Administratie | Alimentatie | Arta cultura | Asistenta sociala | Astronomie |
Biologie | Chimie | Comunicare | Constructii | Cosmetica |
Desen | Diverse | Drept | Economie | Engleza |
Filozofie | Fizica | Franceza | Geografie | Germana |
Informatica | Istorie | Latina | Management | Marketing |
Matematica | Mecanica | Medicina | Pedagogie | Psihologie |
Romana | Stiinte politice | Transporturi | Turism |
Proiect de lectie
Unitatea de invatamant: Invatator: Clasa: Data: Ora: Obiectul de invatamant: Subiectul lectiei: Tipul lectiei: Obiective de referinta: Obiective operationale: Metode si procedee: Mijloace de invatamant: Bibliografie: |
Scoala cu clasele I-IV Ciclova Montana a IV-a Limba si literatura romana Pronumele personal Evaluare 2.3 Sa utilizeze corect formele flexionare ale partilor de vorbire; 2.4 Sa utilizeze cuvintele ,in functie de tema abordata intr-o situatie de comunicare; 3.4 Sa citeasca fluent un scurt text cunoscut; 3.5 Sa sesizeze utilizarea corecta a cuvintelor in flexiune intr-un text citit; 1.6 Sa manifeste atentie si toleranta fata de partenerul de dialog. O1-sa descifreze rebusul; O2-sa recunoasca pronumele personale,analizandu-le; O3-sa gaseasca ,pentru cuvinte date cuvinte cu sens opus; O4-sa inlocuiasca pronumele date cu pronume personale de politete; O5-sa inlocuiasca unele substantive intr-un text dat,cu pronume personale potrivite; O6-sa foloseasca in enunturi proprii formele: mie / mi-e; O7-sa formuleze raspunsul la ghicitoare; O8-sa aranjeze cuvinte date pentru a alcatui o propozitie; O9-sa identifice autorul si textul din care face parte fragmentul dat; O10-sa prezinte oral drumul pe care va trebui sa-l parcurga "Pana de Soim" ; O11-sa participe activ la jocurile propuse ; O12-sa se conformeze regulilor jocurilor. Explicatia ,conversatia, exercitiul, jocul didactic, evaluarea, analiza, sinteza. Fise,plansa-joc: "De-a indienii", rebus, carioci, plicuri (cu sarcini), cojocel,frunzulite, norisori,tabela de marcaj. 1.Ministerul Educatiei Nationale Consiliul National Pentru Curriculum: Curriculum National, programe scolare pentru invatamantul primar,Bucuresti , 1998, pagina 50-53. 2.Daniela Nedelcut: "Exercitii de limba romana,compuneri si tehnici de studiu pentru clasele a II-a , a III-a , a IV-a , Editura Cardinal, Craiova, 1994,pagina 59,75. |
Etapele lectiei |
Ob. Op. |
T i m p |
Elemente de continut |
Intersubiectivitate |
Strategii didactice |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Metode si procedee |
Mijloace de invatamant |
Org. Inv. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
I |
G |
C |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1.Moment organizatoric. |
|
|
Stabilesc ordinea si linistea in sala de clasa. |
Elevii primesc materialul didactic pentru ora de limba si literatura romana. Isi pregatesc cele necesare pentru lectie. |
|
fise,re-bus,plicuri, plansa |
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2.Verificarea cunostintelor asimilate anterior/verifi- carea temei pentru acasa. |
|
|
Se completeaza fisele individual. Corectez temele elevilor. Corectarea testelor. |
Elevii vor avea la dispozitie 5 minu-te ca sa completeze fisele(anexa 1). In timp ce ei lucreaza,verific temele pentru acasa cantitativ si calitativ. Evaluarea testelor se va efectua individual,pe parcurs ce elevii vor termina de rezolvat exercitiile date. La final se vor enunta rezultatele elevilor. |
Explicatia Exercitiul Evaluarea |
Teste de verifi- care |
diri jat |
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
3.Captarea atentiei. |
|
|
Se prezinta un rebus. |
Elevii trebuie sa gaseasca solutiile urmatorului rebus: A
B 1.Ai carte,ai . 2.Anotimpul renasterii este . 3/4 "Capra cu trei iezi", "Danila Prepeleac" sunt cateva din scrierile lui . . . . . . .. 5.Partea principala de propozitie care poate fi exprimata printr-un substantiv se numeste . 6.Vorba dulce, . aduce. 7.Forma pronumelui personal , persoana a III-a,nr.plural,genul feminin este . 8.Propozitie sau . |
Explicatia Exercitiul |
Rebus (plan- sa), carioci |
|
|
di r i j a t |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
4.Anuntarea subiectului. |
|
|
Se enunta subiectul lectiei si cateva din obiectivele operatio- nale. |
Se enunta subiectul lectiei dedus din coloana A-B a rebusului si cateva din obiectivele operationale urmarite. |
Expune-rea |
|
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
5.Desfasurarea lectiei. |
O12 O11 O2 O3 O2 O4 O5 O2 O6 O7 O8 |
|
Se impart copiii in grupe egale: zambilute , ghio- cei. Baba Dochia imparte sarcini. Zana Primaverii ajuta grupele sa acumuleze cat mai multe puncte. Se prezinta regulile jocului. Elevii rezolva exercitiile propuse. Elevii rezolva exercitiile propuse. |
