Administratie | Alimentatie | Arta cultura | Asistenta sociala | Astronomie |
Biologie | Chimie | Comunicare | Constructii | Cosmetica |
Desen | Diverse | Drept | Economie | Engleza |
Filozofie | Fizica | Franceza | Geografie | Germana |
Informatica | Istorie | Latina | Management | Marketing |
Matematica | Mecanica | Medicina | Pedagogie | Psihologie |
Romana | Stiinte politice | Transporturi | Turism |
PROIECT DIDACTIC
Clasa: a VI-a
Data: 23.05.2007
Obiectul : Matematica - Aritmetica si Algebra
Unitatea de invatare :.Ecuatii si inecuatii cu numere intregi
Continutul notional: Rezolvarea de ecuatii si inecuatii in Z
Tipul lectiei: Consolidare
Obiectiv de referinta:
Sa inteleaga semnificatia si proprietatile ecuatiilor si inecuatiilor cu numere intregi si sa le aplice in calcule variate.
Obiective operationale:
a). cognitive
OC1 = sa rezolve si sa utilizeze ecuatii si inecuatii in Z, de tipul unde a si b sunt numere intregi, pentru a rezolva probleme;
OC2 = sa investigheze valoarea de adevar a unei afirmatii, prin construirea unor exemple si contraexemple;
OC3 = sa prezinte intr-o maniera clara, corecta si concisa, oral sau scris, succesiunea operatiilor din rezolvarea unei probleme, folosind terminologia si notatiile adecvate;
b). psihomotorii
OH1 = Sa aseze corect in pagina; sa scrie lizibil pe caiete si la tabla.
OH2 = Sa prezinte indemanare in operarea cu numere intregi.
c). afective
OA1 = Sa fie atenti.
OA2 = Sa participe afectiv la lectie.
OA3 = Sa-si dezvolte interesul pentru calcule cu numere intregi.
Strategii didactice:
a). Metode si procedee: conversatia, exercitiul, munca independenta;
b). Mijloace de realizare: manualul, culegeri, fise de lucru;
c). Forme de organizare: frontala, individuala, pe grupe.
Evenimentele lectiei (timp) |
Obiective |
Continutul lectiei |
Strategii didactice |
Moment organizatoric (2 minute) |
|
Profesorul creeaza conditiile necesare desfasurarii eficiente a lectiei. Verifica prezenta elevilor. Este verificata tema pentru acasa. |
Conversatia euristica |
Enuntarea temei si a obiectivelor (3 minute) |
OH1 OA1. |
Profesorul anunta elevii titlul lectiei noi, scriind titlul pe tabla: Exercitii .Ecuatii si inecuatii cu numere intregi |
Conversatia euristica |
Reactualizarea cunostintelor (5 minute) |
OC1; OC2. |
Elevii sunt solicitati sa-si reaminteasca: Regulile de calcul cu numere intregi invatate; Care este ordinea efectuarii operatiilor; Cum se determina modulul unui numar intreg. Cum se rezolva ecuatiile si inecuatiile de gr.I |
Conversatia euristica |
Desfasurarea invatarii (25minute) |
OC1 OC2 OC3 OH1 OH2 OA1 OA2 OA3 |
ACTIVITATEA PROFESORULUI SI A ELEVILORProfesorul propune elevilor spre rezolvare fisa de lucru nr. 1cu exercitii, in vederea consolidarii cunostintelor teoretice acumulate. Profesorul cere ca elevii sa schimbe fisele cu colegii lor de banca pentru verificarea rezultatelor . Se distribuie fisa de corectare a fisei nr.1 Dupa notarea lucrarilor se distribuie fisa nr.2 In timpul ramas se rezolva exercitii la tabla din fisa de catre elevi. |
Exercitiul Munca independenta Lucru pe grupe Activitate frontala |
Asigurarea feedback-ului (10 minute) |
OA1 OA3 OC3 |
La sfarsitul fiecarui exercitiu rezolvat profesorul scoate in evidenta cat de importanta este folosirea corecta a regulilor de calcul cu numere intregi. |
Explicatia |
Evaluare (3 minute) |
|
Sunt notati elevii care au participat la rezolvarea exercitiilor, atat cu note cat si cu calificative care vor participa la o nota finala a unitatii de invatare. |
Conversatia |
Tema pentru acasa (2 minute) |
|
Profesorul propune elevilor ca tema rezolvarea exercitiilor din fisa de lucru nr.2 care nu au fost abordate in cadrul orei. |
Conversatia |
Fisa nr . 1 ECUATII SI INECUATII IN Z
Scrieti raspunsurile in tabel
Nr ex. |
|
|
|
4a |
4b |
Raspuns |
|
|
|
|
|
(1p)1. Solutia ecuatiei este . . . . .
(1p)2.Daca -15x-13= -7x+11, atunci x= . . . . .
(1p)3.Daca triplul unui numar, micsorat cu -9, este egal cu -15, atunci numarul este :
a) b) c)
4.Fie inecuatia _ (multimea numerelor intregi negative)
(1p).a)Gasiti multimea solutiilor inecuatiei
(1p) b)Aflati intersectia dintre multimea solutiilor si Z_
Rezolvarile complete
(2p)5.Suma a 5 numere intregi consecutive este 0. Aflati care este cel mai mare numar dintre acestea.
