Administratie | Alimentatie | Arta cultura | Asistenta sociala | Astronomie |
Biologie | Chimie | Comunicare | Constructii | Cosmetica |
Desen | Diverse | Drept | Economie | Engleza |
Filozofie | Fizica | Franceza | Geografie | Germana |
Informatica | Istorie | Latina | Management | Marketing |
Matematica | Mecanica | Medicina | Pedagogie | Psihologie |
Romana | Stiinte politice | Transporturi | Turism |
SCOALA SPECIALA "CONSTANTIN PAUNESCU" IASI
Clasa I A
Proiect de activitate
ARIA CURRICULARA: terapia educationala complexa si integrata
ACTIVITATEA: Stimulare cognitiva
SUBIECTUL: "Puisorul din figuri geometrice"
Cosul pentru oua"
SCOPUL ACTIVITATII:
dezvoltarea capacitatilor elevilor de a proiecta, confectiona si evalua produse
simple;
dezvoltarea capacitatii de cooperare in scopul obtinerii unui produs;
OBIECTIVE OPERATIONALE
O1: sa recunoasca figurile geometrice elementare (cerc, triunghi, patrat)
O2: sa lucreze dupa model
b. Obiective psihomotorii:
O3: sa coloreze fisele repectand conturul;
O4: sa manipuleze corect materialul de lucru (foarfece, lipici )
O5: sa execute corect exercitiile practice date (colorat, decupaj, lipit) singur sau cu ajutor (acolo unde este cazul).
O6: sa-si reprime tendinta de efectuare a unor actiuni inutile in timpul activitatii;
c. Obiective afective:
O7: participarea cu interes la activitate
O8: exersarea capacitatii de munca independenta
Strategii didactice:
Metode si procedee:
imitatia, instructajul, explicatia, demonstratia,
observatia dirijata, metode alternative de interventie specifice
spectrului autist (
Material didactic: joc loto, fise de lucru, creioane colorate, foarfece, lipici, plansa,
pictograme, stimulente, plansa pentru brainstorming, plansa demonstrativa, lipici,
plansa suport, hartie glasata, foarfece, sabloane din
carton.
Forme de organizare: in grup.
Tehnici de lucru: colorare in contur, decupare, lipire.
Bibliografie:
-"Terapia educationala complexa si integrata"-Ghid metodic pentru invatatorii si profesorii-educatori din scolile speciale"; prof. Cristina Farzikhosroushahi, inv. Maria Condrea, ed. Tehnopres, Iasi-2005
Locul de desfasurare: sala de clasa.
Durata activitatii: 35-40 minute.
Demersul activitatii
Etapele activitatii |
Ob. Op. |
Continutul activitatii |
Strategia didactica |
Evaluarea |
1. Moment organizatoric Captarea atentiei |
O8 O7 O8 |
Amenajarea spatiului de lucru: se vor aduce bancile in mijlocul clasei; pregatirea materialelor necesare pentru desfasurarea activitatii. |
Observatia dirijata Jetoane |
Observatii asupra conduitei elevilor |
2. Anuntarea temei si a obiectivelor |
|
Prin utilizarea pictogramelor, elevii sunt anuntati ca la aceasta ora vor realiza, prin decuparea hartiei glasate, un puisor din figuri geometrice, iar cei care vor termina lucrarea mai repede vor realiza "Cosuletul pentru oua rosii". |
Conversatia Met. Give me 5 (ce, cum, cand, unde) Pictograme Met. |
Verificare orala |
3.Desfasurarea activitatii |
O1 O4 O7 O8 O2 O3 O1 O2 O4 O5 O6 O3 O7 O8 |
Se prezinta plansa model realizata din hartie glasata. Analizeaza modelul indrumand elevii sa observe ca acesta infatiseaza un pui care tocmai a iesit din ou, realizat din figuri geometrice. Elevii primesc sarcina sa recunoasca figurile geometrice care alcatuiesc puiul. Organizeaza colectivul in 4 grupe. Fiecare grupa are pe banca toate materialele necesare realizarii acestor lucrari, (plansa suport, sabloanele, desenele pentru decupat, hartie glasata, lipici, foarfece). Elevii trebuie sa recunoasca materialele care le au pe banca. Explica si demonstreaza: -Vom trasa conturul formelor pe care le vom folosi. Avem nevoie de hartie colorata si de sabloane. Decupam apoi fiecare forma pe linia de contur. In final toate acestea le vom lipi de suport cu atentie, simetric, pentru ca puisorul sa fie cat mai deosebit. In timpul lectiei elevii isi vor desfasura activitatea pe fond muzical. Pe parcursul activitatii reiau unele explicatii, corectez unele greseli pentru a evita formarea gresita a deprinderilor, urmaresc respectarea etapelor de lucru si supraveghez cum decupeaza, cum lipesc, cum asambleaza partile componente. Cei care au realizat puisorul mai repede vor primi materialele si indicatiile necesare realizarii «Cosuletului pentru oua rosii». |
Explicatia Instructajul Demonstratia Imitatia Fise Creioane colorate Foarfece Lipici Instructajul Demonstratia Plansa |
Observatii asupra conduitei elevilor Aprecieri verbale Observatii asupra conduitei elevilor Aprecieri verbale Observatii asupra conduitei elevilor Verificare practica |
4. Evaluarea |
|
Profesorul va evalua fisa fiecarui elev si comportamentul acestuia din timpul activitatii. Fiecare elev va primi un abtibild motivational. |
Abtibild motivational Stimulente |
Aprecieri asupra desfasurarii activitatii Analiza produselor activitatii |
Acest document nu se poate descarca
E posibil sa te intereseze alte documente despre:
|
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate QReferat.com | Folositi documentele afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul document pe baza informatiilor de pe site. { Home } { Contact } { Termeni si conditii } |
Documente similare:
|
ComentariiCaracterizari
|
Cauta document |