Administratie | Alimentatie | Arta cultura | Asistenta sociala | Astronomie |
Biologie | Chimie | Comunicare | Constructii | Cosmetica |
Desen | Diverse | Drept | Economie | Engleza |
Filozofie | Fizica | Franceza | Geografie | Germana |
Informatica | Istorie | Latina | Management | Marketing |
Matematica | Mecanica | Medicina | Pedagogie | Psihologie |
Romana | Stiinte politice | Transporturi | Turism |
SCOALA SPECIALA "CONSTANTIN PAUNESCU" IASI
Clasa I A
Proiect de activitate
DATA
ARIA CURRICULARA: Terapia educationala complexa si integrata
ACTIVITATEA: Stimulare cognitiva
SUBIECTUL: "CE LIPSESTE? CE NU SE POTRIVESTE?"
SCOPUL ACTIVITATII:
Sesizarea elementelor semnificative si de detaliu ale realitatii
inconjuratoare
OBIECTIVE OPERATIONALE
a. Obiective cognitive:
O1: sa recunoasca /identifice animalele domestice si salbatice de pe diverse materiale
O2: sa pronunte corect din propria initiativa sau dupa imitatie denumirile animalelor identificate (unde este posibil);
O3: sa asocieze corect imaginile pentru componenta perechilor.
b. Obiective psihomotorii:
O4: sa coloreze fisele repectand conturul;
O5: sa manipuleze corect materialul de lucru (foarfece, lipici )
O6: sa execute corect exercitiile practice date (colorat, decupaj, lipit) singur sau cu ajutor (acolo unde este cazul).
c. Obiective afective:
O7: participarea cu interes la activitate
O8: exersarea capacitatii de munca independenta
Strategii didactice:
Metode si procedee:
imitatia, instructajul, explicatia, demonstratia,
observatia dirijata, metode alternative de interventie specifice
spectrului autist (
Material didactic: jucarii detasabile, planse ilustrate, fise de lucru, papusi
(iepuras, vulpe, lup), paravan pentru teatrul de animatie
Observatie: Cele trei papusi de teatru vor fi construite astfel: iepurasului ii va lipsi o ureche, vulpea nu va avea coada, lupul va avea o ureche de iepure si coada vulpii.
pictograme, stimulente.
Forme de organizare: in grup.
Tehnici de lucru: colorare in contur, decupare, lipire.
Locul de desfasurare: sala de clasa.
Durata activitatii: 35-40 minute.
Bibliografie:
-"Terapia educationala complexa si integrata"-Ghid metodic pentru invatatorii si profesorii-educatori din scolile speciale"; prof. Cristina Farzikhosroushahi, inv. Maria Condrea, ed. Tehnopres, Iasi-2005
Give me five
Demersul activitatii
Etapele activitatii |
Ob. Op. |
Continutul activitatii |
Strategia didactica |
Evaluarea |
1. Moment organizatoric Captarea atentiei |
O8 O7 O8 |
Amenajarea spatiului de lucru: se vor aduce bancile in mijlocul clasei; pregatirea materialelor necesare pentru desfasurarea activitatii. Elevii vor fi asezati in cerc; li se va prezenta o serie de jetoane reprezentand diferite animale domestice si salbatice. |
Observatia dirijata Jetoane |
Observatii asupra conduitei elevilor |
2. Anuntarea temei si a obiectivelor |
|
Prin utilizarea pictogramelor, elevii sunt anuntati ca vor discuta - prin dialog verbal sau nonverbal -despre animale. |
Conversatia Met. Give me 5 (ce, cum, cand, unde) Pictograme Met. |
Verificare orala |
3.Desfasurarea activitatii |
O1 O4 O7 O8 O2 O3 O1 O2 O4 O5 O6 O3 O7 O8 |
Activitatea va incepe prin prezentarea unei scurte povesti din padure realizata prin tehnica teatrului de animatie. Textul suport:'Intr-o padure deasa, deasa, cu copaci batrani, unde verdele frunzele impletea cu coloritul vesel al florilor domnea o deplina armonie. Fluturi si pasari zburau impreuna pe deasupra luminisului unde se adunau toate animalele. Vulpea si iepurasul, lupul si caprioara, jderul si veverita uitasera de neintelegeri si hotarasera sa devina prieteni. Deodata se porni o furtuna puternica. Toate vietatile au simtit ca ceva se va intampla. Vantul sufla atat de tare ca animalele s-au ascuns in scorbura din stejarul cel batran. Dupa ce furtuna s-a terminat, poiana s-a umplut de viata si mirarea a cuprins ochii tuturor: -Vai, nu stiu ce s-a intamplat, ma simt putin ciudat! Parca mi-ar lipsi ceva.. ma privesc mai cu atentie: doud picioruse am, doua labute am, un botisor, doi ochisori.. Nu-mi lipseste nimic, nu-i asa? -Ha, ha, ha, nu ai o ureche, iepurasule! zise vulpea. In locul tau n-as fi atat de sigur. Uita-te la mine: patru picioare, un bot, un nas, doi ochi, doua urechi! -Dar coada unde ti-ai pierdut-o cumatra? intreba lupul dupa ce-si numarase cu atentie partile corpului: patru labe, o coada, un bot, un nas, doi ochi, doua urechi. Priveste si ia exemplu de la mine! Asa arata un animal intreg!' Desfasurarea activitatii: Clasa va fi impartita in doua grupe: grupa 1- elevii cu probleme de motricitate fina vor primi seturi de jucarii detasabile, demontate, urmand completeze ceea ce lipseste (o papusa fara mana, o masina fara roata); grupa 2- elevii vor primi fise de lucru cu imagini lacunare. Pentru complicarea activitatii profesorul prezinta planse mari/tablite magnetice, reprezentand categorii i obiecte/fiinte avand parti componente nepotrivite. Exemplu: iepuras cu coada de vulpe, urs cu coarne de cerb etc. Incheierea activitatii are loc prin colorarea unui desen ales dintr-o suita de trei imagini necorespunzatoare si una corecta (elevii avand sarcina sa o coloreze pe cea corecta). |
Explicatia Jetoane loto Instructajul Demonstratia Imitatia Fise Creioane colorate Foarfece Lipici Instructajul Demonstratia Plansa |
Observatii asupra conduitei elevilor Aprecieri verbale Observatii asupra conduitei elevilor Aprecieri verbale Observatii asupra conduitei elevilor Verificare practica |
4. Evaluarea |
|
Profesorul va evalua fisa fiecarui elev si comportamentul acestuia din timpul activitatii. Fiecare elev va primi un abtibild motivational. |
Abtibild motivational Stimulente |
Aprecieri asupra desfasurarii activitatii Analiza produselor activitatii |
Acest document nu se poate descarca
E posibil sa te intereseze alte documente despre:
|
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate QReferat.com | Folositi documentele afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul document pe baza informatiilor de pe site. { Home } { Contact } { Termeni si conditii } |
Documente similare:
|
ComentariiCaracterizari
|
Cauta document |