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Scoala cu clasele I-VIII, "Stefan cel Mare" , Vaslui
PROIECT DIDACTIC
Data:
Clasa: a IV-a C
Aria curriculara: Matematica si Stiinte ale naturii
Disciplina: Matematica
Subiectul - Probleme care se rezolva prin metoda grafica
Tipul lectiei: consolidare
Obiective cadru:
Obiective de referinta vizate:
2.4. - sa foloseasca simboluri pentru a pune in evidenta numere necunoscute in rezolvarea de probleme;
2.5. - sa rezolve si sa compuna probleme cu text;
3.1. - sa exprime pe baza unui plan simplu de idei, oral sau scris, demersul parcurs in rezolvarea unei probleme;
4.1. - sa manifeste interes pentru analiza si rezolvarea unor probleme practice prin metode matematice;
Scopul lectiei:
Recapitularea si sistematizarea cunostintelor despre rezolvarea problemelor prin metoda grafica
Rezolvarea de exercitii si jocuri matematice
Obiective operationale:
La sfarsitul orei elevii vor sti :
O1 - sa rezolve exercitii cu ordinea efectuarii operatiilor;
O2 - sa rezolve probleme de aflare a doua numere stiind suma si catul sau diferenta si catul;
O3 - sa cunoasca terminologia matematica;
O4 - sa rezolve la tabla si pe caiete probleme care se rezolva prin metoda grafica
O5 - sa rezolve pe grupe probleme;
O6 - sa rezolve pe echipe exercitiul dat:
O7 - sa compuna probleme dupa graficul dat.
Metode si procedee: exercitiul, conversatia euristica,activitatea independenta,
problematizarea, explicatia, lucrul in echipa.
Forme de organizare: frontala, individuala, pe grupe.
Strategia didactica: dirijata.
Mijloace didactice: fise, plansa, joc matematic.
Resurse:
oficiale: "Curriculum national"
pedagogice: "Matematica"- manual pentru clasa a IV-a; "Metodica predarii
limbii romane la clasele I-IV"; culegeri de probleme si exercitii;
umane: 20 elevi
spatiale: sala de clasa
FISA DE MUNCA INDEPENDENTA
a) 45 x (3 x 2) x7 + 5 x 3 =
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b) 12 x [3+2 x (7-1)] =
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a + b = 1700 m - n = 1500
a : b = 1 (r 300) m : n = 4
a=? b=? m=? n=?
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FISA DE LUCRU IN ECHIPA
x = dublul diferentei numerelor 828 si 1 000
y = ¼ din x
z = (x + y ) : 43
Q x + y + z =
Q (x + y) : z =
Q x - z - y =
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DESFASURAREA LECTIEI
Nr. |
Secventele lectiei |
Timp |
Ob. |
Continutul si strategia didactica |
Evaluare |
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Moment organizatoric |
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Se asigura un climat de ordine si disciplina necesar desfasurarii in bune conditii a lectiei . Sunt impartite fisele de lucru pe echipe. |
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Verificarea cunostintelor |
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Verific cantitativ tema. Elevii rezolva in echipa exercitii din fisa de munca independenta. |
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Captarea atentiei |
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Activitate frontala: Se vor face cateva exercitii de calcul mintal si se vor reactualiza notiuni despre operatiile matematice. Care sunt operatiile matematice invatate? (+,-,x,:) Intr-un exercitiu cu toate operatiile invatate ce operatii se rezolva intai?(operatiile de ordinul I) Cum se numesc numerele care se aduna? (termenii adunarii) Cum se numeste rezultatul scaderii? (rest sau diferenta) Cum se numesc numerele care se inmultesc? (factori) Cum se numeste rezultatul impartirii? (cat si rest) Cum se numeste impartirea care are restul diferit de 0? (cu rest) Afla numarul mai mare de 2 ori decat 700. - 1400 Gaseste a saptea parte din . 1400. - 200 Afla sfertul numarului . 200. - 50 Mareste-l cu un numar astfel incat sa obtii 1000. - 950 Micsoreaza-l cu 650. - 300 Afla 1/3 din . 300. - 100 |
Aprecieri Observare |
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Anuntarea titlului si a obiectivelor operationale |
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Se va anunta titlul lectiei noi si se va scrie pe tabla " Probleme care se rezolva prin metoda grafica "si apoi se vor enunta obiectivele operationale. |
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Dirijarea invatarii |
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Activitate frontala Cate cazuri am intalnit la rezolvarea problemelor prin metoda grafica? Se vor rezolva la tabla cate o problema pentru fiecare caz: Aflarea a doua numere cand se cunosc suma si diferenta lor Un gospodar are 450 kg de faina pastrate in 2 saci. Diferenta dintre masa celor doi saci este de 250 kg. Cat cantareste fiecare sac? Aflarea a doua numere cand se cunosc suma si catul lor(restul) Perimetrul unui teren sub forma de dreptunghi este 700m. Lungimea este de 4 ori mai mare decat latimea. Afla lungimea si latimea terenului. Aflarea a doua numere cand se cunosc diferenta si catul lor(restul) Diferenta de pret dintre o carte este de 2580 lei. Cat costa fiecare daca cu pretul cartii se pot cumpara 6 caiet si mai raman 80 de lei? |
Aprecieri Observare |
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Obtinerea performantei |
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Activitate pe grupe: Se da : Grupa iepurasilor a+b=500 a-b=100 a=? b=? Grupa furnicilor x+y=500 x:y=4 x=? y=? Grupa florilor m-n=500 m:n=6 m=? y=?
Se vor evalua rezolvarile dupa: |
Aprecieri Observare |
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Asigurarea retentiei si a transferului |
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Activitate pe echipe: Se va rezolva pe echipe fisa de lucru pe echipe |
Aprecieri pe echipe |
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Fixarea cunostintelor |
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Activitate frontala: Se vor compune probleme dupa graficul:
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Aprecieri Observare |
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Tema pentru acasa |
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Problemele 10,11/130 |
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Aprecieri |
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Se apreciaza de catre propunator activitatea elevilor si se cere acestora sa-si evalueze munca. Se prezinta o plansa pe care ei vor selecta atributul lectiei:
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Realizarea graficului |
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Rezolvarea corecta |
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Rezolvarea problemei printr-o singura expresie |
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AUTOEVALUAREA ACTIVITATII
Compuneti probleme dupa graficul
Grupa iepurasilor
a+b=500
a-b=100
a=? b=?
Grupa furnicilor
x+y=500
x:y=4
x=? y=?
Grupa florilor
m-n=500
m:n=6
m=? y=?
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