Administratie | Alimentatie | Arta cultura | Asistenta sociala | Astronomie |
Biologie | Chimie | Comunicare | Constructii | Cosmetica |
Desen | Diverse | Drept | Economie | Engleza |
Filozofie | Fizica | Franceza | Geografie | Germana |
Informatica | Istorie | Latina | Management | Marketing |
Matematica | Mecanica | Medicina | Pedagogie | Psihologie |
Romana | Stiinte politice | Transporturi | Turism |
PROIECT DIDACTIC
Data: 9.IV.2009
Clasa: a VIa B
Disciplina: Matematica
Unitatea de invatare: Multimea numerelor intregi
Subiectul: Inmultirea numerelor intregi. Proprietati
Tipul lectiei: Mixta
Durata: 50 minute
Obiective de referinta:
1.2 sa efectueze calcule cu numere naturale, intregi si rationale pozitive utilizand reguli de calcul si proprietati ale operatiilor in contexte variate;
2.2 sa investigheze valoarea de adevar a unei afirmatii utilizand metode diferite, inclusiv prin construirea unor exemple sau contraexemple
Obiective operationale:
La sfarsitul orei, elevii vor fi capabili:
O1) sa aplice corect regula semnelor la operatiile de adunare, scadere si inmultire;
O2) sa efectuze operatii cu numere intregi;
O3) sa utilizeze proprietatile inmultirii numerelor intregi
in calcule;
O4) sa identifice rezultatul plauzibil dintr-o lista de raspunsuri posibile.
Strategia didactica:
a) Metode si procedee: conversatia, explicatia, expunerea, exercitiul;
b) Forme de organizare: frontal; pe grupe.
c) Resurse materiale: fisa de lucru, fisa de sistematizare.
d) Metode de evaluare: analiza raspunsurilor date.
Bibliografia:
1) Negrila A, Negrila M.- "Culegere Mate 2000+8/9", Ed. Paralela 45,Pitesti 2008
2) Sascau G, Popa M.- " Matematica- fise de lucru pentru clasa aVIa", Radauti,2008
3) Ardelean L., Secelean N.- "Didactica Matematicii , Ed. Universitatii "Lucian Blaga
Anexe:
Nr. crt. |
Etapele lectiei |
Ob. op. |
Activitatea |
Mijloace |
Forme de organizare |
Metode de evaluare |
||
profesorului |
elevului |
procedurale |
materiale |
|||||
|
Moment organizatoric (3min) |
|
- verifica prezenta si se asigura de existenta materialelor necesare. |
- raspund la intebari. |
conversatia |
|
frontal |
|
|
Reactualizarea cunostintelor (12min) |
|
- verifica notiunilor predate anterior - imparte elevii in gupe -ofera cate o fisa de lucru pentru fiecare grupa(anexa 1) -imparte sarcinile si urmareste cu atentie activitatea elevilor - anunta elevii ca notarea se va realiza pe durata intregii activitati, si echipa cu cel mai mare punctaj va iesi invingatoare |
- extrag cate un biletel, apoi se formeaza 4 grupe in functie de acestea -matematicienii -studiosii -inteleptii -jucatorii -rezolva aplicatiile din fisa, fiecare elev din grupa indeplineste cate o sarcina - dupa ce au rezolvat aplicatile din fisa, fiecare grupa numeste un reprezentant ce prezinta la tabla rezultatele obtinute; fiecare rapsuns corect primeste 1 punct - asculta cu atentie explicatiile profesorului |
conversatia explicatia exercitiul |
fise de lucru |
pe grupe pe grupe |
analiza raspunsu- rilor |
|
Anuntarea obiectivelor (2min) |
|
- anunta obiectivele ce vor fi urmarite pe parcursul desfasurarii activitatii |
- sunt atenti la explicatiile profesorului |
conversatia, explicatia, expunerea |
|
frontal |
|
|
Desfasurarea activitatii (15 min) |
|
- scrie la tabla titlul noii lectii si notiunile teoretice: Inmultirea numerelor intregi. Proprietati" Produsul a doua numere intregi a si b este un numar intreg notat a·b obtinut astfel: Daca a=0 sau b=0, atunci a·b =0 Daca a>0 si b>0 sau a<0 si b<0, atunci a·b =|a|·|b| Daca a>0 si b<0 sau a<0 si b>0, atunci a·b = - |a|·|b| Numerele a si b se numesc factorii produsului, iar operatia prin care se obtine produsul a doua numere intregi se numeste inmulttire. Reguli de calcul: a·0=0 2) a·(-1)=(-1) ·a=-a 3) (-a)·b=a·(-b)=-ab (-a) ·(-b)=a·b Proprietatile inmultirii: - comutativitate: oricare a,b -asociativitate: oricare - distributivitate fata de adunare:
- element neutru: - propune spre rezolvare urmatoarele aplicatii: 1) Efectuati: a) (-3)∙(+4)= b) (+5)∙(+7)= c) (-12)∙(-6)= d) (-2)∙(+6)∙(-4)= 2) Calculati: |
