QReferate - referate pentru educatia ta.
Cercetarile noastre - sursa ta de inspiratie! Te ajutam gratuit, documente cu imagini si grafice. Fiecare document sau comentariu il poti downloada rapid si il poti folosi pentru temele tale de acasa.



AdministratieAlimentatieArta culturaAsistenta socialaAstronomie
BiologieChimieComunicareConstructiiCosmetica
DesenDiverseDreptEconomieEngleza
FilozofieFizicaFrancezaGeografieGermana
InformaticaIstorieLatinaManagementMarketing
MatematicaMecanicaMedicinaPedagogiePsihologie
RomanaStiinte politiceTransporturiTurism
Esti aici: Qreferat » Documente pedagogie

de lectie Clasa : a-VI-a Biologie-Zoologie - Elemente generale de etologie



Proiect de lectie


Data :

Clasa : a-VI-a

Aria curriculara: Matematica si stiinte ale naturii

Obiectul: Biologie-Zoologie



Subiectul: Elemente generale de etologie

Tipul lectiei: transmitere si insusire de noi cunostinte


Competente generale

Stabilirea relatiilor intre tipurile de comportament si procesul de adaptare a organismului la mediu (1.5) ;

Utilizarea metodelor si mijloacelor adecvate exporarii lumii animale (2.1) ;

Exersarea utilizarii unor surse de informare (4.1)

Utilizarea adecvata a terminalogiei specifice biologiei in diferite situatii de comunicare ( 4.2).


Competente specifice

Definirea termenului etologie

Identificarea principalelor tipuri de comportament ;

Recunoasterea caracteristicilor fiecarui tip de comportament in parte ;



Demersul didactic:

a) Resurse procedurale:

Invatarea prin descoperire;

Observatia;

Conversatia euristica;

Explicatia

Comparatia

Demonstratia



b)    Resurse materiale:

Manualul;

Atlase zoologice scolare;

Imagini cu diferite animale


c) Forma de activitate: frontala, individuala

Locul de desfasurare : sala de clasa ;

Evaluare :formativa, prin chestionare orala



Bibliografie :

Enciclopedia animalelor, Ed. Teora, 2007

Maria Brandusoiu, Constanta Androne - Biologie, manual pentru clasa a VI-a, EDP.

MEN - programa scolara, vol. 5, aria curriculara Matematica si stiinte ale naturii.

Viorel Lazar- METODE ACTIVE UTILIZATE IN PREDAREA BIOLOGIEI, Ed. Arves, 2009

Viorel Lazar, Mariana Nicolae - Lectia forma de baza a organizarii procesului de predare-invatare-evaluare la disciplina biologie, Ed Arves 2007.

Tudor Opris-"BIOS" (vol.1-3). -

Tudor Opris-"Enciclopedia pentru tineret"  (vol.1-10)


DESFASURAREA LECTIEI



ETAPELE LECTIEI

ACTIVITATEA PROFESORULUI

ACTIVITATEA ELEVILOR

1. Organizarea clasei

Pregateste materialul didactic.

Noteaza in catalog elevii absenti si verifica daca sunt conditii optime pentru desfasurarea orei.

Isi pregatesc cartile si caietele.

2. Verificare cunostintelor

Prin chestionare orala;

Ce este mediul de viata?

Care sunt cele doua componente ale mediului de viata?

Cate tipuri de medii de viata cunosteti?

Cum supravietuiesc animalele in aceste medii?

Raspund la intrebari:

- Mediul de viata este ansamblul factorilor biotici si abiotici aflati in stransa interdependenta.

- Componenta biotica si abiotica.

- Mediile de viata cunoscute sunt: terestru, acvatic, aerian si subpamantean.

- Animalele s-au adaptat pentru a supravietui in aceste medii.

2. Captarea atentiei

Profesorul prezinta materialul stimul, reprezentat de un material realizat in power-point ce prezinta  animale in diferite ipostaze.

Elevii sunt rugati sa-si exprime parerea in legatura cu semnificatia acestor imagini.

Urmaresc materialul si raspund  la intrebarile profesorului, identificand tipuri de comportament intalnit in lumea animala.

3. Anuntarea temei si a obiectivelor

Anunta si scrie pe tabla tema lectiei si prezinta obiectivele pe care elevii trebuie sa le cunoasca la terminarea lectiei.

Noteaza in caiete titlul lectiei si urmaresc obiectivele.

5. Dirijarea  invatarii

Noteaza pe mijlocul tablei titlul lectiei: Elemente generale de etologie

Defineste termenul de etologie= stiinta care se ocupa cu studiul comportamentelor din viata animalelor.


