Administratie | Alimentatie | Arta cultura | Asistenta sociala | Astronomie |
Biologie | Chimie | Comunicare | Constructii | Cosmetica |
Desen | Diverse | Drept | Economie | Engleza |
Filozofie | Fizica | Franceza | Geografie | Germana |
Informatica | Istorie | Latina | Management | Marketing |
Matematica | Mecanica | Medicina | Pedagogie | Psihologie |
Romana | Stiinte politice | Transporturi | Turism |
PROIECT DIDACTIC
Clasa: a-IV-a
Unitatea de invatamant Scoala Nr 2 Chiraftei
Aria curriculara Matematica si Stiinte ale naturii
Disciplina: Matematica
Unitatea de invatare: Masurare si masura
Subiect: Unitati de masura pentru timp
Tipul lectiei predare-invatare
Obiective de referinta:
2.6: sa rezolve, sa compuna probleme si sa utilizeze semnificatia operatiilor aritmetice in
rezolvarea unor situatii problema
2.8: sa utilizeze instrumente si unitatile de masura standard si nonstandard pentru
lungime, capacitate, masa, suprafata, timp si unitatile monetare in situatii variate
4.2: sa depaseasca blocaje in rezolvarea de probleme, sa caute prin incercare-eroare noi
cai de rezolvare
4.3: sa manifeste disponibilitate pentru a invata de la altii si a-i ajuta pe ceilalti in
rezolvarea de probleme
Obiective operationale:
O1 - sa precizeze unitatile principale de masura pentru timp;
O2 - sa citeasca ceasul, urmarind acul minutarului si acul orarului;
O3 - sa enumere unitatile de timp mai mari decat secunda (minutul, ora, ziua, saptamana,
luna, anul);
O4 - sa efectueze operatii matematice folosind principalele unitati de masura pentru timp;
STRATEGIA DIDACTICA:
a) Metode si procedee: conversatia, explicatia, demonstratia, exercitiul, munca independenta, observatia, problematizarea;
b) Mijloace didactice: fise de munca independenta,ceas, clepsidra, calendar, fise de lucru fise de evaluare;
c) Forme de organizare: frontala, individuala, pe grupe.
Bibliografice:
Programe scolare pentru clasa a IV-a , Matematica , Bucuresti, 2005
Chiriac Mihaela, Burtila Doina, Bosoaga Ana, Matematica, manual pentru clasa
a-IV-a, Editura Tiparg, 2006
Neacsu, I. (coord.) , Metodica predarii matematicii la clasele I - IV, E.D.P.,
Bucuresti, 1988
Singer Mihaela , Caietul cu exercitii de matematica, clasa a IV-a, Editura Sigma,
Bucuresti, 2002
Temporale: 45 minute;
Umane: 23 elevi, cadrul didactic
Etapele lectiei |
Ob Op |
DEMERSUL DIDACTIC |
STRATEGII DIDACTICE |
Evaluare |
||||
Activitatea invatatoarei |
Activitatea elevilor |
Dura-ta |
Mijloace didactice |
Metode si procedee |
Forma de organizare |
|||
1.Moment organizatoric |
|
Asigur conditiile necesare bunei desfasurari a lectiei. |
Se pregatesc pentru ora de matematica |
|
Manual, fise |
|
Frontala |
|
2.Reactualiza-rea cunostintelor |
|
- Ce ati avut de invatat si de scris pentru astazi la matematica? Impart elevilor spre rezolvare o fisa de munca independenta (ANEXA 1), timp in care voi verifica tema cantitativ. Verific rezolvarea fisei de munca independenta, apoi a temei calitativ.Fac aprecieri si eventuale corectari. Voi solicita elevii sa raspunda la cateva intrebari: Care este unitatea de masura pentru masa corpurilor? Care sunt submultiplii kilogramului? Dar multiplii? Cate kilograme are un qintal? Dar o tona? |
Raspund la intrebare. Rezolva fisa de munca independenta. Isi verifica tema scrisa. Raspund la intrebari, amintindu-si cunostintele insusite despre kilogram. |
|
fisa de munca independenta caietele de teme |
conversatia conversatia |
Individuala Frontala Frontala |
Scrisa aprecieri verbale Orala |
3.Captarea atentiei |
|
Prezint elevilor o scurta poveste: Suparat ca oamenii nu stiu sa pretuiasca timpul, zeul Cronos (zeul timpului) i-a pedepsit, rapind Soarele si Luna.Acum oamenii nu mai stiu cand e zi si cand e noapte, cand sa munceasca si cand sa se odihneasca, plantele sunt din ce in ce mai palide, animalele sunt agitate, toata lumea este nelinistita. Soarele si Luna sunt inchise intr-un cufar si incuiate cu sapte lacate. |
Receptioneaza mesajul transmis Receptioneaza mesajul transmis |
|
imagine-zeul Cronos ,,lada" in care sunt incuiate Luna si Soarele, Fisa cu povestea |
