Administratie | Alimentatie | Arta cultura | Asistenta sociala | Astronomie |
Biologie | Chimie | Comunicare | Constructii | Cosmetica |
Desen | Diverse | Drept | Economie | Engleza |
Filozofie | Fizica | Franceza | Geografie | Germana |
Informatica | Istorie | Latina | Management | Marketing |
Matematica | Mecanica | Medicina | Pedagogie | Psihologie |
Romana | Stiinte politice | Transporturi | Turism |
PROIECT DIDACTIC EDUCATIONAL TERAPEUTIC-LOGOPEDIC
LOCATIA: Scoala Speciala Valea Mare
LOCATIA DESFASURARII ACTIVITATII: Cabinetul logopedic
DATA: 25.11.2010
LOGOPATUL:
CLASA: A IV-A
ARIA CURRICULARA: Terapia tulburarilor de limbaj
CURRICULUM: - invatare- fixare-recuperare
TIPUL ACTIVITATI: corectiv terapeutica
UNITATEA/CONTINUTUL INVATARII: ,,Cunoasterea naturii si farmecul toamnei ''
TEMATICA ACTIVITATII: intrebari si raspunsuri joc de consolidare,anotimpurile, timpul si expresivitatea comunicarii
PORTOFOLIUL : - toamna
OBIECTIVE CADRU dezvolatarea capacitatii de exprimare orala si a capacitatii de receptare a
mesajului;
- dezvoltarea capacitatii de atentie, memorare,gandire, de receptare a
mesajului scris, de exprimare in scris
OBIECTIVE FUNDAMENTALE/SCOP
familiarizarea logopatului cu evenimentele legate de timp, anotimp,
fenomene cu paricularitatile definitorii;
formarea si dezvoltarea abilitatilor spatiale;
receptarea si reconstruirea unui subiect pe baza unui sir de intrebari respectiv pe baza ideilor principale
formarea unor deprinderi, dezvolatrea spiritului de punctualitate, in activitate si aprecierea lui la valorile acestuia care nu este reversibli cu caracter permanent
OBIECTIVE OPERATIONALE sa observe si sa verbalizeze actiunile desfasurate zilnic cu
localizarea in timp : dimineata , pranz, seara;
- exercitii senzorio-motorii de asezare in ordine a unor obiecte ,
a timpului, cu folosirea termenilor
- sa aocieze si sa perceapa trecerea timpului cu formarea
reprezentarilor de: viitor-maine, prezent-acum, trecut-ieri, zile,
luni,ani , ianite-dupa, prima data-a doua oara, ziua-noaptea, azi-
maine-ieri-acum etc.
- sa cunoasca aprecieze mediul inconjurator, fenomenelenaturii:
ploaia,fulgerul,grindina
- sa utilizeze informatii existente in structura cognitiva in scopul
exploatarii achizitelor insusite in activitatea de invatare in
contexte variate.
OBIECTIV TERAPEUTIC RECUPERTOR: - dezvoltarea orientarii spatio-temporala a logopatului.
RESURSE: DE TIMP: 25-45 min in functie de disponibilitatea copilului
DE SPATIU: cabinet logopedic, sala de clasa
UMANE: logopatul si logopedul
STRATEGIA DIDACTICA: inductiv-investigativa, de descoperire
METODE SI PROCEDEE DIDACTICE: - jocul didactic, exercitiul, problematizarea, munca
independenta, conversatia aiuristica, explicatia, metoda
chiorchinelui, brainestormingul.
RESURSE MATERIALE/
MIJLOACE DE INVATAMANT
SI MATERIALE DIDACTICE: - imagini suport, material lingvistic, schema narativa, fise de lucru,
cartonase cu imagini, hartie,creioane,carton,hartie glasata, lipici,
ata, hartie creponata,clame, flanelograf.
RESURESE INFORMATIONALE/ BIBLIOGRAFIE
Programa de terapie complexa si integrata - I Musu , A Taflan
Metodica predarii limbi si literaturii romane - Marian Barbu
Ghid metodologic curricular - M.E.C.T
Ghidul pronuntarii corecte la copii- Mihai Boldan
DEMERSUL METODIC ANALITIC AL ACTIVITATII
Nr. crt. |
Secventele activitatii |
Activitatea propunatorului |
Activitatea logopatilor |
Resursele procedurale si temporale |
Evaluare |
1. |
2. |
3. |
4. |
5. |
6. |
1. |
INTRODUCEREA IN ACTIVITATE |
Instructaj verbal Controlul prezentei Pregatirea materialelor Voi stabili linistea si ordinea |
Logopatii sunt asezati in banci si pregatiti de lectie |
Conversatia - 2 min. |
|
2. |
AVANPREMIEREA/ CAPTAREA ATENTIEI |
Voi deveni foarte destinsa si voi face introducerea in atmosfera prin diverse exercitii de incalzire. Asigurarea unui climat psiho-pedagogic favorabil desfasurarii activitatii. |
Logopatii vor face cateva miscari de incalzire. |
Conversatia Problematizarea - 3 min. Explicatia |
- evaluarea colectiva si criteriala |
3. |
ANUNTAREA TEMEI |
Voi anunta obiectivele urmarite. Expunerea subiectului si sarcinile avute in vedere. Voi distribui materialele si voi purta discutii aferente. Scopul. Portofoliul - totalitatea materialelor adunate. |
Ce stiti despre natura? Natura are mai multe haine pe care le imbraca. Care sunt aceste haine? |
Conversatia Explicatia |
- individuala - frontala |
4. |
DESFASURAREA ACTIVITATII |
