Administratie | Alimentatie | Arta cultura | Asistenta sociala | Astronomie |
Biologie | Chimie | Comunicare | Constructii | Cosmetica |
Desen | Diverse | Drept | Economie | Engleza |
Filozofie | Fizica | Franceza | Geografie | Germana |
Informatica | Istorie | Latina | Management | Marketing |
Matematica | Mecanica | Medicina | Pedagogie | Psihologie |
Romana | Stiinte politice | Transporturi | Turism |
Proiect de lectie
Proiectant: Catedra de limba si literatura romana
Unitatea: Colegiul Tehnic "Gheorghe Airinei"
Locul de desfasurare: Colegiul Tehnic "Gheorghe Airinei"
Clasa: a IX - a, Profil Tehnologic
Subiectul: George Bacovia - "Plumb"
Tipul lectiei: Consolidarea cunostintelor
Competente generale
utilizarea corecta si adecvata a limbii romane in receptarea si producerea mesajului
interpretarea textului literar
situarea in context a textului studiat prin raportare la curentul literar
argumentarea unor concepte operationale specifice in diverse situatii de comunicare
Competente specifice
La sfarsitul lectiei elevii vor fi capabili:
sa incadreze opera lui Bacovia in poetica simbolista
sa identifice tema si motivele poeziei
sa evidentieze ideile poetice pornind de la structura textului
sa dezvolte un punct de vedere argumentat referitor la viziunea despre lume si problematica de tip simbolist
sa analizeze textul urmatoarelor niveluri: fonetic, lexical, morfologic, sintactic, stilistic
Resurse: George Bacovia volumul "Plumb", EDP, 1970
Nicolae Manolescu "Despre poezie", editura Univers, 1997
Lidia Botte "Simbolismul", editura Cartea Romaneasca, 1967
Metode: conversatia euristica
problematizare
brainstorming
sinteza structurata si stilistica
invatarea prin desoperire
metode complementare + lucrul cu grupe
Desfasurarea activitatii didactice
a Captarea atentiei:
notarea absentelor
verificarea temei
b) Reactualizarea notiunilor ancora
- trasaturile simbolismului european si romanesc
- conceptul simbol prin raportare la simbolism
- particularitati ale poeticii bacoviene
c) Scenariul didactic:
- anuntarea obiectivelor lectiei
- lectura integrala a textului poeziei (prin relationarea semnificat / semnificant)
- identificarea ideilor ancora - metafora simbol: plumb, singuratate, iubire
- analiza structurata:
grupa I: identificarea ideilor poetice si a motivelor literare in strofa I (corespondenta interior/exterior
grupa a II-a: identificarea ideilor poetice si a motivelor literare in strofa a II-a (corespondenta interior/exterior
stabilirea unor relatii intre ideile poetice si nivelurile structurii poetice:
nivelul fonetic : ocurenta sonantelor bilabiale m/n (ton grav, ideea mortii)
: fricativele v/f/s (stridenta, disconfortul)
: vocale inchise i/i (inchiderea, melancolia, nevroza
nivelul lexical: vocabular poetic restrans, aparitia obsedanta a cuvantului "plumb" (invadeaza toate registrele stilistice: flori, sicrie, coroane, amor, aripi
corespondentele devin asocieri inedite care dezvolta nuantele latente ale cuvantului (nevroza, tristete, moarte)
nivelul morfologic: folosirea imperfectului asociat adverbelor "adanc", "intors" traducand durativ emotia poetica
: frecventa substantivelor in sustinerea planului descriptiv (constructia planului interior/exterior
nivelul sintactic: paralelismul sintactic
nivelul stilistic: metafore, simbol
asigurarea retentiei si a transferului: reconstituirea poeziei pornind de la sintagme ale acesteia
Plumb
aripile de plumb. si era frig in cavou
era vant Stam singur Si funerar vesmant - Dormeau adanc Stam singur sicriele de plumb, langa mort Si-i atarnau
Exercitiul rezolvat este:
Plumb
Dormeau adanc scrierile de plumb,
Si flori de plumb si funerar vestmant-
Stam singur in cavou si era vant
Si scartaiau coroanele de plumb.
Dormea intors amorul meu de plumb
Pe flori de plumb, si-am inceput sa-l strig-
Stam singur langa mort si era frig
Si-i atarnau aripile de plumb.
- aplicarea unui test in vederea asigurarii si monitorizarii
feed-back-ului.
TEST
1. Identifica doua teme / motive literare prezente in text
2. Extrage doua structuri care sa puna in evidenta marcile lexico-gramaticale ale eului liric
3. Recunoaste si analizeaza prezenta unei figuri de stil in strofa a II-a
4. Comenteaza relatia interior/exterior prin raportare la nivelurile poetice
5. Recunoaste in poezia studiata trei principii estetice ale simbolismului: simbolul, teoria corespondentelor si muzicalitatea
Punctaj:
1 pc - Oficiu
1. 1pc (0,50+0,50)
2. 1pc (0,50+0,50)
3. 2pc (identificare: 0,50, analiza pertinenta: 1,50)
4. 2pc (sustinerea argumentata: 1pc, partial: 1pc)
5. 3pc (identificarea - corecta a principiilor: 3pc
- partiala: 1pc)
Diagrama Ishikawa
d) Tema pentru acasa:
Realizarea unui eseu de 1-2 pagini in care sa argumentezi apartenenta la simbolism a poeziei "Gri" de George Bacovia
Rezultate ale testului
Clasa a XI-a B
Nr. Elevi 29 (3 absenti)
Note |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Nr. elevi |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Analiza SWOT:
Puncte tari |
Puncte slabe |
- majoritatea elevilor a identificat corect tema si motivele poeziei - in mare parte elevii au identificat marci ale eului liric - elevii au inteles mesajul transmis de text |
- elevii s-au dovedit incapabili sa-si sustina afirmatiile prin argumente - elevii au avut dificultati in recunoasterea principiilor estetice ale simbolismului - vocabular monoton, incapacitatea de a folosi in argumentare o terminologie literara |
Oportunitati |
Amenintari |
- capacitatea elevilor de a construi un subiect:
- disponibilitatea receptarii textului poetic bacovian |
- distragerea atentiei - diminuarea capacitatii de receptare a textului liric |
Plan de imbunatatire:
Clasa a XI-a Disciplina: Limba si literatura Romana |
|
Descrierea activitatii care ajuta la imbunatatirea competentelor Elevilor li se va aduce la cunostinta planul pentru imbunatatirea performantei scolare, prezentandu-se etapele de mai jos. Documentarea / identificarea surselor de informare in vederea exprimarii unei opinii argumente pornind de la un text simbolist - organizarea informatiilor |
Competente propuse pentru imbunatatire: - exprimarea orala / in scris a opiniei privind mesajul si semnificatiile poeziei simboliste - redactarea de texte de tip eseu liber / eseu structurat - aplicarea conceptelor specifice in analiza si discutarea operelor simboliste |
- incurajarea discutiilor argumentative in vederea dezvoltarii capacitatii de analiza si sinteza
- incurajarea activitatilor de tip studiu individual si de autoevaluare
- realizarea unor portofolii pe o tematica data
- incurajarea consultarii unor surse cat mai variate pentru realizarea unor proiecte tematice
Acest document nu se poate descarca
E posibil sa te intereseze alte documente despre: |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate QReferat.com | Folositi documentele afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul document pe baza informatiilor de pe site. { Home } { Contact } { Termeni si conditii } |
Documente similare:
|
ComentariiCaracterizari
|
Cauta document |