Administratie | Alimentatie | Arta cultura | Asistenta sociala | Astronomie |
Biologie | Chimie | Comunicare | Constructii | Cosmetica |
Desen | Diverse | Drept | Economie | Engleza |
Filozofie | Fizica | Franceza | Geografie | Germana |
Informatica | Istorie | Latina | Management | Marketing |
Matematica | Mecanica | Medicina | Pedagogie | Psihologie |
Romana | Stiinte politice | Transporturi | Turism |
Proiect de lectie
PROPUNATOR:
UNITATEA SCOLARA:
CLASA a VII-a B
DISCIPLINA: Anatomia si fiziologia omului
UNITATEA DE INVATARE: Sistemul excretor.
SUBIECTUL: Anatomia sistemului excretor..
TIPUL LECTIEI: Comunicare / insusire de noi cunostinte; formare de priceperi și deprinderi
practice.
SCOPUL LECTIEI:
Dobandirea de catre elevi a unor cunoștinte referitoare la alcatuirea și structura sistemului excretor - principal cale prin care se elimina substantele nefolositoare și daunatoare organismului.
OBIECTIVE DE REFERINTA:
Sa observe organe si sisteme de organe ale corpului uman.
Sa stabileasca relatii intre functiile organelor, ale sistemelor de organe din corpul uman si influentele factorilor de mediu.
Sa utilizeze metode si mijloace adecvate studierii organismului uman.
OBIECTIVE OPERATIONALE:
Sa defineasca notiunea de excretie.
Sa localizeze sistemul excretor in corpul uman.
Sa numeasca partile componente ale sistemului excretor, avand drept sprijin, informatiile dobandite prin observatia dirijata, cele din textul lectiei si discutiile purtate in clasa.
Sa efectueze corect disectia rinichiului și sa observe structura lui interna.
Sa defineasca nefronul.
Sa descrie caile urinare.
RESURSE PROCEDURALE:
Observatia
Invatarea prin descoperire.
Conversatia euristica
Explicatia
Demonstratia
Expermentul de laborator
MIJLOACE DIDACTICE
Pentru activitate frontala: planșa și mulaj cu structura sistemul excretor.
Pentru activitatea pe grupe: rinichi de mamifer, truse de disectie, tavite, lupe.
Pentru activitate individuala: fișe de lucru, atlas anatomic, manual.
FORMA DE ACTIVITATE:
Frontala
Pe grupe de elevi.
Individuala
CONDITII EXTERNE ALE INVATARII
Se va trezi interesul elevilor pentru asimilarea cunostiintelor stiintifice despre alcatuirea si importanta sistemului excretor.
LOCUL DE DESFASURARE - laboratorul de biologie
EVALUARE - formativa, prin chestionare scrise.
BIBLIOGRAFIE
Programa scolara , manuale de biologie, bibliografie de specialitate..
ETAPELE LECTIEI |
ACTIVITATEA PROFESORULUI |
ACTIVITATEA ELEVILOR |
Moment organizatoric |
Verifica daca sunt conditii optime pentru desfasurarea orei. Solicita elevului de serviciu sa numeasca elevii absenti si ii noteaza in caiet. Pregateste materialul didactic pentru lectie. |
Isi pregateste caietul de lucru, manualul, creioanele,, atlasul anatomic și fișele de lucru. |
Verificarea cunoștintelor |
Prin chestionare orala Care sunt functiile de nutritie ale organismului uman? Care sunt substantele absolut necesare pentru o buna functionare a organismului? Ce sisteme contribuie la asigurarea acestor substante? Ce se intampla cu substantele nefolositoare preluate de sange de la celule? Unde se formeaza urina? Unde sunt localizati rinichii? |
Elevii raspund la intrebari Functiile de nutritie sunt reprezentate de digestive, circulatie, respiratie și excretie O2 și substantele nutritive. Sistemele digestiv și respirator. Substantele nefolositoare sunt eliminate in exterior prin expiratie prin expiratie (CO2), prin transpiratie și sub forma de urina. Urina se formeaza in rinichi. In cavitatea. abdominala. |
Captarea atentiei și reactualizarea cunoștintelor |
Prezinta rinichi de mamifer și solicit ca pe baza cunoștintelor din clasa a VI-a și din viata cotidiana, sa identifice aceste organe. |
Facand apel la cunoștintele anterioare, elevii emit ipoteze cu privire la materialul biologic prezentat și afirma ca sunt rinichi. |
Anuntarea temei si enuntarea obiectivelor |
Anunta ca vor studia o noua functie de nutritie - excretia și vor face observatii asupra rinichilor și a cailor urinare. Scrie pe tabla tema lectiei și prezinta obiectivele pe care elevii trebuie sa le cunoasca dupa terminarea lectiei. |
Noteaza in caiete titlul lectiei și urmaresc obiectivele. |
Dirijarea invatarii |