Etologie ( gr.)=  ethos= obicei, comportament

= logos= stiinta

Solicita elevilor sa prezinte si sa noteze pe tabla toate ideile care le vin in minte in legatura cu tema enuntata: comportament de hranire, reproducere, social, aparare, migratii, hibernare.

Uneste cu linii tema initiala cu ideile notate de elevi, precum si notiunile ce par a fi conecte.

- Pe baza informatiilor notate de elevi, stabileste tipurile principale de comportament:

Alimentar

De aparare

Social

De reproducere

- Completeaza schema lectiei, detaliind fiecare tip de comportanent si asociindu-l cu un exemplu concret.

a) Comportamentul alimentar este primul.Apare la pui, fara experienta anterioara.Instinctul depaseste experienta.La mamifere si om, puiul este neajutorat, parazit, deci trebuie ajutat pentru procurarea hranei.

b) Comportamentul de aparare este forma de supravietuire prin fuga a unor specii sau de ascundere in mediu. Insectele si soparlele isi lasa un picior sau coada pe campul de lupta.

Ex .- elefantii africani au colti ce ajung la 3 m lungime si 100 kg;

- mistretii au colti ca niste pumnale;

- racii au clesti redutabili.

- carcase protectoare - cochiliile melcilor si scoicilor sunt scuturi de protectie;

- placile osoase de pe corpul unor pesti;

- carapacele testoaselor.

- prefacerea mortii : omizi si gandaci iau aspectul de mort- moarte aparenta- tanatoza-1,5 min-o ora;

c)  Comportamentul sexual apare la adult. La unele insecte e doar o zi sau cateva ore.Dar la multe animale viata sexuala este periodica, femela primeste masculul doar in anumite perioade ale anului ( rut, dansuri nuptiale, etc.). Masculul parcurge mari distante pentru a gasi partenera si ea il primeste sau nu. Tantarii emit ultrasunete , fluturii gasesc femela la zeci de km. Datorita mirosului emis de glandele sexuale femele.

d) Comportamentul social (colectiv) asigura organizarea in familii de albine, colonii de bureti, stoluri de pasari, cirduri de pinguini, bancuri de pesti, turme de elefanti, cirezi de copitate, a animalelor sociale, coloniale.   Ex: Ce este un animal colonial? Poate trai singur?

Exista  forme de comunicare (limbaje diferite)

Ierarhie sociala ( conducatori, luptatori, lucratori,etc.)

Apar comportamente de invatare ce sunt si la unele solitare, dar majoritatea le au cele sociale, unde invatarea e mai puternica decat instinctul.

Procesul de invatare este general, realizat printr-un mecanism neurofiziologic in creier, ca urmare a situatiilor traite de individ.

Alte forme: migratii, marsuri, invazii, sinucideri in masa, etc.

Locomotia : forme de deplasare

Modul de constructie a adaposturilor : constructii bizare din diverse materiale , dar necesare pentru fiecare specie.


Migratiile pasarilor sunt deplasari de sute de kilometri ale zburatoarelor obligate sa se mute in locuri mai calde, spre sud. Aceste migratii se explica prin liniile de forta ale pamantului, unii spun ca dupa soare, dupa unghiul de observatie al astrului.

Aceste migratii se desfasoara cu precizie de ceasornic, independent de conditiile meteo si la pasari si la mamifere. Unii oameni de stiinta aduc dovezi ca exista "busole naturale" la toate tipurile de animale migratoare, ce se orienteaza dupa campul magnetic al pamantului, indiferent de vreme.

Aceasta s-a dovedit la porumbeii calatori care au in apropierea ochilor o minibusola magnetica ce le indica directia locului nasterii.







Noteaza in caiete definitia, pornind de la descompunerea  termenului etologie.





Elevii emit ipoteze cu privire la obiceiurile intalnite in viata animalelor si le noteaza pe tabla stabilind corelatii intre ele.




Urmaresc indicatiile profesorului si stabilesc tipurile ce comportament.






Noteaza in caiete informatiile de pe tabla.








Urmaresc explicatiile profesorului si completeaza schema lectiei.


































Urmaresc descrierea comportamentului social la albina prezentata de profesor si noteaza ideile principale.

(Anexa 1)




























Asculta fragmente de lectura referitoare la modul de orientare in timpul deplasarii animalelor citite de profesor din cartea "Deplasarea in lumea vie" de T. Opris.