- sunt atenti la explicatiile profesorului si noteaza in caiete lectia a) -repeta regulile de calcul: daca numerele au semne diferite, atunci rezultatul va avea semnul (-) b) - daca numerele au acelasi semn, atunci rezultatul va avea semnul (+) c) (-12)∙(-6)= +72 d) (-12)∙(-4)= +48 2) - se observa ca 7 poate fi dat factor comun, astfel: |
conversatia explicatia conversatia explicatia exercitiul |
|
frontal frontal |
|
|
Asigurarea feedbackului (15 min) |
|
- pentru a se asigura ca notiunile au fost intelese, fiecare grupa primeste cate o fisa de sistematizare(anexa 2) - supravegheaza activitatea elevilor, ajutandu-i cand intampina dificultati. -se asigura ca toti elevii din grupa se implica in realizarea sarcinilor - puncteaza raspunsurile corecte la fiecare echipa; echipa care acumuleaza cele mai multe puncte va fi castigatoare (-anexa 1: fiecare raspuns corect are 1 punct -anexa 2: 1-1p; 2-2p;3-1p; 4-1p) |
- primesc fisele si incep sa rezolve aplicatiile - fiecare elev are obligatia de a rezolva cate un exercitiu - dupa ce au rezolvat aplicatiile din fisa, sunt prezentate la tabla rezultatele obtinute(fiecare elev din grupa cate o aplicatie) - calculeaza punctajul la fiecare echipa in parte si anunta castigatorii |
conversatia exercitiul |
fise de sistemati-zare |
pe grupe |
analiza raspunsu-rilor |
|
Incheierea activitatii (3min) |
|
- face aprecieri asupra modului in care s-a desfasurat activitatea si noteaza membrii echipei castigatoare -anunta tema pentru acasa: exercitiile 2, 3, 7pagina 22 din culegerea Mate 2000+8/9. |
- sunt atenti la explicatiile profesorului - noteaza tema |
conversatia |
|
frontal |
|
Anexa 1
FISA DE LUCRU
-Adunarea si scaderea numerelor intregi-
Suma a doua numere intregi pozitive este
Realizati legaturile corecte:
a.) (+5)+(+3) 1. -10
b) (-15)+(+5) 2. 8
c) (-6)-0 3. 0
d) (+2)-(-2) 4. -6
5. 4
FISA DE LUCRU
-Adunarea si scaderea numerelor intregi-
Suma a doua numere intregi negative este
Realizati legaturile corecte:
a.) (+7)+(-7) 1. +1
b) (-10)+(-30) 2. 3
c) (+2)-(+1) 3. 0
d) (-24)-(-22) 4. -40
5. -2
FISA DE LUCRU
-Adunarea si scaderea numerelor intregi-
Daca suma a doua numere intregi este pozitiva, atunci numerele au semnulsau sunt de semne contrare, cu modulul mai mare al numarului intreg..
Realizati legaturile corecte:
a.) (+17)+(-10) 1. +1
b) (-15)+(-4) 2. -19
c) (+3)-(+2) 3. +7
d) 6-(-6) 4. 12
5. -7
FISA DE LUCRU
-Adunarea si scaderea numerelor intregi-
Daca suma a doua numere intregi este negativa, atunci numerele au semnulsau sunt de semne contrare, cu modulul mai mare al numarului intreg..
Realizati legaturile corecte:
a.) (+7)+(-4) 1. +6
b) (-5)+(-2) 2. +3
c) (+8)-(+2) 3. 10
d) -(-5)+5 4. -3
5. -7
Anexa 2
Fisa de sistematizare
-Inmultirea numerelor intregi-
Produsul a doua numere intregi pozitive este un numar intreg..
2. Produsul a doua numere intregi este 0 daca cel putin.
3. Efectuati:
a) (-5)·(+8)=
b) (-9) ·(-7)=
c) (-7) ·(-10) ·(+7)=
d) 8·(-64)+ 8·4=
4. Stiind ca a+b= -15, calculati -5a-5b.
Fisa de sistematizare
-Inmultirea numerelor intregi-
Produsul a doua numere intregi negative este un numar intreg..
2. Produsul a doua numere intregi..este un numar intreg negativ.
3. Efectuati:
a) (-4)·(+3)=
b) (-50) ·(-50)=
c) (-5) ·(2) ·(-5)=
d) (-37)·11+ 11·(-4)=
4. Stiind ca x+y= -10 si z= 43, calculati xz-yz.
Fisa de sistematizare
-Inmultirea numerelor intregi-
Produsul a doua numere intregi de semne contrare este un numar intreg..
2. Produsul unui numar intreg cu zero este..
3. Efectuati:
a) (+
b) (-3) ·(-2)=
c) (-2) ·(-9) ·(-2)=
d) 15·6+ (-94) ·15=
4. Stiind ca x-y= -4, calculati 2x-2y.
Fisa de sistematizare
-Inmultirea numerelor intregi-
Elementul neutru la inmultire este..
2. Produsul a doua numere intregi..este un numar intreg pozitiv.
3. Efectuati:
a) (-4)·(-5)=
b) (+7) ·(-9)=
c) (+9) ·0 ·(-7)=
d) 4·(-10)+ 4·(+7)=
4. Stiind ca x-y= -2 si z= 5, calculati xz-yz.
Acest document nu se poate descarca
E posibil sa te intereseze alte documente despre: |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate QReferat.com | Folositi documentele afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul document pe baza informatiilor de pe site. { Home } { Contact } { Termeni si conditii } |
Documente similare:
|
ComentariiCaracterizari
|
Cauta document |