Administratie | Alimentatie | Arta cultura | Asistenta sociala | Astronomie |
Biologie | Chimie | Comunicare | Constructii | Cosmetica |
Desen | Diverse | Drept | Economie | Engleza |
Filozofie | Fizica | Franceza | Geografie | Germana |
Informatica | Istorie | Latina | Management | Marketing |
Matematica | Mecanica | Medicina | Pedagogie | Psihologie |
Romana | Stiinte politice | Transporturi | Turism |
Proiect de Lectie
Scoala cu clasele I-VIII "Gheorghe Banea" Macin
Aria Curriculara : Educatie Plastica
Clasa : a V-a
Durata : 50'
Tema plastica : Gama culorilor calde
Subiectul lectiei : Toamna
SUBIECTUL APLICATIV: Peisajul- gen al artelor plastice
Profesor: Laurentiu Gheorghe
Data : 22 oct. 2009
Tipul lectiei : mixt
Scopul : dezvoltarea abilitatilor plastice / recunoasterea nuantelor calde de gradul I si II
Competente generale :
Insusirea de catre elevi a notiunii de gama cromatica calda si aplicarea acestora in compozitie, in vederea obtinerii unor expresivitati si efecte plastice
Dezvoltarea gindirii artistico-plastice, calitate specifica a gindirii creatoare prin arta plastica;
Dezvoltarea sensibilitatii si a gustului estetic ;
Competente vizate :
: intelegerea notiunii de gama cromatica calda al amestecurilor studiate (nuante binare de gradul I si II)
: recunoasterea culorilor calde de pe Cercul Cromatic si nuantele binare de gradul I si II;
: insusirea tehnicilor de obtinereal nuantelor calde prin amestec fizic pe paleta de lucru si direct pe suportul de lucru
: capacitatea de a evalua si autoevalua lucrarile urmarind criterii stabilite de evaluare sa raspunda la intrebari legate de acest subiect;
Obiectiv afectiv : dezvoltarea sensibilitatii artistice si valorilor estetice prin arta plastica
Metode didactice : conversatia, explicatia, demonstratia, exercitiul, activitatea independenta
Mijloace de invatare : Manualul pentru clasa a V-a / Materiale didactice : **Reproduceri dupa diferite lucrari
Material special de lucru :
Bibliografie "Desen artistic si Educatie plastica", manual pentru clasa a V-a, Ed. All "Metodica predarii desenului la cls.V-X", de Al.Tohaneanu/ Pirnog,Ion -"Ghid metodic de educatie plastica", Ed. Compania 2007
Nr. crt |
SECVENTA DIDACTICA |
timp |
UNITATILE ESENTIALE DE CONTINUT |
STRATEGII DIDACTICE |
ACTIVITATEA ELEVILOR |
CV |
MIJLOACE MATERIALE |
OBSERVATII |
|
Moment organizatoric |
|
-Pregatirea materialelor de lucru |
conversatia |
-se pregatesc pentru lectia de desen |
|
-bloc de desen -pensule -creioane -pahar pentru apa -culori |
|
|
Captarea atentiei |
|
-prezentarea unor material in care predomina nuantele calde de gradul I si II |
conversatia |
-urmaresc cu atentie |
Ob. Af. |
*imagini *albume de arta *manual de desen ,clasa a V-a |
Profesorul apeleaza si la diferite inflexiuni ale vocii pentru a le capta atentia |
|
Reactualizarea continutului predate anterior |
|
-reaminteste cu ajutorul elevilor tema anterioara si realizeaza legatura cu tema noua Nuante de gr. I si II: -Obtinere -Cercul lui Itten -Steaua culorilor Prezinta imagini din pictura romaneasca : N. Grigorescu, Stefan Luchian, Ion andreescu |
Conversatia euristica Observatia directa |
-raspund la intrebarile profesorului -" . culorile primare :R, G, A -" . propietati . " -" . amestecul dintre culorile primare in cantitati egale : R + G = O R + A = Vi G + A = Ve Nuantele binare de gradul II O +R = O roscat O +G = O galbui Ve+G +Ve galbui |
C2 C3 |
|
|
|
Anuntarea temei si a subiectului |
|
-prezentarea temei si a subiectului |
explicatia |
|
|
|
|
|
Desfasurarea lectiei |
|
-prezentarea noilor continuturi -recunoasterea nuantelor binare de gradul I si II calde -Procedee si tehnici de obtinere prin amestec fizic pe paleta de lucru si direct pe suport -modalitati de obtinere a diferitelor efecte si expresivitati ale culorilor calde prin elementele de limbaj specific picturii (pata de culoare picturala, forma, punctual, linia) - se propune elevilor *se incepe lucrul de sus in jos, de ;la stanga la dreapta, mai intai fondurile si apoi prin suprapunerea grafica, celelalte elemente figurative din compozitie * se evita trecerea petelor de culoare deschise peste cele inchise *pata picturala se obtine prin amestecul spontan direct pe suportul de lucru a mai multor culori din gama celor calde obtinindu-se vibratii valorice cu efecte plastice deosebite *prin suprapunere grafica copiii vor realiza copaci, personaje, cladiri, frunzis, elemente specific genului plastic peisaj. |
Explicatia Exemplul Conversatia Demonstratia Activitatea indepen- -denta -exercitiul -feed-back-ul Explicatia Demondtratia |
-sunt atenti si urmaresc -realizeaza exercitiul de amestec amestec direct pe suportul de lucru sau pe paleta incercand sa obtina vibratii valorice prin pata picturala -formele vor fi colorate in compozitie prin suprapunere grafica pe fondul déjà obtinut care la randul sau este foarte vibrat prin tehnici de pata picturala -Realizeaza compozitia Formuleaza intrebari profesorului |
C1 C2; C3; C1; C2; C3; C2; C1; C2; C3 |
|
-Se pot expune lucrari in care sa se observe amestecul fizic al culorilor |
|
Evaluarea lucrarilor |
5min |
-se apreciaza modul in care au lucrat elevii -elevii sunt solicitati sa comenteze trei lucrari -se fac precizari cu privire la continuarea exercitiului |
Explicatia Observatia directa Conversatia euristica |
-solicita explicatii suplimentare -comenteaza modul de realizare al compozitiilor plastic in care au fost folosite nuante calde si reci -analizeaza diferitele tipuri de reprezentare |
C1 C1 C3 C4 |
|
Profesorul antreneaza elevii in autoevaluare |
Acest document nu se poate descarca
E posibil sa te intereseze alte documente despre: |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate QReferat.com | Folositi documentele afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul document pe baza informatiilor de pe site. { Home } { Contact } { Termeni si conditii } |
Documente similare:
|
ComentariiCaracterizari
|
Cauta document |