| Administratie | Alimentatie | Arta cultura | Asistenta sociala | Astronomie | 
| Biologie | Chimie | Comunicare | Constructii | Cosmetica | 
| Desen | Diverse | Drept | Economie | Engleza | 
| Filozofie | Fizica | Franceza | Geografie | Germana | 
| Informatica | Istorie | Latina | Management | Marketing | 
| Matematica | Mecanica | Medicina | Pedagogie | Psihologie | 
| Romana | Stiinte politice | Transporturi | Turism | 
Colegiul Tehnic"Alexe Marin"
SLATINA
CATEDRA DE MATEMATICA
Proiect de lectie
Disciplina: Matematica
Data:
Clasa: a IX-a
Tema: Sisteme simetrice
Structuri de competente
Competente de cunoastere
identifica ideile esentiale ale textelor matematice;
descrie elementele necesare rezolvarii sistemelor simetrice
comunica scris si oral cu colegii de echipa;
analizeaza rezultatele teoretice si practice ale problemelor ivite in cadrul echipei de lucru;
Competente de executie
expune in limbaj matematic noutati referitoare la sistemele simetrice
Competente sociale
identifica surse de informatie in domeniul in care isi desfasoara activitatea;
lucreaza in echipa;
sustine in mod argumentat punctele de vedere personale;
are un comportament decent si civilizat;
da dovada de disciplina, spirit organizatoric, atentie si comportament civilizat;
dovedeste autocontrol si stapanire de sine;
Competente specifice
Pe baza cunostintelor ce vor fi tratate in cadrul lectiei, elevii trebuie si demonstreze ca au dobandit performantele preconizate explicite in urmatoarele competente specifice:
Competente de cunoastere:
definirea functiei de gradul al doilea
definirea elementelor si proprietatilor specifice functiei de gradul al doilea
definirea sistemelor simetrice.
Competente de executie:
intocmirea graficului functiei de gradul al doilea;
determinarea semnului functiei de gradul al doilea si interpretarea rezultatelor;
determinarea proprietatilor si elementelor specifice functiei de gradul al doilea
rezolvarea sistemelor de ecuatii dintre care cel putin una are gradul doi
Competente sociale:
cooperarea cu colegii;
Continut esentializat: Se realizeaza verificarea cunostintelor pe baza testului grila. Acest test contine intrebari ce vizeaza analiza si aplicarea cunostintelor dobandite in cadrul capitolului "Functia de gradul al doilea"
Nivelul initial al clasei: In aprecierea nivelului initial al clasei se tine seama de modul in care si-au asimilat cunostintele referitoare la lectiile anterioare.
Competente derivate: Pe baza cunostintelor ce vor fi tratate in cadrul lectiei, elevii trebuie sa demonstreze ca au dobandit performantele preconizate explicit in urmatoarele competente derivate:
CD7 Evaluarea si consolidarea cunostintelor dobandite despre functia de gradul al doilea si sisteme de ecuatii si aprofundarea eventualelor notiuni la care se observa ramaneri in urma;
CD8 Dezvoltarea capacitatii de sinteza a elevilor;
CD9 Evaluarea competentelor specifice si a strategiilor utilizate in scopul realizarii lor;
CD10 Reglarea si perfectionarea continua a metodologiei instruirii pe baza informatiilor obtinute in urma evaluarii.
Tipul de lectie: Lectia de verificare a cunostintelor si evaluare prin teste .
Metode si procedee:
explicatie;
conversatie;
descoperire independenta;
chestionare scrisa cu test grila;
observare independenta;
problematizare.
Mijloace de invatamant:
manual, caiet de notite;
test grila;
material bibliografic.
Forme si moduri de organizare: Individuala, frontala si diferentiala
Evaluare: Sumativa centrata pe competente, se realizeaza cu ajutorul testului grila.
Surse documentare, materiale auxiliare
Pentru elevi
C. Nastasescu, I.Chitescu, C. Nita, D.Mihalca - Matematica. Manual pentru clasa a IX-a, Ed. Didactica si Pedagogica, Bucuresti, 2004; D. Dracea, L. Niculescu, D. Sacleman, M. Motateanu -Exercitii si probleme de matematica pentru clasa a IX-a, Ed. Cardinal, Craiova, 2004.
Pentru profesori
C. Nastasescu, I.Chitescu, C. Nita, D.Mihalca - Matematica. Manual pentru clasa a IX-a, Ed. Didactica si Pedagogica, Bucuresti, 2004; D. Dracea, L. Niculescu, D. Sacleman, M. Motateanu -Exercitii si probleme de matematica pentru clasa a IX-a, Ed. Cardinal, Craiova, 2004
Evaluare. Recuperari. Evaluarea se face pe baza testului - grila. Se organizeaza, pentru elevii cu rezultate slabe, o ora de meditatie.
Activitati de pregatire pentru lectie (in afara orelor de curs)
Desfasurate de profesor
Stabileste competentele derivate;
Stabileste continutul de instruire corespunzator;
Alege resurse materiale necesare;
Confectioneaza materiale noi (fise, planse);
Selectioneaza instrumentele de evaluare;
Intocmeste fise de evaluare si de activitate independenta;
Stabileste matricea de specificatii precum si schema de notare;
Stabileste secventele lectiei, modul de lucru cu elevii, formele de organizare a instruirii;
Intocmeste proiectul de tehnologie didactica.
Desfasurate de elevi
Studiaza notitele;
Studiaza materialul bibliografic;
Aplica cunostintele insusite in rezolvarea temei.