Colaborand cu elevii stabileste alcatuirea sistemului excretor și localizeaza componentele acestuia pe mulajul cu sistemul excretor. Pentru a avea o imagine de ansamblu asupra topografiei sistemului excretor și a organelor din vecinatatea lor, localizeaza sistemul pe mulajul cu torsul uman. Pe baza observatiilor realizate de elevi in timpul realizarii activitatii practice, cu ajutorul desenelor din atlasele de anatomie și de pe planșa, descrie alcatuirea rinichiului și delimiteaza cele 2 zone ale acestuia. Completeaza schema lectiei pe tabla. |
Pe baza cunostintelor obtinute in clasa a VI-a, prezinta componentele sistemului excretor Urmaresc explicatiile profesorului. Raspund la intrebari observand imaginile din atlasul anatomic, manual si plansa. Completeaza schema lectiei de pe tabla.. |
Obtinerea performantei elevilor |
Inventariaza principalele informatii si observatii, cerand elevilor sa completeze fișa de activitate. |
Completeaza fișa de activitate, pe baza observatiilor facute pe rinichi, planșa, mulaj, atlas. |
Evaluarea performantei |
Prin completarea fisei de evaluare si prin localizarea pe mulaj a organelor sistemului excretor. Sunt notati elevii care au fost activi pe tot parcursul orei și care au efectuat corect disectia. |
Se gandesc si completeaza fisa de evaluare. |
Eliminarea substantelor nefolositoare rezultate in urma descompunerilor celulare, se numește excretie.
Sistemul excretor - rinichi
cai urinare
RINICHII
Organe pereche, situate in cavitatea abdominala,
de-o parte și de alta a coloanei vertebrale lombare. RINICHI
Forma unor boabe de fasole, culoare bruna-roșiatica URETERE
și suprafata lucioasa. VEZICA URINARA
120 - 150 g ; 10 - 12 cm lungime. URETRA
Prezinta 2 fete (anterioara și posterioara), 2 margini
(convexa și concava) și 2 poli. SISTEMUL EXCRETOR
Pe o sectiune longitudinala:
Capsula fibroasa
Parenchimul renal - zona corticala (periferica)
- zona medulara (interna)
Zona medulara prezinta 7-14 piramide renale (Malpighi), cu varfurile indreptate spre interiorul rinichilor.
Fiecare piramida este formata din vase de sange și tuburi colectoare prin care se scurge urina in pelvisul renal.
Vascularizatia
Sangele arterial patrunde in rinichi prin artera renala, care se
ramifica pana la arteriole, iar acestea, la randul lor, se capilarizeaza
formand glomerulul. Sangele din aceste capilare trece in venule, apoi
in vene, formand in final vena renala, care iese din rinichi și se
varsa in vena cava inferioara.
Unitatea structurala și functionala a rinichiului este nefronul.
Sectiune longitudinala prin rinichi
Nefronul
Capsula Bowman
Tub sinuos tub colector.
CAI URINARE
Pelvisul renal - cavitate in forma de palnie
Ureterul - conduct de 25 - 30 cm
Vezica urinara - organ cavitar in care se depoziteaza urina.
Uretra - canalul de evacuare al urinei.
Nefronul
FIȘA DE LUCRU
Sarcini de lucru:
1. Substantele nefolositoate preluate de sange de la celule sunt eliminate la exterior, prin mai multe forme de excretie:
Expiratia - eliminarea . . . . . la nivelul . . . . . . . . . .
Transpiratia - eliminarea produsilor toxici, prin . . . . . . . . . . .
Defecatia - eliminarea . . . . . . . . la nivelul . . . . . . . . .
Mictiunea - eliminarea urinei la nivelul . . . . . . . . . . . . . . .
2. Observa caracteristicile cu privire la forma si culoarea rinichiului de porc ; compara aceste doua caracteristici cu cele ale
rinichiului de pe plansa.
3. Executa o sectiune longitudinala prin rinichi, pe linia mediana, dinspre partea convexa, spre partea concava.
4. Observa cu ochiul liber partile componente (de la exterior spre interior):
- invelis fibros (capsula)
- tesutul renal
- o cavitate in forma de palnie, spre partea concava.
5. Foloseste lupa si observa cu atentie aspectul si culoarea tesutului renal.
6. Observa cu atentie deschiderile (orificiile) tuburilor colectoare care intra in alcatuirea piramidelor din zona medulara,
precum si cavitatea in forma de palnie in care se deschid acestea.
7. Pe baza observatiilor facute pe rinichiul disecat, consultand figurile din manual si de pe plansa, completeaza legenda
desenului:
Sectiune prin rinichi
Acest document nu se poate descarca
E posibil sa te intereseze alte documente despre: |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate QReferat.com | Folositi documentele afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul document pe baza informatiilor de pe site. { Home } { Contact } { Termeni si conditii } |
Documente similare:
|
ComentariiCaracterizari
|
Cauta document |