Administratie | Alimentatie | Arta cultura | Asistenta sociala | Astronomie |
Biologie | Chimie | Comunicare | Constructii | Cosmetica |
Desen | Diverse | Drept | Economie | Engleza |
Filozofie | Fizica | Franceza | Geografie | Germana |
Informatica | Istorie | Latina | Management | Marketing |
Matematica | Mecanica | Medicina | Pedagogie | Psihologie |
Romana | Stiinte politice | Transporturi | Turism |
PROIECT DIDACTIC
UNITATEA DE INVATAMANT Scoala ,,DIMITRIE ANGHEL" CORNESTI,
MIROSLAVA, IASI
DATA: 25 ianuarie 2010
CLASA: I
ARIA CURRICULARA: Matematica si stiinte ale naturii
DISCIPLINA MATEMATICA
UNITATEA DE INVATARE: Operatii de adunare si scadere cu numerele
naturale din concentrul 0 - 10
SUBIECTUL: Exercitii si probleme cu operatiile invatate, in concentrul 0-
10, fara trecere peste ordin
TIPUL LECTIEI: Recapitulare de cunostinte
SCOPUL LECTIEI: Recapitularea operatiilor de adunare si scadere, cu
numerele naturale in concentrul 0 - 10 , fara trecere peste
ordin
OBIECTIVE OPERATIONALE:
O 1 - sa utilizeze un limbaj matematic adecvat (termen, suma, descazut, scazator, diferenta);
O 2 - sa rezolve corect adunari si scaderi cu numerele naturale, din concentrul 0 - 10, fara trecere peste ordin
O 3 - sa compuna/descompuna numerele date in suma/diferenta;
O 4 - sa compuna/rezolve probleme, cu sprijin concret in obiecte sau desene
O 5 - sa ilustreze conceptul de adunare si scadere in probleme/ situatii date;
STRATEGII DIDACTICE:
a) resurse procedurale: - coversatia euristica, observatia, explicatia, exercitiul, problematizarea, jocul didactic, metoda ,,Schimba perechea", metoda ,,R.A.I.";
b) resurse materiale: computerul, videoproiectorul, biletele cu litere, fisa de lucru, fise-probleme, planse - ,,Careul magic"/,,Hasureaza rezultatul corect", creioane colorate, garoafe, banane, ghicitori matematice, minge, creta colorata, felicitare matematica;
c) forme de organizare: frontal, individual, pe grupe, in perechi;
RESURSE UMANE: 15 elevi;
RESURSE DETIMP: 50 minute;
RESURSE INFORMATIONALE:
Dumitra Radu, - Matematica - suport didactic pentru fixarea si imbunatatirea cunostintelor, Editura Aramis;
Dumitru D. Paraiala, Viorica Paraiala, Claudia Balan, Anica Vasilache, Teodora Tanasa, 2007 -Activitati in completarea programului din ciclul primar, Editura Euristica, Iasi;
Neacsu Ioan, 1988 - Metodica predarii matematicii la clasele I-IV, E.D.P, Bucuresti
Neagu Mihaela, Mocanu Mioara, 2007 - Metodica predarii matematicii la ciclul primar, Editura Polirom, Iasi
* Florentina Stancioiu Jipa, 2006 - Metodica predarii matematicii in invatamantul primar, Ed. Fundatia Humanitas
Desfasurarea lectiei
Nr crt |
Secventele lectiei |
Ob. Op. |
Continutul instructiv - educativ |
Strategii didactice |
Evaluare |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Metode si procedee |
Mijloace de invatamant |
Forme de organizare |
Timp |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Moment organizatoric |
|
- prezenta; - distribuirea materialelor necesare activitatii de invatare; - realizarea climatului de munca; |
Instructajul verbal |
|
frontal |
min |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Verificarea temei pentru acasa |
O5 |
Verific cantitativ si calitativ tema pentru acasa: realizarea unui tablou - problema, prin colaj/desen + scrierea operatiilor matematice. |
observatia |
tablourile - probleme |
individual |
min |
Capacitatea de a ilustra conceptul de adunare si scadere in probleme/ situatii date |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Captarea atentiei |
|
Fiecare copil va avea scris pe un jeton de o anumita culoare o litera. La stelaj se vor ordona literele in functie de culorile date RECAPITULARE |
problematizarea |
Jetoane de diferite culori |
frontal |
min |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Anuntarea temei si a obiectivelor |
|
Anunt tema si obiectivele operationale pe intelesul elevilor. Recapitularea operatiilor de adunare si scadere, cu numerele naturale in concentrul 0 - 10 , fara trecere peste ordin |
explicatia |
|
frontal |
1 min |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Recapitularea cunostintelor |
O1 O2 O2 O3 O4 O5 |
a) EXERCITII DE CALCUL MINTAL * numara crescator/descrescator/din 2 in 2; * afla suma numerelor: 2 si 4; 5 si 3; 10 si 0; 6 si 2 etc. * afla diferenta numerelor: 8 si 0; 4 si 3; 5 si 2; 9 si 7 etc. * mareste/micsoreaza numerele: 7, 9, 5 cu 2, 3 si 4; b) EXERCITII SCRISE Elevii vor rezolva exercitiile scrise deja la tabla.
