Administratie | Alimentatie | Arta cultura | Asistenta sociala | Astronomie |
Biologie | Chimie | Comunicare | Constructii | Cosmetica |
Desen | Diverse | Drept | Economie | Engleza |
Filozofie | Fizica | Franceza | Geografie | Germana |
Informatica | Istorie | Latina | Management | Marketing |
Matematica | Mecanica | Medicina | Pedagogie | Psihologie |
Romana | Stiinte politice | Transporturi | Turism |
PROIECT DIDACTIC
Unitatea de invatamant: S08 Nr.11 Oradea
Profesor:
Clasa: a VI-a D
Data:
Unitatea de invatare: ,,Inceputurile lumii moderne''
Lectia: Marile descoperiri geografice
Tipul de lectie: mixt ( evaluare, transmitere de noi cunostinte).
Locul de desfasurare: sala de clasa
Timp:
Obiectiv general: Sistematizarea achizitiilor anterioare, dobandirea de noi cunostinte
referitoare la marile calatorii geografice, exersand deprinderi de munca
intelectuala ( investigatie, invatarea prin descoperire), dezvoltarea
curiozitatii fata de civilizatiile descoperite in urma acestor calatorii.
Obiective operationale:
-cognitive O1-sa defineasca termenii istorici: capital, manufactura, burghezi, domeniu
colonial, astrolab, caravele.
O2 - sa descrie traseul marilor calatorii.
-formative O3 - sa identifice cauzele care au generat marile calatorii
O4 - sa opereze cu algoritmul cauze/consecinte in prezentarea urmarilor
-atitudinale O5 - sa manifeste curiozitate fata de noile civilizatii descoperite si sa
aprecieze realizarile acestora.
Valori si atitudini vizate:
- Gandire critica si flexibila
- Relationarea pozitiva cu ceilalti
- Curiozitate si interes pentru studiul Istoriei
Strategii: - expozitiv-euristice: S1-explicatia, S2-conversatia euristica
- interactive: S3-modelul grafic, S4-comparatia, S5-problematizarea, S6-
conversatia examinatoare, S7-investigatia, S8-brainstorming, S9- jocul
de rol.
Mijloace: M1-Manual de Istorie clasa a VI-a, Editura Corint
M2-Harta ,,Marile descoperiri geografice''.
M3-Atlasul istoric
M4-Marile calatorii ale exploaratorilor, Editura Corint Junior
M5-Model grafic(harta de contur).
Marile descoperiri geografice
( Schita lectiei
1.Cauze:
- economice- cresterea populatiei si lipsa resurselor in Europa
- necesitatea marfurilor din Orient ( mirodenii, matase, podoabe,etc)
- extinderea turcilor si blocarea drumurilor comerciale
- religioase- raspandirea crestinismului
- tehnice - progrese in arta navigatiei: carma, busola, astrolabul, caravela
- stiintifice - cunostiinte geografice-Ptolemeu-,,Pamantul este rotund''.
