Administratie | Alimentatie | Arta cultura | Asistenta sociala | Astronomie |
Biologie | Chimie | Comunicare | Constructii | Cosmetica |
Desen | Diverse | Drept | Economie | Engleza |
Filozofie | Fizica | Franceza | Geografie | Germana |
Informatica | Istorie | Latina | Management | Marketing |
Matematica | Mecanica | Medicina | Pedagogie | Psihologie |
Romana | Stiinte politice | Transporturi | Turism |
SCOALA SPECIALA "CONSTANTIN PAUNESCU" IASI
Clasa I A
Proiect de activitate
DATA
ARIA CURRICULARA: Terapia educationala complexa si integrata
ACTIVITATEA: Terapie ocupationala
SUBIECTUL: "Ghiveciul cu flori pentru mame"
SCOPUL ACTIVITATII: dezvoltarea deprinderilor practice de indoire, asamblare
OBIECTIVE OPERATIONALE
O1 Sa realizeze lucrarile propuse respectand etapele precizate;
O2: Sa decupeze si sa lipeasca in mod corespunzator
b. Obiective psihomotorii:
O3: sa indoaie petalele dupa linia trasata
O4: sa formeze prin strangere varful fiecarei petale
O5: sa confectioneze o floare prin introducerea pe un bat de chibrit a trei floricele incepand cu cea mai mica
O6: sa puna floricele formate in ghiveci.
c. Obiective afective:
O7: participarea cu interes la activitate
O8: exersarea capacitatii de munca independenta
Strategii didactice:
Metode si procedee:
imitatia, instructajul, explicatia, demonstratia,
observatia dirijata, metode alternative de interventie specifice
spectrului autist (
Material didactic: fise de lucru, creioane colorate, foarfece, lipici, plansa,
pictograme, stimulante, floricele decupate din hartie colorata rosie si galbena ,
mari ,mici si mijlocii, frunzulite verzi,bete de chibrit, pahare de unica folosinta, nisip, hartie creponata, panglica .
Forme de organizare: in grup.
Tehnici de lucru: colorare in contur, decupare, lipire.
Bibliografie:
-"Terapia educationala complexa si integrata"-Ghid metodic pentru invatatorii si profesorii-educatori din scolile speciale"; prof. Cristina Farzikhosroushahi, inv. Maria Condrea, ed. Tehnopres, Iasi-2005
Locul de desfasurare: sala de clasa.
Durata activitatii: 35-40 minute.
Demersul activitatii
Etapele activitatii |
Ob. Op. |
Continutul activitatii |
Strategia didactica |
Evaluarea |
1. Moment organizatoric Captarea atentiei |
O8 O7 O8 |
Amenajarea spatiului de lucru: se vor aduce bancile in mijlocul clasei; pregatirea materialelor necesare pentru desfasurarea activitatii. Elevii vor fi asezati in cerc. Voi aseza pe masute materialele pentru lucru. |
Observatia dirijata Jetoane |
Observatii asupra conduitei elevilor |
2. Anuntarea temei si a obiectivelor |
|
Prin utilizarea pictogramelor, elevii sunt anuntati ca vor discuta - prin dialog verbal sau nonverbal -despre ziua mamei. ,, Astazi copii in activitatea noastra vom confectiona un ghiveci cu flori ca sa-l daruim mamelor noastre de Ziua femei. Copii, ce aveti voi pe masute?( floricele colorate, bete de chibrit, frunzulite, pahare cu nisip) Din aceste materiale vom confectiona un ghiveci cu flori pentru mamici. |
Conversatia Met. Give me 5 (ce, cum, cand, unde) Pictograme Met. |
Verificare orala |
3.Desfasurarea activitatii |
O1 O4 O7 O8 O2 O3 O1 O2 O4 O5 O6 O3 O7 O8 |
O sa prezint copiilor modelul meu. Ce v-am adus eu voua aici? (un ghiveci cu flori) Va place? (Da) Vreti sa facem si noi pentru mama? (Da) O sa explic copiilor modul de lucru. Luam floarea si indoim fiecare petala dupa linia trasata, apoi tinem floarea in mana stanga intre degete, prindem varful fiecarei petale intre degetele de la mana dreapta si strangem pentru a forma varful petalei. Vom proceda identic pentru fiecare floare. Dupa ce am terminat de indoit petalele luam floarea cea mai mica de culoare rosie in mana stanga si un bat de chibrit in mana dreapta si introducem batul in orificiul din mijlocul florii apoi introducem floarea de culoare galbena de marime mijlocie si floarea cea mare de culoare rosie . La sfarsit introducem pe batul de chibrit si o frunza. Vom proceda la fel pentru a obtine cat mai multe flori. La sfarsit punem florile in paharul cu nisip pentru a forma un ghiveci cu flori. La inceput vom face cateva exercitii pregatitoare pentru incalzirea muschilor mici ai mainii copiilor.(inchiderea si deschiderea pumnului, ploua,cantam la pian). Dupa explicarea si demonstrarea modului de lucru voi spune copiilor ca pot incepe sa lucreze urandu-le spor la munca. Voi trece printre masute dand explicatii celor care nu au inteles si ajutand pe cei care intampina greutati. Dupa ce copii au terminat de confectionat florile si le-au asezat in ghivece ii voi ajuta sa orneze ghivecele cu hartie creponata. |
Explicatia Jetoane loto Instructajul Demonstratia Imitatia Fise Creioane colorate Foarfece Lipici Instructajul Demonstratia Plansa |
Observatii asupra conduitei elevilor Aprecieri verbale Observatii asupra conduitei elevilor Aprecieri verbale Observatii asupra conduitei elevilor Verificare practica |
4. Evaluarea |
|
Voi aduna toate ghivecele pe o masuta in fata copiilor, le voi semna si vom face analiza acestora. Profesorul va evalua fisa fiecarui elev si comportamentul acestuia din timpul activitatii. Fiecare elev va primi un abtibild motivational. |
Abtibild motivational Stimulente |
Aprecieri asupra desfasurarii activitatii Analiza produselor activitatii |
Acest document nu se poate descarca
E posibil sa te intereseze alte documente despre:
|
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate QReferat.com | Folositi documentele afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul document pe baza informatiilor de pe site. { Home } { Contact } { Termeni si conditii } |
Documente similare:
|
ComentariiCaracterizari
|
Cauta document |