2. Exercitii cu mai multi termeni, rezolvate la tabla si pe caietele de clasa. 9 + 0 - 8 = 7 - 6 + 1 = 9 - 9 + 4 = 3 + 3 + 2 = 8 - 5 + 3 = 3. Inlocuiti literele cu cifrele date si aflati rezultatul operatiilor: a = 4, i = 3, c = 9 a + a = i + i + i = a + i = c - a - i = c - a = c - i - a = 4. Elevii vor rezolva fisa de lucru. ( ANEXA 1) 5. Pe plansa data, fiecare elev va gasi si va hasura operatia (casuta) unde rezultatul este 7; ( ANEXA 2 ) 6. Concurs-joc: clasa va fi impartita in doua grupe: veveritele si iepurasii. Fiecare grupa trebuie sa gasesca cat mai multe operatii de adunare si scadere folosind cifrele de pe plansa (7, 1, 5, 3). MOMENT RECREATIV: ,,Misca vantul frunzele" - cantec cu miscare. c) COPUNERI SI REZOLVARI DE PROBLEME * Elevii trebuie sa alcatuiasca probleme cu materialul concret- intuitiv dat: garoafe si banane. * Ce semn matematic vom folosi in rezolvarea problemelor date in materialul pe computer? PROBLEME CALCULATOR Ghicitori matematice. ( ANEXA 3 ) |
exercitiul exercitiul explicatia problematizarea exercitiul exercitiul jocul didactic observatia problematizarea |
creta colorata fisa de lucru plansa ,,Hasureaza rezultatul corect" plansa+imagini veverita, iepurasi garoafe, banane computerul, videoproiectorul ghicitori matematice |
frontal individual individual frontal individual frontal grupe frontal frontal frontal |
min min Min |
Capacitatea de a utilizeza un limbaj matematic adecvat (termen, suma, descazut, scazator, diferenta) Capacitatea de a rezolva corect adunari si scaderi cu numerele naturale, din concentrul 0 - 10, fara trecere peste ordin Capacitatea de a rezolva corect adunari si scaderi cu numerele naturale, din concentrul 0 - 10, fara trecere peste ordin Capacitatea de a compune, descompune numere date in suma, diferenta Capacitatea dea compune/rezolva probleme, cu sprijin concret in obiecte sau desene Capacitatea de a ilustra conceptul de adunare si scadere in probleme/ situatii date |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Realizarea feedback-ului |
O3 |
1. Colectivul de elevi se imparte in doua grupe. Se comunica sarcina: realizarea Careului magic - Sudoku ( ANEXA 4 ). Completarea liniilor orizontale si verticale cu cifre astfel incat suma sa fie egala cu 10. Activitatea in perechi. Perechile se schimba cand se da o noua sarcina.(exemplu: completati linia orizontala1) |
metoda Schimba perechea |
plansa - Careul magic |
in perechi |
min |
Capacitatea de a compune, descompune numere date in suma,diferenta |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Asigurarea retentiei si a transferului |
O1 |
* Folosind o minge de tenis, in perechi, elevii vor formula intrebari si raspunsuri folosind operatiile de adunare si scadere cunoscute, metoda RAI * Elevul care arunca mingea trebuie sa formuleze un exercitiu si sa-l adreseze spre rezolvare elevului care o prinde. Cel care prinde mingea rezolva exercitiul apoi o arunca mai departe altui coleg, punandu-i o noua intrebare. Elevul care nu stie raspunsul iese din joc, la fel ca si celalat care este descoperit ca nu cunoaste raspunsul la propria intrebare. * TEMA PENTRU ACASA: Exercitii si probleme recapitulative din caietul special explicatii si indicatii. * Fiecare elev va primi cate o felicitare matematica, ( ANEXA 5 ) lasandu-i singuri, acasa, sa descopere ce scrie si ce trebuie sa rezolve. |