2.Desfasurare:
- Marco Polo - calatoria in China
- Henric ,,Navigatorul''- coasta de vest a Africii ( insulele Madeira, Azore, Canare)
- 1488 - Bartolomeo Diaz-Sudul Africii ( Capul Bunei Sperante)
- 1492- Cristofor Columb- America centrala ( arhipeleagul Bahamas, Cuba )
- 1498 - Vasco da Gama- India ( Calicut )
- 1499 - Amerigo Vespucci- America
- 1500 - Cabral - Brazilia
- 1519 - Fernando Magellan - prima calatorie in jurul lumii
3. Urmari:
- descoperirea continentului american ( civilizatiile mayasa, azteca si incasa)
- formarea Imperiilor coloniale si exploatarea teritoriilor cucerite
- dezvoltarea comertului pe axa Atlanticului
- aclimatizarea de plante si animale
- favorizarea progresului intelectual
- crestinarea popoarelor cucerite
Desfasurarea demersului didactic
Secventele didactice |
Continu- turi vizate |
Ob. oper. |
Activitatea profesorului |
Activitatea elevilor |
Res. mat. |
Res. proced. |
Evaluare |
Momentul organizato- ric |
|
|
- noteaza absentele - organizeaza materialele - creeaza un climat cooperant |
- raspund cerintelor -pregatesc materialele solicitate |
|
|
|
Reactuali- zarea cunostintelor |
Sat si oras la incepu- tulEpocii Moderne |
O1 |
-prin intrebari adresate frontal clasei solicita opinii despre im- portanta continuturilor studiate: lumea satelor europene la ince- putul Epocii Moderne si cea a oraselor. - subliniaza ideea de progres si cere elevilor sa identifice ele- mentele acestuia in cele doua situatii. - accentueaza algoritmul cauze- consecinte. - evalueaza raspunsurile(anali- zeaza, decide, lauda, ierarhizea- za); - mediaza opiniile |
elaboreaza raspunsuri la cerinte - autoevalueaza |
M2 |
S2 S4 |
Frontala orala |
Anuntarea temei si a obiectivelor propuse |
Captarea atentiei |
|
- face legatura intre cunostintele predate anterior si cele care urmeaza sa fie comunicate - scrie pe tabla titlul lectiei - oral prezinta obiectivele urmarite. |
sunt atenti la explicatii -noteaza in caiete titlul lectiei. |
|
S1 |
|
Dobandirea de noi cunostinte (de catre elevi prin activitatea de invatare dirijare propusa de profesor) |
Cauzele marilor calatorii Marile Calatorii Urmarile descoperi-rilor geografice |
O3 O2 O5 O4 |
- prezinta modelul grafic si stimuleaza elevii sa-si asume diferite roluri.( comercianti, negustori, regi,etc) -identifica si ierarhizeaza cauzele, notand schita pe tabla - explica initiativa Spaniei si Portugaliei in acest domeniu si prezinta primele calatorii. - investigheaza harta istorica a celor mai importante calatorii si cere elevilor sa le identifice din manual si ailasul istoric. -prezinta imagini referitoare la modul de organizare si dezvoltare al civilizatiilor de pe continentul american si nu numai. -analizeaza urmarile si realitatile aparute in urma desfasurarii marilor calatorii |
raspund cerintelor si identifica cauzele care au dus dus la desfasurarea mari- lor calatorii geografice. -noteaza schita in caiete -investigheaza sursele istorice -identifica principalele calatorii -interpreteaza formuland opinii rezultatul acestora - analizeaza si compara realitatile noilor lumi descoperite. -apreciaza realizarile acestora si civilizatiile lor infloritoare. - opereaza cu algoritmul cauze/consecinte si identifica urmarile |
M5 M3 M4 M1 |
S3 S9 S8 S7 S6 S2 |
Observa- rea sistemati- ca Exercitiul |
Stimularea performan- tei |
|
|
-Problematizeaza desfasurarea calatoriilor portugheze doar de-a lungul coastelor Africii si a mo- dului in care au exploatat teritoriile descoperite. |
-analizeaza problema -ofera explicatii - compara cu modelul spaniol |
M2 |
S5 S4 |
verificare frontala |
Asigurarea retentiei si a transferu- lui Tema pentru acasa Evaluarea capacitati; aptitudini atitudini |
|
O2 O4 |
-solicita elevilor sa identifice la harta traseul celor mai importante calatorii -Recomanda aprofundarea cunostintelor asimilate -Analizeaza critic, lauda, ierarhizeaza, decide/noteaza |
indica traseul calatoriilor si stabilesc importanta lor prin prisma urmarilor -se raporteaza la aprecierile formulate |
M2 |
S6 |
exercitiul |
PROIECT DIDACTIC
Unitatea de invatamant: S08 Nr.11 Oradea
Profesor: Gurau Dorina Liliana
Clasa: a V-a A
Data:
Unitatea de invatare: ,,Grecia Antica''
Lectia: Evaluare-Grecia Antica
Tipul de lectie: sistematizare, aprofundare, evaluare
Locul de desfasurare: sala de clasa
Timp:
Obiectiv general: Sa sistematizeze si sa aprofundeze cunostinte referitoare la polisurile
grecesti; formarea deprinderii de analiza comparativa, dezvoltarea unei
atitudini de apreciere fata de valorile civilizatiei grecesti.