Explicatia jocul didactic |
Frontala Frontala |
Observare sistematica |
4. Anuntarea temei si enuntarea obiectivelor |
O1 O2 O3 O4 |
Anunt elevii ca astazi vom incerca sa-i demonstram lui Cronos ca noi stim sa pretuim timpul, cunoastem unitatile si instrumentele de masura pentru timp, si vom incerca sa eliberam Soarele si Luna trecand prin mai multe probe. Dupa fiecare proba trecuta cu bine se va deschide un lacat. Scriu pe tabla data si titlul lectiei: Unitati de masura pentru timp |
Receptioneaza mesajul transmis. Isi noteaza titlul lectiei in caiete. |
1' |
Tabla, Creta, Caietele elevilor |
explicatia |
Frontala |
Observare sistematica |
5.Dirijarea invatarii 6.Obtinerea performantei 7.Evaluare |
O1 O3 O2 O4 O4 O2 O2 O3 O4 O4 |
Spun elevilor urmatoarea ghicitoare: ,,N-are maini si totusi bate, Bate-ntr-una zi si noapte. Sade oriunde l-ai pune De-l privesti, timpul ti-l spune. Cine este? Ati ghicit? Stiti vreun cantecel despre ceas? (ANEXA 2) - Voi nota pe tabla, cu ajutorul elevilor, schema lectiei. Exista unitati de masura mai mici decat ora cu ajutorul carora masuram intervale de timp mai mici: minutul si secunda, dar si alte unitati de masura mai mari. Le voi enumera, apoi le voi nota la tabla: 1 ora = 60 de minute 1 minut = 60 de secunde 1 zi = 24 de ore 1 saptamana = 7 zile 1 luna = 28 (29); 30; 31zile 1 an = 12 luni Care sunt lunile anului? 1 an = 365, 366 zile (an bisect - februarie = 29 zile Observati instrumentele cu ajutorul carora se face masurarea timpului: ceasul (mecanic, electronic, de mana, de perete), clepsidra, calendarul. Propun spre rezolvare cateva exercitii de calcul mintal: 2 ore = . . .. minute 1 sfert de ora = . . minute o jumatate de minut = . .secunde 5 saptamani = . . zile 24 ore + 24 ore = .. ore = zile 3 ani=..luni 2. Un biciclist a parcurs un drum in 2 zile si 2 ore. In cate ore a parcurs el drumul? 3. Angela a plecat cu trenul la bunici la ora 9:00 si va ajunge dupa 3 ore si 10 minute.Ce ora va fi atunci? Prezint elevilor fisele de lucru : I. Lucrati pe grupe si completati orele indicate de cadranele ceasurilor ( ANEXA 3) - Verificati modul de completare al fisei, rotind fisele la fiecare grupa, apoi autoevaluati-va. II.Uneste duratele de timp cu unitatile de masura potrivite (ANEXA 4) Verificati modul de completare al fisei III. Efectuati transformari (ANEXA 5) Verificati modul de completare al fisei, rotind fisele la fiecare grupa, apoi autoevaluati-va Individual veti avea de rezolvat o fisa de evaluare.(ANEXA 6) Discut fisa de evaluare |
Asculta cu atentie si dezleaga ghicitoarea. Instrumentul de masura este ceasul, cu ajutorul lui stim ora exacta Intoneaza cantecelul ,,Ceasul" Noteaza pe caiete schema lectiei. Enumera lunile anului. Observa instrumentele de masurare a timpului. Rezolva exercitiile propuse -Completeaza dupa cerinta Isi evalueaza colegii si se autoevalueaza -Aleg unitatile de masura potrivite duratei date Rezolva fisa pe grupe. Isi evalueaza colegii si se autoevalueaza Completeaza fisa de evaluare |
5' 5' |
ANEXA 2 Cantecul ,,Ceasul" ceasuri clepsidra calendar Fise de lucru Fise de lucru Fise de lucru Fise de evaluare |
conversatia conversatia exercitiul conversatia exercitiul Conversatia explicatia Exercitiul Turul galeriei Exercitiul Exercitiul Turul galeriei Conversatia explicatia Exercitiul |
frontala Frontala Frontala Frontala Frontala Pe grupe Frontala Individuala Frontala Pe grupe Frontala Individual |
Orala Orala Orala Orala Inter-evaluare Auto- evaluare Orala Inter-evaluare Auto evaluare Scrisa |
8.Asigurarea feed-back-ului |
|
Apreciez activitatea elevilor si ca recompensa pentru rezolvarea probelor eliberez Soarele si Luna. |
Receptioneaza mesajul transmis |
1' |
|
Conversatia explicatia |
Frontala |
|
9.Incheierea activitatii |
|
Fac aprecieri asupra modului de lucru individual si pe grupe. Fixarea temei cu trimitere la obiectivele lectiei. Tema: exercitiile 3,4,5 / pagina 115 din manual |
Receptioneaza mesajul transmis si isi noteaza tema pentru acasa. |
2' |
Caietele elevilor |
Conversatia explicatia |
Frontala |
Orala |
ANEXA 1
Nume si prenume.. Data..
