Administratie | Alimentatie | Arta cultura | Asistenta sociala | Astronomie |
Biologie | Chimie | Comunicare | Constructii | Cosmetica |
Desen | Diverse | Drept | Economie | Engleza |
Filozofie | Fizica | Franceza | Geografie | Germana |
Informatica | Istorie | Latina | Management | Marketing |
Matematica | Mecanica | Medicina | Pedagogie | Psihologie |
Romana | Stiinte politice | Transporturi | Turism |
PROIECT DIDACTIC
Limba si literatura romana
CLASA: a VI-a B
OBIECTUL: Limba romana
UNITATEA DE INVATARE: Opera epica. Naratiunea la persoana I.
ELEMENTE DE CONTINUT: Amintiri din copilarie, de Ion Creanga
TIPUL DE LECTIE: de receptare a unui text epic
COMPETENTE GENERALE, SOCIALE SI CIVICE: Receptarea mesajului scris, din texte literare si nonliterare, in scopuri diverse
Utilizarea corecta si adecvata a limbii romane in producerea de mesaje scrise,
in diferite contexte de realizare, cu scopuri diverse
COMPETENTE SPECIFICE: diferentierea elementelor de ansamblu de cele de detaliu in cadrul textului citit
- identificarea modurilor de expunere intr-un text epic
- alcatuirea rezumatului unui text literar
- utilizarea unui lexic diversificat, recurgand la categoriile semantice studiate si la mijloacele de imbogatire a
vocabularului, pentru exprimarea nuantata
OBIECTIVELE OPERATIONALE:
COGNITIVE:
OC1: sa incadreze textul in gen si specie;
OC2: sa povesteasca actiunea urmarind momentele subiectului;
OC3: sa identifice personajele principale si pe cele secundare;
OC4: sa identifice trasaturile fizice si morale ale personajului principal;
OC5: sa precizeze modurile de expunere folosite;
OC6: sa imagineze alte situatii originale care sa-l aiba ca protagonist pe Nica.
AFECTIVE:
OA1: vor participa cu atentie si interes la lectie;
OA2: vor selecta pasaje care i-au impresionat, motivand alegerea facuta.
STRATEGIA DIDACTICA:
METODE SI PROCEDEE: ciorchinele, metoda palariilor ganditoare, lucrul cu manualul si cu fisele de lectura, conversatia euristica, lectura selectiva, problematizarea, exercitiul, observatia organizata;
FORME DE ORGANIZARE: frontala, individuala, pe grupe;
MIJLOACE DE INVATAMANT: textul-suport, manuale, fise de lucru (pentru activitatea individuala si pentru activitatea pe grupe).
RESURSE:
a) metodice:
- Constantin Parfene, Aspecte teoretice si experimentale in studiul literaturii in scoala, Editura Universitatii " Al. I. Cuza", Iasi, 2002;
- Ioan Danila, Literatura romana in teme, texte si pre-texte, Editura "Egal", Bacau, 2002;
b) didactice:
Limba romana, manual pentru clasa a VI-a, Editura ALL Educational, Bucuresti, 1998;
c) stiintifice:
- *** Dictionarul explicativ al limbii romane, editia a II-a, Bucuresti, Editura Academiei, 1998
d) pedagogice:
- Constantin Cucos, (coordonator), Psihopedagogie pentru examenele de definitivare si grade didactice, Iasi, POLIROM, 1998
- I. Cerghit, T. Radu, Didactica - manual pentru clasa a X-a, Bucuresti, E.D.P., 1996
e) oficiale:
- M.E.C., Invatarea activa, Bucuresti, 2001
- Curriculum National. Programe scolare pentru clasele a V-a - a VIII-a. Aria curriculara limba si comunicare, Bucuresti, 2009
TEMPORALE
50 minute
UMANE
22 de elevi
clasa de nivel mediu
SCENARIUL DIDACTIC
NR. CRT |
ETAPELE LECTIEI |
OBIECTIVE OPERATIONALE |
UNITATI DE CONTINUT ACTIVITATEA PROFESORULUI SI A ELEVILOR |
METODE |
MIJLOACE |
FORME DE ORGANIZARE |
EVALUARE |
|
MOMENT ORGANIZATORIC |
|
Asigurarea conditiilor necesare desfasurarii lectiei ( liniste in clasa, distribuirea fiselor de lucru si a celor de evaluare, pregatirea materialului didactic, gruparea bancilor pentru activitatea pe echipe) |
conversatia |
|
frontala |
|
I |
CAPTAREA ATENTIEI |
OA1 |
