Administratie | Alimentatie | Arta cultura | Asistenta sociala | Astronomie |
Biologie | Chimie | Comunicare | Constructii | Cosmetica |
Desen | Diverse | Drept | Economie | Engleza |
Filozofie | Fizica | Franceza | Geografie | Germana |
Informatica | Istorie | Latina | Management | Marketing |
Matematica | Mecanica | Medicina | Pedagogie | Psihologie |
Romana | Stiinte politice | Transporturi | Turism |
PROIECT DIDACTIC
Scoala cu clasele I-VIII, nr. 4 , Suceava
Data:15 ian. 2006
Clasa: a IV-a
Obiectul:Istoria romanilor
Aria Curriculara: Om si societate
Tema lectiei: UNIREA PRINCIPATELOR ROMANE
Tipul lectiei: predare-invatare
Obiectiv fundamental Insusirea cunostintelor referitoare la
infaptuirea Unirii Principatelor Romane;
Obiective operationale:
O1 - sa prezinte intr-o maniera clara si concisa importanta Unirii.
O2- sa foloseasca in enunturi proprii termenii istorici: unirea
principatelor, abdicat, reforma, modernizare.
O3 - sa sesizeze modernizarile petrecute in Romania, in vremea
lui Al. I. Cuza;
O4 - sa enumere insusirile voievodului Cuza, desprinse din
povestirea istorica;
O5 - sa inteleaga necesitatea Unirii.
Strategii de predare -invatare:
Metode si procedee: conversatia, dezbaterea, explicatia, jocul de rol,
problematizarea;
Mijloace de invatamant: plansa cu rebus, fise de lucru;
Moduri de organizare a invatarii: frontal, individual, pe grupe de elevi;
Bibliografie: Stanciu Mihai, Didactica postmoderna, Suceava, 2003;
Evenimentul didactic |
Continut stiintific |
Continutul instructiv-educativ |
Strategii de predare-invatare |
Evaluare |
||
Metode |
Mijloace de invatamant |
Moduri de organizare |
||||
1.Moment organizatoric |
|
Se asigura conditiile necesare bunei desfasurari a lectiei. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2.Reactualizarea cunostintelor |
|
Se porneste de la completarea unui rebus. ANEXA |
Jocul didactic |
Plansa cu rebus |
Individual |
Evaluare orala |
3.Captarea atentiei |
|
Se observa ca pe verticala a aparut cuvantul UNIREA. Se citeste o strofa din poezia "Hora Unirii" de V. Alecsandri: "Hai sa dam mana cu mana Cei cu inima romana Sa jucam hora fratiei Pe pantul Romaniei." Se discuta versurile. |
Conversatia explicatia |
|
|
|
4. Anuntarea temei |
|
Se anunta ca, de veacuri, romanii si-au dorit sa fie uniti pentru ca in unire sta puterea. Lectia noua se numeste "Unirea Principatelor Romane". |
explicatia |
|
frontal |
|
5.Prezentarea noului continut |
Veti afla ca Muntenia si Moldova se unesc formand o singura tara. Raspanditi prin Europa marii revolutionari din 1848 nu au renuntat la idealurile lor si incearca sa convinga marile puteri ca pe pamantul romanesc toti au aceeasi limba, port si ca toti vor sa se uneasca intr-un singur stat si sa desfiinteze granita dintre Moldova si Muntenia care era la Milcov (rau) La 5 ianuarie 1859 AL. I. Cuza este ales domn al Moldovei si la 24 ianuarie 1859 - Cuza si in Muntenia. Astfel are loc - Unirea muntenilor si moldovenilor. Dupa UNIRE tara s-a numit Romania iar capitala tarii a fost stabilita la Bucuresti. Al I. Cuza a domnit in perioada 1859-1866-si a fost ajutat de M. Kogalniceanu, V. Alecsandri si alti oameni politici pentru a pune in practica programul revolutiei din 1848 Romania incepe sa se modernizeze datorita lui Cuza care a facut multe reforme. Taranii au primit cate o bucala de pamant, deci au fost improprietariti; s-a dezvoltat agricultura; invatamantul primar este obligatoriu;dezvolta industria, comertul, armata este reorganizata, dotata. Tricolorul devine simbolul tarii - este steag national. Domnitorul este drept si bun pentru cei multi si nu pentru boieri. Acestia il obliga sa paraseasca tara in |
Fiind uniti romanii vor putea face fata navalirilor dusmane, isi vor apara tara limba portul traditiile Idealurile revolutiei din 1848 erau libertatea egalitatea unitatea Se scriu pe tabla si in caiete cele mai importante evenimente 5 ianuarie 1859 - Al. I. Cuza domn in Moldova 24 ianuarie 1859 - Al. I. Cuza domn al Principatelor Unite 24 ianuarie 1859 - UNIREA PRINCIPATELORROMANE Dezbatre pe grupe: De ce Al. I. Cuza - a fost ales domn si in Muntenia Cu ce sentimente a fost primita alegerea lui Cuza ca domn al Moldovei si Munteniei? (cu bucurie) Cine a infaptuit UNIREA (natiunea) EVENIMENTE: Cuza domneste intre 1859 - 1866 Modernizeaza tara Face reforme: reforma agrara reforma invatamantului reforma armatei reforma in economie Se infiinteaza: scoli licee universitati - Iasi - Bucuresti Dezbatere: De cine era cel mai iubit Cuza? (de tarani) De ce? (Li s-a facut dreptate, li s-a dat pamant si nu au mai fost exploatati de boieri.) Pe cine a nemultumit gestul lui Cuza? (boieri) EVENIMENTE: TRICOLORUL - steag national - 1866 Cuza este obligat sa abdice 1873 - moare departe de tara este adus apoi si inmormantat la biserica TREI IERARHI din IASI |
Conversatia Explicatia conversatia Problematizarea Dezbatrea conversatia Dezbatrea Joc de rol |
Textul "Mos Ion Roata si Voda Cuza" de I. Creanga |
Frontal Frontal Pe gupe de elevi Pe grupe de elevi |
aprecieri verbale Evaluare orala Evaluare orala |
6. Fixarea cunostintelor |
|
Se citeste povestirea istorica in care Cuza se imbraca in negustor pentru a-i prinde pe negustorii necinstiti. |
Dezbatere conversatia |
Lectura explicativa |
frontal |
Evaluare formativa |
7. Evaluarea cunostintelor |
|
Vor completa pe fisa, insusirile voievodului Cuza, care reies din povestirea istorica. |
explicatia exercitiul |
|
individual |
|
8.Incheierea activitatii |
|
Se fac aprecieri asupra evolutiei elevilor. Se acorda cateva calificative. Se da tema pentru acasa. |
conversatia explicatia |
|
|
|
Anexa
REBUS
1) Mai multi oameni formeaza
(multime).
2) Descrierea Moldovei a fost scrisa de . . . . . .
(Cantemir)
3) Cele trei tari au fost unite prima data de
(Mihai)
4) Horia. Closca si Crisan au condus o . . . . . . . ..
(rascoala)
5) Cel mai crunt conducator a fost . . . . . . . ..
(Tepes)
6) Conducator vestit al Moldovei . . . . . . . . .
(Stefan)
Care a fost dorinta de veacuri a romanilor?
Ce cuvant v-a iesit pe verticala?
Acest document nu se poate descarca
E posibil sa te intereseze alte documente despre:
|
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate QReferat.com | Folositi documentele afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul document pe baza informatiilor de pe site. { Home } { Contact } { Termeni si conditii } |
Documente similare:
|
ComentariiCaracterizari
|
Cauta document |