Administratie | Alimentatie | Arta cultura | Asistenta sociala | Astronomie |
Biologie | Chimie | Comunicare | Constructii | Cosmetica |
Desen | Diverse | Drept | Economie | Engleza |
Filozofie | Fizica | Franceza | Geografie | Germana |
Informatica | Istorie | Latina | Management | Marketing |
Matematica | Mecanica | Medicina | Pedagogie | Psihologie |
Romana | Stiinte politice | Transporturi | Turism |
PROIECT DIDACTIC
Data:
Clasa:
Arie curriculara: Limba si comunicare
Disciplina: Limba si literatura romana
Profesor:
Subiect: Textul argumentativ
Tipul lectiei: combinata
I. Dobandire de cunostinte
II. Sistematizare de cunostinte si deprinderi
Obiectiv general: initierea in tehnica discursului
Obiective de referinta:
Sa sustina argumentat un punct de vedere intr-o conversatie;
Sa elaboreze o argumentare scrisa pe o tema data.
Obiective specifice:
a) Actul vorbirii:
Sa-si ordoneze ideile urmand algoritmul unui anumit tip de plan discursiv
Sa convinga cel putin un coleg utilizand corect, logic argumente si exemple;
Sa respinga opinii cu care nu este de acord, utilizand argumente logice;
b) Competente lingvistice intradisciplinare
Sa formuleze intrebari folosind elemente suprasegmentale, paralingvistice;
Sa ordoneze raspunsurile argumentative, utilizand corect conectorii cauzali si de consecinta;
c) Competente socio-pragmatice
Sa aleaga registrul de limba potrivit jocului de rol (registrul familiar)
d) Competente strategice
Sa mentina o polemica utilizand conectori logici
e) Competente discursive
Sa relationeze fraze, paragrafe, mesaje in mod logic, coerent
f) Competente educative (educatia microgrupului)
Sa rezolve sarcini in perechi sau pe grupuri, cooperand constructiv
Sa completeze obiectiv fisa de autoevaluare
Strategie didactica: mixta
a) Metode
Conversatia / conversatia euristica;
Explicatia;
Problematizarea;
Invatarea prin descoperire;
Investigatia
b) Mijloace de invatamant
Texte fotocopiate;
Fise de autoevaluare;
Creta colorata;
c) Forme de organizare
Frontala
In perechi
Pe grupuri
Individual
Resurse umane
- 25 de elevi
Din punct de vedere al particularitatilor individuale si de varsta, nivelul clasei este unul mediu, media generala obtinuta la evaluarea predictiva fiind 6,60.
Tip de evaluare: formativa
Instrumente de evaluare:
a) Traditionale:
Proba practica
Proba orala
Proba scrisa
b) Alternative:
Investigatia
Autoevaluarea
Locul desfasurarii lectiei: sala de clasa
Durata: 2 ore
Bibliografie:
Duda, Gabriela, Analiza textului literar. Textul argumentarii. Ed. Humanitas, Bucuresti, 2002
Serbanescu, Andra, Cum se scrie un text, Ed. Polirom, Bucuresti, 2005
Secventele lectiei |
Obiective specifice |
Activitatea de invatare si metodica |
Tehnici de instruire |
Timp |
1.Captarea atentiei |
O4 O5 |
Organizarea clasei Va pentru inceput un joc, in acelasi timp amuzant si interesant: De ce ? Pentru ca Regula jocului este urmatoarea: eu spun o propozitie enuntiativa. Un elev va transforma propozitia mea enuntiativa intr-o propozitie interogativa. Urmatorul participant la joc trebuie sa raspunda la aceasta intrebare si sa formuleze o alta intrebare, adresata colegului sau. -exemplific jocul ; -atrag atentia asupra corectitudinii formularilor intrebarilor si raspunsurilor (elemente suprasegmentale; conectori logici ) |
|
|
2.Anuntarea subiectului lectiei Motivarea invatarii |
|
