QReferate - referate pentru educatia ta.
Cercetarile noastre - sursa ta de inspiratie! Te ajutam gratuit, documente cu imagini si grafice. Fiecare document sau comentariu il poti downloada rapid si il poti folosi pentru temele tale de acasa.



AdministratieAlimentatieArta culturaAsistenta socialaAstronomie
BiologieChimieComunicareConstructiiCosmetica
DesenDiverseDreptEconomieEngleza
FilozofieFizicaFrancezaGeografieGermana
InformaticaIstorieLatinaManagementMarketing
MatematicaMecanicaMedicinaPedagogiePsihologie
RomanaStiinte politiceTransporturiTurism
Esti aici: Qreferat » Documente pedagogie

DIDACTIC Clasa: a IV-a Matematica - Probleme ce se rezolva prin cel putin trei operatii



PROIECT DIDACTIC


Clasa: a IV-a



Propunatoare:

Obiectul: Matematica

Subiectul: Probleme ce se rezolva prin cel putin trei operatii

Tipul lectiei: consolidare de priceperi si deprinderi

Obiective operationale:

Sa aplice in probleme operatiile studiate pe baza cunostintelor acumulate anterior;

Sa rezolve corect o problema, avand la dispozitie textul acesteia;

Sa rezole probleme diverse, utilizand metoda figurativa;

Sa recunoasca expresii care presupun efectuarea unor operatii de adunare, scadere, inmultire, impartire;

Sa utilizeze unele scheme simple pentru a figura pe scurt datele si pasii de rezolvare a unei probleme;

Sa transpuna o situatie problema, in limbaj matematic, inlocuind numere necunoscute cu simboluri;

Metode si procedee: exercitiul, conversatia, explicatia, demonstratia, problematizarea, jocul didactic, munca in echipa, munca independenta.

Suport si resurse:

set de planse legate tip carte ce contin probleme ce urmeaza a fi rezolvate de catre elevi;

fise de munca individuala ce cuprind enunturi tip grila;



Secventele lectiei


Captarea atentiei

Elevii primesc din partea unui personaj literar o carte insotita de o    scrisoare. Continutul scrisorii este urmatorul:






Fiecare elev va primi cate un test grila ce cuprinde enunturi incomplete care, o data descifrate, duc la descoperirea personajului surpriza. Aceasta sarcina se va lucra individual pe parcursul a 5 minute. Sarcina este urmatoarea:

1.Manusa este pentru mana, ceea ce este ciorapul pentru

a) picior b) cizma c) pantof d) umbrela

2.Casa este pentru om, ceea ce vizuina este pentru

a) cocos b) vulpe c) padure d) tufis

3.Laptele este pentru branza, ceea ce faina este pentru

a) mancare b) foame c) hambar d) paine

4.Iarba este pentru oi, ceea ce painea este pentru

a) fan b) cuptor c) om d) cal

5.Sunetul este pentru ureche, ceea ce mirosul este pentru

a) nas b) parfum c) floare d) spate

6.Pusca este pentru vanator, ceea ce este acul pentru

a) tantar b) albina c) porc d) femeie


Dirijarea invatarii

Dupa ce elevii au aflat cine ii va insoti pe parcursul orei de matematica, ei vor deschide cartea la prima pagina unde Pacala isi prezinta familia . Sarcina acestui joc didactic este de a recunoaste expresiile matematice si de a efectua operatiile potrivite in ordinea impusa de cerinte. Varstele unor membri ai familiei lui Pacala nu sunt cunoscute.  Rezolvarea acestei probleme se va face sub forma de exercitii. Ele se vor lucra frontal cu toata clasa. Timpul de lucru este de 7-8 minute.


