Administratie | Alimentatie | Arta cultura | Asistenta sociala | Astronomie |
Biologie | Chimie | Comunicare | Constructii | Cosmetica |
Desen | Diverse | Drept | Economie | Engleza |
Filozofie | Fizica | Franceza | Geografie | Germana |
Informatica | Istorie | Latina | Management | Marketing |
Matematica | Mecanica | Medicina | Pedagogie | Psihologie |
Romana | Stiinte politice | Transporturi | Turism |
PROIECT DIDACTIC
Disciplina : Limba si literatura romana
Clasa : a VIII-a
Subiectul lectiei :Receptarea textului liric /Floare-albastra de Mihai Eminescu(poezia iubirii si a naturii)
Obiectiv fundamental : dezvoltarea capacitatii de exprimare scrisa si orala in legatura cu mesajul unui text liric.
Obiective operationale
Pe parcursul lectiei,elevii vor fi capabili :
01-sa recunoasca trasaturile genului liric;
02-sa observe modul de organizare a textului liric ;
03-sa evidentieze figurile de stil si rolul acestora in comunicarea sentimentelor;
04-sa sesizeze viziunea subiectiva a discursului liric in comunicarea starii de spirit a eului liric;
05-sa sesizeze relatiile semantice ce se pot stabili intre cuvinte,exemplificand utilizand cuvinte din text ;
06- sa releve efectul stilistic al partilor de vorbire dominante, precum si al semnelor de ortografie si punctuatie;
07- sa analizeze expresii la nivel fonetic,morfologic,sintactic ;
08- sa caracterizeze relatia eu-liric-natura din perspectiva indicata ;
09-sa-si exprime oral punctul de vedere, sustinandu-l cu argumente;
10-sa patrunda intimitatea textului cu ajutorul imaginatiei.
STRATEGII DIDACTICE
a) Metode si procedee : conversatia , explicatia , lectura , problematizarea , jocul de rol, bulgarele de zapada,expunerea,puzzle, ciorchine, cvintetul, metoda cadranelor.
b) Forme de organizare : frontal, pe perechi.
c) Mijloace de invatamant : fise de lucru , planse , markere,manualul ,text-suport, fise de sistematizare.
BIBLIOGRAFIE
CORNELIU CRACIUN-Metodica predarii limbii si literaturii in gimnaziu si liceu , ed Emia-Deva,2004
ION TOMA/IOANA DINCA -Limba romana -Stilistica si compozitie(compediu/antologie/exercitii)pehntru elevii de gimnaziu , liceu ,profesori si specialisti, ed.Niculescu ,Bucuresti ,1998
***Limba romana. Manual pentru clasa a VIII a-Ed. Corint, Bucuresti, 2004;
APETREI DORINA.BOBOC ELENA-Orientari in analiza textului epic, liric si dramatic, Iasi, Petrodeva, 2005.
I. Negoitescu - Poezia lui Mihai Eminescu, ed. a IV-a, Ed. Dacia, Cluj-Napoca,
A.Pamfil - Limba si literatura romana in gimnaziu. Structuri didactice deschise, Editura Paralela 45, Pitesti, 2003
"Malherbe asimila proza cu mersul, poezia cu dansul. Mersul, ca si proza, are intotdeauna un obiectiv precis ( . ).Dansul e cu totul altceva. El este, fara indoiala, un sistem de acte. Dar care isi au scopul in ele insele. El nu duce nicaieri. Daca urmareste totusi ceva, nu poate fi vorba decat de un obiectiv ideal, o stare, o voluptate, fantoma unei flori sau un fel de incantare de tine insuti, o extrema de viata, un pisc, un punct suprem al fiintei . "
(Valery, Paul, Propos sur la poesie)
SCENARIU DIDACTIC
SECVEN- TELE LECTIEI |
CONTINUTURI |
FORME DE ORGANIZARE |
RESURSE MATERIALE |
RESURSE PROCEDURALE |
EVALUARE |
Moment organizatoric |
◦se noteaza absentii ◦ se asigura cele necesare desfasurarii lectiei |
|
Planse colorate Markere |
|
|
Actualizarea cunostintelor-ancora |
◦ se actualizeaza cunostintele invatate anterior despre eu liric,discurs liric,mesaj liric; ◦se verifica tema pentru acasa |
Frontal |
Fisa sistematizata |
Conversatia Problematizarea Explicatia |
-elevii au fost organizati pe 7 grupe(sociologii,cercetatorii,stilistii (esteticienii),psihologii, sentimentalistii,observatorii si analistii),fiecare grupa avand o sarcina de lucru,(cu aplicatie pe texte-suport : poeziile Dorinta si Lacul de M.Eminescu) -voi observa si apoi evalua modul in care elevii au abordat subiectul dat drept sarcina de lucru pentru acasa; |