Obiective operationale:
- cognitive O1-sa operationalizeze conceptele, notiunile: polis, aristocratie, demo-
cratie, Constitutie, cetatean, rege ereditar, ostracism, olimpiada, etc
O2-sa descrie caracteristicile regimurilor politice atenian si spartan si
cele ale educatiei tinerilor in cele doua polisuri.
-formative O3-sa compare cele doua regimuri politice identificand doua asemanari si
doua deosebiri.
O4-sa argumenteze cele doua tipuri de educatie din polisurile grecesti
-atitudinale O5-sa formuleze opinii referitoare la contributia Atenei si Spartei la
progresul civilizatiei grecesti si universale.
Valori si atitudini vizate:
Relationarea pozitiva cu ceilalti
Gandire critica, flexibila, comparativa
Stimularea curiozitatii pentru studiul marilor civilizatii ale Antichitatii
Strategii:expozitiv-euristice: S1-descrierea; S2-explicatia
Interactive: S3-comparatia; S4-modelul grafic; S5-jocul de rol; S6-
demonstratia; S7-problematizarea.
Mijloace: M1-Schita recapitulativa
M2- imagini
M3- macheta
M4-fond muzical
Schita recapitulativa:GRECIA ANTICA
ATENA / SPARTA
1. Descrierea Greciei:
- cadrul natural
- resurse
- locuitorii
2. Intemeiere polisurilor:
- origine
- asezare
- tipul statului
3. Organizarea interna
- regimuri politice
- legi scrise si Constitutii
- clase sociale
- aliante politice
4. Dezvoltare culturala:
- modele de educatie
- arta si cunoasterea ( Pericle)
5. Armata si razboiul ( Leonidas)
6. Religia si Jocurile Olimpice
Desfasurarea demersului didactic
Secventele didactice |
Continu-turi vizate |
Ob. op. |
Activitatea profesorului |
Activitatea elevilor |
Res. mat. |
Res. proce |
Evaluare |
Momentul organiza-toric |
|
|
-noteaza absentele - organizeaza clasa -pregateste materialele |
-pregatesc materialele solicitate -se aseaza la locurile indicate |
|
|
|
Reaminti-rea temei propuse pentru evaluare |
Grecia antica |
|
-reamintaste titlul temei care urmeaza sa fie evaluata -prezinta planul schitei recapitulative -oral, prezinta obiectivele urmarite |
-asculta indicatiile si revad planul de sistematizare si aprofundare |
M1 |
|
|
Desfasurarea lectiei |
Cadrul natural/ resurse/ locuitori Intemeierea polisuri- lor Organiza-rea Interna Cultura si Educatia Razboaiele Jocurile Olimpice Razboiul Pelopone-siac |
O1 O3 O2 O4 O3 O1 O5 |
-dirijeaza activitatea recapitulativa -urmareste si coreleaza activitatea celor doua grupe, urmarind schema de recapitulare. -sintetizeaza solicitand elevilor sa formuleze opinii referitoare la contributia celor doua polisuri la progresul civilizatiei grecesti |
un calator ( povestitor) face o calatorie in Grecia si prezinta cadrul natural, fru- musetile peisajului, resu-rsele -identifica influienta reliefului asupra modului de organizare-polisul -mendului de organizare-polisul -mentioneaza existenta celor doua polisuri model Sparta si Atena. -prezinta succesiv intemeierea celor doua polisuri -identifica triburile elene care le-au intemeiat, pozitionarea geografica si tipul de stat constituit -prezinta comparativ organizarea interna a fiecarui polis, clasele sociale existente si regimurile