Administratie | Alimentatie | Arta cultura | Asistenta sociala | Astronomie |
Biologie | Chimie | Comunicare | Constructii | Cosmetica |
Desen | Diverse | Drept | Economie | Engleza |
Filozofie | Fizica | Franceza | Geografie | Germana |
Informatica | Istorie | Latina | Management | Marketing |
Matematica | Mecanica | Medicina | Pedagogie | Psihologie |
Romana | Stiinte politice | Transporturi | Turism |
Proiect de lectie
Data: 7 decembrie 2007
Scoala: cu Clasele I-VIII Floresti, Prahova
Clasa: I A
Obiectul: matematica
Subiectul: Numerele naturale 0-10 -exercitii
Tipul: consolidare
Obiectiv fundamental:formarea capacitatii de a rezolva corect exercitii cu numerele naturale din concentrul 0- 10
Obiective operationale:
O1 - sa numere crescator si descrescator, cu "pas" dat;
O2 - sa precizeze nr. din interiorul/exteriorul unei figuri geometrice;
O3 - sa ordoneze crescator numere;
O4 - sa completeze un tabel cu vecinii unor nr. date;
O5 - sa descompuna un nr. in nr. mai mici.
Metode si procedee: explicatia, execitiul, activitate pe grupe, individuala.
Material didactic : planse, jetoane cu numere, fise de evaluare
DESFASURAREA LECTIEI
Momentele lectiei |
Op. |
Activitatea propunatoarei |
Activitatea elevilor |
Metode si procedee |
1. Moment organizatoric |
|
Asigur conditiile necesare desfasurarii orei in conditii optime. |
Elevii isi pregatesc cele necesare pentru inceperea orei. |
|
2. Reactualizarea cunostintelor |
|
Verific tema din punct de vedere calitativ si cantitativ |
Elevii citesc tema |
|
3. Captarea atentiei |
|
Le arat elevilor un glob pentru pomul de iarna, care va fi globul campionului la matematica. |
Elevii asculta cu interes. |
|
4. Anuntarea temei si a obiectivelor |
|
Le spun copiilor ca astazi vom continua sa facem exercitii cu numerele naturale din concentrul 0- 10. Scriu data si titlul lectiei pe tabla |
Elevii asculta. Elevii scriu in caiete data si titlul. |
EXPLICATIA |
5. Dirijarea invatarii |
O1 O2 O3 O4 O5 |
Le cer elevilor sa numere oral crescator si descrescator de la 1 la 10, din 1 in 1, din 2 in 2, din 3 in 3. Le prezint elevilor o plansa pe care sunt desenate figuri geometrice in interiorul carora sunt scrise numere de la 1 la 10.
Cerinte(activitate pe grupe): -scrieti nr. din interiorul fiecarui cerc; -scrieti nr. din exteriorul fiecarui cerc; -ordonati crescator toate nr. de la fiecare imagine. Expun o alta plansa, unde trebuie sa completeze vecinii unor nr. date. Le propun un exercitiu pe echipe(3): un reprezentant al fiecarei echipe extrage un jeton de pe catedra si va trebui sa il descompuna in trei variante, impreuna cu echipa. |
Elevii numara oral, dupa cerinte. Elevii asculta. Elevii rezolva sarcinile la tabla si in caiete. Elevii completeaza tabelul cu vecinii nr. Elevii rezolva sarcina in echipa. |
EXERCITIUL EXPLICATIA EXERCITIUL EXPLICATIA EXERCITIUL EXPLICATIA EXERCITIUL ACTIVITATEA PE GRUPE |
6. Fixarea cunostintelor |
|
Le distribui elevilor fise de evaluare |
Elevii rezolva individual fisele de evaluare. |
EXERCITIUL |
7. Transferul cunostintelor |
|
Le cer elevilor sa recite poeziile cifrelor. Le dau tema pentru acasa |
Elevii recita poeziile cifrelor Elevii isi noteaza tema |
|
8. Aprecieri si recomandari |
|
Fac aprecierile de rigoare cu privire la desfasurarea orei, evidentiindu-i pe elevii care au fost activi si au raspuns bine. Inmanez globul "campionului" . |
Elevii asculta |
|
Acest document nu se poate descarca
E posibil sa te intereseze alte documente despre:
|
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate QReferat.com | Folositi documentele afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul document pe baza informatiilor de pe site. { Home } { Contact } { Termeni si conditii } |
Documente similare: |
ComentariiCaracterizari
|
Cauta document |