Administratie | Alimentatie | Arta cultura | Asistenta sociala | Astronomie |
Biologie | Chimie | Comunicare | Constructii | Cosmetica |
Desen | Diverse | Drept | Economie | Engleza |
Filozofie | Fizica | Franceza | Geografie | Germana |
Informatica | Istorie | Latina | Management | Marketing |
Matematica | Mecanica | Medicina | Pedagogie | Psihologie |
Romana | Stiinte politice | Transporturi | Turism |
Proiect de lectie
Clasa: a VI-a
Disciplina:Limba romana
Subiectul:Comunicarea prin dialog
Tipul lectiei:de recapitulare si sistematizare a cunostintelor si abilitatilor
Obiectiv fundamental:recapitularea si sistematizarea cunostintelor referitoare la notiunea de dialog;dezvoltarea cretivitatii si a potentialului de inteligente multiple
La sfarsitul lectiei elevii vor fi capabili sa
Obiective operationale
01-sa creeze un dialog pornind de la o tema data;
02-sa deseneze copaci infloriti;
03-sa imite dansul fluturasilor
04-sa simuleze un dialog intre fluturasi;
05-sa rezolve impreuna cu grupa o sarcina specifica
Metode si procedee:conversatia,exercitiul,observarea,jocul
Mijloace de invatamant:plansa,fise de munca independentacaiete,jetoane cu imagini de primavara,telefoane,produse alimentare(neperisabile),ustensile medicale( jucarii).
Forme de organizare:frontala,individuala,pe echipe
Secventele lectiei |
Ob. op. |
Strategia didactica Emiterea si rezolvarea sarcinilor |
Metode si procedee |
Mijloace de invatamant |
Forme de activitate |
I.Organizarea clasei |
|
Stabilesc linistea si disciplina necesara unei bune desfasurari a lectiei |
instructajul |
|
fron- tala |
II.Reactualizarea cunostintelor |
|
In timp ce voi verifica tema de casa, elevii vor rezolva sarcinile de pe fisa de munca independenta: (primavara,suflet,ne,bucurie,in, aduce livezi,inflorit,au,pomii,in Elevii vor fi solicitati sa citeasca propozitiile gasite |
exercitiul converstia |
fise de munca independenta |
indi viduala si fron- tala |
III.Captarea atentiei se realizeaza printr-o activitate care stimuleaza inteligentele multiple in scopul de a creste motivatia elevilor |
|
Voi prezenta o plansa elevilor.Pornind de la continutul ei,elevii,impartiti in grupe ce reprezinta diverse inteligente,vor realiza cerintele. 1.Inteligenta lingvistica: Construiti un text scurt dupa imaginea de pe plansa. 2.Inteligenta logico-matematica: Alcatuiti,oral,o problema folosind elemente din imagine 3.Inteligenta muzicala: Cantati un cantec despre primavara 4.Inteligenta spatial-vizuala: Desenati primavara in livada 5.Inteligenta corporal-kinestezica: Imitati dansul fluturasilor 6.Inteligenta interpersonala Simulati un dialog intre fluturasii din livada inflorita Elevii coopereaza pentru rezolvarea sarcinilor Vor prezenta in fata clasei modul de realizare a cerintelor Toti elevii vor fi solicitati sa participe la comunicare Voi face aprecieri asupra raspunsurilor date de elevi |
exercitiul exercitiul |
plansa |
pe gru- pe in pe- rechi |
IV.Anuntarea subiectului si a obiectivelor |
|
Astazi vom recapitula ceea ce am invatat despre dialog si vom construi dialoguri pornind de la mai multe teme |
conversa- tia |
|
fron- tala |
V.Dirijarea invatarii |
|
Voi adresa elevilor urmatoarele intrebari: Ce este dialogul? Cate persoane pot participa la dialog? Cititi enuntul de pe fisa primita: Incercuieste cuvantul potrivit dintre cele doua cuvinte propuse:
(gesturi,formule)
persoana in timp ce vorbeste.
Elevii vor citi variantele corecte. |
conversa- tia exercitiul |
fisa de munca independenta |
fron- tala Indi- vid. |
VI.Retentia |
|
Propun elevilor dialoguri pe urmatoarele teme:"La magazinul alimentar",La medicul de familie","O convorbire telefonica"etc. Voi incuraja elevii sa participe la discutii. |
conversa- tia |
produse alimenta- re,telefoa-ne,usten-sile medicale |
|
VII.Evaluare |
|
Ce greseli s-au strecurat in dialogurile auzite? De ce e important sa stim sa purtam un dialog? Ce reguli trebuie respectate in timpul dialogului? Voi face aprecieri asupra modului in care elevii au activat in cadrul lectiei |
conversa-tia |
|
Fron- tala |
Acest document nu se poate descarca
E posibil sa te intereseze alte documente despre: |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate QReferat.com | Folositi documentele afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul document pe baza informatiilor de pe site. { Home } { Contact } { Termeni si conditii } |
Documente similare: |
ComentariiCaracterizari
|
Cauta document |