QReferate - referate pentru educatia ta.
Cercetarile noastre - sursa ta de inspiratie! Te ajutam gratuit, documente cu imagini si grafice. Fiecare document sau comentariu il poti downloada rapid si il poti folosi pentru temele tale de acasa.



AdministratieAlimentatieArta culturaAsistenta socialaAstronomie
BiologieChimieComunicareConstructiiCosmetica
DesenDiverseDreptEconomieEngleza
FilozofieFizicaFrancezaGeografieGermana
InformaticaIstorieLatinaManagementMarketing
MatematicaMecanicaMedicinaPedagogiePsihologie
RomanaStiinte politiceTransporturiTurism
Esti aici: Qreferat » Documente pedagogie

de lectie Clasa : a-VIII-a Biologie-Ecologie - Niveluri si piramide trofice



Proiect de lectie




Data :

Clasa : a-VIII-a

Aria curriculara: Matematica si stiinte ale naturii

Obiectul: Biologie-Ecologie

Unitatea de invatare:Relatii trofice in ecosisteme



Subiectul: Niveluri si piramide trofice

Scopul lectie:cunoasterea de catre elevi a principalelor particularitati structurale ale piramidelor trofice in vederea formarii la acestia a unor notiuni cu caracter operational, necasar intelegerii modului de viata.

Obiective de referinta:

Obiective operationale :

-sa descrie corect care sunt categoriile trofice;

-sa recunoasca care sunt relatiile intre acestea;

-sa indice elementele relatiilor.

Tipul lectiei: transmitere si insusire de noi cunostinte

Demersul didactic:

a. Resurse procedurale:-conversatia;

-observatia;

-conversatia euristica;

-demonstratia.

b. Resurse materiale:

-pentru fiecare elev: fisa de lucru si manual;

-pentru fiecare clasa-plansa cu piramida trofica.

c. Forma de organizare: frontal si pe grupe

Evaluare: formativa prin chestionare orala

Locul desfasurarii: laboratorul de biologie

Bibliografie:

  1. Aurora Mihail, Gheorghe Mohan -Biologie -Manual pentru clasa a VIII, Editura All 2005.
  2. Ion Iordache., Ulpia Maria Leu, Ion Constantin- Metodica predarii-invatarii biologiei, Editura Solaris, Iasi 2004;
  3. Viorel Lazar, Mariana Nicolae-Lectia forma de baza a organizarii procesului de predare-invatare-evaluare la disciplina biologie, Editura Arves, 2007;
  4. Tudor Virginia si colab. -Metodica predarii biologiei la clasele V-VIII, Editura Didactica si Pedagogica, Bucuresti 1979.



DESFASURAREA LECTIEI



ETAPELE

LECTIEI

ACTIVITATEA PROFESORULUI

ACTIVITATEA ELEVILOR

Organizarea clasei.

-Pregatesc materialul didactic.

-Notez in catalog elevii absenti si verific daca sunt conditii optime pentru desfasurarea lectiei.

-Isi pregatesc cartile si caietele.

Verificarea cunostintelor.

Prin chestionare orala verific lectia''Lanturile si retelele trofice ''

Pun intrebari de tipul:

-Ce este lantul trofic?



-Cum se clasifica lanturile trofice dintr-o biocenoza?






-Ce sunt retelele trofice?



Raspund la intrebari:


-Lantul trofic reprezinta calea de circulatie a materiei si energiei intre nivelurile trofice succesive.

-Lanturile trofice dintr-o biocenoza se pot clasifica in:

1. lantruri trofice erbivore;

2. lanturi trofice dentritivore;

3. lanturi trofice parazite;

4. lanturi trofice ale plantelor carnivore.

-Retelele trofice reprezinta lanturile trofice si conexiunile dintre ele;

Retelele trofice dintr-un ecosistem vin in contct si cu ecosistemele vecine, iar in zona de contact se observa ca un numar mare de specii sunt active in ambele retele.

Captarea atentiei si reactualizarea cunostintelor.

-Cu ajutorul plansei prezint elevilor imagini cu anumite plante influentate de piramida trofica, dar si animale influentate de acesta piramida si ii incurajez sa spuna ce observa.