Captarea atentiei |
◦trei elevi vor interpreta o sceneta ce are ca tema inspiratia eminesciana in lirica de dragoste. |
Trei personaje Auditoriul-restul clasei |
|
Jocul de rol |
|
Desfasurarea lectiei si asigurarea feed-back-ului Obtinerea performantei |
◦din continutul temei prezentate de fiecare grupa,se vor selectiona cateva cuvinte-cheie legate de lirica eminesciana, specifice poeziei de dragoste; ◦cuvintele se vor nota pe planse colorate care, prin lipire, vor da nastere unei flori albastre;imaginea va sugera titlul poeziei propusa spre analiza(Floare-albastra) ; ◦ profesorul imparte grupelor fise ce contin textul-suport; ◦se face lectura ca moment de fuziune cu opera; ◦explorare primara: -sentimentul dominant; -tema poeziei; -versurile preferate ◦ profesorul imparte elevilor fise cu sarcini de lucru si explica itemii; ◦ se acorda un timp de lucru -etapa constatarilor ◦ discutarea raspunsurile date. ◦interpretarea mesajului textului prin adresarea de intrebari(textuale si transtextuale) |
Pe grupe Pe perechi Pe perechi |
Fisele lucrate de elevi Caietele elevilor Planse colorate Markere Text-suport Caietele elevilor Ciorchine Fise de lucru Fise de lucru |
Puzzle Brainstorming Lectura expresiva Problematizarea Expunerea Conversatia Brainstorming Expunerea Invatarea prin descoperire Explicatia |
-elevii vor raspunde la intrebari textuale in vederea conturarii imaginii de ansamblu -dintre competentele de tip comunicativ,le voi viza pe cele de dialogare, formulare de opinie, de argumentare; -se rezolva cerintele prevazute de itemii de pe fisele de lucru -elevii vor oferi informatiile cerute; -aprecieri verbale -voi viza competentele de tip lectoral: de receptare a textului, de interpretare si de exprimare a parerii in legatura cu textul; Elevii vor rezolva exercitiile de pe fisele de lucru - achizitia informatiei, - voi urmari ca obiectiv aplicarea de catre elevi a notiunilor invatate privitoare la relatiile semantice intre cuvinte; -aplicarea notiunilor de teorie literara; -interpretare personala -voi aprecia originalitatea punctelor de vedere; -voi evalua capacitatea de exprimare orala a opiniei,sustinerea acesteia prin argumente, creativitatea, trairea afectiva, autocomunicarea, expresivitatea, detectarea valorilor, formarea atitudinii proprii. |
Asigurarea retentiei si a transferului |
◦profesorul imparte elevilor o fisa ce contine tema pentru acasa si va da indicatii. |
Individual |
Fisa - tema pentru acasa |
|
- Utilizand cunostintele tale de limba si teorie literara , scrie o compunere de cel putin o pagina in care sa prezinti mesajul poeziei "Floare-albastra"asa cum l-ai inteles tu. |
Fisa de lucru(tema pentru acasa)
Utilizand cunostintele tale de limba si teorie literara , scrie o compunere de cel putin o pagina in care sa prezinti mesajul poeziei "Floare-albastra"asa cum l-ai inteles tu,cautand raspunsuri /sugestii/explicatii pentru urmatoarele puncte:
-titlul poeziei;
-tema poeziei;
-ideea poetica/mesajul poetic;
-raportul iubire-natura /om -natura;
-imbinarea imaginilor artistice;
-prezenta figurilor de stil;
-chipul iubitei;
-relatia / lumea celor doi indragostiti;
-descrierea cadrului natural;
-elemente de prozodie.
Fisa de lucru
Avand ca suport textul poeziei Floare-albastra de Mihai Eminescu,raspundeti urmatoarelor cerinte:
1.Explicati structura titlului.Comentati valoarea sa simbolica;
2.Observati structura poeziei; analizati-o si din punct de vedere al prozodiei.
3.Ce sentimente se desprind din poezie?
4.Descrieti cadrul posibilei intalniri dintre cei doi indragostiti.
5. .Exista vreo legatura intre elementele naturii si starea sufleteasca/dorinta celor doi indragostiti?Care e aceasta?Descrieti-o!
6.Precizati ce sens acorda poetul imaginii cuplului de indragostiti.
7.Gasiti cate un sinonim pentru urmatoarele cuvinte:stele,intunecime,nebuna
8.Ce semnificatie acordati prezentei formelor verbale:nu cata,voi cerca,n-a s-o stie,n-aib-o,mi-i tine.