politice impuse. -demonstreaza diferentele existente prin analiza legislatiei si Constitutiilor care stau la baza organizarii lor. -argumenteaza dezvoltarea culturala si cele doua tipuri de educatie. -joc de rol-Pericle -operationalizeaza principalele concepte. -identifica si existenta unor asemanari, acestea fiind religia, Jocurile Olimpice si luptele comune in fata pericolului persan -joc de rol -Leonidas -formuleaza opinii -se argumenteaza -calatorul prezinta decaderea polisurilor in urma razboiului peloponeziac si cucerirea Greciei de catre Macedonia. |
M2 M4 M2 M3 M2 M3 M4 |
S5 S1 S2 S3 S6 S4 S5 S3 S5 S1 |
orala individu-ala Frontala Orala Pe grupe cooperan-te Orala individua-la |
Tema pentru acasa |
|
|
- recomanda complecta-rea cunostintelor despre Grecia Antica cu alte sapecte care nu au fost evaluate. |
-noteaza |
|
|
|
Evaluarea capacitati aptitudini atitudini |
|
|
-analizeaza critic, lauda, ierarhizeaza, decide/ noteaza. |
-se raporteaza la aprecierile formulate. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
PROIECT DIDACTIC
Unitatea de invatamant: S08 Nr.11 Oradea
Profesor: Gurau Dorina Liliana
Clasa: a VIII-a A
Data:
Unitatea de invatare: ,,Societatea romaneasca in Evul Mediu si la inceputul Epocii
Moderne''
Lectia:Universul satului romanesc medieval
Tipul de lectie: mixt (evaluare, dobandire de noi cunostinte)
Locul de desfasurare: sala de folclor
Timp:
Obiectiv general: Sa dobandeasca cunostinte despre particularitatile satului medieval
exersand deprinderea de a valorifica, analiza si structura experien-
tele personale; sa manifeste o atitudine pozitiva, responsabila fata de
rolul satului in pastrarea identitatii de neam.
Obiective operationale:
- cognitive O1-sa defineasca notiunile: obsti satesti, sfatul batranilor, obiceiul pa-
mantului, vatra, mosie, calendarul muncilor agricole, solidaritate.
O2-sa descrie elemente specifice civilizatiei rurale: casa taraneasca,
biserica de lemn, portul, traditiile, muncile agricole
-formative O3-sa compare aspecte ale satului medieval cu cel actual
O4-sa analizeze impactul modernitatii asupra traditiilor si specificului
lumii rurale.
-atitudinale O5-sa se implice in conservarea traditiilor lumii satului prin diverse
activitati si proiecte educative.
Valori si atitudini vizate:
Relationarea pozitiva cu ceilalti
Gandire critica, flexibila si comparativa
Antrenarea gandirii prospective prin intelegerea rolului satului romanesc si a traditiilor ca predictie a schimbarilor prin raportarea la contemporaneitate.
Strategii:expozitiv-euristice: S1-descrierea; S2-explicatia; S3-conversatia euristica
Interactive: S4-comparatia; S5-conversatia examinatoare; S6- demonstratia;
S7-problematizarea ; S8- investigatia
Mijloace: M1- Manual Istoria Romanilor, clasa a VIII-a, Editura Sigma
M2- imagini
M3- costum popular
M4- teste de evaluare
Universul satului romanesc medieval
( schita lectiei )
1.Formare si organizare
- pe vaile raurilor
- in regiunile impadurite
- regiunile de campie inmultire prin ,,roire'' si defrisare
- forma de organizare:- obstea sateasca
- jude, cneaz, vornic.
