Administratie | Alimentatie | Arta cultura | Asistenta sociala | Astronomie |
Biologie | Chimie | Comunicare | Constructii | Cosmetica |
Desen | Diverse | Drept | Economie | Engleza |
Filozofie | Fizica | Franceza | Geografie | Germana |
Informatica | Istorie | Latina | Management | Marketing |
Matematica | Mecanica | Medicina | Pedagogie | Psihologie |
Romana | Stiinte politice | Transporturi | Turism |
PROIECT DIDACTIC
1-Formarea unui sistem de cunostinte care sa permita elevilor:
a-intelegerea unitatii dintre organism si mediul sau de viata;
b- intelegerea organismului ca pe un tot unitar,
c- realizarea unei corelatii dintre structura si functii,
2.-Formarea unor noi priceperi si deprinderi de lucru cu tehnici si metode specifice biologiei
3- Realizarea corelarii dintre fixarea unor informatii teoretice si partea practica
4- Dezvoltarea gandirii elevilor, a capacitatii de investigare a sistemelor biologice
5- Dezvoltarea capacitatii de comunicare folosind limbajul specific biologiei
7-Educarea in spirit ecologic
8-Educatia pentru sanatate
Obiective de referinta vizate Pe parcursul orei de Educatie pentru sanatate, elevii trebuie:
O1- sa identifice principalele medii de viata in care isi desfasoara activitatea
O2- sa descrie factorii ce actioneaza in mediul lor de viata
O3- sa deduca bolilece pot apare din cauza unor factori daunatori
O4- sa enumere regulile de prevenire a imbolnavirilor
O5- sa reprezinte sub forma unui poster un mediul lor de viata
O6-sa completeze corect fisa de lucru
O7-sa demonstreze ca se pot organiza, ca pot comunica in echipa
O8-sa deduca unitatea dintre om si mediul sau de viata
Resurse materiale: fisa de lucru, cartoane,biletele si creioane colorate, plansa de la tabla, guma adeziva, fotografii, albume,
Tipul de organizare a activitatii: frontala, pe echipe, individuala
nr. crt. |
secvente lelectiei |
timp |
desfasurarea lectiei |
obiective |
metode procedee |
evaluare |
1 |
Moment organizatoric. Pregatirea clasei pentru lectie |
3' |
Profesorul verifica frecventa cu ajutorul catalogului Pregatirea materialelor de lucru Organizarea echipelor, stabilirea liderilor, a raportorilor si a celorlalti membri |
|
dialogul |
Evaluare initiala |
2 |
Captarea atentiei |
3' |
Utilizarea casetofonului si audierea celor mai frumoase cantece ale catorva pasari din Franta, pentru creerea unei atmosfere degajate, placute, cat mai aproape de natura |
O8 |
|
|
3 |
Enuntarea obiectivelor |
1' |
Se anunta obiectivele propuse |
O1-O8 |
|
|
4 |
Reactualizarea notiunilor necesare trecerii la lectia noua |
3' |
Se actualizeaza cunostintele legate de componenta factorilor (cu viata si fara viata) ce actioneaza intr-un mediu |
O1 |
Conversatia, explicatia |
|
5 |
Prezentarea materialului faptic |
4' |
Profesorul solicita liderii grupelor la catedra.In urma tragerii la sorti, se distribuie tema fiecarei grupe, si in functie de aceasta, materialele necesare desfasurarii activitatii:cartoanecolorate cu numele grupei, fisele de lucru individuale, biletelele colorate-pe care raportorii vor sintetiza informatiile primite de la colegii de grupa, cate o fotografie ce ilustreaza tema grupei, cate un carton colorat pe care toti membrii grupei vor realiza un poster, materiale informative Profesorul instruieste elevii cu privire la modul de utilizare a fiselor de lucru |
O7 |
Conversatia, explicatia, demonstratia (daca este cazul) |
|
6 |
Dirijarea invatarii |
27' |
Profesorul indruma elevii pentru parcurgerea momentelor lectiei ,rezolvarea sarcinilor din fisa de lucru, observarea materialului didactic. Pe masura ce elevii executa sarcinile de lucru, raportorii completeaza plansa de pe tabla, astfel incat, in final, se obtine o imagine cuprinzatoare asupra diferitelor medii de viata in care ne desfasurm principalele functii vitale. Elevii vor identifica si nota in fise factorii nocivi ce actioneaza in mediul de viata respectiv, bolile si masuri de protejare impotriva imbolnavirilor |
O1-O7 |
Obsevatia Invatarea prin descoperire dirijata Demonstratia, simularea |
Fisa de lucru |
7 |
Fixarea si stabilirea performantelor |
3' |
Observand plansa de la tabla, elevii raspund unor intrebari precum: -care sunt factorii de mediu ce actoneaza in ecosistemele cunoscute de elevi? -care sunt bolile ce pot apare din cauza ynor factori nocivi? -ce reguli trebuie respectate pentru a preveni im bolnavirile? |
