Administratie | Alimentatie | Arta cultura | Asistenta sociala | Astronomie |
Biologie | Chimie | Comunicare | Constructii | Cosmetica |
Desen | Diverse | Drept | Economie | Engleza |
Filozofie | Fizica | Franceza | Geografie | Germana |
Informatica | Istorie | Latina | Management | Marketing |
Matematica | Mecanica | Medicina | Pedagogie | Psihologie |
Romana | Stiinte politice | Transporturi | Turism |
PROIECT DIDACTIC
ARIA CURRICULARA: Limba si comunicare
DISCIPLINA: Limba romana
TEMA: PROIECT DIDACTIC Limba romana - Grupul de litere che, Che
TIPUL LECTIEI: predare - invatare
OBIECTIVE OPERATIONALE : Pe parcursul si la sfarsitul activitatii,
elevii vor deveni capabili:
OC1 - sa identifice grupul de sunete [Che] si grupul de litere "Che", aflat in diferite pozitii ale cuvintelor :
Nivel minimal - identificarea cuvintelor care contin grupul de sunete [che];
Nivel mediu - despartirea in silabe a cuvintelor care contin grupul de sunete [che];
Nivel maximal - stabilirea silabei care contine grupul de sunete [che].
OC2 - sa citeasca cuvinte care contin grupul de litere "che", pronuntand corect sunetele corespunzatoare:
Nivel minimal - compunerea cuvintelor care contin grupul de litere "che" din silabele corespunzatoare;
Nivel mediu - citirea pe silabe si integrala a cuvintelor care contin grupul de litere "che", din coloane;
Nivel maximal - citirea selectiva a enunturilor formulate cu ajutorul cuvintelor care contin grupul de litere "che".
OC3 - sa scrie pe spatiul grafic cuvinte care contin grupul de litere "che":
Nivel minimal - copierea cuvintelor care contin grupul de litere "che";
Nivel mediu - transcrierea cuvintelor care contin grupul de litere "che";
Nivel maximal - (auto)dictarea enuntului alcatuit cu un cuvant dat care contine grupul de litere "che".
OC4 - sa perceapa mesajul oral formulat de invatator / mesajul textului scris in abecedar:
Nivel minimal - explicarea sensului cuvintelor date izolat / in context;
Nivel mediu - alcatuirea de enunturi proprii folosind cuvintele date;
Nivel maximal - formularea de raspunsuri / intrebari in legatura cu textul dat.
MOTRICE
OM1 - sa-si dirijeze activitatea oculomotorie spre centrul de interes propus de invatator;
OM2 - sa utilizeze mijloacele de invatamant in mod corespunzator;
OM3 - sa adopte o pozitie corecta in timpul lucrului, in banca, in fata clasei.
AFECTIVE
Elevii:
OA1 - vor accepta propunerile invatatorului si se vor mobiliza pentru realizarea lor;
OA2 - vor manifesta interes pentru invatare;
OA3 - vor colabora cu invatatorul / colegii in activitatea de invatare.
METODE SI PROCEDEE : metoda analitico - sintetica, conversatia, explicatia, explicatia, observatia, exercitiul joc, citirea selectiva, munca independenta, problematizarea
MIJLOACE DE INVATAMANT : plansa cu grupul de litere « che » fise de recunoastere a grupului de litere « che », fise de citire, abecedar, caiete speciale
BIBLOGRAFIE :
TIMP : minute
ETAPELE LECTIEI |
OB |
ACTIVITATEA INSTITUTORULUI |
ACTIVITATEA ELEVILOR |
METODE SI PROCEDEE |
FORME DE ACTIVITATE |
Captarea atentiei Reactualiza-rea cunostintelor Anuntarea temei si a obiectivelor Prezentarea continutului si a sarcinilor de invatare Dirijarea invatarii Obtinerea performantei Asigurarea feed-back-ului Evaluarea formativa Asigurarea retentiei Asigurarea transferului |
|
Prezint elevilor regulile jocului «Eu spun una tu spui multe » Numesc elevi care vor citi cate o propozitie. Apoi numesc 2-3 copii sa recite versurile: E ziua ta, mamica mea, Ne umpli casa de lumina. Esti cer senin, esti mandra stea. Anunt elevii ca azi vor invata un grup de litere nou si obiectivele pe care le urmaresc pe parcursul lectiei Intreb elevii ce are invatatoarea lor pe nas si ii rog sa faca o propozitie cu cuvantul « ochelari ». Facem analiza sintetica a propozitiei date de elevi si vor descoperi grupul de litere « che ». Analizam imaginile de pe plansa si formam propozitii cu imaginile respective. Elevii citesc coloanele de cuvinte din carte Scriu pe tabla grupul de litere « che » pe spatiul liniat de mine si le explic elevilor cum facem legaturile dintre litere Rog elevii sa scrie pe caietul special doua randuri cu grupul de litere « che », iar eu ii controlez si ii corectez in caz de gresesc. Rog elevi sa scrie la tabla cuvinte dictate de mine, ce contin grupul de litere « che » Elevii au o fisa cu cuvinte si propozitii ce contin grupul de litere « che » si le cer sa sublinieze grupul de litere « che ». apoi vor citi fisa. Apreciezi elevii pentru efortul depus si ii incurajez pe mai departe si le cer sa se aplaude Le dictez elevilor litere, silabe, cuvinte si o propozitie. Apoi le corectez si le explic greselile. Le impart fise cu o poezie pe care o au de invatat si de scris in caietul de teme Intreb elevii despre lectia de azi: ce au invatat, daca le-a placut lectia |
Elevii sunt atenti la explicatiile mele pentru a participa aciv la jocul didacic propus. La aratarea unui jeton cu un cuvant elevii trebuie sa il citeasca si sa spuna pluralul cuvantului citit. Elevii vor citi lectia trecuta, litera « Z » mare de tipar, pe propozitii Elevii recita versurile cerute de mine Elevii sunt atenti. Elevii raspund la intrebare si formeaza propozitii cu cuvantul « ochelari » Elevii despart in silabe si identifica sunetele din propozitia data Elevii citesc imaginile de pe plansa si formeaza propozitii cu ele. Elevii citesc cuvintele din coloane. Elevii sunt atenti la mine. Elevii scriu cele doua randuri cerute de mine Cate un elev iese la tabla si scrie un cuvant dictat de mine. Elevii subliniaza grupul de litere « che ». apoi citesc cuvintele si propozitiile. Elevii aplauda. Elevii scriu dupa dictare. Elevii intreaba daca au nelemuriri. Elevii raspund la intrebari. |
Jocul didactic Exercitiul Citirea selectiva Problematizarea Conversatia Observatia Analitico-sintetica Observatia Citirea selectiva Munca independenta Observatia Problematizarea Munca selectiva Explicatia Conversatia Conversatia |
Frontal Individual Frontal Individual Frontal Frontal individual Frontal individual Individual Frontal individual Frontal Individual Frontal individual Frontal |
Acest document nu se poate descarca
E posibil sa te intereseze alte documente despre: |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate QReferat.com | Folositi documentele afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul document pe baza informatiilor de pe site. { Home } { Contact } { Termeni si conditii } |
Documente similare:
|
ComentariiCaracterizari
|
Cauta document |