QReferate - referate pentru educatia ta.
Cercetarile noastre - sursa ta de inspiratie! Te ajutam gratuit, documente cu imagini si grafice. Fiecare document sau comentariu il poti downloada rapid si il poti folosi pentru temele tale de acasa.



AdministratieAlimentatieArta culturaAsistenta socialaAstronomie
BiologieChimieComunicareConstructiiCosmetica
DesenDiverseDreptEconomieEngleza
FilozofieFizicaFrancezaGeografieGermana
InformaticaIstorieLatinaManagementMarketing
MatematicaMecanicaMedicinaPedagogiePsihologie
RomanaStiinte politiceTransporturiTurism
Esti aici: Qreferat » Documente pedagogie

DIDACTIC Limba romana CLASA: a VI-a, Complemente circumstantiale



PROIECT DIDACTIC



OBIECTUL: Limba romana

DATA:

CLASA: a VI-a

PROFESOR:

SCOALA: ,,Radu cel Mare"- Targoviste

TITLUL LECTIEI: Complemente circumstantiale

TIPUL LECTIEI: Actualizarea cunostintelor



SCOPUL LECTIEI: fixarea cunostintelor despre complement

OBIECTIVE CADRU:

2.Dezvoltarea capacitatii de exprimare orala

3.Dezvoltarea capacitatii de receptare a mesajului scris

4.Dezvoltarea capacitatii de exprimare scrisa


OBIECTIVE DE REFERINTA:

2.3.sa respecte normele morfosintactice in propozitii fraze;

2.5.sa-si adapteze vorbirea la parteneri si la situatia de comunicare;

3.4.sa sesizeze organizarea morfologica si sintactica a textelor citite;

4.2.sa utilizeze in redactare un limbaj specific temei date.


OBIECTIVE OPERATIONALE:

COGNITIVE:-sa defineasca complementul circumstantial;

-sa identifice complementele circumstantiale de loc, de timp si de mod din textele date;

-sa recunoasca partile de vorbire prin care sunt exprimate cele trei complemente;

AFECTIVE:-sa manifeste interes pentru realizarea sarcinilor;

-sa interiorizeze aceste cunostinte, adoptand o atitudine pozitiva fata de ele;

PSIHOMOTORII:- sa utilizeze corect mijloacele auxiliare folosite.


METODE SI PROCEDEE:-metoda ciorchinelui;

-invatarea prin descoperire;

-conversatia euristica;

-explicatia;

-exercitiul;


METODE DE EVALUARE:-observarea curenta;

-verificarea orala;

-fise de lucru


MIJLOACE DE INVATAMANT:fise de lucru, planse, tabla, markere


CAPACITATI DE INVATARE: activitatea frontala in alternanta cu activitatea individuala; activitatea pe grupe


LOCUL DE DESFASURARE: sala de clasa


DURATA: 50 minute




SCENARIUL DESFASURARII DIDACTICE


1.MOMENT ORGANIZATORIC

-se stabileste ordinea clasei;

-asigur cu cele necesare desfasurarea lectiei;

-elevii absenti si motivul absentei lor


2.REACTUALIZAREA CUNOSTINTELOR INSUSITE ANTERIOR:

-se face verificarea temelor atat calitativ cat si cantitativ;

-reactualizarea cunostintelor insusite anterior se face sub forma de joc: ,,Palaria magicianului"; intr-o palarie colorata elevii vor descoperi exercitii prin care se verifica notiunile despre complement (anexa 1)


3.CAPTAREA ATENTIEI

-se deseneaza un copac pe al carui trunchi scrie ,,complementul", iar pe frunze elevii scriu tipurile de complemente studiate urmand a-l completa pe parcursul lectiei cu elementele ce urmeaza a fi studiate in ora respectiva


4.ENUNTAREA OBECTIVELOR SI TILULUI LECTIEI:

-anunt tema lectiei ,,Complemente circumstantiale" si obiectivele pe intelesul elevilor;

-notez titlul la tabla;

-solicit scrierea titlului de catre elevi, pe caiete


5.PREZENTAREA SARCINILOR DE LUCRU SI DIRIJAREA INVATARII:

-precizez sensul cuvantului ,,circumstanta"(imprejurare, ocazie) si atrag atentia asupra faptului ca aceste parti de propozitie, complementele circumstantiale, arata, in general, imprejurarile in care se petrece o actiune: locul, timpul, modul etc.

