Administratie | Alimentatie | Arta cultura | Asistenta sociala | Astronomie |
Biologie | Chimie | Comunicare | Constructii | Cosmetica |
Desen | Diverse | Drept | Economie | Engleza |
Filozofie | Fizica | Franceza | Geografie | Germana |
Informatica | Istorie | Latina | Management | Marketing |
Matematica | Mecanica | Medicina | Pedagogie | Psihologie |
Romana | Stiinte politice | Transporturi | Turism |
PROIECT DIDACTIC
CLASA a III a D
DISCIPLINA : Limba si literatura romana
SUBIECTUL : Parti de vorbire studiate
TIPUL LECTIEI : sistematizare si consolidare a achizitiilor .
MOTIVATIE : aceasta lectie este importanta deoarece ofera elevilor o sansa de clarificare a notiunilor de
morfologie pe care le-au studiat , iar invatatorului o imagine clara a achizitiilor de morfo-
logie , pentru stabilirea strategiilor de predare a notiunilor de sintaxa .
OBIECTIVE OPERATIONALE :
A) COGNITIVE . Pe parcursul acestei lectii elevii trebuie :
OC1 : sa determine partile de vorbire studiate ;
OC2 : sa stabileasca categoriile gramaticale specifice fiecarei unitati morfologice ;
OC3 : sa analizeze parti de vorbire date ;
OC4 : sa realizeze scheme liniare ale enunturilor ;
B) ATITUDINALE . Pe parcursul acestei lectii elevii trebuie :
- sa coopereze pentru realizarea sarcinilor de grup ;
- sa joace diferite roluri in cadrul grupurilor .
CONDITII PREALABILE : elevii definesc , recunosc , opereaza cu partile de vorbire studiate (substantivul , adjectivul , pronumele , numeralul , verbul ) .
RESURSE MATERIALE : fise de grup , fise individuale , planse , markere , coli de hartie .
RESURSE PROCEDURALE : - constituirea grupelor pe baza reconstituirii proverbelor ;
- activitate pe grupe ;
- copacul ideilor ;
- licitatia de idei ;
- tehnica telefonului .
EVALUAREA : Ce dovezi exista ca elevii poseda cunostintele de morfologie ?
a) De continut : raspunsurile la intrebari , completarea fiselor , a tabelului , realizarea schemei , alcatuirea enuntului , constituirea unui dialog , implicarea in realizarea sarcinilor .
b) De utilizare a operatiilor gandirii : sintetizarea si argumentarea afirmatiilor , explicarea si analiza .
DESFASURAREA SITUATIILOR DE INVATARE
ORGANIZARE : gruparea elevilor prin reconstituirea unor proverbe cunoscute .
Se vor forma 5 grupe a cate 4 elevi prin reconstituirea proverbelor :
Minciuna are picioare scurte .
Vorba dulce mult aduce . Cate un cuvant din fiecare proverb este scris pe un
Omul cat traieste invata . bilet . Elevii trag biletele , apoi cauta colegii care
Pisica blanda zgarie rau . au bilete pe care sunt scrise cuvintele cu ajutorul
Banii nu aduc fericirea . carora se reconstituie proverbul .
Se constituie astfel Grupa Substantivelor - S .
Grupa Adjectivelor - A .
Grupa Pronumelor - P .
Grupa Numeralelor - N .
Grupa Verbelor - V .
Fiecare membru al grupelor amintite va primi ecuson cu initiala grupei din care face parte .
VERIFICARE : Va rog sa deschideti caietele si sa spuneti ce sarcina didactica ati realizat pentru astazi .
Se verifica sarcina didactica cantitativ si calitativ .
ANUNTARE : Astfel organizati vom repeta astazi partile de vorbire pe care le-ati invatat , le vom recunoaste in texte , vom specifica categoriile gramaticale ale fiecarei parti de vorbire , vom analiza cuvinte , vom alcatui enunturi .
Avand in vedere faptul ca vom lucra pe grupuri mici , haideti sa stabilim de comun acord cateva reguli de comportament :
1. Ne respectam unii pe altii . 2. Cooperam . 3. Nu intrerupem persoanele care vorbesc . 4. Utilizam un limbaj literar . 5. Vorbim incet . |
EVOCARE : conexiuni cu cunostintele anterioare .
Copacul partilor de vorbire :
Elevii vor completa prin cooperare fisele individuale de lucru . Sarcina lor este sa completeze desenul , specificand la fiecare parte de vorbire categoriile gramaticale pe care le are .
Urmeaza completarea unei planse asemanatoare in fata clasei . Grupa S va completa categoriile gramaticale ale substantivului , grupa A pe cele ale adjectivului , grupa P pe ale pronumelui , grupa V pe ale verbului . Grupa N va avea rolul de observator , va observa activitatea celorlalte grupe si va face completari .
