Administratie | Alimentatie | Arta cultura | Asistenta sociala | Astronomie |
Biologie | Chimie | Comunicare | Constructii | Cosmetica |
Desen | Diverse | Drept | Economie | Engleza |
Filozofie | Fizica | Franceza | Geografie | Germana |
Informatica | Istorie | Latina | Management | Marketing |
Matematica | Mecanica | Medicina | Pedagogie | Psihologie |
Romana | Stiinte politice | Transporturi | Turism |
Proiect de lectie
Data
Obiectul: Literatura.com [optional]
Clasa: a XII-a
Subiectul: Romanul "Creanga de aur" de Mihail Sadoveanu
Tipul lectiei: mixta
Competente derivate
cognitive:
OC1: sa defineasca termenii de roman istoric, parabola, basm, roman politist, roman mitic;
OC2: sa recunoasca elemente de istorie si mitologie exemplificand cu fragmente din roman;
OC3: sa reliefeze conditia magului Kesarion Breb, explicand semnificatiile cromaticii alese de romancier in descrierea eroului;
OC4: sa precizeze motivele calatoriei monarhului Kesarion in Egipt apoi in Bizant urmarind cateva capitole;
OC5: sa compare caoitolul al III-lea cu capitolul al XIII-lea, observand diferentele de mentalitate, istorie, religie dintre daci si eleni;
OC6: sa evalueze situatia finala a romanului, facand legatura cu numele care i se dau pe parcursul firului epic lui Kesarion;
Oc7: sa identifice simbolurile asociate unor pesonaje explicandu-le;
Oc8: sa judece daca romanul este "politist", "istoric", "mitic", "basm" sau "parabola".
afective:
Oa1: vor manifesta curiozitate si interes fata de activitate.
Strategia didactica: mixta
Metode si procedee: conversatia euristica, explicatia, observatia, brain-storming, dezbaterea, cubul, colturile, diagrama Venn.
Mijloace de invatamant: romanul "Creanga de aur", dictionar de mitologie, fise cu sheme pentru dezbatere.
Forme de organizare: frontala; individuala.
Resurse
a) bibliografice
a1: Mihail Sadoveanu, "Creanga de aur", Editura 100+1 Gramar, Bucuresti, 2002
Nicolae Manolescu, "Arca lui Noe", Editura 100+1 Gramar, Bucuresti, 2000
a2: Miron Ionesu, "Didactica moderna", Ionescu Miron, E.D.P., 1988
a3: C.Barboi, "Metodica predarii limbii si literaturii romane", E.D.P., 1983
b) temporale: 50 minute.
SCENARIU DIDACTIC
Evenimen- tele lectiei |
Obiective |
Continut si sarcini de invatare |
Strategia didactica |
Evaluare |
||
Metode |
Mijloace |
Forme de organiza- re |
||||
Moment organizato- ric |
|
Organizez conditiile necesare eficiente a demersului educativ. |
COLTURILE |
|
|
|
1. Captarea atentiei |
|
Plecand de la ideea lui Da Vinci ca imparatul Constantin ar fi fost pagan si ideea istoricilor cum ca el a fost de acord cu crestinatatea si i s-a "supus" doar pentru a influenta mai usor intreg imperiul, elevii vor dezbate problema impartindu-se in trei grupe: grupul "pro", grupul "contra" si "indecisii". |
|
|
|
|
2. Enunta -rea obiectivelor |
C1 |
Astazi vom discuta in continuare semnificatii profunde ale acestui roman, pornind de la definirea termenilor: roman istoric, roman politist, basm, parabola, roman mitic. |
Fise de critica |
Frontala |
|
|
3. Actualiza- rea cunostintelor |
C2 |
Elevii vor gasi cateva elemente de istorie in roman si elemente de mitologie, utilizate ca intertext, dand si exemple. Istorie: Mitologie: Preotul Decheneu Creanga de aur Dacia preistorica Kesarion - Eneas Bizantul crestin Sfinxul din Egipt Vechea religie in Dacia Muntele vrajit Noua religie in Bizant Pestera ascunsa Imparatul Constantin Simbolul luminii Imparateasa Irina Kesarion - Rama |
OBSERVAT I A |
|
|
|
4. Prezenta- rea optima a cunostintelor |
C3 C4 |
Dezbatere despre conditia magului Kesarion Breb. Cromatica aleasa de romancier pentru a ne descrie pe erou este albul redat prin hainele pe care le poarta, totdeauna albe si obiectele pe care le poseda, toiagul din fildes cu fir din argint, dar si galbenul, culoarea luminii de care este inconjurat magul pentru cine poate sa observe in contrast cu galbenul aurului din cetatea Bizantului, vazuta ca o lume indrepata spre autodistrugere, o Sodoma si Gomora. Motivele calatoriei sunt de initiere in astrologie, cunoaserea esoterica si practica in lumea obscura a unui imperiu - putere. |