Desfasurarea lectiei
| Nr. crt. | Secventele lectiei | Timp (min) | Competente derivate | Metodica lectiei | Strategie | |||
| Activitatea profesorului | Activitatea elevului | Metode | Mijloace | Organizare | ||||
|  | Organizarea clasei pentru lectie si captarea atentiei elevilor |  | Crearea unei stari psihologice favorabile desfasurarii lectiei |  |  |  |  |  | 
|  | Formularea obiectivelor urmarite de testul de evaluare sumativa |  | Enuntarea competentelor derivate | Imparte testele de evaluare si grilele de raspuns, da indicatii referitoare la modul in care se completeaza | Primesc testele, isi reamintesc elementele esentiale pe care le-au avut de invatat in urma studierii acestei teme | Conversatie | Test evaluare grila de raspuns | Frontala | 
|  | Verificarea prin testare a cunostintelor |  | CD7 CD8 CD9 CD10 | Lasa elevii sa raspunda in scris la intrebarile formulate in testul de evaluare sumativa si asigura un climat de lucru corespunzator in clasa | Raspund la intrebarile din test folosind grila de raspuns | Chestionar scris. Problematizare. Observatie independenta descoperire independen-ta | Test de evaluare. Grila de raspuns | Individuala | 
|  | Sistematizarea, recuperarea si dezvoltarea |  | Sistematiza-rea cunostintelor impuse de rezolvarea testului prin rezolvare directa | Indica elevilor raspunsurile corecte si criteriul de evaluare. Stabileste care sunt problemele cu care s-au confruntat majoritatea elevilor si lamureste prin discutii cu clasa | Participa la discutii si noteaza eventual prezicerile facute | Observatia Aprecierea verbala Conversatia Explicatia | Cheia de rezolvare Material bibliografic | Frontala si individuala | 
|  | Concluzii, apreciere, realizare feed-back |  | Apreciere. Folosind criteriile valorice a atitudinilor si rezultatelor | Formularea concluziilor cu privire la activitatea desfasurata, la realizarea obiectivelor propuse si aprecierea nivelului clasei | Sunt consultati in legatura cu nota ce li se cuvine, cu problemele pe care le-au intampinat. Participa la discutii. | Observatii Apreciere verbala Conversatie | Caiet de notite Material bibliografic Test de evaluare | Frontala | 
|  | Indicare temei pentru acasa |  | Consolidarea obiectivelor | Recomanda elevilor studierea materialului bibliografic, in special in legatura cu punctele din test in rezolvarea carora au intampinat greutati. Se indica sarcini diferite in functie de rezultatele obtinute de elevi: celor care au raspuns corect la majoritatea intrebarilor li se cere sa formuleze si alte intrebari; celorlalti elevi li se recomanda sa incerce din nou rezolvarea testului, sa aprecieze si sa compare rezultatele | Noteaza in caiete recomandarile bibliografice si tema data spre rezolvare | Conversatie Problematizare | Caiete Material bibliografic | Frontala Diferentiala | 
TEST DE VERIFICARE
Incercuiti litera corespunzatoare raspunsului corect:
1. Graficul
functiei f:R R, f(x)=x2+3x+2 este:
 R, f(x)=x2+3x+2 este:    
a. o dreapta;
b. o parabola;
c. un segment de dreapta;
 2.
Functia f:R R, f(x)=x2-4x+3 are:
 R, f(x)=x2-4x+3 are:
a. maxim;
b. minim;
 3.
Intervalul pe care functia f:R R , f(x)=-2x2+5x-3 este pozitiva este:
 R , f(x)=-2x2+5x-3 este pozitiva este:
 a. I=[1; ];
];
 b. I=[0; ];
];
 c. I=( ;1]U[
;1]U[ ;+
;+ ];
];
 4.
Varful parabolei asociate functiei f:R R, f(x)=x2-6x+5 are coordonatele:
 R, f(x)=x2-6x+5 are coordonatele:
a. V-4;3);
b. V(-3;4);
c. V(3;-4);
 5.
Sistemul  este:
 este:
a. simetric
b. nu este simetric
6. Raspundeti prin adevarat sau fals:
 Graficul functiei de gradul al doilea care are discriminantul 
 0 intersecteaza axa Ox in exact doua puncte.
0 intersecteaza axa Ox in exact doua puncte.
 7. Sistemul simetric  are solutia:
 are solutia:
a. (1;2) si (2;1)
b. (1;2);
c. (1;3) si (3;1);
8. Daca un sistem format dintr-o ecuatie de gradul I si una de gradul II are doua solutii atunci dreapta care este graficul primei ecuatii intersecteaza parabola asociata ecuatiei a doua in:
a. doua puncte distincte;
b. un singur punct;
c. nici un punct;
 9.
Rezolvati sistemul 
 10.
Rezolvati sistemul 
Se acorda 1 punct din oficiu.
Timp de lucru 40 minute.
Grila de raspuns
| Nr. item | Raspuns corect | Punctaj | 
|  | b |  | 
|  | a |  | 
|  | a |  | 
|  | c |  | 
|  | a |  | 
|  | Adevarat |  | 
|  | a |  | 
|  | a |  | 
|  | Solutie unica (2;2) |  | 
|  | (1;9) si (9;1) |  | 
Se acorda un punct din oficiu.
Timp de lucru: 40 minute.
	  
Acest document nu se poate descarca
	  
| E posibil sa te intereseze alte documente despre: | 
| Copyright © 2025 - Toate drepturile rezervate QReferat.com | Folositi documentele afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul document pe baza informatiilor de pe site. { Home } { Contact } { Termeni si conditii } | 
| Documente similare: 
 | 
| ComentariiCaracterizari
 | 
| Cauta document |