Profesorul citeste elevilor o serie de citate, solicitandu-le sa descopere ce au in comun acestea. Raspuns: apartin aceleiasi opere literare (Amintiri din copilarie, de Ion Creanga). De asemenea, se prezinta o scurta dramatizare, realizindu-se astfel trecerea la continutul propriu-zis al lectiei. |
conversatia invatare prin dramatizare |
citate |
frontala |
-observarea comporta-mentelor elevilor |
II |
ENUNTAREA OBIECTIVELOR |
OA1 |
Se comunica elevilor, in limbaj accesibilizat, obiectivele cognitive enuntate mai sus. |
conversatia |
|
frontala |
|
III |
ACTUALIZAREA CUNOSTITELOR |
OC1 |
Se verifica (din punct de vedere cantitativ si calitativ) tema pentru acasa. Se foloseste metoda ciorchinelui, reactualizandu-se astfel cunostinte referitoare la opera epica. |
conversatia ciorchinele |
manualul |
frontala |
-evaluare initiala |
IV V |
PREZENTAREA OPTIMA A CONTINUTULUI SI DIRIJAREA INVATARII |
OA1 OC2 OC3 |
Elevii sunt impartiti in 6 grupe: grupa palariilor albe, verzi, albastre, rosii, negre si a celor galbene. Fiecare grupa va avea de rezolvat cate o sarcina. Grupa palariilor albe: Sa prezinte pe scurt actiunea fragmentului; Grupa palariilor galbene: Sa justifice comportamentul lui Nica. Grupa palariilor rosii: Sa-si imagineze ca sunt personajul principal, alcatuind un monolog in care sa prezinte faptele din punctul de vedere al lui Nica; Grupa palariilor albastre: Sa alcatuiasca portretul lui Nica; Grupa palariilor negre: Sa scoata in relief greselile facute de Nica, precizand faptele pe care le dezaproba; Grupa palariilor verzi: Sa-si imagineze alte doua situatii posibile in iarmaroc. |
lectura explicativa lucrul cu manualul palariile ganditoare |
fise de lectura manualul -Flip chart -fise de lucru |
frontala pe grupe |
-analiza raspunsuri-lor elevilor |
VI |
OBTINEREA PERFORMANTEI |
OC4 OA2 |
Cate un membru din fiecare echipa prezinta ceea ce au realizat. Fiecare material este afisat pe un flanelograf. |
conversatia |
Flanelo-graf |
frontala |
-evaluare finala |
VII |
FEEDBACKUL |
OC5 OA1 |
Se fac trimiteri la obiectivele propuse, verificandu-se masura in care acestea au fost realizate. |
proble-matizarea |
|
frontala |
-observarea comporta-mentelor elevilor |
VIII |
EVALUAREA PERFORMANTEI |
OC6 OA1 |
Elevii sunt solicitati sa imagineze un cvintet pentru a sintetiza mesajul intregului text: in 5 versuri se sintetizeaza un continut de idei al unui text (se poate adauga si un desen). Un cvintet contine: un cuvant-cheie (versul 1) referitor la discutie (de obicei, un substantiv); 2 cuvinte (adjective) care descriu subiectul (versul 2); 3 cuvinte (versul 3) care exprima o actiune (verbe la modul gerunziu); 4 cuvinte care exprima sentimentele fata de subiect (versul 4); un cuvant-sinteza (versul 5). |
proble-matizarea cvintetul |
manualul - fisa de lectura |
individuala |
-evaluare finala |
IX |
RETENTIA |
|
Se fac aprecieri generale si individule asupra activitatii desfasurate. |
conversatia |
|
frontala |
-notare |
X |
TRANSFERUL |
|
Tema pentru acasa: de realizat rezumatul fragmentului discutat. |
|
|
|
|
Acest document nu se poate descarca
E posibil sa te intereseze alte documente despre:
proiect didactic limba romana palariile ganditoare, a sasea proiect didactic amintiri din copilarie, Amintiri din copilarieproiect didactic2Cclasa VI, amintiri din copilarie momentele subiectului manual clasa a VI a, momentele subiectului fragmentului amintiri din copilarie din manualul de clasa a6a, |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate QReferat.com | Folositi documentele afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul document pe baza informatiilor de pe site. { Home } { Contact } { Termeni si conditii } |
Documente similare:
|
ComentariiCaracterizari
|
Cauta document |