Administratie | Alimentatie | Arta cultura | Asistenta sociala | Astronomie |
Biologie | Chimie | Comunicare | Constructii | Cosmetica |
Desen | Diverse | Drept | Economie | Engleza |
Filozofie | Fizica | Franceza | Geografie | Germana |
Informatica | Istorie | Latina | Management | Marketing |
Matematica | Mecanica | Medicina | Pedagogie | Psihologie |
Romana | Stiinte politice | Transporturi | Turism |
PROIECT DIDACTIC
Unitatea de invatamant : Scoala cu clasele I-VIII , Izvoare - Bahna
Data :
Clasa: a IV-a B
Aria curriculara: Limba si comunicare
Disciplina: Limba si literatura romana
Unitatea de invatare: ,,Cand ma gandesc la locul nasterii mele . " - Comunicarea despre locuri si intamplari
Element de continut: Formularea ideilor principale
Text suport : "Pe Arges in jos . ", Alexandru Vlahuta
Tipul lectiei : mixta
Ob. cadru / Ob. de referinta :
Obiective operationale:
A. COGNITIVE
Pe parcursul si la sfarsitul lectiei , elevii vor fi capabili :
OC1 - sa citeasca fluent, corect, constient si expresiv textul, adoptand intonatia impusa de semnele de punctuatie;
OC2 - sa construiasca corect enunturi folosind cuvinte / expresii din text;
OC3 - sa explice corect folosirea semnelor de punctuatie / cuvintelor scrise cu cratima realizand analiza gramaticala a partilor de vorbire identificate;
OC4 - sa delimiteze textul in fragmente logice ;
OC5 - sa povesteasca oral fiecare fragment ;
OC6 - sa formuleze ideile principale intr-o succesiune logica;
OC7 - sa identifice tablourile descrise in text ;
OC8- sa identifice sentimentele scriitorului asa cum se desprind din text:
OC9 - sa redea prin desen continutul unui tablou din text ;
B. MOTRICE
OM1 - sa scrie corect si lizibil, respectand asezarea in pagina;
OM2 - sa - si pastreze pozitia corecta in banca pe durata desfasurarii lectiei ;
OM3 - sa -si reprime tendinta de a practica miscari inutile in timpul lectiei;
C. AFECTIVE
Elevii :
OA1- vor patrunde afectiv si spiritual in atmosfera legendei ;
OA2 - vor manifesta interes pentru oferta didactica.
Resurse:
A. Bibliografice:
1. oficiale
Curriculum National - "Programe scolare pentru clasa a IV-a", Bucuresti, 2005;
Marcela Penes - "Limba si literatura romana-manual pentru clasa a IV-a"Editura Ana,2006
2 . pedagogice
Carmen Cretu, ,, Pedagogia succesului" , Editura Polirom" , Iasi , 1997
Constantin Cucos - coordonator , ,,Psihopedagogie pentru examenele de definitivare si grade didactice",
Editura Polirom , Iasi , 2006
Ioan Cerghit , ,,Metode de invatamant", Editura Polirom , Iasi , 2006
3. metodico - didactice
Carmen Iordachescu , ,,Sa dezlegam tainele textelor literare , clasa a IV-a",Editura Carminis, Pitesti 2006
Ioan Serdean - "Metodica predarii limbii romane la clasele I - IV", E.D.P. Bucuresti, 1990;
Dumitru Gherghina , ,, Limba romana in scoala primara", Editura Didactica Nova , Craiova ,1999
B. Metodologice
a . strategia didactica : inductiv - deductiva , algoritmica
b . metode si procedee : conversatia euristica, explicatia, exercitiul, , lucrul cu manualul, munca independenta, metoda cadranelor, povestirea;
c . forme de activitate : frontala, individuala, pe grupe;
d . mijloace didactice : planse, fise de lucru, fise informative .
