Administratie | Alimentatie | Arta cultura | Asistenta sociala | Astronomie |
Biologie | Chimie | Comunicare | Constructii | Cosmetica |
Desen | Diverse | Drept | Economie | Engleza |
Filozofie | Fizica | Franceza | Geografie | Germana |
Informatica | Istorie | Latina | Management | Marketing |
Matematica | Mecanica | Medicina | Pedagogie | Psihologie |
Romana | Stiinte politice | Transporturi | Turism |
Proiect de lectie
Data: 15.10.2008
Scoala: "Tudor Arghezi", Navodari
Aria curriculara: Limba si comunicare
Disciplina: Limba romana
Subiectul lectiei: Ortograme: neam/ne-am, la/l-a
Tipul lectiei: Predare
Durata: 45'
Obiective de referinta
2.5. sa utilizeze corect, in exprimarea orala proprie, elementele de constructie a comunicarii studiate
2.6. sa manifeste cooperare in diferite situatii de comunicare
4.1. sa respecte regulile de despartire in silabe, ortografia si punctuatia intr-un text propriu
Obiective operationale
O1: sa aplice regulile de scriere corecta a ortogramelor neam/ne-am, la/l-a in enunturi proprii;
O2: sa scrie corect la tabla si in caiete unul dintre enunturile selectate;
O3: sa incercuiasca ortgrama potrivita pentru fiecare dintre cele patru enunturi date;
O4: sa completeze textele lacunare cu forma potrivita a ortogramei precizate;
O.A Sa manifeste interes pentru exprimarea scrisa
Strategii didactice:
A. Metode B. Mijloace
M1 conversatia m1 aritmogrif
M2 explicatia m2 fisa de munca independenta
M3 exercitiul m3fisa de lucru pe grupe
M4 observarea m4 plicuri
M5 lucrul pe grupe m 5 afise
m6
m7 ecusoane
Forme de organizare: frontal, individual,pe grupe
Nr. crt |
Momentele lectiei |
Durata |
Elemente de continut |
|
Strategii didactice |
Evaluare |
|
M |
m |
||||||
|
Pregatirea pentru lectie |
|
Pregatirea materialelor necesare desfasurarii orei delimba romana Captarea atentiei: -se va realiza prin intermediul unui rebus(Anexa I) |
|
M1M4 |
m1 |
Proba orala |
|
Reactualiza-rea cunostin- telor |
|
Verificarea temei de acasa-cantitativ Se vor adresa intrebari referitoare la ortogramele invatate anterior: s-a, sa, sau, s-au, i-a, ia |
|
M1 |
|
Proba orala |
|
Anuntarea temei si enuntarea obiectivelor |
|
Astazi vom invata sa utilizam corect ortogramele neam/ne-am si la/l-a, vom alcatui propozitii cu acestea si vom rezolva exercitii de completare si corectare a ortogramelor noi |
|
|
|
|
|
Dirijarea invatarii |
|
Elevii vor citi textul afisat la tabla ( Anexa II) Se va citi prima propozitie din text Ortograma neam va fi observata de catre elevi Se va explica utilizarea acesteia ( Anexa II) Elevii vor alcatui cateva propozitii cu ortograma neam, oral, dupa care se va scrie la tabla si in caiete una dintre acestea Se va citi a doua propozitie din text, in care apare scrisa ortograma ne-am( Anexa II) cu cratima Dupa explicarea modului de utilizare a acesteia, se alcatuiesc propozitii oral, dintre care una va fi scrisa la tabla si in caiete Se vor citi pe rand si ultimele propozitii din text Se va explica modul de folosire a ortogramelor la/ l-a ( Anexa III) Elevii vor da exemple de propozitii cu fiecare din cele doua ortograme Se va scrie la tabla si in caiete cate o propozitie cu fiecare dintre acestea |
O1 O2 O1 O2 O1 O2 |
M4M3 M4 M2 M4M3 M4 M2 M4M3 M4 M2 |
m5 |
Proba orala Proba orala |
|
Fixarea cunostintelor |
|
Elevii vor rezolva, individual, exercitiul de pe fisa de lucru Se vor corecta, oral, fisele de lucru individual Se vor imparti elevii in patru grupe Se vor enumera regulile jocului Fiecare grupa isi va alege cate o fisa de lucru Se va preciza timpul de lucru -10 ' Reprezentantul fiecarei grupe va citi rezovarea exercitiului Se vor puncta grupele care au rezolvat corect fisa de lucru cu cate un punct |
