Administratie | Alimentatie | Arta cultura | Asistenta sociala | Astronomie |
Biologie | Chimie | Comunicare | Constructii | Cosmetica |
Desen | Diverse | Drept | Economie | Engleza |
Filozofie | Fizica | Franceza | Geografie | Germana |
Informatica | Istorie | Latina | Management | Marketing |
Matematica | Mecanica | Medicina | Pedagogie | Psihologie |
Romana | Stiinte politice | Transporturi | Turism |
Proiect didactic
Data : 04 .11.2008
Scoala : Scoala nr.50 ,, Maica Domnului"
Clasa : a VII-a
Obiectul : Biologie
Titlui lectiei : Ochiul - organul vazului
Durata : 50 min.
Scopul lectiei: Dobandirea de noi cunostinte privind anatomia ochiului si stabilirea corelatiei dintre structura si functia componentelor ochiului.
Obiective operationale
O1. Sa identifice pe baza desenului din manual organele anexe ale globului ocular si rolul lor.
O2. Sa compare pe baza desenului si a explicatiilor date de profesor structura si functiile tunicilor globului ocular
O3. Sa localizeze pe desen pata oarba si pata galbena.
O4. Sa explice rolul mediilor transparente ale globului ocular.
Tipul lectiei: dobandirea de noi cunostinte
Demersul didactic:
a)Resurse materiale: fisa de lucru, creioane colorate, plansa cu ochiul uman de la tabla, atlase de anatomie
b)Resurse procedurale explicatia, conversatia euristica, observare independenta, dialogul, invatarea prin descoperire
c) Forma de activitate: frontala, pe echipe, individuala
Locul desfasurarii lectiei: -Laboratorul de biologie
Bibliografie : Florica Tibea- manual de biologie clasa a VII-a- Editura Didactica si Pedagogica
Bucuresti- 2005
Florica Tibea - Atlas scolar de biologie-Anatomia omului- Editura Didactica si Pedagogica
Bucuresti- 2005
Serviciul National de Evaluare si Examinare- Ghid de evaluare si examinare- Biologie
Editura Aramis -2001
ob. operationale |
Etapele lectiei |
Activitatea profesorului |
Activitatea elevilor |
|
1.Moment organizatoric. |
-stabileste linistea -noteaza absentii |
|
|
2.Verificarea cunostintelor din lectia anterioara |
-Verificare orala |
-Elevii raspund intrebarilor |
|
3.Captarea atentiei pentru lectia noua |
-prezinta plansa cu structura globului ocular si imparte microplanse fiecarei grupe de cate 2 elevi cu sectiunea globului ocular. |
-devin interesati |
|
4.Enuntarea obiectivelor |
- anunta obiectivele propuse |
|
|
5.Reactualiza- rea notiunilor necesare trecerii la lectia noua |
- cere elevilor ca pe baza notiunilor acumulate anterior sa indice pe mulajul encefalului zona(aria )in care se formeaza senzatia de vaz |
- indica zona(aria)senzitiva din lobul occipital |
|
6.Prezentarea optima a continutului lectiei |
-scrie titlul lectiei pe tabla -distribuie fisele de lucru -prezinta plansa cu sectiunea prin globul ocular si realizeaza explicatii pe baza ei -solicita elevii sa observe localizarea structurilor globului ocular - urmareste completarea fiselor de lucru -realizeaza schema la tabla -solicita elevii pentru prezentarea rezolvarilor - explica elevilor importanta globului ocular in viata o |
- scriu titlul pe caiete - coloreaza si completeaza fisa de lucru pe baza explicatiilor profesorului si a plnsei frontale - identifica tunicile globului ocular |
|
7.Conexiunea inversa se realizeaza pe tot parcursul lectiei ptr.asimilarea cunostintelor |
-solicita elevii pe tot parcursul lectiei pt.realizarea obiectivelor |
- raspund intrebarilor - conversatie profesor-elev |
|
Evaluarea rezultatelor |
Distribuirea testului de evaluare |
Rezolva testul, compara rezolvarile, se autocorecteaza |
|
9 Fixarea si asigurarea transferului |
Initiaza conversatii referitoare la importanta structurilor globului ocular |
-exemplifica din cunostintele personale |
|
10.Comunicare temei pentru acasa |
desenul globului ocular |
noteaza tema |
Schema lectiei pe tabla
Ochiul - organul vazului
Localizare : in orbite
Alcatuire : a) -glob ocular
b) -organe anexe -sprancene
- pleape
- gene
- conjunctiva
- glandele lacrimale
- 6 muschi externi