EXPLICATIE, OBSERVATIA |
FRAGMENT DIN ROMAN |
FRONTALA SI INDIVIDUALA |
ANALIZA PROPUNATORILOR |
5. Dirijarea invatarii |
C5 |
Elevii vor face comparatia dintre capitolele al III-lea si al XIII-lea, urmarind diferente intre mentalitatile dacilor si cele ale bizantinilor, diferente in istoria si religia fiecarui popor: Capitolul III Capitolul XIII Dacia mitica Bizantul istoric Ritualuri stravechi Ritualuri noi Conservarea mitului Crestinism Natura apropriata Cetatea - locul sufletului pierzaniei "Old ways" "New ways" |
DEZBATERE |
FISA CU TEXT |
FRONTALA |
ANALIZA RASPUNSURILOR |
6. Obtine- rea performan- tei |
C5 |
Realizand o opozitie puternica intre Dacia si Bizant, elevii vor crea doua cvintete privind pe Kesarion si Constantin, asezate in antiteza: monah solitar initiat calatoreste cunoaste uimeste Magul citea gandurile oamenilor. Kesarion VS. imparat absurd pagan distruge ucide ingrozeste Balaurul venea asupra ei. Constantin |
CVINTETUL |
FRAGMENTUL |
INDIVIDUALA |
ANALIZA RASPUNSURILOR |
7. Feed-back |
C6 |
Dezbaterea va continua despre situatia finala a romanului, elevii facand legatura cu numele ce i se dau eroului pe parcursul romanului, de la simplu monarh, mag, Strain, vrajitor, "cititor in stele", ghicitor in cartile de Tarot la "Ultimul Decheneu". |
PROBLEMATIZARE |
FRONTALA |
|
|
8. Evaluare |
C7 |
Elevii vor judeca afirmatiile diferitilor critici cu privire la ce fel de roman este "Creanga da aur": istoric, mitic, politist, basm sau parabola si vor ajunge la concluzia ca toate aceste tipuri intra in componenta operei creand un tot, argumentand cu cate un fragment semnificativ. Se vor face aprecieri generale bazate pe analiza raspunurilor elevilor. |
BRA IN STORMING |
|
|
ANALIZA RASPUNS. |
9. Retentia |
C8 |
Pe fiecare parte a unui cub, unde vor fi scrise cateva simboluri aflate in roman, asezate pe parti opuse, elevii vor incerca sa descopere personajul asociat cate unui simbol:
Ei vor explica mai departe trasaturile comune dintre asocieri, trasaturi preluate din mitologie. |
CUBUL |
FRONTALA |
|
|
10. Transfe- rul |
|
Ca tema pentru acasa, elevii vor incerca sa argumenteze cu fragmente din roman, urmatoarele asociatii: Bizant = Infern Constantin = Hades SAU Bizant = Olimp Constantin = Zeus. |
|
|
|
|
Data: 22.03.2006
Obiectul: Limba si literature romana
Clasa: a IX-a
Subiectul: Portretul literar
Unitatea de invatare:
Tipul lectiei: insusire de cunostinte
Obiective operetionale:
cognitive:
OC1: sa recunoasca tema unui fragment dat din romanul "Ciocoi vechi si noi" de N.
Filimon facand legatura cu tema intregului roman;
OC2: sa identifice timpul si locul actiunii din textul dat;
OC3: sa reliefeze mijloacele de realizare a portretului personajului Dinu Paturica
urmarindu-i trasaturile fizice si morale;
OC4: sa argumenteze scopul descrierii din text;
OC5: sa analizeze textul din punct de vedere stilistic urmarindul efectul arhaismelor;
OC5: sa descopere elemente realizate si elemente romantice in portretul lui Dinu
Paturica.
afective:
Oa1: vor manifesta curiozitate si interes fata de activitate.
Strategia didactica: mixta
Metode si procedee: conversatia euristica, explicatia, observatia, problematizarea, dezbaterea.
Mijloace de invatamant: fisa cu fragmentuldin roman(cap. I)
Forme de organizare: frontala; individuala.
Resurse:
b) bibliografice:
a1: "Ciocoi vechi si noi" de Nicolae Filimon, Editura Minerva, Bucuresti, 1978
"Arca lui Noe", Nicolae Manolescu, Editura 100+1 Gramar, Bucuresti, 2000
a2: "Didactica moderna", Ionescu Miron
a3: "Metodica predarii limbii si literaturii romane", C. Barboi, E.D.P., 1983.
Resurse temporare: 50 minute.