- Sfatul batranilor ( rol judecatoresc -> dreptul pamantului )
2.Componenta:
- vatra - locuintele
- biserica ]-arhitectura din lemn
- moara
- ateliere si instalatii
-mosia-pamant arabil, pasuni, paduri, livezii, vii, etc
- populatia -> familia = unitatea de baza ( numeroasa, mai multe generatii )
-> relatii de rudenie
-> solidaritate
3.Ocupatii
- stabilite dupa calendarul muncilor agricole
- principale:- agricultura (cultura plantelor si cresterea animalelor)
- secundare :- vanatoare, pescuit, albinarit, culesul din natura, lucrul la padure
- mestesuguri :-morarit, vararit, fierarit, lemnarit, prelucrarea fibrelor textile vegetale si
animale, olarit, etc
4. Portul
- din in si canepa
- creat in gospodarie (razboiul de tesut )
5.Obiceiuri:
- ale vietii de familie ( nasterea-botezul, casatoria-nunta, moartea-inmormantarea)
- calendarul bisericesc ( sarbatori si perioade de post)
Desfasurarea demersului didactic
Secventele didactice |
Continu- turi vizate |
Ob. Op. |
Activitatea profesorului |
Activitatea elevilor |
Res mat |
Res pro |
Evaluare |
Momentul Organiza-toric |
|
|
- noteaza absentele -creeaza un climat cooperant - pregateste materialele necesare |
se pregatesc pentru ora -- pregatesc materialele solicitate |
|
|
|
Reactuali- zarea cunostin- telor/eva- luare |
Statele medievale romanesti si institutiile lor |
|
- valorifica testul sumativ - verifica raspunsurile si le completeaza - stabileste acordarea punctajului |
- impart testele - raspund la intrebari -verifica punctajul acordat |
M4 |
S5 |
Sumati-va valorifi-carea testului |
Anuntarea temei si a obiective- lor propuse |
Captarea atentiei |
|
- solicita elevilor sa identifice cele doua spatii de locuire in lumea medievala - noteaza pe tabla titlul lectiei - precizeaza ce vor afla , ce vor sti sa faca la sfarsitul lectiei cu cele insusite -organizeaza invatarea |
- identifica lumea satului si orasele - noteaza in caiete |
|
S2 |
|
Dobandi-rea de noi cunostinte (de catre elevi prin activitatea de invatare/ dirijare propusa de profesor. |
Formarea si modul de organizare a satului medieval Elementele componente Principale-le Ocupatii Portul Obiceiuri- Le. |
O1 O2 O3 O4 |
-prezinta formarea si organiza-rea satului medieval -identifica elementele compo- nente ale satului - analizeaza elementele de solidaritate rurala. -prezinta ocupatiile principale , secundare si cele mai importante mestesuguri -coreleaza aceste activitati cu creearea portului popular - solicita elevilor sa numeasca cele mai importante obiceiuri pe care le cunosc si la care au luat parte . - analizeaza modul in care acestea se mai pastreaza si se regasesc in prezent - problematizeaza modul in care traditiile si elementele specifice ale lumii rurale sunt influientate de modernitate |
definesc obstea sateasca, sfatul batranilor, dreptul pamantului. -investigheaza sursele istorice -identifica casa taraneasca, biserica de lemn, moara de apa si le prezinta. -compara analizand relatiile societatii contemporane. -argumenteaza prezenta acestora si azi in anumite zone pe care le cunosc - descriu un costum popular din zona Beiusului - indica cele mai importante sarbatori religioase, iar apoi pe cele ale vietii de familie -formuleaza pareri personale pe care le argumenteaza. |
M2 M1 M3 M2 |
S8 S4 S3 S1 S6 S7 |
verifica-re Orala verifica-re frontala |
Stimularea performan-tei |
|
O5 |
-chestioneaza elevii in ce masura sunt interesati sa contribuie la pastrarea traditiilor si prin ce activitati anume. |
analizeaza problema -ofera solutii |
|
S3 |
|
Asigurar-ea retentiei si a tran-sferului |
|
O1 O3 |
subliniaza cele mai importante aspecte ale temei discutate |
raspund la intrebari |
|
|
orala |
Tema pentru acasa |
|
|
-recomanda aprofundarea cunostintelor asimilate prin participarea la sarbatorile de iarna intr-un cadru traditional |
|
|
|
|
Evaluare Capacitati/ Aptitudini/ Atitudini. |
|
|
analizeaza critic, lauda, ierarhizeaza, decide/noteaza |
-se raporteaza la aprecierile formulate. |
|
|
|
PROIECT DIDACTIC
Unitatea de invatamant: S08 Nr.11 Oradea
Profesor: Gurau Dorina Liliana
Clasa: a VII-a D
Data:
Unitatea de invatare: ,,Civilizatia la rascruce de secole''.