FISA DE MUNCA INDEPENDENTA LA MATEMATICA
1. Pune semnul de relatie potrivit (<, =, >):
1dg ___ 1kg 1dag ___ 1hg
1t ___ 1q 1g ___ 1mg
2. Subliniaza ce este mai greu:
1 kg de orez sau 1 t de grau?
2 g de sare sau 2 dag de zahar?
7 kg de mere sau 7 kg de pepeni?
Nume si prenume.. Data..
FISA DE MUNCA INDEPENDENTA LA MATEMATICA
1. Pune semnul de relatie potrivit (<, =, >):
1dg ___ 1kg 1dag ___ 1hg
1t ___ 1q 1g ___ 1mg
2. Subliniaza ce este mai greu:
1 kg de orez sau 1 t de grau?
2 g de sare sau 2 dag de zahar?
7 kg de mere sau 7 kg de pepeni
ANEXA 2
CEASUL
De dis de dimineata
Atunci cand te trezesti
Auzi cum bate ceasul
Si nu mai lenevesti.
Refren:
Tic-tac, tic-tac
Bate ceasul neincetat
Scoala-te copile
Vremea-i de-nvatat.
ANEXA 3
GRUPA Data.
FISA DE LUCRU LA MATEMATICA
UNITATI DE MASURA PENTRU TIMP
Completati orele indicate de cadranele ceasurilor:
ANEXA 4
Nume si prenume.. Data..
FISA DE LUCRU LA MATEMATICA
UNITATI DE MASURA PENTRU TIMP
Uneste duratele de timp cu unitatile de masura potrivite . Atentie ! O unitate de masura este in plus !
vacanta de vara |
|
MINUT |
perioada copilariei pana la majorat |
|
ORA ZI |
perioada de 100 de ani |
|
LUNA |
durata calatoriei cu trenul de la Bucuresti la Paris |
|
AN DECENIU |
perioada de 1000 ani |
|
SECOL |
pauza |
|
MILENIU |
perioada de 10 de ani |
|
|
Nume si prenume.. Data..
FISA DE LUCRU LA MATEMATICA
UNITATI DE MASURA PENTRU TIMP
Uneste duratele de timp cu unitatile de masura potrivite .Atentie ! O unitate de masura este in plus !
vacanta de vara |
|
MINUT |
perioada copilariei pana la majorat |
|
ORA ZI |
perioada de 100 de ani |
|
LUNA |
durata calatoriei cu trenul de la Bucuresti la Paris |
|
AN DECENIU |
perioada de 1000 ani |
|
SECOL |
pauza |
|
MILENIU |
perioada de 10 de ani |
|
|
ANEXA 5
FISA DE LUCRU LA MATEMATICA
UNITATI DE MASURA PENTRU TIMP
Alegeti raspunsul corect:
3 min = 180 sec 18 sec 3600 sec
48 h = 4 zile 2 zile 3 zile
6 h = 60 min 144 min 360 min
21 zile = 2 sapt 3 sapt 7 sapt
9 sapt = 45 zile 54 zile 63zile
24 luni = 2 ani 4 ani 6 ani
500 ani = 50 secole 5 secole 500 secole
2000 ani = 2milenii 20 milenii 200milenii
ANEXA 6
FISA DE EVALUARE LA MATEMATICA
UNITATI DE MASURA PENTRU TIMP
Stabileste succesiunea in timp a urmatoarelor activitati:
Scrie ora indicata pe ceas
3.Transforma si completeaza:
3 h = . . . min 24 luni = . . . ani
5 saptamani = . . . zile 30 ani = . . . decenii
300 sec = . . . min 7 secole = ..
Acest document nu se poate descarca
E posibil sa te intereseze alte documente despre:
|
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate QReferat.com | Folositi documentele afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul document pe baza informatiilor de pe site. { Home } { Contact } { Termeni si conditii } |
Documente similare:
|
ComentariiCaracterizari
|
Cauta document |