O3 O4 |
M2M3 |
m4 m2 m7 m6 |
Proba scrisa Observa- rea sistema- tica Proba scrisa |
|
Evaluare |
|
Se vor numara punctele obtinute de fiecare echipa Se vor desemna grupele castigatoare Se vor face aprecieri generale si individuale asupra modului de lucru |
M2M4 |
|
m6 |
|
|
Tema pentru acasa |
|
Elevii vor avea ca tema de rezolvat exercitiul 20/pag. 14 si exercitiul 30/pag.17 (culegere) |
|
|
|
|
Anexa I
O |
|
|
| ||||||||||
R |
|
|
| ||||||||||
T |
|
|
|
|
|||||||||
|
O |
|
|
|
|
||||||||
G |
|
|
| ||||||||||
|
|
R |
| ||||||||||
|
A |
|
|
| |||||||||
M |
|
|
| ||||||||||
E |
|
| 1.Incepe dupa recreatie 2.Opusul lui cald 3. Se scrie intotdeauna la mijloc de rand 4.Suntem in anotimpul . . . 5.Opusul lui usor 6.Cadou sau . 7.Stramosi de-ai nostri 8Opusul lui mic 9.Sa se scrie legat cand se inlocuieste cu lui sau . . Anexa II ne - am // neam Neam se scrie intr-un cuvant, cand are inteles de "ruda", "popor" . Suntem neam de romani. Am fost la un neam de-al meu. Romanii erau un neam mare. (popor) Alin este neam cu mine. (rudenie) Ne-am se scrie cu cratima (-) cand nu are acest inteles de "ruda", "popor", este format din doua cuvinte rostite in aceeasi silaba: ne- provenit din noi si -am care impreuna cu urmatorul cuvant arata o actiune. Ne - am dus azi pe stadion. - Ce ne - am distrat ! De multe ori ne-am certat. Cristi este neam cu Ana. Noi ne-am dus impreuna cu ei in padure. Intr-un brad am zarit o veverita.Ghemotocul roscat sarea dintr-o creanga in alta. Intr-un moment de neatentie, Cristi s-a lovit la picior.Ana l-a ajutat sa mearga la microbuz. Prin padure trebuie sa fii foarte atent pe unde mergi! Anexa III la La se scrie fara cratima cand realizeaza legatura dintre cuvinte; -nu pot spune----- ----- -------Mama merge magazin, doctor, dentist. -este corect----- ----- --------- Mama merge la magazin, doctor, dentist. denumeste o nota muzicala. Astazi am invatat nota la. l-a L-a se scrie cu cratima (liniuta de unire) cand:
rostesc intr-o singura silaba l provenit de la el + a care impreuna cu urmatorul cuvant arata o actiune: l-a ajutat, l-a muscat, l-a dezlegat);
Irina l-a ajutat pe Cristi la teme. Anexa IV Fisa de lucru individual Incercuieste ortograma potrivita: Ne-am / Neam grabit sa prindem trenul. Romanii sunt un ne-am / neam de oameni harnici. Irina l-a/ la cautat pe Costel. Tata l-a / la dus pe Costel la / l-a dentist. Anexa V Fisa de lucru pe grupe Completati spatiile libere cu ,, neam " sau ,, ne-am " : Ieri, . . . . . . .
trezit de cu zori. Fiind o zi frumoasa, . . . . . .
gandit sa plecam in vizita la un . . . . . . de-al nostru la Am vizitat orasul si . . . . . . bucurat de realizarile unui . . . . . .. atat de harnic. Completati spatiile libere cu ,, la " sau ,, l-a " : Asta-vara, bunicul a venit pe . . . . .noi. Tata . . . . .asteptat . . ..gara. Mama s-a bucurat foarte mult cand . . . . . ..vazut si . . . . . . imbratisat indata, caci nu-l mai vazude de mult . Bibliografie: Penes, Marcela, Manual de limba romana pentru clasa a III-a, Bucuresti, ANA, 2006. Berechet, Daniela, Limba romana- culegere pentru clasa a III-a, Bucuresti, Editura Paralela 45, 2007. Dutu, Olga, Didactica limbii romane si comunicarii in ciclul primar, Constanta Europolis, 2002. Nicola, Ioan, Tratat de pedagogie scolara, Bucuresti, Aramis, 2002. XXX Curriculum national- Programe scolare revizuite M.E.C.T, Bucuresti,
|