probleme pornind de la o imagine sau un exercitiu dat;
Sa manifeste o atitudine pozitiva si disponibilitate fata de utilizarea numerelor.
SCOPUL LECTIEI:
v consolidarea cunostintelor (deprinderilor de calcul oral si scris) despre adunarea si scaderea numerelor din concentrul 0-30, fara trecere peste ordin.
OBIECTIVELE OPERATIONALE
La sfarsitul lectiei, elevii vor fi capabili:
cognitive:
O1 - sa ordoneze descrescator numere date;
O2 - sa identifice locul numerelor in sirul numerelor naturale;
O3- sa descompuna numere cuprinse intre 0 si 30;
O4 - sa opereze cu notiunile si expresiile matematice invatate: termeni, suma, rest sau diferenta, descazut, scazator, mai
mare, mai mic;
O5- sa efectueze corect exercitii de adunare si de scadere, folosind daca va fi cazul, riglete si/sau betisoare, pentru o mai
buna intelegere a tehnicii de calcul;
O6 - sa rezolve o problema, folosind numere din concentrul 0-30;
O7 - sa compuna oral o problema pornind de la o imagine sau un exercitiu dat;
afective:
O8 - sa manifeste interes, curiozitate pentru aflarea rezultatelor problemelor si exercitiilor
STRATEGIA DIDACTICA:
Resurse procedurale:
a. Metode si procedee:
Jocul didactic, explicatia, exercitiul, conversatia;
problematizarea, demonstratia, algoritmizarea, analiza;
observarea, munca independenta diferentiata, exercitiul de creatie.
b. Forme de organizare: individual, pe grupe de 3-4 elevi, in perechi, frontal
Resurse materiale
-manual, caiet, culegere, markere, planse didactice cu numerele naturale de la
0 la 10, planse ilustrative, fise de lucru, tabla, fise de munca independenta
Resurse bibliografice: ▪ programa scolara
▪ "Matematica - clasa I" (manual), Rodica Chiran, Editura Aramis, 2005
▪ "Aritmetica - clasa I - exercitii, jocuri si probleme" M. Neagu, C. Petrovici,
Ed. Polirom, 1997
▪ Metodica predarii matematicii la clasele I-IV, Editura Didactica si Pedagogica, 1988
4. Resurse umane: 23 elevi
5. Forme si tehnici de evaluare:
observatia sistematica
proba scrisa
proba orala
evaluare de catre colegi
DESFASURAREA LECTIEI
Etapele lectiei |
Timp |
Ob. |
Continutul si strategia didactica |
Evaluare |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Momentul organizatoric |
|
|
Asigur conditiile optime pentru buna desfasurare a lectiei de matematica. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2.Reactualizarea cunostintelor: -verificarea temei scrise; -verificarea muncii independente. 3. Captarea atentiei elevilor 4. Anuntarea titlului lectiei si anuntarea obiectivelor 5. Dirijarea consolidarii cunostintelor |
|
O5 O3 O5 O4 O5 O4 O1 |
- Ce ati avut de pregatit pentru astazi la matematica? R: Adunarea si scaderea numerelor naturale de la 0 pana la 30. Problema nr. 2/p. 86- tema In timp ce verific temele, elevii lucreaza urmatoarea fisa de munca independenta: M. I. 1. Calculati: 23+ 16+ 27- 29- 15 13 10 19
2. Completati casetele libere:
Verific corectitudinea si aspectul temei, evidentiez elevii care au caiete ingrijite. Verific munca independenta si completez la tabla rezultatele corecte. - Va propun sa continuam cu o ghicitoare . "In gradinita cu flori Au inflorit douazeci de bujori Mai stau gata-mbobocite Cinci lalele rumenite Cate flori eu voi avea In buchet cand ti-l voi da?" R : 25 Copiii vor fi anuntati ca astazi vor efectua adunari si scaderi cu numerele din concentrul 0-30. Pe parcursul lectiei, elevii vor efectua adunari si scaderi fara trecere peste ordin, folosind numere naturale din concentrul 0-30, vor compune probleme dupa imagini si exercitii date, vor lucra in perechi si vor completa fise. Voi scrie titlul lectiei la tabla. - Pentru a nu gresi la calcule, vom incepe cu o "gimnastica a mintii". Grupa