Copiii se impart in doua grupe ce vor purta numele unor flori de primavara:zambilute , ghiocei. O fetita va fi Baba Dochia si alta fetita va fi Zana Primaverii. Baba Dochia va trebui sa aleaga sarcini din cadrul plicurilor de pe masa( 9 la numar, asemeni cojoacelor babei) si sa le distribuie "zambilutelor" si "ghioceilor",spre a le indeplini (rezolva). Zana Primaverii va trebui sa aiba grija ca toate sarcinile sa fie indeplinite cu succes ,pentru a nu pati si floricelele ei la fel cum a patit Dochia(sa inghete). Grupele,pentru fiecare exercitiu corect rezolvat , vor primi cate un punct, reprezentat de o frunzulita verde,iar punctele primite in urma rezolvarii gresite a exercitiilor,vor fi reprezentate de un nor. Scorul se va nota pe o tabela de marcaj. Biletele vor contine urmatoarele sarcini: I. Subliniati pronumele personale,apoi aratati persoana , numarul si genul (la persoana a III-a): "Eu si tu si voi, si ei, Noi am cules ghiocei. Ne-am cules si zambilute Sa le prindem in codite. II. Inlocuiti in textul urmator cuvintele subliniate cu altele cu sens opus: "Toporasi draguti si viorele mititele isi arata capsoarele soarelui dulce si cald. III. Precizati functia sintactica a pronumelor personale din urmatorul text: "Cojoacele ei cadeau unul cate unul,in timp ce urca pe munte.Ii era cald si drumul se facea tot mai greu." IV. Transformati urmatoarele propozitii , inlocuind pronumele personale cu pronume de politete. -El vine cu noi dupa ghiocei? -Tu vrei sa vina primavara? V. Inlocuiti substantivul cu pronumele personal ,acolo unde este cazul: "Maria a cules ghiocei pentru mama ei. Maria a facut un buchet si pentru bunica.Ghioceii sunt albi si frumosi. Ghioceii au incantat privirea mamei si a bunicii." VI. Subliniaza pronumele din proverbul: "Ce tie nu-ti place,altuia nu-i face." VII. Alcatuieste doua propozitii in care sa folosesti cuvintele mie si mi-e. VIII. Ghici? Cine-i parte de vorbire, O persoana de arata, Substantivu-n loc il poarta ? IX.Aranjati urmatoarele cuvinte pentru a forma o propozitie: sa fie,Amar,noi amandoi,de nu,de voi , eram |
Explicatia Conversatia Jocul didactic Exercitiul Exercitiul Analiza Execitiul Conversatia Jocul didactic Sinteza |
Baghe-ta Cojocel Mache-te Plicuri |
|
Di r i j a t Di r i j a t Di r i j a t |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
6.Obtinerea performantei. |
O9 |
|
Elevii trebuie sa rezolve un exercitiu dat,corect, in urma caruia vor primi 5 frunzulite. |
Se vor imparti fise la fiecare banca,elevii lucrand in echipe de cate doi (anexa 2) . Ei vor trebui sa recunoasca pronumele, povestea din care face parte textul si autorul. |
|
fise |
Di r i j a t |
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
7.Realizarea feed-back-ului |
O10 |
|
Se prezinta o plansa Elevii descopera drumul. |
Propun jocul "Ne jucam de-a indienii". Prezint o plansa pe care este desenat un indian,"Pana de soim",care trebuie sa descifreze mesajul lasat de fratele sau . Acesta ii spune unde a plecat.Porneste din centru,folosind pronume personale si prezinta calatoria fratelui "Penei de soim". |
Jocul didactic |
plansa |
|
|
Di r i j at |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
8.Incheierea lectiei. |
|
|
Se anunta grupa castigatoare. Se noteaza tema pentru acasa. Se fac aprecieri. |
Se vor numara pentru fiecare grupa in parte norisorii si frunzulitele,apoi se va anunta grupa castigatoare(cea care a adunat cele mai multe frunzulite). Se enunta tema pentru acasa. Se fac aprecieri verbale ,individuale si colective , in legatura cu participarea elevilor la lectie. |
Evaluarea Aprecieri |
scorul |
|
|
D i r i j a t |
Anexa 2
TEST
Recunoaste textul din care face parte urmatorul fragment , numeste autorul si identifica pronumele personale:
"A doua zi de dimineata i se implinise lui Fat-Frumos anul.Baba trebuia sa-i dea unul din cai si apoi sa-l lase in pace .
Pe acesta-l aleg eu ,zise Fat-Frumos ,aratand la calul cel slab."
Anexa 1
Fisa de evaluare
1.Completeaza:
Pronumele personal este partea de . . . . . . care arata diferite . . . . . .
2.Subliniaza si analizeaza pronumele personal din urmatoarea propozitie:
Eu iubesc primavara!
3.Inlocuieste pronumele personal de la exercitiul 2 cu un substantiv propriu si rescrie propozitia:
4.Subliniaza pronumele din urmatorul enunt,arata felul si rolul lor .
Imi place acest anotimp. Dumneavoastra iubiti primavara?
Acest document nu se poate descarca
E posibil sa te intereseze alte documente despre: |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate QReferat.com | Folositi documentele afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul document pe baza informatiilor de pe site. { Home } { Contact } { Termeni si conditii } |
Documente similare:
|
ComentariiCaracterizari
|
Cauta document |