Lectia: Revolutia in stiinta si tehnica
Tipul de lectie: mixt (evaluare, dobandire de noi cunostinte)
Locul de desfasurare: sala de clasa
Timp:
Obiectiv general: Sistematizarea cunostintelor anterioare, dobandirea de noi cunostinte
despre cele mai importante realizari si descoperiri in domeniul stiintei
si tehnicii; interdisciplinaritate cu alte obiecte de studiu unde acestea
au fost prezentate.
Obiective operationale:
- cognitive O1-sa defineasca notiunile:antropologie, arheologie, radioactivitate,
vaccin, psihologie, pasteurizare
O2-sa prezinte teoria evolutionista
-formative O3-sa argumenteze importanta deosebita a unor descoperiri din medicina,
biologie, fizica, chimie.
O4-sa analizeze impactul descoperirilor stiintifice si in special a progre-
selor din medicina asupra cresterii demografice.
-atitudinale O5-sa formuleze aprecieri obiective si argumentate referitoere la modul
in care cercetarea stiintifica si tehnica au fost puse in slujba razbo-
iului, contribuind la inarmarea militara.
Valori si atitudini vizate:
Relationarea pozitiva cu ceilalti
Gandire critica, flexibila si comparativa
Antrenarea gandirii prospective prin intelegerea rolului stiintei si tehnicii la progresul general al umanitatii.
Strategii:expozitiv-euristice: S1-descrierea; S2-explicatia; S3-conversatia euristica
Interactive: S4-comparatia; S5-conversatia examinatoare; S6- demonstratia;
S7-problematizarea ; S8- investigatia
Mijloace: M1- Manual Istorie clasa a VII-a, Editura Nemira
M2- imagini
M3- Album de Istorie Universala
M4- rebus
Revolutia in stiinta si tehnica
( schita lectiei )
1. Caracteristici ale stiintei si tehnicii
-> descoperiri:- electromagnetismul
- radioactivitatea
- razele X
-> noi surse de energie:- electricitatea ( T.Edison )
- gazul
- petrolul
-> invenventii:- motorul electric
- iluminatul
- telegraful, telefonul, radioul (A. Bell)
- instalatii de incalzit
-> ramuri stiintifice noi :- antropologia, arheologia, psihologia
- biologia celulara, chimia organica
-> in medicina:- vaccinul antirabic,
- stafilococul si streptococul
- pasteurizarea (L.Pasteur)
-> societatile industriale au laboratoare proprii
-> cercetarea stiintifica utilizata in domeniul armamentului
2. Noi curente de gandire
->,,evolutionismul''-C. Darwin
3.Urmari
-> scaderea ratei mortalitatii si cresterea demografica
-> dezvoltarea societatii
-> cresterea si modernizarea oraselor
-> apropierea spatiilor
-> inceputul cursei inarmarilor
Desfasurarea demersului didactic
Secvente-le didactice |
Continu-turi vizate |
Ob. op. |
Activitatea profesorului |
Activitatea elevilor |
Res. mat. |
Res. pr. |
Evaluare |
Momentul Organiza-tori |
|
|
- noteaza absentele - pregateste materialul didactic necesar. -organizeaza clasa |
- se pregatesc pentru lectie - raspund cerintelor |
|
|
|
Reactuali- zarea cunostin- telor/ evaluare |
Revolutia de la 1848 in Europa State nationale si multinati-onale |
|
se face prin rezolvarea unui rebus (xerox - imparte foile si transmite sarcinile de rezolvare - stabileste timpul acordat - verifica raspunsurile si le complecteaza daca este nevoie |
