Administratie | Alimentatie | Arta cultura | Asistenta sociala | Astronomie |
Biologie | Chimie | Comunicare | Constructii | Cosmetica |
Desen | Diverse | Drept | Economie | Engleza |
Filozofie | Fizica | Franceza | Geografie | Germana |
Informatica | Istorie | Latina | Management | Marketing |
Matematica | Mecanica | Medicina | Pedagogie | Psihologie |
Romana | Stiinte politice | Transporturi | Turism |
PROIECT DIDACTIC
Clasa: a VII-a
Data
Aria curriculara: Matematica si stiinte ale naturii
Disciplina: Matematica
Tipul de curriculum: Curriculum nucleu
Subiectul: Tabelul valorilor trigonometrice
Tipul lectiei: fixare de cunostinte
Competente generale
1. Identificarea unor date si relatii matematice si corelarea lor in functie de contextul in care au fost definite
2. Prelucrarea datelor de tip cantitativ, calitativ, structural, contextual cuprinse in enunturi matematice
3. Utilizarea algoritmilor si a conceptelor matematice pentru caracterizarea locala sau globala a unei situatii concrete
Competente specifice
Recunoasterea si descrierea elementelor unui triunghi dreptunghic intr-o configuratie geometrica data
Aplicarea relatiilor metrice intr-un triunghi dreptunghic pentru determinarea unor elemente ale acestuia
Deducerea relatiilor metrice intr-un triunghi dreptunghic
Exprimarea, in limbaj matematic, a perpendicularitatii a doua drepte prin relatii metrice
Interpretarea perpendicularitatii in relatie cu rezolvarea triunghiului dreptunghic
Transpunerea rezultatelor obtinute prin rezolvarea unor triunghiuri dreptunghice la situatii-problema date
Obiective operationale:
Pe parcursul activitatii didactice elevii vor fi capabili:
O: Sa utilizeze corect notiunile de trigonometrie
O:Sa aplice corect teoremele triunghiului dreptunghic.
O3: Sa asimileze tabelul valorilor trigonometrice pentru anumite unghiuri
Strategie didactica:
A. Metode si procedee didactice: exercitiul, observarea, invatarea prin descoperire.
B. Material didactic: manual editura Radical, culegere Mate 2000+9/10, plansa
C. Tipuri de activitate: conversatia frontala si munca individuala.
Etapele lectiei (timp) |
Continuturile lectiei |
Metode si procedee didactice |
||||||||||||||||||||||||||||||
I. Moment organizatoric (1 min) II.Captarea atentiei-reactualizarea unor cunostinte (10 min) III. Anuntarea temei(3 min) IV. Asigurarea feed-back-ului (35 min) V. Incheierea activitatii (1 min) |
Creez conditiile organizatorice si psihologice necesare desfasurarii optime a procesului instructiv educativ. Verific prezenta, tinuta, aspectul salii de clasa precum si predispozitia psihocomportamentala a elevilor pentru lectie. Trec apoi la verificarea selectiva a temei de casa. Daca sunt neclaritati la tema dau explicatii. Profesorul intreaba ce elemente de trigonometrie au fost discutate ora trecuta si cere elevilor sa specifice si formula corespunzatoare fiecaruia. E1: Sin unghi = E2: cos unghi= E3: Tg unghi= E4: ctg unghi= S-a pomenit in aceste formule de cateta opusa, respectiv cateta alaturata. Rog un elev sa explice ce reprezinta aceste lucruri. E1: Cateta opusa este cateta care se afla in fata unghiului, iar cateta alaturata este cateta care se afla langa unghi. Pentru a nu uita recapitulam si teoremele triunghiului dreptunghic: Teorema inaltimii: h2= proiectia catetei 1 *proiectia catetei 2 Teorema catetei: cateta2= ipotenuza* proiectia catetei Teorema lui Pitagora: cateta2+ cateta2= ipotenuza2 Teorema unghiului de 30 0: cateta care se opune unghiului de 300=ipotenuza/2 P: Astazi vom rezolva cateva probleme care ne vor ajuta la aflarea unor valori pentru sin, cos, tg, ctg . Tabel cu valori pentru sin, cos, tg, ctg (scriu titlul pe tabla) P: Vom stabili valorile trigonometrice pt. 3 unghiuri: 300,450,600, valori care ne vor fi utile in rezolvarea de probleme, cand vom cunoaste doar o lungime a laturii si unghiurile. Vom rezolva problemele din manual de la pag. 144 pr 1 si 2. Scot elevi la tabla. Pe parcursul rezolvarii problemelor vom scrie pe plansa pregatita pentru acesta ora rezultatele aflate pt sin 300, cos 300, tg300, ctg300 respectiv pentru unghiurile de 450 si 600. Simultan cu scrierea pe plansa clasei, fiecare elev isi va construi propria plansa care va avea urmatoarea infatisare:
Dupa completarea tabelului din plansa vom trece la rezolvarea problemelor de la pag. 145 pr. 1, 2, 3 de la rezolva singur. Ceea ce nu se termina de rezolvat in clasa va ramane tema pt acasa. Pe parcursul lectiei se fac atat aprecieri verbale (Bravo! Da! Foarte bine! Felicitari) dar se pun si note elevilor care au o activitate mai deosebita. |
Conversatia Conversatia frontala si individuala. Conversatia Observatia Conversatia Demonstratia Invatarea prin descoperire Brainstorming Conversatia Demonstratia Invatarea prin descoperire Brainstorming |
Acest document nu se poate descarca
E posibil sa te intereseze alte documente despre:
|
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate QReferat.com | Folositi documentele afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul document pe baza informatiilor de pe site. { Home } { Contact } { Termeni si conditii } |
Documente similare:
|
ComentariiCaracterizari
|
Cauta document |