Administratie | Alimentatie | Arta cultura | Asistenta sociala | Astronomie |
Biologie | Chimie | Comunicare | Constructii | Cosmetica |
Desen | Diverse | Drept | Economie | Engleza |
Filozofie | Fizica | Franceza | Geografie | Germana |
Informatica | Istorie | Latina | Management | Marketing |
Matematica | Mecanica | Medicina | Pedagogie | Psihologie |
Romana | Stiinte politice | Transporturi | Turism |
PROIECT DIDACTIC
Profesor: Tabcaru Irina
Scoala: Valea-Ursului
Data: 11.05.2007
Clasa: aV a
Diaciplina: Biologie
Tema lectiei : Laleaua
Tipul lectiei : lectie de laborator
Obiectivul general Cunoasterea principalelor caractere ale acestei plante, necesare intelegerii relatiei cu mediul de viata si a corelatiei dintre structura si functiile plantei.
Obiective operationale
O1 Sa explice termenul de monocotiledonate.
O2 Sa identifice organele plantei de lalea specificand particularitatile acestora.
O3 Sa observe alcatuirea bulbului la ceapa si lalea si sa-l reprezinte prin desen.
O4 Sa enumere plante inrudite cu laleaua, evidentiind asemanarile dintre ele.
Strategia didactica
a) Metode si procedee - observatia, demonstratia, conversatia, explicatia, invatarea prin descoperire
b) Mijloace didactice - plante de lalea, bulbi de ceapa, truse de laborator, manual, atlase, coli de hartie, fise de lucru, desen la tabla, calculator, videoproiector, prezentarea Power Point
c) Forme de organizare - frontala si pe grupe
Bibliografie
Floarea Dobran- "Biologia, manual pentru clasa aV-a" ,Ed. Teora, Bucuresti,1997
Gheorghe Mohan, Aurel Ardelean-"Biologia, manual pentru clasa aV-a",Ed.ALL, Bucuresti,2000
A. Ionica,I.R.Ciobanu-"Compendiu de BOTANICA", Ed.medicala,Bucuresti,1977
Ion Iordache- "Metodica predarii biologiei", Editura Universitatii "Al. I. Cuza",Iasi,1995
ETAPELE LECTIEI |
OB. OPERAT. |
CONTINUTUL LECTIEI |
STRATEGIA DIDACTICA |
||
METODE |
MIJLOACE |
FORME |
|||
Moment organizatoric (1min) |
|
-notarea absentilor -pregatirea celor necesare pentru inceperea orei |
|
|
|
Reactualizarea cunostintelor (5min) |
|
Verificarea unor notiuni asimilate in lectiile anterioare necesare pentru desfasurarea activitatii: Care sunt organele vegetative ale unei plante cu flori?Dar organele de inmultire?Care sunt elementele din alcatuirea unei flori?Ce sunt angiospermele?Care este criteriul de clasificare al angiospermelor? Din ce grupa fac parte plantele studiate pana acum? |
conversatia |
|
frontala |
Anuntarea temei si a obiectivelor (5min) |
|
Astazi incepem studiul Angiospermelor monocotiledonate, iar titlul lectiei este "Laleaua".Voi prezenta elevilor obiectivele lectiei. Vizionarea prezentarii Power Point . |
explicatia |
prezentare Power Point |
frontala |
Efectuarea activitatii practice de catre elevi (15min) |
O1 O2 O3 O4 |
Elevii sunt impartiti in grupe de cate 7 elevi.Fiecare elev din grupa va primi cate o sarcina: - 3 elevi vor desprinde elmentele florale si organele plantei de lalea si le vor lipi pe o coala de hartie scriind in dreptul lor denumirea - 2elevi vor completa fisa de lucru nr.1 - 2 elevi vor sectiona bulbul de ceapa si cel de lalea si vor realiza un desen al acestora pe fisa de lucru nr.2 - 1 elev va prezenta concluziile Dupa terminarea activitatilor colile de hartie si fisele cu desene vor fi afisate in fata clasei |
Invatarea prin descoperire Observatia Explicatia Demonstra-tia |
Fise de lucru Lalele Bulbi de ceapa Desen Atlase |
Pe grupe frontala |
Prezentarea concluziilor pe grupe/frontal (20min) |
|
Se va realiza schema lectiei la tabla pornind de la raspunsurile de pe fisele de lucru a celor trei grupe.Se vor corecta eventualele greseli si se vor aduce completari.Elevii isi vor nota schema lectiei in caiete. |
|
|
|
Evaluare (4min) |
|
-formativa pe tot parcursul orei -rezolvarea unui rebus didactic |
|
|
frontala |
FISA DE LUCRU nr.1
1)Cum este radacina la aceasta planta?
2)Cum este tulpina?
-aeriana
-subterana
3)Cum sunt frunzele?Dar nervurile?
4)Indicati numarul elementelor florale :
-sepale
-petale
-stamine
-gineceu
5)Cum se inmulteste laleaua?
6)Enumerati trei plante inrudite.
FISA DE LUCRU nr.2
1) Sectionati bulbul de lalea si cel de ceapa.
2) Observati alcatuirea acestora.
2) Reprezentati prin desen schematic alcatuirea bulbului pe baza observatiilor efectuate.
LALEAUA
- SCHEMA LECTIEI -
-este o planta perena
Mediul de viata - in parcuri si gradini
Alcatuire
Radacina - este firoasa
Tulpina -aeriana- verde, dreapta, neramificata
- subterana -bulb - disc tulpinal din care pornesc radacini firoase
- frunze - in interior- alb-galbui, groase
- in exterior-brune, subtiri,tari,cu rol protector
- doi muguri
Frunzele - lipseste petiolul
- teaca dezvoltata -imbraca tulpina
- limb alungit cu nervuri paralele
Floarea -poate avea culori diferite
- alcatuire - 6 tepale : 3 petale si 3 sepale - au aceeasi culoare
- 6 stamine cu antere mari si mult polen
- gineceu
-polenizarea o fac insectele
Fructul- este o capsula
Samanta- are un singur cotiledon
Inmultire - vegetativa - prin bulb
Plante inrudite -plante de gradina: lacramioare, crini, branduse
- plante alimentare : ceapa, usturoi, praz
Importanta plantele alimentare se consuma proaspete sau se utilizeaza la prepararea mancarurilor
-plantele de gradina sunt plante decorative
Acest document nu se poate descarca
E posibil sa te intereseze alte documente despre:
|
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate QReferat.com | Folositi documentele afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul document pe baza informatiilor de pe site. { Home } { Contact } { Termeni si conditii } |
Documente similare:
|
ComentariiCaracterizari
|
Cauta document |