- rezolva rebusul -raspund la intrebari si verifica testul colegului de banca. |
M4 |
|
scrisa Auto-evalua-re |
Evocare |
|
|
solicita elevilor sa identifice solutia rebusului - noteaza pe tabla titlul lectiei -precizeaza ce vor afla, ce vor sti sa faca la sfarsitul lectiei cu cele insusite, de ce sunt importantedescoperirile stiintifice si tehnologice |
-identifica :Stiinta si Tehnica - noteaza in caiete |
M4 |
S8 S3 |
orala |
Dobandi-rea de noi cunostin-te (de catre elevi prin activitatea de invatare/ dirijare propusa de profesor). |
Caracteristicile principale ale stiintei si tehnicii; principalele realizari si descoperiri Stiinta si industria de arma-ment Urmari |
O1 O3 O4 O1 |
- defineste : antropologia, arheologia, psihologia, vaccin - identifica principalele descoperiri, noile surse de energie, ramurile stiintifice noi si inventiile. - demonstreaza importanta deosebita a descoperirilor din medicina, biologie, chimie, etc - analizeaza impactul acestora asupra evolutie demografice declansand practic o explozie demografica -explica modul in care cercetarea stiintifica este utilizata in domeniul producerii de armament. -sintetizeaza si ierarhizeaza urmarile revolutiei din stiinta si tehnica |
- definesc valorificand cunostintele achizitionate anterior la alte materii de studiu. - investigheaza sursele si identifica principalele descoperiri in domeniul stiintei. -explica cu argumente proprii descoperirile remarcabile din medicina si biologie si rolul hotarator asupra evolutiei demografice:scaderea mortalitatii, a celei infantile, vindecarea unor boli prin vaccinare, cresterea duratei medii a vietii, etc - interpreteaza formuland opinii personale folosirea iminenta a noilor descoperiri stiintifice in producerea de armament - prezinta comparativ efortul Marilor Puteri in domeniul pregatirii militare - identifica si formuleaza cele mai importante urmari. |
M1 M2 M1 |
S8 S5 S1 S2 S4 |
Verificare fronta la Observare sistematica |
Stimula-rea performan-tei |
Evolutio-nismul |
O2 |
-problematizeaza teoria evolutionista |
- analizeaza problema - ofera solutii si opinii personale |
M3 |
S7 S4 |
frontala |
Asigura-rea retentiei si a transferu-lui |
|
O5 |
- aprecieri obiective si argumentate ale contributiei stiintei si tehnicii la declansa-rea cursei inarmarilor |
- formuleaza opinii pro si contra |
|
S5 |
|
Tema pentru acasa |
|
|
-aprofundarea cunostintelor dobandite prin rezolvarea testului din manual |
-noteaza in caiete |
M1 |
|
|
Evaluarea Capacitati/aptitudini/atitudini |
|
|
Analizeaza critic si obiectiv, lauda, ierarhizeaza, decide/ noteaza |
-se raporteaza la aprecierile formulate |
|
|
|
Acest document nu se poate descarca
E posibil sa te intereseze alte documente despre: |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate QReferat.com | Folositi documentele afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul document pe baza informatiilor de pe site. { Home } { Contact } { Termeni si conditii } |
Documente similare:
|
ComentariiCaracterizari
|
Cauta document |