a) Globul ocular -3 tunici: sclerotica, coroida, retina
- mediile transparente
1. Sclerorica(albul ochilor)-rol protector
- anterior prezinta corneea transparenta
2. Coroida - rol de hranire
- anterior - corp ciliar- secreta umoarea apoasa
- irisul - disc
- pupila
- fibre circulare si radiare- rol:marirea si micsorarea diametrului pupilei
-celule pigmentare- dau culoarea ochilor
3.Retina : -de origine nervoasa
- celule cu conuri - vederea diurna, contin iodopsina
- celule cu bastonas - vederea nocturna, contin rodopsina (purpur retinian)
- posterior : -pata galbena -celule cu conuri(receptori)
-este singurul loc de pe retina unde se formeaza o imagine clara si corecta a obiectelor
- pata oarba - nu contine receptori
- e locul prin care iese nervul optic
Mediile transparente ale globului ocular:
corneea
umoarea apoasa- intre cornee si iris
cristalinul- lentila biconvexa- intre iris si umoarea sticloasa
umoarea sticloasa - intre cristalin si retina
Rol: - refracta lumina si proiecteaza imaginea pe retina in pata galbena
hranesc ochiul
Fisa de lucru
1.Identificati pe desenul din figura 1 organele anexe ale globului ocular:
2. Colorati cu urmatoarele culori structurile globului ocular prezentate pe desenul din figura 2.
- alb - scletotica
- maro - coroida
- rosu - retina
- galben- pata galbena
- irisul - verde sau albastru sau negru sau maro
- cristalinul - alb sidefat
3. Explicati pe baza imaginilor din fig.3 de ce se spune ca ochiul se aseamana cu un aparat foto.
Proiect didactic
Nume si prenume : Procopiuc Hermina
Data : 11 .11.2008
Scoala : Scoala nr.50 ,, Maica Domnului"
Clasa : a VII-a
Obiectul : Biologie
Titlui lectiei : Urechea- organul auzului si al echilibrului
Durata : 50 min.
Scopul lectiei este acela de a-i face pe elevi sa cunoasca alcatuirea urechii si sa inteleaga rolul sau in viata individului.
Obiective operationale
O1. Sa identifice pe baza mulajului componentele urechii externe, urechii medii si urechii interne..
O2. Sa explice rolul timpanului si al oscioarelor auzului:ciocanel, scarita, nicovala.
O3. Sa identifice localizarea pe desen a receptorilor pentru auz si echilibru..
O4. Sa coreleze structura elementelor din care e formata urechea cu functiile lor corespunzatoare .
Tipul lectiei: dobandirea de noi cunostinte
Demersul didactic:
a)Resurse materiale: fisa de lucru, creioane colorate, plansa cu urechea umana de la tabla, atlase de anatomie, mulajul urechii
b)Resurse procedurale explicatia, conversatia euristica, observare independenta, dialogul, invatarea prin descoperire
c) Forma de activitate: frontala, individuala
Locul desfasurarii lectiei: -Laboratorul de biologie
Bibliografie : Florica Tibea- manual de biologie clasa a VII-a- Editura Didactica si Pedagogica
Bucuresti- 2005
Florica Tibea - Atlas scolar de biologie-Anatomia omului- Editura Didactica si Pedagogica
Bucuresti- 2005
Serviciul National de Evaluare si Examinare- Ghid de evaluare si examinare- Biologie-
Editura Aramis -2001
ob. operationale |
Etapele lectiei |
Activitatea profesorului |
Activitatea elevilor |
|
1.Moment organizatoric. |
-stabileste linistea -noteaza absentii |
|
|
2.Verificarea cunostintelor din lectia anterioara |
-Verificare orala |
-Elevii raspund intrebarilor |
|
3.Captarea atentiei pentru lectia noua |
- profesorul imparte cate o fisa de lucru fiecarui elev si le cere sa recunoasca ce organ de simt este prezentat in fisa si sa scrie din cultura generala partile componente pe care le recunosc -prezinta plansa cu alcatuirea interna a urechii si mulajul -deseneaza urechea pe tabla |
-devin interesati -completeaza desenul -scriu titlul pe caiete |
|
4.Enuntarea obiectivelor |
- anunta obiectivele propuse |
|
|
5.Reactualiza- rea notiunilor necesare trecerii la lectia noua |
- cere elevilor ca pe baza notiunilor acumulate anterior sa indice pe mulajul encefalului zona(aria )in care se formeaza senzatia de auz - ce rol stiti ca are cerebelul? - stiati ca urechea ne ajuta in mentinerea echilibrului? |