C. Temporale : 45 min
SCENARIU DIDACTIC
Etapele lectiei |
OB |
Elemente de continut |
Mijloace didactice |
Metode si procedee |
Evaluare |
Moment organizatoric |
|
Se pregateste clasa si materialul necesar pentru buna desfasurare a activitatii. |
|
|
|
Verificarea temei ( 3 min ) |
|
Se verifica tema de acasa cantitativ si calitativ prin sondaj . Cat timp verific tema elevii vor citi in gand lectia |
Manualul Caiete de teme |
Activitate frontala |
Se fac aprecieri verbale asupra rezolvarii temei |
Captarea atentiei (1 min.) |
|
,, Pe Arges in gios , Pe un mal frumos , Negru Voda vine Ca sa se inchine La cea monastire Falnica zidire , Monastire nalta Cum n-a mai fost alta . Din ce legenda fac parte aceste versuri ? |
|
Activitate frontala Conversatia |
|
Enuntarea temei si a obiectivelor operationale (1 min) |
OA2 |
Voi comunica intr-un limbaj accesibil , obiectivele si sarcinile de invatare , precizand ca aceste performante vor fi posibile numai printr-o participare activa a elevilor pe tot parcursul lectiei. |
|
Activitate frontala |
|
Actualizarea cunostintelor (5min) |
OC1 OM2 OA1 OA2 |
Propun elevilor citirea lectiei : Citirea integrala a textului - Cine este autorul textului ?Ce stiti despre Alexandru Vlahuta ?Din ce volum face parte textul ? |
manualul |
Conversatia |
Aprecieri individuale |
Prezentarea optima a continutului ( 1 min ) |
|
Se atrage atentia elevilor asupra textului amintindu-le faptului ca textul este structurat in doua parti : prima parte autorul vorbeste despre vechea legenda a mesterului Manole , cel caruia inteleptul si cuviosul domn Neagoe Basarab i-a incredintat inaltarea bisericii iar in partea a doua descrie frumusetea bisericii si a imprejurimilor . |
|
Activitate frontala |
|
Dirijarea invatarii (15 min) |
OC1 OC2 OC3 OM1 OA2 OM3 OM3 OC1 OC4 OC5 OC6 OA1 |
Momentul I Citirea celor doua parti : un elev va citi prima parte a textului , alt elev va citi partea a doua a textului Citire selectiva cu explicarea semnelor de punctuatie - Cititi enuntul din care aflam cum era biserica . - Alcatuiti enunturi cu expresia,, uimitor de frumoasa", ,,trule zvelte". - Ca parti de vorbire ce sunt cuvintele zvelte . . - Analizati morfosintactic adjectivul ,, zvelte" - Explicati folosirea virgulei - Cititi primul alineat al textului : - Explicati scrierea cuvantului ,,sa - ngroape" - Cititi enuntul in care intalnim comparatia : ,, izvoarele albe ca spuma laptelui" - Explicati folosirea cratimelor : ,,ca-ti"si ,, le-au" Momentul al II-lea Propun citirea in gand a lectiei si delimitarea textului in fragmente Se poarta o discutie despre numarul de fragmente gasite Se citeste primul fragment Un elev povesteste fragmentul Se formuleaza ideea principala ( mai multi elevi ). Cea mai buna idee se noteaza la tabla si pe fisa - se completeaza primul cadran pe fisa si la tabla Se procedeaza la fel cu celelalte fragmente |
Manualul Manualul Fise cu metoda cadranelor |
Citirea explicativa Conversatia Munca cu manualul Munca cu manualul Brainstorming Metoda cadranelor |
Aprecieri verbale Observarea sistematica Aprecieri verbale |
Obtinerea performantelor ( 5 min) |
OC5 |
Un elev va povesti pe scurt lectia in intregime |
|
povestirea |
Apreciere verbala |
Feedback-ul ( 2 min.) |
OA2 |
Se cere elevilor sa precizeze care sunt cele doua tablouri descrise in text |
problematizarea |
Activitate frontala |
Evaluarea perechilor |
Evaluarea cunostintelor (10min.) |
OC7 OC8 OA1 OM2 |
Evaluarea cunostintelor se va face diferentiat , astfel : Grupa nr.1 , va rezolva cadranele 2 ,3 ,4( Anexa 1) Grupa nr.2 , va alcatui enunturi cu urmatoarele cuvinte : ,, biserica" , ,, cuvios" , ,,mester", ,,legenda" Se fac aprecieri asupra modului de lucru al elevilor |
Fise cu metoda cadranelor Fisa de lucru diferntiata |
Activitate independenta |
Evaluare orala a grupelor |
Retentia 1 min |
|
Recomand ca lectura suplimentara ,,Legenda Manastirii Curtea de Arges" |
|
Activitate frontala |
|
Transferul ( 1 min ) |
|
Tema pentru acasa : de povestit pe scurt partea a doua a textului ( prima grupa) de transcris prima parte a textului ( grupa a II-a) |
|
Activitate frontala |
|
. . . . . . . .
,,Pe Arges in jos . " , dupa Alexandru Vlahuta
Metoda cadranelor
Ideile textului |
Completati substantivele de mai jos ,cu adjective potrivite , asa cum se regasesc in text: biserica . . . . . . . . . . . . . . . . . . .. turle . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . braie codri . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .. tanguire . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .. calatorie . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .. |
4Bifati cuvintele care indica sentimentele scriitorului admiratie indiferenta dispret respect patriotism tristete incantare mandrie |
4 . ,, Pe Arges in jos . , desen |
. . . . . . .
Fisa de evaluare nivel minimal
Alcatuiti enunturi cu ajutorul cuvintelor :
,, biserica" , ,, cuvios" , ,,mester", ,,legenda"
Acest document nu se poate descarca
E posibil sa te intereseze alte documente despre: |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate QReferat.com | Folositi documentele afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul document pe baza informatiilor de pe site. { Home } { Contact } { Termeni si conditii } |
Documente similare:
|
ComentariiCaracterizari
|
Cauta document |