-Urmaresc imaginile si identifica in ele modificari survenite la animale si plante datorita piramidelor trofice.


Anuntarea temei si a obiectivelor.

-Anunt si scriu pe tabla tema lectiei si prezint obiectivele pe care elevii trebuie sa le cunoasca la terminarea lectiei.

-Noteaza in caiete titlul lectiei si urmaresc obiectivele.

Dirijarea invatarii.

-Solicit elevilor sa observa plansele si sa descrie ceea ce vad.

-Solicit elevilor sa recunoasca modificarile survenite;

-Solicit elevii sa compare unele midificari survenite in urma influentei  relatiilor din natura si sa formule concluzii;

-Completez schema lectiei.

-Urmaresc explicatiile si raspund la intrebari.


-Elevii recunosc aceste influente;



-Compara aceste influente si formuleaza concluziile.


-Completeaza schema lectiei.

Obtinerea performantei elevilor.

-Inventariez principalele informatii si observatii ceran elevilor sa dea raspunsuri rapide, clare, concrete.

-Raspund la intrebari observand plansele, atlasele, imaginile din manual si materialul

Evaluarea performantei.

-Prin chestionare orala pe tot parcursul orei si prin fisa de evaluare. Sunt notati elevii care au dat raspunsuri deosebite ce necesita gandirea logica.

-Se gandesc si raspund la intrebarile adresate de profesor.



SCHEMA LECTIEI


Niveluri si piramide trofice


Nivelul trofic reprezinta organismele care apartin aceleiasi categorii trofice, deci care au aceeasi functie trofica.

Nivelul trofic poarta numele categoriei trofice(plantele de grau=producatori, soareci de camp=consumatori).Numarul nivelurilor trofice este redus datorita pierderilor de energie transferata de la un nivel trofic la altul.


Piramida trofica reprezinta asezarea grafica a nivelurilor trofice dintr-un ecosistem in ordinea unui lant trofic.Ean exprima raporturile dintre nivelurile trofice succesive


  1. Piramida numerelor= pramida eltoniana=este reprezentarea grafica a numarului diferitelor organisme din fiecare nivel trofic la un moment dat. Acest numar este reprezentat grafic printr-un dreptunghi. Baza piramidei o formeaza nivelul producatorilor, iar varful piramidelor consumatorii tertiari.
  2. Piramida biomasei= in locul numerelor se ia in considerare biomasa unui nivel trofic.

Biomasa unui  ecosistem reprezinta numarul de indivizi inmultit cu greutatea fiecarui individ la un moment dat, raportata la o suprafata determinata.

Poate aparea si o piramida rasturnata cand consumatorii au o inmultire rapida si greutatea lor o depaseste pe cea a producatorilor.





Fisa de activitate

Piramida trebuintelor(A. MASLOW)


1.Trebuinte de autorealizare si valorificarea potentialului propriu.

2. Trebuinte estetice, de ordine, de frumos.

3.Trebuinte de cunoastere: nevoia de a stii, de a intelege.

4.Trebuinte de apreciere si stima, nevoia de  fi competent, de a castiga aprobarea altora.

5. Trebuinte legate de apartenenta si grupuri: de a apartine unui grup, de a fi acceptat.

6.Trebuinte de securitate: de fi in afara pericolelor.

7. Trebuinte fiziologice: hrana, odihana,etc.


1 Analizeaza piramida trebuintelor, luand in considerare cunoasterea si intelegerea fenomenului de piramida trofica;

2. formuleaza intrebari si raspunsuri pe baza trebuintelor prezentate in piramida alaturata;

3. incearca o adaptare a piramidei Maslow la nevoile proprii;

4. de ce prima treapta a piramidei(7)trebuintelor are o baza atat de intinsa?

5. de ce ultima treapta a piramidei (1) trebuintelor este atat de redusa?

6. pe care din trepte ai aseza pe Constantin Brancusi, Mihai Eminescu si Nicolaie Iorga?

Nu se poate descarca referatul
Acest document nu se poate descarca

E posibil sa te intereseze alte documente despre:


Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate QReferat.com Folositi documentele afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul document pe baza informatiilor de pe site.
{ Home } { Contact } { Termeni si conditii }