De 6 ori mai mult decat triplul diferentei varstelor copiilor lui

 

De 3 ori mai putin decat mama ei

 

4/5 din varsta surorii sale

 

Sfertul sumei varstelor parintilor ei

 

58 ani


 

59 ani


 

63 ani

 

62 ani

 

PACALITA

 

PACALICI

 
PACALINDA

 

PACALINA

 

PACALA

 

PACALANDRU

 
PACALOAIA

 

PACALOI

 

Dupa fiecare exercitiu rezolvat corect, Pacala le transmite cate un mesaj copiilor pentru ca ei sa poata trece la urmatoarea sarcina .

Pe pagina a doua a cartii se gaseste o problema a carei rezolvare se face prin punerea in ecuatie a enuntului si solutionarea ei prin metoda mersului invers.

Problema impusa de Pacala este urmatoarea:

Tatal meu, Pacaloi, a fost cioban de cand se stie. El isi purta oile pe dealurile pline de iarba grasa.Timpul a trecut, el a imbatranit si nu a mai putut avea grija de ele. Asa ca ne-a llasat un numar de oi albe si 27 de oi negre.Eu si cei trei frati ai mei le-am impartit in mod egal, dupa care am vandut 8 si mi-au ramas

Cate oi albe ne-a dat tatal?


Aceasta cerinta se lucreaza sub forma de intrecere intre fete si baieti. Sarcinile sunt comune si constau in completarea enuntului problemei cu un numar mai mic decat 10 si rezolvarea exercitiului matematic stabilit   de fiecare grupa de elevi. Exercitiul va fi rezolvat frontal, la tabla iesind, pe rand, cate un elev pentru a parcurge cate o etapa a algoritmului metodei mersului invers. Durata: 10 minute.

Tranzitia spre noua cerinta se face printr-un mesaj incomplet spus de Pacala aflat tot pe pagina a doua a cartii: Acum am sa va povestesc ce mi s-a intamplat dupa ce am vandut cele 8 oi. Eram in targ si am vrut sa cumpar graunte pentru galitele mele. Eu stiu doar ca:

6 rate..54 de strachini de boabe.3 zile

8 rate..?..10 zile


4 gaini40 de strachini de boabe.5 zile

7 gaini.?..10 zile


5 gaste..100 de strachini de boabe.4 zile

6 gaste.?..10 zile


3 curci42 de strachini de boabe7 zile

5 curci?..10 zile


2 bibilici12 strachini de boabe6 zile

4 bibilici..?10 zile

Elevii sunt impartiti in cinci grupe si fiecare grupa trebuie sa rezolve cate o problema impusa de Pacala. Raspunsurile finale vor fi contabilizate pentru a se face suma finala. Durata acestei activitati pe grupe va fi de 10 minute.

Pentru ca elevii au ajuns la bun sfarsit, Pacala ii mai pune la o incercare:

M-ati ajutat sa ies dintr-o mare pacoste. Dar iaca, sunt vornic de o saptamana si am vazut ca livada satului este plina de maracini. Asa ca am hotarat ca cei 244 de pomi sa fie curatati de trei oameni din sat astfel: Traianu lu' Danila are de curatat cu 20 de pomi mai mult decat Grigorasu Anichii si de 2 ori mai putin decat Dumitru a Petrei.

Cati pomi au de curatat fiecare dintre ei?

Analiza problemei va respecta algoritmul metodei figurative:

citirea cu atentie;

extragerea datelor;

reprezentarea grafica;

rezolvarea si stabilirea raspunsurilor finale;

Primele trei momente se vor realiza frontal pentru ca ultimul sa se realizeze individual. Timpul de lucru: 10 minute.Se solicita elevilor sa prezinte argumentat rezultatele obtinute.


Incheierea activitatii

Se va face aprecierea finala asupra gradului de participare a elevilor in toate momentele lectiei, asupra rezultatelor activitatii si asupra prezentarilor elevilor, evidentiindu-i pe cei mai activi.



Nu se poate descarca referatul
Acest document nu se poate descarca

E posibil sa te intereseze alte documente despre:


Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate QReferat.com Folositi documentele afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul document pe baza informatiilor de pe site.
{ Home } { Contact } { Termeni si conditii }

Documente similare:



Cauta document