Pentru ca am observat ca nu reusiti intotdeauna sa va sustineti punctul de vedere intr-o discutie, m-am gandit ca va fi interesant si foarte util pentru voi sa invatati in mod organizat, nu intuitiv, cum se argumenteaza un punct de vedere. Astazi vom incepe sa discutam despre textul argumentativ, urmand sa continuam ora viitoare. -Scriu titlul lectiei pe tabla. |
|
|
3.Enuntarea obiectivelor |
|
Deja sunteti obisnuiti sa va scriu pe tabla obiectivele fiecarei lectii, astazi voi proceda putin diferit. Prezint fisa de autoevaluare. |
|
|
4. Dirijarea invatarii |
|
Vom verifica tema pentru acasa ora viitoare. Distribui fisa nr.1 . Construiesc pe tabla schema discursului argumentativ. Pasii realizarii schemei -definirea termenilor : a convinge/a persuada -definirea conceptelor de: teza/argumente/exemple/antiteza/contraargumente/exemple/sinteza -exemplificarea prin reprezentarea planului dialectiv al unei argumentari. - cum altfel ne mai putem organiza ideile printr-un plan dialectic? - definirea planului linear (de progresie) Distribui textul Elogiul mersului pe jos, fotocopiat (vezi Fisa 2) Enunt sarcina de lucru: Aplicati schema teoretica a textului argumentativ pe acest text: -indentificati teza, argumentele care o sustin si apoi, pentru fiecare argument, cel putin doua exemple; - identificati tipul planului argumentativ: dialectic sau linear. |
exercitiu de recunoastere si motivare organi-zare frontala proble matiza rea lucrul in echipa |
|
5.Obtinerea performantei Feed-back |
O2 O3 O6 O7 |
Propun elevilor un joc de rol: Valiza -enunt regulile jocului (vezi Fisa 3) -distribui fisele -indrum realizarea jocului |
-lucru in perechi -Metoda Archipel |
|
6.Asigurarea retentiei si a transferului |
|
Tema pentru casa: Intr-o cutie, pe catedra, se afla 27 de biletele pe care sunt scrise diferite teze. Fiecare elev va extrage cate un biletel. |
|
|
Fisa 1 DISCURSUL ARGUMENTATIV
PLANUL DIALECTIC AL ARGUMENTARII
TEZA (ideea directoare) punctul de vedere pe care vreau sa-l justific Viteza este utila ARGUMENTELE elemente abstracte care permit justificarea tezei EXEMPLELE elemente concrete care ilustreaza argumentele ( citarea nu este o proba, este o dovada ) |
ANTITEZA (idei opuse tezei) Viteza nu este utila CONTRAARGUMENTE elemente abstracte care permit argumentarea antitezei si infirmarea tezei. EXEMPLELE elemente concrete care ilustreaza contraargumente |
Argumente |
Exemple |
Contraargumente |
Exemple |
1.viteza poate salva vieti 2.viteza permite oamenilor sa-si largeasca orizontul de cunostinte 3. viteza provoaca bucurii puternice |
-transfuzii de sange -transplante de organe - interventia Salvarii -interventia Politiei -interventia pompierilor -rapiditatea mijloacelor de transport ne permite sa descoperim civilizatii indepartate -un motociclist are sentimentul ca este stapanul spatiului |
1. viteza ucide 2. viteza provoaca o perceptie superficiala asupra lumii 3. viteza influenteaza negativ echilibrul nervos |
-accidente de motocicleta -accidente de masina -accidente de avion Omoara si mutileaza mai des decat multe -turistul grabit parcurge o regiune fara sa fie atent la micile detalii ale locului pe care il traverseaza; -stresul; -teama de accidente. |
SINTEZA Discutarea tezei si a antitezei Stabilirea concluziilor |
Exemple de teze:
Sportul este o activitate umana foarte importanta.
Jocul este o activitate umana foarte importanta.
Vizionarea unui spectacol de teatru este foarte interesanta.