metoda R.A.I. explicatia |
Minge felicitare matematica |
frontal in perechi frontal frontal |
min min min |
Capacitatea de a utilizeza un limbaj matematic adecvat (termen, suma, descazut, scazator, diferenta) |
( ANEXA 1 )
25.01.2010
FISA DE LUCRU
1) Ajutati fiecare rata sa-si gaseasca bobocelul:
8 - 2
Colorati cu galben - marul cu rezultatul , cu verde - marul cu
rezultatul 8 si cu rosu - marul cu rezultatul :
6+1 8-1 4+3 5+2 |
5+5 7+3 10-0 6+4 8+2 |
2+6 9-1 8+0 10-2 3+5 |
3) Alege rezultatul corect :
8 - 7 = 2, 4, 1 9 - 6 = 5, 3, 1
10 - 2 = 7, 8, 9 3 + 4 = 8, 5, 7
4 + 5 = 9, 8, 10 7 + 2 = 10, 9, 8
|
|
|
|
|
|
|
|
|
( ANEXA 2a )
|
|
|
|
|
|
|
|
|
( ANEXA 2b )
( ANEXA 3 )
PROBLEME IN VERSURI
1) 3 ieduti n-au ascultat .
Lupu-n casa a intrat
Si pe doi el i-a papat.
Cati ieduti au ramas?
3 - 2 = 1
3 hulubi si-o veverita
Se dau huta-n poienita.
Cate pasarele oare
Se dau huta azi la soare?
4 fete si-un balon
Au urcat in avion
Si-au zburat fara zabava.
Cati copii erau in nava?
4 + 0 = 0
6 greieri si-o furnica
S-au oprit la-a mea bunica.
Vine si-o privighetoare.
Oaspeti cati bunica are?
6 + 1 + 1 = 8
5 bomboane suparate
Se sfadesc intr-o cutie:
Au fost mai multe surate -
Pe 3 le-a mancat Ilie,
Iara una a cazut.
Cate-au fost la inceput?
10 ursuleti se duc
Dupa mure la bursuc.
Insa 2 s-au ratacit.
La bursuc cati au venit?
10 - 2 = 8
Bunicuta mea in curte
Are pasari multe, multe:
Patru rate si trei curci,
Ai grija sa nu le incurci;
Doi cocosi si o gaina,
Cate pasari am, vecina?''
4 + 3 + 2 + 1 =10
8) Noua oameni de zapada
Erau la noi in ograda.
Soarele a rasarit si pe unul l-a topit.
Stau acum si ma socot:
Cati au mai ramas ?
9) Sus pe deal la derdelus,
Sapte copii jucausi
Se dau uta, uta, uta
Sus si jos cu saniuta.
Dinspre sat vin inca doi,
Socotiti acuma voi:
Cati copii sunt in total
Ce se joaca sus pe deal ?
10) Ileana scrie scrisori
Si sase felicitari.
Daca noua a trimis
Cate scrisorele a scris?
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
( ANEXA 4 )
( ANEXA 5 )
MATEMATICA
SCOALA ,,DIMITRIE ANGHEL" CORNESTI MIROSLAVA, IASI
Luni, 25 ianuarie 2010 |
Pentru a afla calificativul pe care l-ati obtinut voi astazi la ora de matematica, ordonati crescator numerele, apoi realizati corespondenta lor cu literele! |
|||||||||||||||||
A |
B |
E |
E |
F |
I |
N |
O |
R |
T |
|||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||||||||
|
||||||||||||||||||
Despre ce calificativ este vorba? . . . . . . . . . . . . .. |
||||||||||||||||||
IMAGINI DIN TIMPUL ACTIVITATII
1. Verificarea temei pentru acasa
2. Rezolvarea exercitiilor scrise la tabla
3. Verificarea fisei de munca independenta
Hasureaza rezultatul corect - ANEXA 2
5. Compuneri deprobleme cu
materialul concret- intuitiv dat: garoafe (albe si rosi) / fructe (banane
si portocale)
Acest document nu se poate descarca
E posibil sa te intereseze alte documente despre: |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate QReferat.com | Folositi documentele afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul document pe baza informatiilor de pe site. { Home } { Contact } { Termeni si conditii } |
Documente similare:
|
ComentariiCaracterizari
|
Cauta document |