-impart clasa in trei grupe; fiecare grupa va primi o fisa de lucru care va avea ca sarcina identificarea complementelor circumstantiale;

-in timp ce elevii rezolva sarcinile de lucru, pregatesc o plansa cu un tabel in care acestia vor fi solicitati sa noteze ceea ce au descoperit pe fise; vor nota cuvantul selectat; felul complementului circumstantial; intrebarile la care raspunde; elementul regent si partea de vorbire prin care este exprimat complementul;

-liderul fiecarei grupe va nota in tabel, prezentand clasei ceea ce au descoperit ,

-dupa completarea tabelului se incearca formularea definitiilor complementelor circumstantiale ,

-se noteaza pe caiete ,

-se va relua completarea plansei cu copacul complementului; pe frunzele lui vor fi trecute notiunile noi descoperite


6.OBTINEREA PERFORMANTEI SI ASIGURAREA FEED-BACK-ULUI

-profesorul va face aprecieri dupa fiecare sarcina de lucru ,

-profesorul sugereaza solutii reformuleaza raspunsurile care nu sunt corect construite sau nu sunt concludente


7.EVALUAREA REZULTATELOR

-ca activitate independenta se propune o fisa de lucru


8.ASIGURAREA RETENTIEI

-sunt comentate eventualele erori;

-se fixeaza elementele de noutate;

-se vor face noi precizari


9.ASIGURAREA TRANSFERULUI:

-se va comunica tema pentru acasa: tabelul/pag 218




EXERCITII DIN PALARIA MAGICIANULUI



1.Ce este complementul?

2.De cate feluri poate fi complementul?

3.Intrebarile la care raspunde complementul direct si complementul indirect

4.Precizati prin ce parti de vorbire sunt exprimate complementele subliniate din propozitiile urmatoare:

-Ei trecura paraiele pentru a ajunge la cabana.

-Sa-l intrebi pe dumnealui de aceasta problema!

-Incepui a ma gandi la pornire

-Ma gandesc la ea mereu.

-I-am dat Mariei o carte.




FISA DE LUCRU

GRUPA 1


Identificati in textul dat complementele circumstantiale:


,,Ies din scorburi jderi si matele salbatice si se calauzesc pe cararile misterioase.Lupoaicele isi scot din vetrele de muschi puii."

(M.Sadoveanu)


FISA DE LUCRU

GRUPA 2



Identificati in textul dat complementele circumstantiale:



,,Azi-dimineata, neavand treaba, ma scobor la garla. Lasasem in ajun undita acolo."

(I.Al.Bratescu-Voinesti-,,Privighetoarea")


FISA DE LUCRU

GRUPA 3



Identificati in textul dat complementele circumstantiale:


,,Atunci se intoarse in cancelarie trantind usa.Si punand mana pe condei scrie batos si apasat."

(I.Al.Bratescu-Voinesti-,,Blana lui Isaia)

FISA DE MUNCA INDEPENDENTA


1.Pune ,,X" in dreptul propozitiilor in care se gasesc complemente circumstantiale de loc:


Copiii sunt afara.

Nu vorbi fara a cunoaste situatia.

El locuieste departe de scoala.

Nu vor sta langa tine.

Baiatul ma privea mirat.


2.Completeaza spatiile libere, punand complementele circumstantiale de timp potrivite:


S-a intors acasa ...

Inainte de ....te-a sunat.

....te-a zarit in fata casei.

Mihai a ajuns la gara inaintea ...

...am avut o zi grea.


3.Continua textul urmator, astfel incat sa ai cel putin cinci complemente circumstantiale de mod. Subliniaza-le!


,,Se lasase intunericul.Avea impresia ca nu va mai gasi niciodata drumul spre cabana. Deodata, insa, de departe se auzi........


Nu se poate descarca referatul
Acest document nu se poate descarca

E posibil sa te intereseze alte documente despre:


Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate QReferat.com Folositi documentele afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul document pe baza informatiilor de pe site.
{ Home } { Contact } { Termeni si conditii }