Administratie | Alimentatie | Arta cultura | Asistenta sociala | Astronomie |
Biologie | Chimie | Comunicare | Constructii | Cosmetica |
Desen | Diverse | Drept | Economie | Engleza |
Filozofie | Fizica | Franceza | Geografie | Germana |
Informatica | Istorie | Latina | Management | Marketing |
Matematica | Mecanica | Medicina | Pedagogie | Psihologie |
Romana | Stiinte politice | Transporturi | Turism |
PROIECT DIDACTIC
Unitatea de invatamant
Liceul Teoretic "Emil Racovița",Techirghiol
Clasa: a III-a B
Data: 14. X. 2009
Aria curriculara: Arte
Disciplina: Educatie plastica
Unitatea de invatare
Subiectul lectiei: Tablou de toamna
Tipul lectiei: Mixta
Durata
OBIECTIVE
Obiectiv general:cunoasterea si utilizarea elementelor de limbaj plastic
OBIECTIVE OPERAȚIONALE
O1-sa enumere cateva caracteristici ale anotimpului toamna;
O2-sa organizeze echilibrat o suprafata,folosind elemente de limbaj plastic;
O3-sa organizeze o suprafata plastica,utilizand culori potrivite;
O4-sa aprecieze pe baza criteriilor stabilite propria lucrare si lucrarile altor colegi.
Obiectiv afectiv dezvoltarea creativitatii,a originalitatii,a sensibilitatii si a gustului pentru arta.
Strategii didactice
Metode si procedee: Mijloace de invatamant
Conversatia-M1 Planse model-m1
Explicatia-M2 Aritmogrif-m2
Observatia-M3 Acuarele-m3
Munca independenta-M4 Bloc de desen-m4
Pensule-m5
Forme de organizare a activitații elevilor
Activitate frontala
Activitate individuala
Bibliografie
Curriculum National
Programa scolara pentru invatamantul primar
Constantin P.-Sa vorbim despre culori,Ed.Ion Creanga,Bucuresti,1996
Nr.crt. |
Momentele lectiei |
Ob. |
Durata |
ELEMENTE DE CONTINUT |
Metode |
Mijloace |
Evaluare |
|
Moment organizatoric |
|
|
Creez conditiile necesare bunei desfasurari a lectiei de limba romana. Pregatesc materialele pe care le voi folosi in timpul lectiei. |
|
|
|
|
Captarea atentiei |
|
|
Elevii vor completa un aritmogrif pentru a descoperi tema lectiei. |
|
|
Evaluare reciproca |
|
Anuntarea temei si a obiectivelor |
|
|
Se va anunta tema-Tablou de toamna |
|
|
|
|
Dirijarea invatarii |
|
|
Le cer elevilor sa recunoasca elementele de limbaj plastic,caracteristice anotimpului toamna,din plansele model. Explic modalitatea de expunere a temei,folosind ca element de exprimare tehnica Le cer elevilor sa inceapa sa lucreze,respectand tema,tehnica de lucru si culorile specifice. |
|
|
|
|
Obtinerea performantei |
|
|
Le cer elevilor sa aprecieze propriile lucrari si pe cele ale colegilor. |
|
|
|
|
Aprecierile finale |
|
|
Se vor face aprecieri individuale si colective. |
|
|
|
Acest document nu se poate descarca
E posibil sa te intereseze alte documente despre: |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate QReferat.com | Folositi documentele afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul document pe baza informatiilor de pe site. { Home } { Contact } { Termeni si conditii } |
Documente similare:
|
ComentariiCaracterizari
|
Cauta document |