Administratie | Alimentatie | Arta cultura | Asistenta sociala | Astronomie |
Biologie | Chimie | Comunicare | Constructii | Cosmetica |
Desen | Diverse | Drept | Economie | Engleza |
Filozofie | Fizica | Franceza | Geografie | Germana |
Informatica | Istorie | Latina | Management | Marketing |
Matematica | Mecanica | Medicina | Pedagogie | Psihologie |
Romana | Stiinte politice | Transporturi | Turism |
PROIECT DIDACTIC
Scoala "Grup Scolar" Virgil Madgearu" Iasi
Clasa a II-a
Aria curriculara : Limba si comunicare
Disciplina : Limba si literatura romana
Curriculum : extins
Unitatea de invatare : Universul familiei!
Tema activitatii didactice : "Dumbrava minunata" de Mihail Sadoveanu
Tipul activitatii : consolidare si sistematizare
Obiective fundamentale
- formarea deprinderilor de citire si scriere
- dezvoltarea abilitatilor de lucru in echipa
- formarea unor atitudini pozitive fata de sine si fata de altii
Obiective operationale
O1 : - sa citeasca constient, corect si expresiv textul "Dumbrava minunata",
de Mihail Sadoveanu
O2 : - sa utilizeze in contexte proprii cuvintele si expresiile : dumbrava, tinut
de basm, toiegel alb, asfinteste, mohorat
O3 : - sa identifice cuvinte ce indeplinesc sarcini date (sinonime, antonime,
diminutive)
O4 : - sa formuleze enunturi referitoare la personaje
O5 : - sa povesteasca oral, cu sprijin, continutul textului
O6 : - sa utilizeze semnele de punctuatie (virgula, semnul intrebarii, semnul
exclamarii)
O7 : - sa scrie corect propozitii (copiere, transcriere, dictare)
O8 : - sa-si exprime parerea proprie in legatura cu faptele prezentate in text
O9 : - sa ordoneze cuvintele in propozitii
O10: - sa ordoneze propozitiile, cu sprijin, pentru a alcatui un text scurt
O11: - sa decupeze dupa contur
O12: - sa urmareasca cu atentie fragmentele din film
Resurse :
a) procedurale:
Tipuri de activitate : frontala, individuala, in perechi, pe echipe
b) materiale : portretul lui Mihail Sadoveanu, fise de munca independenta
c) informationale :
v M.E.C. Programa scolara pentru clasele I si a II-a, Editura Didactica Press S.R.L., Bucuresti, 2004
v "Metodica studierii limbii romane - invatamant primar", Adalmina Ungureanu, Ed. ASS, 2003
v "Lecturi literare pentru clasa a II-a", Ed. Portile Orientului, Iasi, 2002
v "Sa dezlegam tainele textelor literare", clasa a II-a, Ed. Carminis, Pitesti, 2001
v "Dumbrava minunata" dupa Mihail Sadoveanu, film, o productie a Casei de Film Unu, director Ion Bucheru, Centrul de Productie Cinematografica, Bucuresti
Desfasurarea lectiei
Secventele lectiei |
Obiective operatio nale |
Detalierea continuturilor |
Metode si procedee |
Mijloa-ce si materiale |
Evaluare |
1. Moment organizatoric |
|
Crearea unui climat afectiv pozitiv, eficient pentru desfasurarea activitatii. Asigurarea conditiilor necesare desfasurarii lectiei |
conversatia |
|
|
2. Captarea atentiei |
O9 |
Joc "Ordoneaza si descopera!". Fiecare elev va primi cate un simbol, va ordona cuvintele si va detine cate un enunt legat de tema urmatoare. Pe baza enunturilor formulate vor fi adresate intrebari pentru a afla mai multe informatii despre Mihail Sadoveanu si "Dumbrava minunata". |
jocul didactic conversatia |
Simbo-luri cu cuvinte de ordonat |
evaluare orala aprecieri verbale |
3. Anuntarea scopurilor si a obiectivelor |
|
