Administratie | Alimentatie | Arta cultura | Asistenta sociala | Astronomie |
Biologie | Chimie | Comunicare | Constructii | Cosmetica |
Desen | Diverse | Drept | Economie | Engleza |
Filozofie | Fizica | Franceza | Geografie | Germana |
Informatica | Istorie | Latina | Management | Marketing |
Matematica | Mecanica | Medicina | Pedagogie | Psihologie |
Romana | Stiinte politice | Transporturi | Turism |
PROIECT DIDACTIC
Clasa: a III-a
SCOALA "Stefan cel Mare" - Piscu
Aria Curriculara Matematica si stiintele naturii
Disciplina: Stiinte ale naturii
Unitatea de invatare: Caracteristici ale corpurilor cu viata
Continut: Corpul omenesc
Tipul lectiei: mixt
Durata: 45 minute
Obiective cadru/obiective de referinta
1.1 - sa indice asemanari si deosebiri dintre corpuri pe baza unor observatii proprii;
1.3 - sa comunice in forme diverse observatii si comparatii asupra corpurilor studiate si asupra experimentelor realizate;
Obiective operationale
O1 - sa recunoasca partile corpului uman;
O2 - sa denumeasca partile cunoscute ale corpului omenesc;
O3 - sa enumere simturile si organele de simt;
O4 - sa explice rolul unor organe interne din corpul omenesc: creierul, inima, plamanii;
O5 - sa realizeze postere cu imaginile observate;
Resurse:
a). Procedurale: conversatia, observatia, jocul didactic, exercitiul, explicatia, demonstratia
b). Materiale: planse, fise de lucru,markere, lipici, coli albe, caiete de biologie, manual;
Forme de organizare: frontala, pe grupe, individuala.
Bibliografie:
- Programe scolare pentru invatamantul primar;
Tudora Pitila
C Mihailescu - Stiinte ale naturii -manual pentru clasa a III-a, Ed.ARAMIS, 2005;
Boris Craciun - Taine, curiozitati, fenomene din stiintele naturii dezlegate pentru elevi, Ed. Portile orientului, Iasi, Casa scolilor, 2006.
SCENARIUL DIDACTIC
OBIECTIVE |
EVENIMENTELE LECTIEI /CONTINUTURI |
|
ACTIVITATEA INVATATORULUI |
ACTIVITATEA ELEVILOR |
|
O1 O1 O2 O3 O4 O5 O4 |
I. Verificarea cunostintelor anterioare( 10 min) Se verica continuturile predate sub forma unui joc. Se verifica si exercitiul pe care l-au avut ca tema pentru acasa. II.Captarea atentiei (4 min) Se realizeaza printr-un joc didactic "Descopera imaginea". III. Anuntarea titlului si a obiectivelor (2 min) Comunic elevilor titlul noii lectii si obiectivele.Precizea si modul de lucru: cu toata clasa , dar si pe grupe. IV. Dirijarea invatarii (23 min) Orientez elevii intr-o activitate de reactualizare a unor cunostinte . Din ce parti este alcatuit corpul omenesc? Care este rolul lor vom vedea pe parcursul a doua ore , din care una e in plina desfasurare. Conduc discutiile, astfel incat desprinem urmatoare idei: - corpul omenesc ( ca si al animalelor) este alcatuit din parti componente care se vad(cele enumerate) si altele care nu se vad (interne). Despre cele care se vad am mai discutat si cu alte ocazii. Despre cateva din cele interne vom afla pe parcursul activitatii de azi. Impart caietele pe care e inceputa schema lectiei. Precizez faptul ca vom lucra pe grupe. Le explic si repartizez sarcini de lucru: -Alegerea liderului de grupa; -Citirea si retinerea informatiilor; -Realizarea unui poster cu organul/organele studiat/studiate; -Prezentarea informatiilor in fata colegilor; VI. Evaluarea cunostintelor (5 min) Le solicit elevilor sa completeze o fisa de lucru. VII. Concluzii si aprecieri (2 min) Realizez concluzii la nivel frontal si individual. |
Pe o plansa cu un bradut sunt prinse biletele pe care copiii le extrag si le citesc, apoi raspund la intrebare. Citesc rezolvarea si apoi verifica. Un elev legat la ochi va aseza piesele unui joc de puzzle pentru a obtine imaginea unui corp omenesc. Daca nu reuseste, va realiza imaginea dupa ce va fi dezlegat, momentul creand buna dispozitie in randul elevilor. Retin informatiile si mesajul invatatorului. Orice corp omenesc este format din: cap; trunchi; membre Elevii enumera cateva pe care le cunosc: inima, plamani, stomac, etc. Completeaza schema. Retin regulile. Lucreaza pe grupe pentru indeplinirea sarcinilor. Cele patru grupe gasesc in plicuri informatii despre : 1 - Organele de simt : ochi, nas, ureche, piele, limba si simturile: vazul, mirosul, auzul, pipaitul, gustul.( Rol de protejere, de cunoastere a mediului inconjurator) 2 - Creierul( Rolul de a coordona activitatea intregului corp) 3 - Inima( Rolul de a pompa sange in tot corpul) 4 - Plamani(Rol in respiratie) Dupa activitatea pe grupe, liderul, ajutat de un membru prezinta posterul realizat si rolul fiecarui organ studiat. Completeaza fisa de evaluare. Retin informatiile si mesajul invatatorului. |
Acest document nu se poate descarca
E posibil sa te intereseze alte documente despre: |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate QReferat.com | Folositi documentele afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul document pe baza informatiilor de pe site. { Home } { Contact } { Termeni si conditii } |
Documente similare:
|
ComentariiCaracterizari
|
Cauta document |