REALIZAREA SENSULUI : se comunica elevilor ca vor face cunostinta cu un text nou . Sarcina lor este sa il citeasca cu atentie si fiecare grupa sa selecteze partea de vorbire a carei denumire o poarta : grupa S va selecta substantivele , grupa A - adjectivele , grupa P - pronumele , grupa N - numeralele , grupa V - verbele . Cuvintele gasite se vor scrie pe o fisa comuna a grupei . Se ofera timp de lucru de 5 minute .
"Fara veste , intrati intr-o poveste . Asa , fara vorbe prea multe , cu mine in frunte . Luati-o pe poarta pe care scrie "A fost odata , ca niciodata" , care ne asteapta desferecata . I-am spus portarului ca aveti treaba pe aici , fiindca voi sunteti cei doisprezece pitici voinici . De fapt sunteti paisprezece . Doi dintre voi spuneti : - Suntem rezerve ! Si mai spuneti ca sunteti in cautarea Zanei Zanelor , furata de un zmeu din greseala . Atentie , la fiecare pas te poti intalni cu primejdia ! Un balaur s-a ivit cu unul , doua . trei , patru are sapte capete ." ("Unde fugim de acasa" , de Marin Sorescu) |
Timp de cooperare si realizare a sarcinii de lucru .
Dupa 5 minute se schimba locurile grupelor . Acum fiecare grupa trebuie sa verifice activitatea grupei anterioare - sa corecteze , sa completeze . Timp de lucru - 3 minute .
Activitate frontala : se completeaza un tabel la tabla cu toate cuvintele selectate de grupe . Fiecare elev completeaza o fisa individuala asemanatoare .
S |
A |
P |
N |
V |
|
|
|
|
|
EXERSAREA TEMEI : Invatatoarea lanseaza sarcini de lucru grupelor :
S1 : Sarcina comuna :
- Identificati enuntul care are urmatoarea schema liniara :
S - P - V - N - N - N - N - V - N - S
S2 : Sarcina grupei S : Analizati in cadrul grupei , desemnati un reprezentant care sa prezinte cuvantul
desferecata
S3 : Sarcina grupei V : Analizati in cadrul grupei , desemnati un reprezentant care sa prezinte cuvantul
primejdia
S4 : Sarcina grupei A : Analizati in cadrul grupei , desemnati un reprezentant care sa prezinte cuvantul
sunteti
S5 : Sarcina grupei P : Analizati in cadrul grupei , desemnati un reprezentant care sa prezinte cuvantul
o ( luati-o) .
S6 : Sarcina grupei N : Analizati in cadrul grupei , desemnati un reprezentant care sa prezinte cuvantul
i ( i-am spus ) .
OBTINEREA PERFORMANTEI :
Tehnica : Licitatia de idei
In urma realizarii sarcinilor pe grupe se desemneaza o grupa castigatoare dupa criteriile : corectitudinea efectuarii sarcinii , coeziunea grupului , modalitate eficienta de cooperare , respectarea regulilor stabilite .
Grupa castigatoare primeste titulatura de GRUP DE EXPERTI .
|
Toate grupele vor primi o sarcina comuna , pe care grupa expertilor o va evalua si va stabili grupa castigatoare .
Sarcina : Alcatuiti un enunt dupa urmatoarea schema liniara :
S - P - V - N - S - N - S - S
Enunturile trebuie sa respecte strict schema data iar exprimarea aleasa .
Castiga grupa / grupele care indeplineste ambele criterii .
RETENTIA SI TRANSFERUL
Tehnica telefonului
Se solicita participarea a doi voluntari :
- copilul 1 - elevul bolnav care a lipsit de la scoala ;
- copilul 2 - colegul sau , care ii ofera detalii in legatura cu ora de Limba si literatura romana .
Cei doi copii simuleaza o convorbire telefonica . Colegul elevului bolnav va incerca sa realizeze un film al lectiei . Acest joc va oferi un feed-back excelent in ceea ce priveste partile lectiei care au fost mai mult sau mai putin asimilate , consolideaza cunostintele , le dezvolta elevilor capacitatea de comunicare si limbajul specific materiei predate .
SARCINA DIDACTICA
Scrieti cate o ghicitoare despre partile de vorbire studiate .
Compuneti patru versuri despre o cifra , la alegere . Insotiti strofa de un desen .
EVALUARE SI APRECIERI
Invatatoarea va face aprecieri globale in ceea ce priveste participarea la activitate .
Invatatoarea va inmana diplome individuale pentru participare merituoasa la activitate unui numar de 4 elevi .
INCHEIEREA LECTIEI
Anexa 1 - Fisa individuala
Anexa 2
S |
A |
P |
N |
V |
|
|
|
|
|
Acest document nu se poate descarca
E posibil sa te intereseze alte documente despre: |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate QReferat.com | Folositi documentele afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul document pe baza informatiilor de pe site. { Home } { Contact } { Termeni si conditii } |
Documente similare:
|
ComentariiCaracterizari
|
Cauta document |