Astazi vom patrunde din nou, cu gandul, in dumbrava minunata si ne vom reintalni cu Lizuca si Patrocle. |
|
|
|
4. Reactualiza-rea cunostintelor |
O1 O8 |
Citirea integrala a textului din manual Citirea textului in lant Citirea textului in perechi Citirea selectiva (numai propozitiile care exprima intrebari; numai cuvintele Lizicai; numai fragmentul din care aflam unde au intrat cei doi prieteni) Citirea textului pe roluri |
exercitiul lectura explicativa problemati-zarea conversatia |
manua-lul |
-apreciez deprinderile de citire -apreciez corectitudinea explicatii-lor |
5. Consolidarea si sistematizarea cunostintelor si deprinderilor |
O3 O2, O4 O6, O7 O5 |
Spuneti cuvinte cu sens asemanator cuvintelor : dumbrava, basm , toiegel, uimita, etc. Gasiti cuvinte cu sens opus cuvintelor : adevarat, venea, intrasera, asfinteste, tanar, zice, etc. Alcatuiti un enunt in care sa folositi expresia : "tinut de basm" Povestirea orala a textului, cu sprijin Copiere Recunoasteti din text propozitiile care exprima intrebari si transcrieti-le pe caiete. Dictare Concurs pe echipe (Anexa 1,2,3,4) Fiecare echipa va primi cate o fisa . Castiga echipa care a completat corect si cel mai repede. |
exercitiul -activitate in perechi -munca independen-ta; munca cu manualul -exercitiul -activitate pe echipe |
manual caiete pixuri fise de lucru |
Apreciez corectitudinea raspunsurilor Apreciez modul de rezolvare a sarcinilor |
6. Retentia si transferul |
O12 O11 O9, O10 |
Elevii urmaresc fragmentul din film despre care s-a discutat. Se face legatura cu fragmentul urmator (in lumea visului Lizucai) pe care il vor urmari elevii in continuare. Elevii decupeaza fisele de lucru pe echipe (elemente din dumbrava: flori, frunze, stelute, fluturi) pe care sunt scrise cuvintele ce vor fi ordonate apoi in propozitii. Joc de rol pe baza fragmentului de film urmarit si a propozitiilor alcatuite. |
observatia conversatia explicatia exercitiul activitate pe echipe joc de rol |
film compu-ter fise de lucru |
|
7.Evaluarea si asigurarea feed-back-ului |
|
Expunerea materialelor obtinute in urma lucrului in echipe. Vor exista aprecieri individuale si generale atat pe parcursul activitatii cat si la final. Se vor acorda calificative verbale sau scrise. |
conversatia |
fisele decupate plansa |
|
Anexa 1
Uniti cuvintele cu acelasi inteles :
basm
a rasari
uimit
a intelege
a pazi
a asfinti
a apara
mirat
a pricepe
a apune
poveste
a se ivi
Anexa 2
Uniti cuvintele cu sens opus:
a intra
deasupra
departe
incet
a asfinti
batrana
aproape
repede
a rasari
dedesubt
a iesi
tanara
Anexa 3
Taiati trasaturile care nu se potrivesc Sfintei Miercuri :
batrana
inalta
maruntica
mohorata
nas coroiat
ochi mititei
venea repede
ochi infricosatori
Anexa 4
Scrieti semnele de punctuatie :
Rasari o batranica maruntica mohorata
cu ochii mititei si nasul coroiat
Batrana intreba :
Asa-i ca te duci la bunici
Asa-i ca mata esti Sfanta Miercuri
Anexa 5
Anexa 6
Anexa 7
Anexa 8
Acest document nu se poate descarca
E posibil sa te intereseze alte documente despre: |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate QReferat.com | Folositi documentele afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul document pe baza informatiilor de pe site. { Home } { Contact } { Termeni si conditii } |
Documente similare:
|
ComentariiCaracterizari
|
Cauta document |