O1-O7 |
Observatia independenta |
|
8 |
Asigurarea feed-back-ului |
2' |
In functie de raspunsurile date de elevi, comunicam fiecarui elev sau intregii clase ce au inteles bine , completam raspunsurile sau revenim asupra celor neintelese |
O1-O7 |
Conversatia euristica |
|
9 |
Evaluarea cunostintelor |
2' |
evaluare orala |
O1-O5 |
conversatia |
Evaluare cognitiva |
10 |
Asigurarea retentiei si a transferului |
2' |
Se solicita elevilor sa clasifice factorii de mediu ce actioneaza in diferite medii de viata |
O1-O7 |
Conversatia |
|
|
GRUPA " SCOALA
Printr-o buna colaborare la nivelul grupei, utilizand materialele tematice rezolvati sarcinile acestei fise de lucru si veti identifica pricipalele caracteristici ale mediului de viata reprezentat de scoala voastra, factorii nocivi ce actiuneaza in acest mediu, bolile ce pot apare si regulile de prevenire a imbolnavirilor:
1 a- Raportorul aplica pe plansa de la tabla o fotografie realizata in scoala
b- Descrie pe scurt factorii de mediu din scoala ta:
c- raportorul comunica celorlalte grupe cateva din caracteristicile scolii;
(timp de lucru - 5 minute
2. a- Enumera in fisa de lucru, factorii de mediu care se manifesta in scoala si care ar putea influenta negativ starea voastra de sanatate:
b- comunica raportorului cei mai daunatori factori ce actioneaza in scoala
c- raportorul noteaza pe biletul mov factorii daunatori, citeste tuturor grupelor acesti factori si lipeste biletul pe plansa de la tabla;
(timp de lucru - 5 minute)
3. a- Notati pe fisa de lucru bolile ce pot apare din cauza unor factori daunatori (poluanti) din scoala:
b comunica raportorului bolile ce pot apare in mediul de viata studiat - scoala
c raportorul noteaza pe biletul galben bolile, citeste tuturor grupelor numele bolilor identificate si lipeste biletul pe plansa de la tabla;
(timp de lucru - 5 minute)
4.a Scrieti regulile pe care trebuie sa le respectati pentru a preveni imbolnavirile:
b-comunica raportorului masurile de prevenire a imbolnavirilor identificate
c- raportorul noteaza pe biletul verde regulile de prevenire, le citeste tuturor grupelor si lipeste biletul pe plansa de la tabla;
(timp de lucru - 5 minute)
5. Realizati impreuna cu colegii de grupa un poster cu tema "Scoala mea", pe care raportorul il prezinta si il aplica pe plansa de la tabla
(timp de lucru - 7 minute)
|
GRUPA " ORASUL
Printr-o buna colaborare la nivelul grupei, utilizand materialele tematice rezolvati sarcinile acestei fise de lucru si veti identifica pricipalele caracteristici ale mediului de viata reprezentat de orasul vostru, factorii nocivi ce actiuneaza in acest mediu, bolile ce pot apare si regulile de prevenire a imbolnavirilor:
1 a- Raportorul aplica pe plansa de la tabla o imagine care sa ilustreze un oras
b- Descrie pe scurt factorii de mediu din orasul tau:
c- raportorul comunica celorlalte grupe cateva din caracteristicile orasului;
(timp de lucru - 5 minute
2. a- Enumera in fisa de lucru, factorii de mediu care ar putea influenta negativ starea voastra de sanatate:
b- comunica raportorului cei mai daunatori factori ce actioneaza in orasul tau
c- raportorul noteaza pe biletul mov factorii daunatori, citeste tuturor grupelor acesti factori si lipeste biletul pe plansa de la tabla;
(timp de lucru - 5 minute)
3. a- Notati pe fisa de lucru bolile ce pot apare din cauza unor factori daunatori (poluanti) din oras:
b comunica raportorului bolile ce pot apare in mediul de viata studiat - orasul
c raportorul noteaza pe biletul galben bolile, citeste tuturor grupelor numele bolilor identificate si lipeste biletul pe plansa de la tabla;
(timp de lucru - 5 minute)
4.a- Scrieti regulile pe care trebuie sa le respectati pentru a preveni imbolnavirile:
b-comunica raportorului masurile de prevenire a imbolnavirilor identificate
c- raportorul noteaza pe biletul verde regulile de prevenire, le citeste tuturor grupelor si lipeste biletul pe plansa de la tabla;
(timp de lucru - 5 minute)
5. Realizati impreuna cu colegii de grupa un poster cu tema "Orasul ", pe care raportorul il prezinta si il aplica pe plansa de la tabla
(timp de lucru - 7 minute).