9.Identificati 3-4 adjective din text si aratati valoarea stilistica a acestora.
10.Dati exemple de figuri de stil regasite in text.Ce rol au?
11.Realizati un portret al fetei si explicati utilizarea verbelor la timpul viitor.
12.Care sunt sentimentele eului in momentul constientizarii pierderii iubitei?
13. Interpretati ultima strofa!
IUBIREA DREPT CUNOASTERE
(ipostaza omului de geniu)
I |
II |
Realizati un cvintet pornind de la cuvantul cunoastere |
Cititi cugetarile de pe fisa auxiliara.Scrieti-o pe cea care vi se pare potrivita temei |
IV |
III |
Formulati un argument prin care sa demonstrati ca Floare-albastra este o opera lirica.(Cine si cui se comunica?) |
Desenati un simbol pentru intreaga poezie. |
IUBIREA CA DORINTǍ
(Ipostaza indragostitului)
I |
II |
Realizati un cvintet pornind de la cuvantul iubire. |
Cititi cugetarile de pe fisa auxiliara.Scrieti-o pe cea care vi se pare potrivita temei! |
IV |
III |
Formulati un argument prin care sa demonstrati ca Floare-albastra este o opera lirica.(Ce se comunica?) |
Desenati un simbol pentru intreaga poezie. |
IUBIREA CA IDEAL
(Neimplinirea iubirii)
I |
II |
Realizati un cvintet pornind de la cuvantul tristete. |
Cititi cugetarile de pe fisa auxiliara.Scrieti-o pe cea care vi se pare potrivita temei! |
IV |
III |
Formulati un argument prin care sa demonstrati ca Floare-albastra este o opera lirica.(Cum se comunica?) |
Desenati un simbol pentru intreaga poezie. |
Fisa auxiliara
"Este greu sa pierzi, dar mult mai rau este sa nu fi incercat niciodata sa reusesti."
Theodore Roosevelt
"In iubire se simte mai mult decat e nevoie, se sufera mai mult decat se cugeta, se viseaza mai mult decat se traieste."
Octavian Paler
"Cu cat un eveniment e mai fericit, cu atat dureaza mai putin."
Plinius
"Omul nu poate descoperi noi oceane cata vreme nu are curajul de a pierde din vedere tarmul."
André Gide
FLOARE-ALBASTRA
-
'Iar te-ai cufundat in stele Cand
prin crengi s-a fi ivit
Si in nori si-n ceruri nalte? Luna-n noaptea cea de vara,
De nu m-ai uita incalte, Mi-i tine de subsuoara,
Sufletul vietii mele. Te-oi tine de dupa gat.
In zadar rauri in soare Pe carare-n bolti
de frunze,
Gramadesti-n a ta gandire Apucand spre sat in vale,
Si campiile Asire Ne-om da sarutari pe cale,
Si intunecata mare; Dulci ca florile ascunse.
Piramidele-nvechite Si sosind l-al portii prag,
Urca-n cer varful lor mare - Vom vorbi-n intunecime;
Nu cata in departare Grija noastra n-aib-o nime,
Fericirea ta, iubite!' Cui ce-i pasa ca-mi esti drag?'
Astfel zise mititica, Inc-o gura - si dispare
Dulce netezindu-mi parul. Ca un stalp eu stam in luna!
Ah! ea spuse adevarul; Ce frumoasa, ce
nebuna
Eu am ras, n-am zis nimica. E
albastra-mi, dulce floare!
- 'Hai in codrul cu verdeata,
Und-isvoare plang in vale,
Stanca sta sa se pravale
In prapastia mareata.
Acolo-n ochiu de padure, Si te-ai dus, dulce minune,
Langa trestia cea lina S-a murit iubirea noastra -
Si sub bolta cea senina Floare-albastra! floare-albastra!
Vom sedea in foi de mure. Totusi este trist in lume!
Si mi-i spune-atunci povesti
Si minciuni cu-a ta gurita,
Eu pe-un fir de romanita
Voi cerca de ma iubesti.
Si de-a soarelui caldura
Voi fi rosie ca marul,
Mi-oi desface de-aur parul,
Sa-ti astup cu dansul gura.
De mi-i da o sarutare,
Nime-n lume n-a s-o stie,
Caci va fi sub palarie -
S-apoi cine treaba are!
Acest document nu se poate descarca
E posibil sa te intereseze alte documente despre: |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate QReferat.com | Folositi documentele afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul document pe baza informatiilor de pe site. { Home } { Contact } { Termeni si conditii } |
Documente similare:
|
ComentariiCaracterizari
|
Cauta document |