6.Obtinerea performantei elevilor

Inventariaza principalele informatii si solicita elevilor sa dea raspunsuri clare pentru a vedea in ce masura au fost atinse obiectivele.

Raspund la intrebarile profesorului

7. Evaluarea

Prin chestionare orala pe tot parcursul lectiei.

Se gandesc si raspund la intrebari.













Anexa1

Comportamentul social la albine


Pe pamant traiesc aproximativ 15.000 de specii de albine, de la cele sociale, la altele extrem de periculoase, cum sunt cele africane si cele sud-americane. Dintre toate tipurile de albina cele mai cunoscute sunt albinele melifere care produc mierea. Ele polenizeaza nenumarate recolte si produc in fiecare an miere .

Toate uneltele de care are nevoie o albina lucratoare sunt in ea. Pe fiecare din picioarele din fata are peri lungi, folositi pentru a-si indeparta polenul de pe corp ca si o crestatura speciala, pentru curatirea antenelor. Pe picioarele medii se afla un sir de peri care ajuta la indepartarea polenului de pe picioarele din fata si un spin pentru recoltarea cerii de pe abdomen. Pe fiecare dintre picioarele din spate se afla un cos pentru polen.

Albinele sunt sociabile si traiesc in comunitati mari (roiuri) numarand cateva zeci de mii de indivizi, alcatuite din trei caste: regina (numita si matca), trantorii si albinele lucratoare (acestea din urma constituind marea majoritate a grupului).

Regina este mama tuturor albinelor, traind si cel mai mult (in jur de patru ani). Atunci cand devine matura si iese din fagurele in care a crescut, regina le ucide pe celelalte posibile rivale, dintre care majoritatea nu au iesit inca din celulele de ceara in care s-au dezvoltat. Pe masura ce acestea ies, se lupta cu matca, iar in final ramane una singura, care este intotdeauna cea mai puternica. In lunile primaverii, regina face intre 1500 si 3000 de oua pe zi! In acest timp, albinele lucratoare o ingrijesc, ii aduc hrana si se ocupa si de ouale depuse in fagurii de ceara.

Regina este mai mare si mai zvelta decat celelalte albine, fiind astfel usor de recunoscut; ea emite unele sunete, care reprezinta un fel de provocare la lupta pentru rivalele ei.

Albinele lucratoare sunt cele mai numeroase (cateva zeci de mii) si au cel mai important rol in stup. Ele au grija de tineret, construiesc si repara cuibul, fac curatenie, aerisesc stupul batand repede din aripi, pazesc intrarea in stup, aduc hrana si hranesc larvele, dar nu depun oua. O albina lucratoare traieste aproximativ 6 saptamani si de-a lungul vetii ei adulte, are grija de oua si de larvele coloniei. Apoi ea ajuta la construirea fagurilor si la intretinerea cuibului. Ea ajunge strangatoare de hrana, aducand la cuib polen si nectar, pe care le depoziteaza in faguri ca rezerva pentru iarna.

Albinele lucratoare au intodeauna foarte mult de lucru. Atunci cand se intoarce de la cules incarcata cu polen si nectar, o lucratoare este inconjurata de celelalte care ii iau povoara. Lucratoarele fac si celulele cuibului pe care le construiesc din ceara, substanta produsa de o glanda situata in partea de jos a abdomenului. Albinele iau foi subtiri de ceara pe care o inmoaie cu gura pana cand este destul de moale pentru a fi folosita la constructie.

Trantorii sunt albinele-mascul si traiesc doar vreo trei saptamani. Dupa ce si-au indeplinit rolul in perpetuarea speciei, ei sunt vanati de albinele lucratoare, care ii omoara. Ei nu se pot apara de acestea, caci nu pot intepa.

O curiozitate o reprezinta modul in care albinele comunica intre ele. Pentru aceasta, ele folosesc un fel de limbaj, exprimandu-se prin miscari diverse si printr-o vibratie a aripilor. De exemplu, atunci cand o albina lucratoare descopera o zona cu multe flori, le anunta astfel pe celelalte albine din stup. Albina executa atunci niste miscari asemanatoare unui dans, o rotire in forma cifrei opt, indicand prin pozitia corpului directia spre care trebuie sa zboare celelalte albine. In acest timp, ea emite si niste sunete, care sunt auzite de suratele ei.



Nu se poate descarca referatul
Acest document nu se poate descarca

E posibil sa te intereseze alte documente despre:


Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate QReferat.com Folositi documentele afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul document pe baza informatiilor de pe site.
{ Home } { Contact } { Termeni si conditii }