|
GRUPA " PADUREA
Printr-o buna colaborare la nivelul grupei, utilizand materialele tematice rezolvati sarcinile acestei fise de lucru si veti identifica pricipalele caracteristici ale mediului de viata o padure, factorii nocivi ce actiuneaza in acest mediu, bolile ce pot apare si regulile de prevenire a imbolnavirilor:
1 a- Raportorul aplica pe plansa de la tabla o imagine cu o padure
b- Descrie pe scurt factorii de mediu ce actioneaza intr-o padure:
c- raportorul comunica celorlalte grupe cativa din factorii ce actioneaza in acest mediu de viata;
(timp de lucru - 5 minute
2. a- Enumera in fisa de lucru, factorii de mediu care se manifesta intr-o padure si care ar putea influenta negativ starea voastra de sanatate:
b- comunica raportorului cei mai daunatori factori
c- raportorul noteaza pe biletul mov factorii daunatori, citeste tuturor grupelor acesti factori si lipeste biletul pe plansa de la tabla;
(timp de lucru - 5 minute)
3. a- Notati pe fisa de lucru bolile ce pot apare din cauza unor factori daunatori (poluanti) dintr-o padure:
b-comunica raportorului bolile ce pot apare in mediul de viata studiat - padurea
c- raportorul noteaza pe biletul galben bolile, citeste tuturor grupelor numele bolilor identificate si lipeste biletul pe plansa de la tabla;
(timp de lucru - 5 minute)
4.a Scrieti regulile pe care trebuie sa le respectati pentru a preveni imbolnavirile:
b-comunica raportorului masurile de prevenire a imbolnavirilor identificate
c- raportorul noteaza pe biletul verde regulile de prevenire, le citeste tuturor grupelor si lipeste biletul pe plansa de la tabla;
(timp de lucru - 5 minute)
5. Realizati impreuna cu colegii de grupa un poster cu tema "Padurea", pe care raportorul il prezinta si il aplica pe plansa de la tabla
(timp de lucru - 7 minute)
|
GRUPA " MAREA
Printr-o buna colaborare la nivelul grupei, utilizand materialele tematice rezolvati sarcinile acestei fise de lucru si veti identifica pricipalele caracteristici ale mediului de viata reprezentat de mare, factorii nocivi ce actiuneaza in acest mediu, bolile ce pot apare si regulile de prevenire a imbolnavirilor:
1 a- Raportorul aplica pe plansa de la tabla o imagine cu marea
b- Descrie pe scurt factorii de mediu ce actioneaza in mediul studiat- marea:
c- raportorul comunica celorlalte grupe cativa din factorii ce actioneaza in acest mediu de viata;
(timp de lucru - 5 minute
2. a- Enumera in fisa de lucru, factorii de mediu care se manifesta la nivelul acestui sistem - marea - si care ar putea influenta negativ starea voastra de sanatate:
b- comunica raportorului cei mai daunatori factori
c- raportorul noteaza pe biletul mov factorii daunatori, citeste tuturor grupelor acesti factori si lipeste biletul pe plansa de la tabla;
(timp de lucru - 5 minute)
3. a- Notati pe fisa de lucru bolile ce pot apare din cauza unor factori daunatori (poluanti) ce actioneaza la nivelul marii:
b-comunica raportorului bolile ce pot apare
c- raportorul noteaza pe biletul galben bolile, citeste tuturor grupelor numele bolilor identificate si lipeste biletul pe plansa de la tabla;
(timp de lucru - 5 minute)
4.a Scrieti regulile pe care trebuie sa le respectati pentru a preveni imbolnavirile:
b-comunica raportorului masurile de prevenire a imbolnavirilor identificate
c- raportorul noteaza pe biletul verde regulile de prevenire, le citeste tuturor grupelor si lipeste biletul pe plansa de la tabla;
(timp de lucru - 5 minute)
5. Realizati impreuna cu colegii de grupa un poster cu tema "Padurea", pe care raportorul il prezinta si il aplica pe plansa de la tabla
(timp de lucru - 7 minute)
Acest document nu se poate descarca
E posibil sa te intereseze alte documente despre:
|
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate QReferat.com | Folositi documentele afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul document pe baza informatiilor de pe site. { Home } { Contact } { Termeni si conditii } |
Documente similare:
|
ComentariiCaracterizari
|
Cauta document |