Discutii. Anexa 1. Metoda ciorchinului. Anotimpurile, lunile anului, zilele, ora. Voi prezenta elevilor scopul acestei activitati pentru orientarea in timp si perceperea trecerii timpului. Calendarul. Cate luni are anul? Cate zile are anul? Cate zile are o luna? Cati ani ai tu? Cu ce luna incepe anul? In ce anotimp suntem? Cand incepe anul scolar? Cate luni are un anotimp? Cand e vacanta? Ce anotimp iti place? |
Logopatii raspund la intrebari. Logopatii participa activ la discutii. |
- 6 min. Conversatia. Dialogul dirijat. Problematizarea. |
Evaluare continua. Evaluare colectiva si criteriala. |
1. |
2. |
3. |
4. |
5. |
6. |
5. |
STIMULAREA PROIECTIVITATII IMAGINII |
Se folosesc cartonase cu imagini pe anotimpuri, cu lunile anului. Iarna: albastru, stelute albe. |
Logopatii raspund pe rand la intrebari |
Metoda ciorchinului. - 4 min. |
|
6. |
DIRIJAREA ACTIVITATII EDUCATIONAL TERAPEUTICE |
- Vara. Legumele. Este foarte cald., zilele sunt mai lungi, noptile mai scurte. - Toamna. Ziua mai mica. Se strang recoltele de pe camp, ploua, bate mult vantul, oamenii se pregatesc pentru iarna. - Iarna. Zapada, frig, ziua tot mai mica, frig, ger, ninsoare, soarele nu are putere de incalzire. Fise de lucru - anexa 3. Ceasul. Ce rol are ceasul? Anexa 4. Ceasul ne arata cat timp a trecut de "atunci", de dupa, de ieri, de azi la pranz, cate ore mai sunt pana maine sau poimaine. Logopatii vor folosi flanelograful. Vor primi ceasuri confectionate in alta ora. Se vor fixa. |
Logopatii vor raspunde corect la intrebari. Logopatii vor fi indrumati in fixarea cadranului ceasului. |
Conversatia euristica. Explicatia. Munca independenta. |
- evaluarea formativa sumativa - completez - reformulez - apreciez - observ |
|
|
- Primavara: verde, flori galbene. - Vara: flori galbene. - Toamna: pere portocalii. Implicatii metodice in actul lexic. Se va analiza fiecare anotimp. Anexa 2. Metodologie: CLIMA. Anotimpurile sunt influentate de starea vremii: precipitatii, temperatura. Precipitatiile: lichide/ solide. Ploaia, lapovita, ninsoarea, burnita, chiciura, grindina. Vara - seceta, caldura, canicula. Se coc fructele, zarzavaturile. |
Logopatii participa cu discutii, completari. |
Explicatia. Exercitiul. Problematizarea. Conversatia. - 5 min. |
- evaluarea formativa - reformulez - completez - daca si-au insusit corect cunostintele |
|
|
Orar, minutar, secundar. Discutii aferente - anexa 5. Fise individuale - Vom aduna minutele. |
Se rezolva corect exercitiile. |
Munca independenta. |
- frontala - individuala. |
1. |
2. |
3. |
4. |
5. |
6. |
7. |
OBTINEREA PERFORMANTEI/ FEED-BACK-UL |
Ne axam pe anotimpul PRIMAVARA. Anexa 6, 7. "Casa cu martisoare, oua." Metoda ciorchinului - anexa 7. Ce schimbari sunt in natura? De ce e verde natura? Ce sarbatori avem in aceasta perioada? Cuvantul cheie de la care se porneste ciorchinele este: PRIMAVARA. Plansa I - Primavara. Plansa II - Au inflorit copacii. Plansa III - Vaza cu flori. Plansa IV - Sosesc pasarile calatoare. Se continua - model plansele II, III, IV. Grupe de lucru. Se va continua ora urmatoare daca nu ajunge timpul. |
Sa raspunda intrebarilor activand individual. Sa faca legatura intre o imagine si alta. Logopatii, toate materialele care le-au adunat, aratat si le-au confectionat, impreuna formeaza un PORTOFOLIU. |
Observatia. Metoda ciorchinului. Conversatia euristica. - 10 min. Expunerea. Brainstorming-ul, |
- evaluarea individuala - observatia sistematica - evaluarea frontala. |
8. |
EVALUAREA |
Ce inseamna un portofoliu. Se organizeaza o expozitie a lucrarilor elevilor si se analizeaza de acestia si propunator, precum si intreaga activitate. Analiza se face pe baza criteriilor anuntate. Se evidentiaza lucrarile deosebite dar si cele care nu au respectat cerintele date. |
Logopatii vor evalua activitatea si produsele activitatii lor |
Demonstratia. Dialogul dirijat. - 10 min. |
Evaluarea capacitatii de coordonare a musculaturii fine a mainilor. Evaluarea coordonarii ochi-mana. |
9. |
INCHEIEREA ACTIVITATII. |
Aprecieri generale si individuale. Recompense verbale, observatii pe marginea activitatii. Strangerea si aranjarea materialelor folosite si aprecieri asupra comportamentului in timpul activitatii. |
Logopatilor li se va multumi pentru activitate. |
Conversatia. Explicatia. Discutii aferente. |
Evaluarea reprezentarilor bidimensionale si tridimensionale. |
Acest document nu se poate descarca
E posibil sa te intereseze alte documente despre:
|
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate QReferat.com | Folositi documentele afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul document pe baza informatiilor de pe site. { Home } { Contact } { Termeni si conditii } |
Documente similare:
|
ComentariiCaracterizari
|
Cauta document |