QReferate - referate pentru educatia ta.
Cercetarile noastre - sursa ta de inspiratie! Te ajutam gratuit, documente cu imagini si grafice. Fiecare document sau comentariu il poti downloada rapid si il poti folosi pentru temele tale de acasa.



AdministratieAlimentatieArta culturaAsistenta socialaAstronomie
BiologieChimieComunicareConstructiiCosmetica
DesenDiverseDreptEconomieEngleza
FilozofieFizicaFrancezaGeografieGermana
InformaticaIstorieLatinaManagementMarketing
MatematicaMecanicaMedicinaPedagogiePsihologie
RomanaStiinte politiceTransporturiTurism
Esti aici: Qreferat » Documente pedagogie

de lectie Clasa : a-VII-a - Biologie-Anatomie - Rolul encefalului



Proiect de lectie


Data :

Clasa : a-VII-a

Aria curriculara: Matematica si stiinte ale naturii

Obiectul: Biologie-Anatomie



Unitatea de invatare: Caractere generale, morfofunctionale, comporta

ment, adaptari si importanta unor grupe de vietuitoare

Subiectul:Rolul encefalului

Tipul lectiei: transmitere si insusire de noi cunostinte



Competente specifice

Identificarea si observarea alcatuiriisi functiilor organelor si sistemelor de organe ale corpului uman (1.1)

Utilizarea metodelor si a mijloacelor adecvate studierii organismului uman(2.1)

Reprezentarea structurii si functiilor sistemelor biologice pe baza modelelor(3.1)

Utilizarea corecta a terminologiei specifice biologiei in diferite situatii de comunicare (4.1)

Prezentarea informatiilor folosind diverse metode de comunicare (4.2)


Obiective operationale:

  • Sa recunoasca pe materialul didactic partile sistemului nervos .
  • Sa precizeze functiile trunchiului cerebral;
  • Sa precizeze  functiile cerebelului;
  • Sa cunoasca functiile scoartei cerebrale;
  • Sa compare reflexele neconditionate cu cele conditionate.


Demersul didactic:


a. Resurse procedurale: observatia,conversatia euristica;descoperirea; demonstratia, modelarea, problematizarea.

b. Resurse materiale: manual;, atlasul de anatomie, planse

c. Forma de activitate: frontal,


Metode de evaluare: formativa prin chestionare orala

Locul desfasurarii: sala de clasa



Bibliografie:

1. Mihaela Marcu Lapadat, Florica Macovei, Floarea Dobran - Biologie. Manual pentru clasa a VII a, Editura Teora , Bucuresti 1999;

2.Viorel Lazar, Mariana Nicolae-Lectia forma de baa a organizarii procesului de predare-invatare-evaluare la disciplina biologie, Editura Arves, 2007;

3.Cezar Th. Niculescu si colab- Compendiu de anatomie si fiziologie a omului, Editura Corint, 2007;

4.Viorel Lazar . -Metode utilizate in predarea biologiei, Editura Arvens, 2009


Desfasurarea lectiei

Etapele lectiei

Activitatea profesorului

Activitatea elevilor

Moment organizatoric

Pregateste materialul didactic.

Noteaza in catalog elevii absenti si verifica daca sunt conditii optime pentru desfasurarea orei.

Isi pregatesc cartile si caietele.

Verificare cunostintelor

Prin chestionare orala


-Care sunt componentele sistemului nervos central?

- Care sunt functiile maduvii spinarii?

- Cum definim reflexul?

-Care este substratul anatomic al actului reflex ?

- Din ce este alcatuit arcul reflex?

- Dati exemple de reflexe inchise la nivelul maduvii spinarii.







Raspund la intrebarile profesorului.







Captarea  atentiei

Solicita elevilor sa gaseasca raspuns la urmatoarea intrebare: " de ce iti lasa gura apa la vederea unui aliment care iti place?"

Asculta prelegerea profesorului si constientizeaza existenta situatiei problema si resimt dorinta de a o rezolva .

Anuntarea temei si a obuectivelor

Anunta si scrie pe tabla tema lectiei si prezinta obiectivele pe care elevii trebuie sa le cunoasca la terminarea lectiei.

Noteaza in caiete titlul lectiei si urmaresc obiectivele.

Dirijarea invatarii

Reaminteste elevilor de modul de formare al reflexelor neconditionate, ca raspunsuri simple, mereu aceleasi la un anumit stimul.

Solicita elevilor sa-si reaminteasca si sa prezinte alcatuirea externa si  interna a encefalului.

Prezinta functiile fiecarei parti in parte:

TRUNCHIUL CEREBRAL

  1. Functia reflexa - ex. reflexe respiratorii, de tuse, stranut,

clipire

de reglare a activitatii inimii

2. Functia de conducere - pe cai ascendente si descendente, continuarea celor medulare


CEREBEL

de mentinere a echilibrului

de mentinere a tonusului muscular

de coordonare a miscarilor fine comandate de scoarta cerebrala


Plecand de la informatiile elevilor, profesorul precizeaza faptul ca, pe baza reflexelor neconditionate, apare o alta categorie de reflexe care asigura o mai buna adaptare a organismului la mediu, numite reflexe conditionate, ce au la baza procesul de invatare in care este implicata scoarta cerebrala.

Solicita elevilor sa reflecteze si sa gaseasca solutii la situatia problema .

Dirijeaza elevii facand apel la experiente din viata lor: de ce un copil care a tins o plita fierbinte nu repeta gestul a doua oara?

SCOARTA CEREBRALA

functie senzitiva - la scoarta cerebrala ajung informatii de la organele de simt, pe care aceasta le transforma in senzatii

functie motorie - de la scoarta cerebrala pornesc comenzi spre organele efectoare ale corpului

functii psihice - memoria, judecata, gandirea, atentia

Solicita elevilor sa compare cele doua tipuri de reflexe invatate.

Urmareste raspunsurile date de elevi si corecteaza acolo unde se impune.

Urmaresc explicatiile profesorului.





Raspund la intrebarile profesorului.






Urmaresc explicatiile profesorului si completeaza schema in caiete.




















Analizeaza situatia problema aparuta si incearca sa gseasca explicatia crecta.

Noteaza ideile in caiete.

Prezinta oral ipotezele ce urmeaza a fi verificate.







Completeaxa schema in caiete.

Concluzia la care se ajunge este aceia ca salivatia la simpla vedere a unui aliment care ne place se datoreaza conexiunilor noi formate la nivelul scoartei cerebrale.























Pe baza informatiilor date de profesor, elevii compara reflexele conditionate cu reflexele neconditionate.

6.Obtinerea performantei elevilor

Inventariaza principalele informatii si solicita elevilor sa dea raspunsuri clare pentru a vedea in ce masura au fost atinse obiectivele.

Raspund la intrebarile profesorului

7. Evaluarea

Prin chestionare orala pe tot parcursul lectiei.


Se gandesc si raspund la intrebari.





Nu se poate descarca referatul
Acest document nu se poate descarca

E posibil sa te intereseze alte documente despre:


Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate QReferat.com Folositi documentele afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul document pe baza informatiilor de pe site.
{ Home } { Contact } { Termeni si conditii }