elevilor de nivel scazut -activitate directa 19-5= 20+10= 18+0= 23+3= - Numarati din 5 in 5, in ord. crescatoare! R: 0, 5, 10, 15, 20, 25, 30. - Aflati suma numerelor: 16 si 3 R: 19 - Aflati diferenta numerelor: 25 si 5 R: 20 - Care sunt vecinii lui 9? R: 8 si 10 Aflati diferenta dintre vecinii lui 9! R : 2 Grupa elevilor de nivel mediu si inalt -activitate directa - Care este succesorul lui 10? R: 11 - Cu cat e mai mare 15 fata de 5? R: cu 10 - Cat sa adun la 12 ca sa obtin 14? R: 2 - Din cine scad 10 ca sa mai raman cu 20? R: din 30 - Dublati numarul 10 R: 20 - Aflati triplul lui 5 R: 15 - Sfertul lui 20 R: 5 - Cate zile are saptamana? R : - Daca azi e joi, ce zi va fi poimaine? R : sambata Propun elevilor sa afle varsta membrilor unei familii.(ANEXA 1) - Tata are varsta cu 10 mai mare decat 20; - Mama este mai mica decat tata cu 2 ani ; - Alin este cu 20 de ani mai mic decat mama sa ; - Alina are jumatate din varsta fratelui ei. - Cu cati ani trebuia sa fie mai mare mama ca sa aiba aceeasi varsta ca si tata? Elevii vor ordona pe tabla varstele membrilor familiei. |
Evaluare individuala Aprecieri individuale si generale Evaluare frontala Evaluare pe grupe |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
6. Obtinerea performantei 7. Evaluarea performantei 8. Asigurarea retentiei si a transferului 9. Fixarea cunostintelor 10. Tema pentru acasa 11. Evaluarea activitatii |
|
O5 O3 O2 O6 O7 |
Propun spre rezolvare patru adunari si scaderi la tabla: 14+10 27-15 19-10 13+16 Munca in echipa Acum le propun elevilor un joc pe grupe. Arat elevilor ANEXA 2. Elevii trebuie sa-i ajute pe copiii din imagine sa aranjeze cartile in raft, descompunand numarul de carti intr-o suma de doi termeni. 10 11 12 13 14 15 5 4 3 2 1 0 Elevii lucreaza in grupe de cate 4 copii. Verific munca echipelor si cele care au efectuat corect descompunerile vor primi cate o fata zambitoare. (smiley face) In cele ce urmeaza, le propun elevilor sa jucam jocul "Si numerelor le place sa fie ordonate!" Elevii lucreaza la tabla. Unesc prin sageti cate 3 numere consecutive, apoi le ordoneaza pe axa numerelor. 8 16 22 15 9 17 20 21 10
Arat elevilor o imagine (ANEXA 3)pe baza careia ei vor compune o problema. Elevii vor compune oral problema, apoi eu voi scrie la tabla datele, iar ei pe caiete. Problema se va analiza si rezolva.
5 11 Dupa acelasi exercitiu ca si al problemei, copiii vor alcatui oral o problema sub forma unui dialog. Exemplu: - Eu am 5 lalele. - Eu am 11 trandafiri. - Cate flori avem noi in total? - Alcatuiti acum o problema, pastrand datele de la problema anterioara. - Ce am facut noi astazi la matematica? R: Am rezolvat exercitii si probleme cu adunari si scaderi cu numere cuprinse in intervalul 0-30. Prezint tema pentru acasa si explic modul de rezolvare. Solicit elevii sa-si exprime opinia in legatura cu rezolvarea exercitiilor. Solicit elevilor sa aprecieze participarea colegilor la lectie si sa le acorde calificative, care vor fi inscrise in catalogul zilnic al clasei. Voi face analiza activitatii, evidentiind punctele tari (realizarile) si punctele slabe (lucrurile care mai trebuie consolidate). |
Evaluare frontala Evaluare frontala pe grupe Evaluare frontala Evaluare frontala Evaluare frontala si individuala Evaluare individuala prin calificative |
Acest document nu se poate descarca
E posibil sa te intereseze alte documente despre: |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate QReferat.com | Folositi documentele afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul document pe baza informatiilor de pe site. { Home } { Contact } { Termeni si conditii } |
Documente similare:
|
ComentariiCaracterizari
|
Cauta document |