SCENARIU DIDACTIC
Evenimentele lectiei |
Obiective |
Continut si sarcini de invatare |
Strategie didactica |
Evaluare |
||
Metode |
Mijloace |
Forme de organizare |
||||
Moment organizatoric |
|
Organizez conditiile necesare eficiente a demersului educativ. |
CONVERSATIE |
|
|
|
1. Captarea atentiei |
|
Discutie cu elevii despre moda. Cum ne imbracam in zilele acestea si cum se imbracau oamenii acum o suta de ani. |
|
|
|
|
2. Enuntarea obiectivelor |
|
Astazi vom discuta un fragment din romanul "Ciocoi vechi si noi" de Nicolae Filimon, primul roman realist romanesc si vom analiza portretul personajului principal. |
Fisa text |
Frontala |
|
|
3.Actualizarea cunostintelor |
OC1 |
Discutii in linii mari despre romanul "Ciocoi vechi si noi" de Nicolae Filimon, avand in vedere ca elevii nu studiat opera inca. |
|
|
|
|
4. Prezentarea optima a cunostintelor |
OC1 OC2 |
Citirea fragmentului cu atentie. Incadrarea textului in opera (capI.); curentul literar, realismul. Tema fragmentului = "Asteptarea" lui Dinu Paturica pentru rezolvarea unor planuri ambitioase". Explicarea cuvintelor. Identificarea cronotipului. Timpul actiunii ne este indicat inca din primele randuri: octombrie, anul 1814. Spatiul indicat mai tarziu, in aceeasi fraza: "scara caselor marelui postelnic Andronache Tuzluc." |
EXPLICATIE, OBSERVATIA |
FRAGMENT DIN ROMAN |
FRONTALA SI INDIVIDUALA |
ANALIZA PROPUNATORILOR |
5. Dirijarea invatarii |
OC3 OC6 |
Relatia narator-personaj. Naratorul este omniscient. Mijloace de realizare a portretului fizic si moral: descrierea aimbracamintii; antiteza, ca mijloc de caracterizare. Portretul fizic » indicatii directe ale autorului. Elemente realiste » detaliul, descrierea minutioasa. Element romantic » antiteza, opozitia sarac-bogat. |
DEZBATERE OBSERVATIA |
FISA CU TEXT |
FRONTALA |
ANALIZA RASPUNSURILOR |
6. Obtinerea performantei |
OC4 OC5 |
Scopul descrierii » cunoasterea personajului Dinu Paturica; culoarea de epoca, atmosfera trecutului Hainele ponosite » reprezinta nu doar saracie, dar si degradare morala. Din punct de vedere morfologic descrierea contine foarte multe substantive si adjective. Din punct de vedere sintactic, propozitiile , frazele sunt foarte lungi, specifice descrierii minutioase, detaliate. Din punct de vedere lexical, textul abunda in arhaisme, cuvinte de origine turceasca: ex: caravani, bogasiu, fermena, pambriu etc. |
CONVERSATIA EURISTICA |
FRAGMENTUL |
INDIVIDUALA |
ANALIZA RASPUNSURILOR |
7. Feed-back |
OC5 |
Scopul utilizarii arhaismelor » culoare locala; » atmosfera orientala; Legatura cu istoria. Actiunea romanului se petrece in timpul Epocii Fanariote si dupa disparitia ei. |
PROBLEMATIZARE |
FRONTALA |
|
|
8. Evaluare |
|
Aprecieri generale bazate pe analiza raspunurilor |
|
|
|
ANALIZA RASPUNS. |
9. Retentia |
|
Precizarea trasaturilor fizice si morale ale personajului, in coloane la tabela. |
|
FRONTALA |
|
|
10. Transferul |
|
Sa reciteasca cuvintele explicate, in clasa a X-a, urmand sa studieze romanul lui Nicolae Filimon. |
|
|
|
|
Explicatia cuvintelor
samalagea = stofa de damasc (origine turca)
caravani = pantaloni largi la talie si stransi la glezna. (origine turca)
iminei = pantofi cu varf ascutit, de moda turceasca, cu caputa inconjurul cacaiului, facuti din marochin. (origine turca)
saftian = piele subtire de capra. (origine turca)
calimari = vas pentru cerneala (origine neograca)
cauc = acoperamant pentru cap, inalt si rotund, facut din pasla, purtat de boieri. (origine turca)
fermenta = haina scurta facuta din stofa brodata cu matase; scurteica din blana de oaie purtata de tarani. (origine turca)
pambriu = stofa de lana merinos.
bogasiu = stofa fina din Orient. (origine turca)
postelnic = matre boier din divan, ingrijitor al camerei de dormit a boierului.
tatarca = haina lunga, imblanita, purtata de tatari.
temenea = salut dupa obiceiul musulman.
A face temenele = a fi exagerat de politicos, a fi slugarnic. (origine turca)
nafe = blana de pe pantecele vulpii.
stentor = voce foarte puternicam (origine franceza).
Acest document nu se poate descarca
E posibil sa te intereseze alte documente despre: |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate QReferat.com | Folositi documentele afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul document pe baza informatiilor de pe site. { Home } { Contact } { Termeni si conditii } |
Documente similare:
|
ComentariiCaracterizari
|
Cauta document |