(2p)6..Rezolvati in Z ecuatia
Prof. Alexa Pavel Emanoil Scoala cu clasele I - VIII Ursita
Fisa nr . 1 ECUATII SI INECUATII IN Z
Scrieti raspunsurile in tabel
Nr ex. |
|
|
|
4a |
4b |
Raspuns |
|
|
|
|
|
(1p)1. Solutia ecuatiei este . . . . .
(1p)2.Daca -15x-13= -7x+11, atunci x= . . . . .
(1p)3.Daca triplul unui numar, micsorat cu -9, este egal cu -15, atunci numarul este :
a) b) c)
4.Fie inecuatia _ (multimea numerelor intregi negative)
(1p).a)Gasiti multimea solutiilor inecuatiei
(1p) b)Aflati intersectia dintre multimea solutiilor si Z_
Rezolvarile complete
(2p)5.Suma a 5 numere intregi consecutive este 0. Aflati care este cel mai mare numar dintre acestea.
(2p)6..Rezolvati in Z ecuatia
Fisa de corectare nr. 1
Barem de corectare:Se acorda un punct din oficiu
itemii 1,2,3,4A,4B, cate un punct
itemii 5,6 cate 2 puncte . Total 10 puncte
Nr ex. |
|
|
|
4a |
4b |
Raspuns |
|
|
c)-2 |
x |
|
5.Cinci numere intregi consecutive x,x+1,x+2,x+3,x+4
Suma lor este:x+x+1+x+2+x+3+x+4=0 5x+10=0 x=-2 nr sunt: -2,-1,0,1,2
Cel mai mare este nr. 2
6 .
Prof. Alexa Pavel Emanoil Scoala cu clasele I - VIII Ursita
Fisa de corectare nr. 1
Barem de corectare:Se acorda un punct din oficiu
itemii 1,2,3,4A,4B, cate un punct
itemii 5,6 cate 2 puncte . Total 10 puncte
Nr ex. |
|
|
|
4a |
4b |
Raspuns |
|
|
c)-2 |
x |
|
5.Cinci numere intregi consecutive x,x+1,x+2,x+3,x+4
Suma lor este:x+x+1+x+2+x+3+x+4=0 5x+10=0 x=-2 nr sunt: -2,-1,0,1,2
Cel mai mare este nr. 2
6 .
Prof. Alexa Pavel Emanoil Scoala cu clasele I - VIII Ursita
Fisa de corectare nr. 1
Barem de corectare:Se acorda un punct din oficiu
itemii 1,2,3,4A,4B, cate un punct
itemii 5,6 cate 2 puncte . Total 10 puncte
Nr ex. |
|
|
|
4a |
4b |
Raspuns |
|
|
c)-2 |
x |
|
5.Cinci numere intregi consecutive x,x+1,x+2,x+3,x+4
Suma lor este:x+x+1+x+2+x+3+x+4=0 5x+10=0 x=-2 nr sunt: -2,-1,0,1,2
Cel mai mare este nr. 2
6 .
Fisa nr . 2 ECUATII SI INECUATII IN Z
(3p)1.a) Solutia ecuatiei este . .
(2p) b) Numarul intreg ce verifica relatia este . .
2p) c) Numarul intreg ce verifica relatia -2z-6=6 este .
(3p)2.a)Daca -15x+12=-7x+11, atunci x= . .
(2p) b) Solutia ecuatiei(-2)(-3x)+17=+x+10 este x= . .
(3p)3.a)Daca triplul unui numar, marit cu -3, este egal cu -15, atunci numarul este egal cu
(2p)b)Daca dublul numarului de la a) se micsoreaza cu -17 atunci se obtine rezultatul ..
4.Fie inecuatia _ (multimea numerelor intregi negative)
(3p).a)Multimea solutiilor inecuatiei este . .
(2p) b)Singura solutie mai mica decat -4 este . ..
(3p)5.a)Multimea solutiilor inecuatiei in multimea numerelor intregi negative este . .. b)Multimea solutiilor inecuatiei in multimea numerelor intregi pozitive este . ..
(2p) c)Solutia inecuatiei in multimea numerelor intregi negative Z_ este .
(3p)6.a)Multimea este .
(2p) b)Elementele multimii sunt . ..
(2p) c)Elementele multimii Csunt . ..
(2p) d)Elementele multimii sunt . ..
(2p) f)Elementele multimii sunt . ..
(5p)7.Daca
Atunci
(3p)8.a)Solutia ecuatiei este . .
(2p) b)Numarul a obtinut din dupa inlocuirea lui x de la a) este a=
(3p)9.a)Elementele multimii sunt . .
(2p) b)Multimea este B= . .
(15p)10.Sa se determine multimea
11Aflati numerele :
(10p)a).Suma a sapte numere intregi consecutive este 0.
(10p)b)Suma a 3 numere intregi consecutive este 0.
(10p)c)Suma a sapte numere intregi pare consecutive este 0.
(10p)d)generalizarea punctului c)
12.Suma a 9 numere intregi consecutive este 0.
a)Aflati care este cel mai mare numar dintre acestea.
b)Aflati numai suma numerelor negative din cele 7 nr.
c)Aflati numai suma numerelor pozitive din cele 7 nr.
(10p)13.Rezolvati in Z ecuatia
(10p)13.Rezolvati in Z ecuatia
(10p)14. Rezolvati in Z ecuatia 4
Acest document nu se poate descarca
E posibil sa te intereseze alte documente despre:
|
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate QReferat.com | Folositi documentele afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul document pe baza informatiilor de pe site. { Home } { Contact } { Termeni si conditii } |
Documente similare:
|
ComentariiCaracterizari
|
Cauta document |