Televiziunea dispune de cea mai mare putere de convingere.
Trebuie sa fim moderni.
Vacantele sunt utile.
Drogul- rai sau iad ?
Fisa 2
DISCURSUL ARGUMENTATIV
Elogiul mersului pe jos
Nu concep decat un singur mod de a calatori mai placut decat acela de a calatori calare, si anume calatoria pe picioare. Pleci cand vrei, te opresti cand ai pofta, faci ce vrei. Poti cunoaste chiar tara intreaga; apuci pe unde vrei: daca ai luat-o la stanga, te poti razgandi si intoarce la dreapta; te poti apleca asupra oricarui lucru care iti atrage atentia. Daca vezi un rau, te poti balaci in el, vezi o padurice deasa, ramai cat vrei sub umbra ei; vezi o pestera, o vizitezi; vezi o cariera, ii examinezi mineralele. Poti ramane cat vrei intr-un loc, iar in momentul cand te-ai plictisit, nu te obliga nimeni sa ramai acolo. Nu depinzi nici de cal, nici de masina, nici de tren. Eu, personal, nu simt nevoia sa merg pe drumurile batute, pe drumuri obisnuite; imi place sa merg peste tot pe unde un om poate sa mearga, vreau sa vad tot ceea ce unui om ii este permis sa vada; si, nedepinzand decat de mine insumi, ma bucur de toata libertatea de care un om se poate bucura
Mi-e greu sa inteleg cum poate un filosof sa calatoreasca altfel decat pe picioare si astfel sa se lipseasca de frumusetea, de bogatia pe care i-o ofera pamantul! Ce om, care iubeste catusi de putin agricultura, nu si-ar dori sa cunoasca efectele pe care clima le are asupra recoltelor zonei pe care o traverseaza ? Ce om, care are catusi de putin dezvoltat gustul pentru natura , poate sa se multumeasca doar cu simpla traversare a unui loc, fara sa-l observe indeaproape, poate sa treaca un munte fara sa-i studieze macar cateva specii de plante ?
Cate placeri diferite se pot resimti alegand aceasta maniera agreabila de calatorie, fara a socoti sanatatea care se intareste, spiritul ce se inveseleste. Oamenii care calatoresc cu masina mi s-au parut mereu tristi, ganditori sau bolnavi, pe cand pietonii, mi s-au parut mai veseli, mai vioi.
Cand vrei, pur si simplu, sa ajungi undeva, ia masina sau trenul, dar atunci cand vrei sa calatoresti, fa-o pe jos !
Fisa 3
VALIZA
Sotul si-a pregatit valiza pentru a putea petrece zece zile la Paris, de sarbatori. Sotia nu-l poate insoti, insa a facut o lista cu tot ceea ce doreste sa-i cumpere din capitala Frantei. Obiectele de pe lista ar depasi, cu mult posibilitatea valizei sotului.
Regulile jocului
Sotia trebuie sa selectioneze obiectele la care considera ca poate renunta sotul sau; incearca sa gasesca un numar cat mai mare de argumente pentru
a-si face sotul sa renunte la cat mai multe obiecte;
Sotul incearca sa pastreze cat mai multe obiecte; trebuie sa gaseasca un numar cat mai mare de contraargumente;
Cei doi soti trebuie sa mentina polemica;
Este interzis sa detalieze obicete.
Continutul valizei
-un costum obisnuit;
-un costum pentru masa festiva;
-un costum sport;
-patru camasi;
-trei cravate;
-douazeci de batiste;
-trei pixuri;
-un stilou;
-o agenda;
-doua aparate de fotografiat (unul color, unul alb-negru);
-o camera video;
- un joc remy;
-trei suveniruri.
Acest document nu se poate descarca
E posibil sa te intereseze alte documente despre:
|
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate QReferat.com | Folositi documentele afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul document pe baza informatiilor de pe site. { Home } { Contact } { Termeni si conditii } |
Documente similare:
|
ComentariiCaracterizari
|
Cauta document |