- indica zona(aria)senzitiva din lobul temporal -in mentinerea echilibrului |
|
6.Prezentarea optima a continutului lectiei |
-scrie titlul lectiei pe tabla -distribuie fisele de lucru -prezinta mulajul cu sectiunea prin ureche si realizeaza explicatii pe baza lui -solicita elevii sa observe alcatuirea urechii externe, medii si interne - urmareste completarea fiselor de lucru -realizeaza schema la tabla -solicita elevii pentru prezentarea rezolvarilor - explica elevilor importanta urechii in viata omului |
- scriu titlul pe caiete - coloreaza si completeaza fisa de lucru pe baza explicatiilor profesorului si a mulajului - identifica partile componete ale urechii externe, medii si interne |
|
7.Conexiunea inversa se realizeaza pe tot parcursul lectiei ptr.asimilarea cunostintelor |
-solicita elevii pe tot parcursul lectiei pentru realizarea obiectivelor |
- raspund intrebarilor - conversatie profesor-elev |
|
8.Evaluarea rezultatelor |
Distribuirea testului de evaluare |
Rezolva testul, compara rezolvarile, se autocorecteaza |
|
9 Fixarea si asigurarea transferului |
Initiaza conversatii referitoare la importanta structurilor urechii |
-exemplifica din cunostintele personale |
|
10.Comunicarea temei pentru acasa |
desenul urechii |
noteaza tema |
Schema lectiei pe tabla
Urechea - organul auzului si al echilibrului
Localizare: -in osul temporal al cutiei craniene
Alcatuire: - urechea - externa
- medie
- interna
Urechea externa: - pavilionul urechii- rol in captarea si dirijarea undelor sonore
- conduct auditiv extern - glande - secreta ceara
- peri - opresc impuritatile
Urechea medie: - cavitate plina cu aer
- timpan- vibreaza cand undele sonore il lovesc
- fereastra ovala si rotunda -spre urechea interna
- trompa lui Eustachio - prin care urechea medie comunica cu faringele
- rol:egalizeaza presiunea aerului de-o parte si de alta a
timpanului
- oscioarele auzului:ciocanel,nicovala, scarita
Rol:transmit si intensifica vibratiile timpanului urechii interne
Urechea
interna: - Labirint osos: - vestibul osos
- 3 canale semicirculare
- melc osos
- perilimfa
- Labirint membranos : -vestibul membranos - sacula si utricula
- contine receptorii pt.echilibru
- 3 canale semicirculare membranoase
- melc membranos- organul lui Corti cu receptori pentru auz
- endolimfa
Fisa de lucru
1. Identificati organul de simt prezentat in figura 1 si scrieti din cultura generala denumirile partilor componente pe care le recunosteti: Timp de lucru 3 minute
2.Precizeaza care este rolul cutelor din pavilionul urechii. Dar al formei pe care o are acesta?
3.Ce rol crezi ca au perii si ceara (cerumenul) din ureche?
4. Explica urmatoarele situatii problema:
a) Urci la munte sau poate cobori intr-o salina ,la adancime. Ce constati?
b) Ce faci ca sa egalizezi diferentele de presiune dintre exterior si urechea medie?.
Nume : Data:
Clasa :
Fisa de evaluare
Urechea - organ al auzului si al echilibrului
1. Scrie in spatiul punctat din dreptul literei din coloana A ,cifra corespunzatoare din coloana B:
A B
..a)Timpan 1) Se sprijina de fereastra ovala
..b) Scarita 2) Lant de oscioare
..c) Ciocanel, nicovala, scarita 3) Membrana care vibreaza
..d) Pavilion 4) Capteaza si directioneaza undele sonore
0.5 x 4 = 2 puncte
2. Completeaza spatiile punctate cu notinile corespunzatoare
In melcul osos - organul lui Corti se afla receptorii pentru..
Lichidele urechii interne sunt: si .
Trompa lui Eustachio are rol de
0.5 x 4 = 2 puncte
3. Recunoaste oscioarele din figura urmatoare si aseaza-le in ordinea lor fireasca din ureche.
4puncte
Se acorda 2 puncte din oficiu
Acest document nu se poate descarca
E posibil sa te intereseze alte documente despre: |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate QReferat.com | Folositi documentele afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul document pe baza informatiilor de pe site. { Home } { Contact } { Termeni si conditii } |
Documente similare:
|
ComentariiCaracterizari
|
Cauta document |