Administratie | Alimentatie | Arta cultura | Asistenta sociala | Astronomie |
Biologie | Chimie | Comunicare | Constructii | Cosmetica |
Desen | Diverse | Drept | Economie | Engleza |
Filozofie | Fizica | Franceza | Geografie | Germana |
Informatica | Istorie | Latina | Management | Marketing |
Matematica | Mecanica | Medicina | Pedagogie | Psihologie |
Romana | Stiinte politice | Transporturi | Turism |
PROIECT DIDACTIC
GRADINITA:NR.263 ''CIUPERCUTA''
GRUPA:MARE ''FLUTURASII"
EDUCATOARE:
DOMENIUL:LIMBA SI COMUNICARE(DLC)
TEMA:FATA BABAEI SI FATA MOSNEAGULUI"de Ion Creanga
TIPUL ACTIVITATII:formare de priceperi si deprinderi
SCOPUL ACTIVITATII:
-Formarea deprinderii copiilor de a asculta o poveste in grup;
-Imbogatirea vocabularului cu unele cuvinte si expresii noi(ciur, fus, parleaz, salba de galbeni);
-Dezvoltarea memoriei voluntare;
-Formarea capacitatii de a aprecia faptele bune si a dezaproba faptele rele;
OBIECTIVE OPERATOINALE:
Pe parcursul si la sfarsitul activitatii copiii vor fi capabili:
O1-Sa retina titlul si autorul povestii;
O2-Sa redea ideile principale din continutul povestirii pe baza imaginilor, machetei, in succesiunea desfasurarii evenimentelor;
O3-Sa-si imbogateasac vocabularul cu unele cuvinte(ciur, fus, parleaz, salba de galbeni);
04-Sa-si exprime atitudinea de aprobare /dezaprobare a faptelor personajelor;
O5-Sa participle cu interes , activand pe tot parcursul activitatii.
METODE SI PROCEDEE:conversatia, explicatia, exercitiul, demonstratia, jocul.
MATERIAL DIDACTIC:imagini din poveste, siluetele personajelor, macheta povestirii.
RESURSE DE TIMP -45 min.
DESFASURAREA ACTIVITATII
Evenimente didactice |
Continut stiintific |
Strategiile folosite |
Evaluare |
Moment organizatoric |
Crearea conditiilor necesare pentru inceperea activitatii:-aerisirea salii de grupa: -asezarea scaunelelor in forma de semicerc: -pregatirea materialelor. |
|
|
Captarea atentiei |
Se va realize printr-o scurta discutie despre lumea povestilor. Va anunt cu bucurie, Ca azi vom face o calatorie, Fara masini si avioane, Fara autobuze si autocare, Vom calatori cu mare zbor In lumea minunata a povestilor. |
conversatia |
|
Anuntarea temei si enuntarea obiectivelor |
Se vor anunta titlul povestirii, autorul si obiectivele, in termen accesibili copiilor''Fata babei si fata mosneagului''de Ion Creanga. |
conversatia explicatia |
|
Desfasurarea activitatii |
Expunerea textului: Continutul povestirii va fi prezentat de educatoare clar, coerent, correct si expresiv, cu un ton si o mimica adecvata. Pe parcursul povestirii se vor explica cuvintele si expresiile necunoscute(ciur, fus, parleaz, Salba de galbeni). Planul de idei al povestirii: A fost odata un mos si o baba si aveau fiecare cate o fata; Fata mosului era frumoasa si harnica, fata babei , dimpotriva, era lenesa si sluta; Baba o alunga de acasa pe fata mosului, aceasta pleaca in lume si in drumul sau gaseste:o catelusa ranita, o fantana malita, un par plin de omizi si un cuptor darapanat; Fata mosului le ingrijeste pe fiecare, ajunge la Sf.Duminica acolo are grija de copilasii ei si drept rasplata isi alege o lada mica; La intoarcere e rasplatita de cei care ii ajutase, ajunge acasa deschide lada , iar de acolo ies toate bogatiile; Fata babei pleaca si ea dar pe drum nu ajuta pe nimeni, iar la Sf.Duminica nu ingrijeste copilasii iar ca rasplata isi alege o lada foarte frumosa si mare; La intoarcere nu este rasplatita iar cand ajunge acasa si desface lada , va fi inchitita de balauri cu tot cu mama ei; |
povestirea explicatia conversatia demonstratia |
Ob.comportamentului copiilor |
Fixare cunostintelor |
Copiii vor fi solicitati sa precizeze titlul si autorul povestii sis a rede ideile principale folosind imaginile si machete. Care este personajul care va placut mai mult educatoarea va cere motivare raspunsului). Se vor adresa mai multe intrebari pe baza povestirii. Educatoarea va solicita copiilor sa foloseasa cuvinte noi in diferite contexte. |
conversatia problematizarea exercitiul |
individual frontal |
Evaluare |
Copiii vor fi solicitati sa desprinda invatatura din povestire. |
conversatia |
individual frontala |
Incheierea activitatii |
Se fac aprecieri asupra modului de desfasurare a activitatii.Se afera copiilor recompense. |
conversatia |
|
Acest document nu se poate descarca
E posibil sa te intereseze alte documente despre: |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate QReferat.com | Folositi documentele afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul document pe baza informatiilor de pe site. { Home } { Contact } { Termeni si conditii } |
Documente similare:
|
ComentariiCaracterizari
|
Cauta document |